Slayers: Magiczni wojownicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Slayers: Magiczni wojownicy
スレイヤーズ
(Sureiyāzu)
Gatunek fantasy, komedia, przygodowy
Powieść ilustrowana
Autor Hajime Kanzaka
Artysta Rui Araizumi
Wydawca Kadokawa Shoten / Fujimi Shobo
Odbiorcy seinen
Drukowana w Dragon Magazine
Wydawana 19912008
Liczba tomów 30
Manga
Magiczni wojownicy – Slayers
Autor Hajime Kanzaka
Wydawca Kadokawa Shoten
Polski wydawca Japonica Polonica Fantastica
Odbiorcy seinen
Wydawana 19952001
Liczba tomów 8
Telewizyjny serial anime
Magiczni wojownicy
Reżyser Takashi Watanabe
Studio SOFTX, J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia TV Tokyo
Polska RTL7, TVN7
Premierowa emisja 7 kwietnia 199529 września 1995
Liczba odcinków 26
Telewizyjny serial anime
Magiczni wojownicy
Slayers Next
Reżyser Takashi Watanabe
Studio SOFTX, J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia TV Tokyo
Polska RTL7, TVN7
Premierowa emisja 7 kwietnia 199627 września 1996
Liczba odcinków 26
Telewizyjny serial anime
Magiczni wojownicy
Slayers Try
Reżyser Takashi Watanabe
Studio SOFTX, J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia TV Tokyo
Polska RTL7, TVN7, AXN Sci-Fi
Premierowa emisja 4 kwietnia 199726 września 1997
Liczba odcinków 26
Telewizyjny serial anime
Slayers Revolution
Reżyser Takashi Watanabe
Studio J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia TV Tokyo
Premierowa emisja 2 lipca 200824 września 2008
Liczba odcinków 13
Telewizyjny serial anime
Slayers Evolution-R
Reżyser Takashi Watanabe
Studio J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia TV Tokyo
Premierowa emisja 12 stycznia 20096 kwietnia 2009
Liczba odcinków 13
Inne
OAV
Filmy kinowe

Slayers: Magiczni wojownicy (jap. スレイヤーズ Sureiyāzu?) – seria opowiadań przygodowo-fantastycznych autorstwa Hajimego Kanzaki, zaadaptowana również na mangę i anime (cztery serie telewizyjne, dwie serie OAV oraz pięć filmów). W uniwersum Magicznych wojowników osadzono również akcję trzech gier RPG przeznaczonych na konsolę PlayStation oraz jednej na platformę Super Nintendo Entertainment System.

Magiczni wojownicy opowiadają o przygodach młodej czarodziejki, Liny Inverse, i jej towarzyszy, którzy podróżują razem po świecie. Przy użyciu miecza i potężnej magii walczą z czarownikami, potworami, mrocznymi władcami i bandytami.

Pomimo tego, że serie OAV i cztery filmy zostały wydane po emisji serii telewizyjnych, są ich prequelami, opowiadają o czasach, kiedy to Lina była znana jako łowca bandytów i pogromczyni smoków. Towarzyszy jej w tych przygodach Naga.

Pierwsza seria telewizyjna wyemitowana została w 1995 roku na antenie TV Tokyo. Dwa kolejne sezony, noszące podtytuły Next i Try, debiutowały w 1996 i w 1997 roku. 2 lipca 2008 rozpoczęła się emisja czwartego sezonu, Slayers Revolution, a 12 września 2009 - emisja Slayers Revolution-R[1]. Każda z serii rozpoczyna się raczej humorystycznie, powoli tworząc poważniejszy nastrój związany z problemami równowagi świata, zagrożonej przez demoniczne siły. Zachowują one jednak swój komediowy charakter, prezentując gorący temperament Liny oraz jej skłonność do wykorzystywania towarzyszy[2].

W Polsce trzy pierwsze serie (Slayers, Slayers Next, Slayers Try) wyemitowano pod wspólną nazwą Magiczni wojownicy na RTL7 i TVN7 w wersji z polskim lektorem, którym był Radosław Popłonikowski. Manga wydana została przez wydawnictwo JPF pod tytułem Slayers: Magiczni wojownicy. Czwartą serię, Slayers Revolution, wyemitowano w 2012 roku na kanale AXN Spin.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Lina Inverse (seiyū: Megumi Hayashibara) – rudowłosa szesnastoletnia dziewczyna, mistrzyni czarnej magii. W wielu miastach znana jako osoba awanturnicza, atakująca grupy bandytów w celu odebrania im skarbów. Podróżuje z Gourrym, jej samozwańczym „opiekunem”, mając chrapkę na jego magiczny miecz. Jest uważana za brzydki i płaski jak deska do prasowania postrach smoków.
 • Gourry Gabriev (seiyū: Yasunori Matsumoto) – wędrowny fechtmistrz, który spotyka Linę w pierwszym odcinku serii. Od tego momentu zostaje jej towarzyszem, nazywając siebie „opiekunem” Liny. Jest posiadaczem Miecza Światła, znanego również pod nazwą Gorun Nova, przekazywanego w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Nie jest dobrze wykształcony, ma bardzo słabą pamięć, znakomicie jednak posługuje się mieczem.
 • Zelgadis Greywords (seiyū: Hikaru Midorikawa) – chimera, w 1/3 człowiek, w 1/3 golem, w 1/3 demon. Zelgadis jako człowiek pragnął zdobyć wielką moc, więc Rezo spełnił jego prośbę, zamieniając go w chimerę. Przemiana zmieniła go fizycznie – otrzymał kamienną skórę i metalowe włosy. Jest dobrym wojownikiem i magiem. Zelgadis bardzo nie lubi miast, gdyż wstydzi się swego wyglądu. Kiedy zrozumiał, jak wiele kosztuje go uzyskana od Rezo siła, zaczął poszukiwać sposobu na odzyskanie dawnego wyglądu.
 • Amelia Will Tesla Seyruun, (seiyū: Masami Suzuki) – księżniczka miasta Seyruun. Amelia (podobnie jak jej ojciec) jest fanatyczką sprawiedliwości. Podkochuje się w Zelgadisie. Często zanudza pozostałych bohaterów wykładami na temat sprawiedliwości.
 • Xellos (seiyū: Akira Ishida) – najpotężniejszy Mazoku niebędący lordem. Ma ok. 1020 lat. Panią Xellosa jest Wielka Bestia Zelas Metallium. Każdy z lordów miał prawo stworzyć sobie dwójkę sług – kapłana i generała. Władczyni Bestii postąpiła inaczej – stworzyła Mazoku, który jest jednocześnie kapłanem i generałem. Xellos to jedna z najbardziej tajemniczych postaci, bezustannie ma zamknięte oczy i uśmiech na twarzy. Sam zwykł nazywać siebie „tajemniczym kapłanem”. Ma skłonność do nagłego pojawiania się i znikania.
 • Sylphiel Niels Rada (seiyū: Yumi Tōma) – kapłanka zakochana w Gourrym. Córka władcy Sairaag, miasta zniszczonego doszczętnie przez Kopię Rezo po wchłonięciu przez niego mocy Bestii Zanaffar. Kompletnie nie radzi sobie z jakąkolwiek magią ofensywną, jednak w serii NEXT wykorzystuje ona Dragon Slave przeciwko Fibrizzo. Jest to jedyne zaklęcie ofensywne jakie potrafi rzucić Sylphiel.
 • Martina - księżniczka Xoany, występuje w 2 serii, początkowo występuje antagonistka, planująca porwanie Amelii, następnie żądna zemsty na Linie dołącza do grupy. Pod koniec Next wychodzi za mąż za Zangulusa.
 • Filia Ul Copt (seiyū: Houko Kuwashima) – kapłanka świątyni złotych smoków, dysponująca potężną białą magią. Jest w stanie walczyć nawet ze słabszymi Mazoku. Notorycznie kłóci się z Xellosem, okładając go wielką maczugą, którą trzyma zawsze pod spódnicą. Zwykle występuje w postaci kobiety, aczkolwiek ma wtedy smoczy ogon. Może zmienić w wielką smoczycę, przy czym Lina i reszta (poza Xellosem) wykorzystują ją wtedy w charakterze środka lokomocji. Występuje tylko w serii Try.
 • Naga the White Serpent (seiyū: Maria Kawamura); pojawia się tylko w OAV, filmach kinowych oraz w 4. tomie mangi – towarzyszka Liny z nieprzyjemnym śmiechem, uważająca się za jej największą rywalkę. Mało rozumna, choć niebywałej urody i, w swoim mniemaniu, posiadająca duże zdolności magiczne. W serii anime Slayers Evolution-R pojawiła się ożywiona zbroja Nama, która w praktyce była Nagą, pozbawioną pamięci i zaklętą w tym przedmiocie. Jest to również siostra Amelii i księżniczka Seyruun.
 • Pokota' - właściwie Posel Korba Taforashia, postać występująca w serii Revolution i Revolution-R. Książę Taforashii, królestwa opanowanego przez zarazę - wszyscy mieszkańcy zostali złożeni do snu w kryształach przez Rezo, miało ich to uchronić od śmierci. Pokota zaś zgodził się, by jego dusza została zamknięta w ciele małego pluszowego stworzenia, by mógł szukać pomocy. Posiada on kopię miecza światła, zna również przeróżne czary ofensywne, jak Dragon Slave[3].

Przeciwnicy[edytuj | edytuj kod]

 • Czerwony Kapłan Rezo - słynny niewidzący mędrzec, przez lata specjalizujący się w białej magii i pomagający ludziom. Głównym jego celem było odzyskanie wzroku, nie wiedział jednak że w jego oczach tkwi odłamek Ruby Eye Shabranigdo. Testując inne rodzaje magii, doprowadził do przemiany Zelgadisa w chimerę. W Revolution okazało się, że testował również przeniesienie duszy do innego ciała, "pomógł" również mieszkańcom Taforashii, sprowadzając na nich sen w kryształach. Jego uczennica stworzyła klona, który połączył się z bestią Zannafar.
 • Valgaav (seiyū: Wataru Takagi) – starożytny smok oraz Mazoku. Należał do rasy starożytnych smoków, zniszczonej przez rasę smoków złotych. Podczas tej smoczej wojny Valgaav został ciężko ranny. Gaav – Demoniczny Król Smoków (jap. Maryu-ou Gaav; w niektórych tłumaczeniach Smok Chaosu Gaav) zmienił go w Mazoku w zamian za przysięgę wierności. Okazało się jednak, że moce Mazoku i starożytnego smoka zwalczały się nawzajem, co sprawiało Valgaavowi ogromny ból. Prawdziwe imię Valgaava to Val (jap. waru), Maryu-ou Gaav nadał Valowi swoje imię, gdy ten zgodził się zostać jego sługą.

Uniwersum Magicznych wojowników[edytuj | edytuj kod]

 • Shinma War – Shinma War była wielkim konfliktem pomiędzy Lordem Ciemności Ruby Eye Shabranigdo (Rubinooki Shabranigdo), a Boskim Władcą Flare Dragon Cephied (Płomienny Smok Cephied) o panowanie nad światem Slayers. Zakończyła się rozdzieleniem Shabranigdo na siedem fragmentów i zapieczętowaniem ich w ludzkich duszach, oraz podzieleniem się Cephieda na czterech smoczych władców, którzy mieli czuwać, by kawałki władcy demonów się nie odrodziły.
 • Kōma War – Kōma War jest też przez niektórych tłumaczona jako Wojna Upadku Potworów (The War of the Monster's Fall) była największym konfliktem jaki zaistniał w świecie Slayers. Odbyła się około 1000 lat przed narodzeniem Liny Inverse. Jej zarzewiem stało się odrodzenie jednego z fragmentów Shabranigdo, zapieczętowanego w duszy wielkiego maga Lei Magnusa. Przebudzony władca demonów rozpoczął wojnę z Królem Wodnym Smokiem Ragardią i pokonał go, sam jednak przywarł do ziemi tak mocno, że nie jest w stanie się poruszyć. Od tej pory spoczywa daleko na biegunie, znany jako ,,północny władca demonów".

Świat w Magicznych wojownikach jest płaski, opiera się na Lasce Bogów. Istnieją cztery światy, w każdym z nich para przeciwników toczy ze sobą śmiertelny bój. W świecie Liny tymi przeciwnikami są Rubinooki Shabraningdo i Cephied. Cephied zginął, lecz zdołał rozszczepić Shabraningdo na części i uwięzić je. Stało się to podczas wojny upadku potworów. Wtedy też Wodny Smok uwięził Gaava w ludzkim ciele, przez co nie mógł już nigdy więcej stać się pełnym Mazoku. Również z tego okresu pochodzi opowieść o księdze, w której została zapisana cała wiedza Mazoku na temat czarnej magii. Tej właśnie księgi, zwanej Claire Bible, szuka Lina w serii Next.

Shabraningdo jest panem wszystkich Mazoku. Potężniejsza od niego jest tylko twórczyni świata, Pani Koszmarów, nazywana przez ryuzoku (smoki) Złotą Panią. Poniżej Shabraningdo w hierarchii Mazoku stoi pięć jego sług, lordów Mazoku:

 • Ha-ou Dynast Grausherra
 • Władca Piekieł Mei-ou Phibrizzo
 • Demoniczny Król Smoków Maryu-ou Gaav
 • Wielka Bestia Juu-ou Zellas Metallium
 • Kai-ou Deep Sea Dolphin.

istnieje jeszcze rasa Shinzoku (bogów). Trzej pomniejsi przedstawiciele tej rasy zostali ukazani w serii Try. Są to sługi Smoka Nocy Vorfeeda: Armais, Erulogos i Sirius, przybysze ze świata Dark Stara.

Gry[edytuj | edytuj kod]

Ukazało się pięć gier video związanych z serią. Są to:

Ponadto ukazała się gra fabularna Slayers, wydana przez Guardians of Order w systemie d20.

Rozbieżności w imionach[edytuj | edytuj kod]

W zależności od tłumaczeń, tym samym bohaterom nadano różne imiona.

 • Lina, Rina, Reena
 • Naga, Nahga, Naaga, Nagha
 • Amelia, Ameria
 • Filia, Firia, Philia, Fillia
 • Sylphiel, Sylpheel, Shilfiell
 • Gourry, Gauri, Gaori, Gaudi
 • Xellos, Xelloss, Zeross, Zeros, Ceros
 • Zelgadis, Zelgadiss
 • Zelas (Metallium), Zellas, Xelas, Xellas
 • Valgaav, Valgarv, Vargav, Vargarv
 • Gaav, Garv
 • Martina, Maltina, Milfina

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Slayers (TV) - Anime News Network, www.animenewsnetwork.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 2. Anime Review: The Slayers | Anime Reviews | The Escapist, www.escapistmagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 3. Slayers Revolution Review | DReager1's Blog, dreager1.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]