Slim Dusty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Slim Dusty
Ilustracja
Imię i nazwisko David Gordon Kirkpatrick
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1927
Kempsey
Data i miejsce śmierci 19 września 2003
Sydney
Instrumenty gitara
Gatunki country
Zawód piosenkarz
Aktywność 1945–2003
Wydawnictwo Regal Zonophone Records, EMI
Strona internetowa

Slim Dusty, właściwie David Gordon Kirkpatrick (ur. 13 czerwca 1927 w Kempsey, zm. 19 września 2003 w Sydney) – australijski piosenkarz country, jedna z najbardziej znanych osób w Australii. Łącznie nagrał 106 albumów które jeszcze za jego życia sprzedano w łącznej ilości ponad 5 milionów egzemplarzy.

Swój pseudonim sceniczny Slim Dusty przyjął w wieku 11 lat, za swojego pierwszego idola uważał Jimmiego Rodgersa. Pierwszą płytę nagrał i wydał w 1946.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jego największy przebój "A Pub with No Beer" został wydany w 1957, był to pierwszy singel australijskiego artysty który zdobył status złotej płyty w Australii. W czasie jego kariery zdobył on więcej złotych i platynowych płyt niż jakikolwiek inny artysta australijski. W 1959 i 1960 holenderska i niemiecka wersje tego utworu nagrana przez flamandzkiego piosenkarza Bobbejaan Schoepen weszły na pierwsze miejsca list przebojów w Belgii, Austrii i Niemczech

Dusty nagrywał także utwory z tekstami australijskich poetów takich jak Henry Lawson i Banjo Paterson przypominając wiele zapomnianych tzw. "bush ballads".

Zmarł na raka w 2003 pracując nad jego 106 płytą długogrającą. Wydany już po jego śmierci album zatytułowany Columbia Lane – the Last Sessions zadebiutował na piątym miejscu australijskiej listy przebojów, a na pierwszym miejscu listy przebojów country, zdobył status złotej płyty w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Dusty wziął udział w ceremonii zamknięcia olimpiady w Sydney w 2000 śpiewając wzruszającą wersję utworu "Waltzing Matilda".

Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]