Sodexo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sodexo
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1966
Lokalizacja 80 krajów świata
Siedziba Issy-les-Moulineaux, Francja
Branża catering, outsourcing, techniczna obsługa nieruchomości, prowadzenie systemu kuponów i kart usługowych
Zatrudnienie 420 000 (sierpień 2014)
Strona internetowa

Sodexo[1] (wcześniej Sodexho Alliance) - francuska korporacja międzynarodowa[2] założona w 1966 roku przez Pierre’a Bellona. Specjalizuje się w usługach żywieniowych, obsłudze nieruchomości oraz w zakresie rozwiązań motywacyjnych.

Zatrudnia 420 000 pracowników w 80 krajach i zajmuje 18 pozycję wśród największych pracodawców świata.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1966 roku Pierre Bellon założył firmę pod nazwą "Sodexho" (oznaczającą Société d’Exploitation Hôtelière). W roku 2000 nazwa firmy została zmieniona na "Sodexho Alliance" w konsekwencji trzech istotnych przejęć wzmacniających jej międzynarodową obecność (Gardner Merchant w Stanach Zjednoczonych, Partena w krajach skandynawskich oraz Marriott Management Services w Ameryce Północnej). Słowo "Alliance" zostało usunięte z nazwy w roku 2006, a w roku 2008 Sodexho zmienia pisownię decydując się na uproszczone "Sodexo".

Rozwój firmy

Pierre Bellon rozpoczął działalność firmy w 1966 roku od zainstalowania kuchenki w magazynie rodzinnej firmy produkującej konserwy w Marsylii. Rok później firma rozpoczęła świadczenie rozbudowanych usług outsourcingowych dla rządowej agencji kosmicznej (CNES) z siedzibą w Gujanie Francuskiej - tworząc tym samym segment Remote Sites, czyli usług świadczonych w odległych placówkach. Lata 1971-78 to kroki ku ekspansji międzynarodowej i dywersyfikacji. Sodexo otwiera przedstawicielstwa w Belgii, a następnie we Włoszech i Hiszpanii. W ciągu dekady Sodexo rozwija segment usług Remote Sites. Najpierw w Afryce, a potem na Bliskim Wschodzie. To również początek nowego typu działalności - usług związanych z kartami i kuponami podarunkowymi. W 1983 roku Sodexo weszło na paryską giełdę. W latach 1985-93 Grupa Sodexo rozwija się na całym świecie, otwiera oddziały w obu Amerykach, Rosji, Afryce Południowej oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 1993 roku Sodexo (On-site Services) rozpoczyna swoją działalność w Polsce. W 1996 roku, po przejęciu firmy Cardàpio, Kupony i Karty Podarunkowe, Sodexo wchodzi na rynek brazylijski. W 1998 Sodexo rozpoczyna świadczenie usług motywacyjnych w Polsce (Sodexo Benefits and Rewards Services). W 2005 roku Michel Landel zostaje Dyrektorem Generalnym Grupy Sodexo, a Pierre Bellon kontynuuje pracę na stanowisku Przewodniczącego Zarządu. W 2005 roku Sodexo rozpoczyna realizację programu STOP HUNGER w Polsce. 

Usługi dla nieruchomości - Sodexo On-site Services[edytuj | edytuj kod]

Sodexo On-site Services[3] oferuje rozwiązania z zakresu usług dla nieruchomości, w tym obsługę techniczną, administrację budynków, kompleksowe zarządzanie projektami i przeprowadzki, zarządzanie energią, utrzymanie czystości i terenów zielonych, odśnieżanie, obsługę recepcji, usługi concierge, usługi pocztowe i zarządzania dokumentacją, obsługa sal konferencyjnych, usługi żywieniowe (prowadzenie restauracji, catering, obsługa imprez okolicznościowych) i ochrona.

Sodexo On-site Services kieruje swoją ofertę do klientów z 8 segmentów rynku:

 1. Korporacje (siedziby firm, sieci banków, oddziały ubezpieczeniowe, biurowce, fabryki, hipermarkety i centra handlowe)
 2. Służba Zdrowia (szpitale publiczne i prywatne, uzdrowiska, ośrodki SPA, ośrodki dla osób niepełnosprawnych)
 3. Seniorzy (uzdrowiska, sanatoria i domy spokojnej starości)
 4. Sport i Rekreacja (hotele, stadiony i kluby piłkarskie, muzea, kina, centra wystawowe, biblioteki, targi, inne wydarzenia i miejsca związane z kulturą, sportem i wypoczynkiem) 
 5. Wymiar Sprawiedliwości (posterunki Policji, zakłady karne, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądy) 
 6. Edukacja (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, technika i licea, uczelnie wyższe)
 7. Armia (infrastruktura Obrony Narodowej, operacje wojskowe)
 8. Sektor Paliwowo-Energetyczny 

Usługi motywacyjne – Benefits & Rewards Services[edytuj | edytuj kod]

Sodexo Benefits and Rewards Services[4] doradza w obszarze tworzenia trwałych relacji pracodawcy z pracownikami (segment Motywacja Pracowników) oraz w zakresie budowania lojalności partnerów biznesowych i klientów (segment Lojalność i Motywacja w Biznesie). Sodexo Benefits and Rewards Services oferuje kompleksowe systemy do zarządzania świadczeniami pozapłacowymi oraz rozwiązania podnoszące skuteczność akcji promocyjnych, programów lojalnościowych i innych działań w zakresie wsparcia sprzedaży. Na polskim rynku firma Sodexo otrzymała tytuł Business Superbrands oraz nagrodę Złota Jakość Roku. W 2014 r. Sodexo Benefits and Rewards Services Polska zostało wyróżnione certyfikatem AON Hewitt Best Employer™ dla najlepszego pracodawcy.

Finanse[edytuj | edytuj kod]

Grupa Sodexo w 2014 roku odnotowała skonsolidowany zysk w wysokości 18 mld €. Skonsolidowane przychody netto, w ciągu ostatnich 5 lat, wzrosły średnio o 4,7 % na rok, natomiast zysk z działalności operacyjnej wzrósł średnio o 10,2 % na rok.

Better Tomorrow Plan[edytuj | edytuj kod]

Sodexo opracowało plan o nazwie Better Tomorrow Plan[5], w którym podstawowe znaczenie mają zdrowe żywienie i zdrowy tryb życia, wspieranie lokalnych społeczności i troska o środowisko naturalne. Plan Better Tomorrow składa się z 3 filarów i dotyczy wszystkich aspektów działalności Sodexo, zarówno żywienia, kompleksowej obsługi nieruchomości, jak i usług motywacyjnych:

We Are, czyli  prowadzenie działań mających na celu oprawę jakości życia oraz aktywne przyczynianie się do gospodarczego, społecznego i środowiskowego rozwoju krajów, w których działa firma.

We Do, czyli rozwijanie inicjatywy skupionej wokół czterech priorytetowych dla firmy obszarów:

 • Sodexo jako pracodawca
 • Promocja zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia
 • Wspieranie lokalnych społeczności
 • Dbanie o środowisko naturalne

We Engage – dialog i wspólne działania z partnerami firmy w celu wypracowania dobrych praktyki, zgodnych z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Firma angażuje się także w walkę z głodem i niedożywieniem na świecie. W 1996 roku Grupa Sodexo utworzyła globalną inicjatywę pod nazwą STOP Hunger. W 2005 roku Sodexo w Polsce wprowadziło akcję STOP Hunger, w ramach której dostarcza gorące posiłki potrzebującym dzieciom. Akcja ma na celu dożywianie dzieci w wieku szkolnym, objętych opieką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

1966

Pierre Bellon rozpoczął swoją działalność od zainstalowania kuchenki w magazynie rodzinnej firmy produkującej konserwy, nieopodal nabrzeża w Marsylii. 

1968

Początek wielkiej ekspansji - rozpoczęcie działalności w Paryżu.

1975

Rozpoczęcie działalności na Bliskim Wschodzie. Otwarcie nowego segmentu działalności - Remote Sites, czyli usług świadczonych w odległych placówkach, takich jak platformy wiertnicze. Rozwój usług nieżywieniowych.

1978

Rozpoczęcie świadczenia usług związanych z kartami i kuponami. Sodexho wprowadziło usługi kuponowe w Belgii i Niemczech.

1985 - 1993

Rozwój w sektorze służby zdrowia na rynku amerykańskim i wprowadzenie w życie oferty dla tego segmentu pt.: „Global Hospitality”.

1993

Sodexho rozpoczyna swoją działalność w Polsce w zakresie usług dla nieruchomości i usług żywieniowych (obecnie: Sodexo On-site Services).

1998

W Stanach Zjednoczonych firmy Sodexho i Marriott Management Services łączą siły tworząc nowy podmiot – Sodexho Mariott Services. 

1998

Sodexho rozpoczyna swoją działalność w Polsce w zakresie rozwiązań motywacyjnych (obecnie: SodexoBenefits and Rewards Services) 

1999

Sodexho otrzymuje międzynarodowe i amerykańskie nagrody za swoją działalność w zakresie STOP Hunger.

2000

Po trzech latach partnerstwa, firma Universal Services oraz Grupa Sodexho Alliance łączą działalność w zakresie Remote Sites i tworzą Universal Sodexho. 

2008

 Sodexho Alliance zostaje przekształcone w Grupę Sodexo. 

2009

 Zmiana nazwy z Sodexho Alliance do prostego Sodexo. Powodem usunięcia litery 'h' z nazwy, było to, iż w niektórych językach 'h' następujące po literze 'x' jest trudne do wymówienia". Nowy logotyp firmy. 

2010

 • Sodexo Pass Polska zmienia się w Sodexo Motivation Solutions 
 • Sodexo Polska zmienia się w Sodexo On-site Service Solutions
 • Sodexo wdraża globalny program „Better Tomorrow Plan” (Plan Na „Lepsze Jutro”), który jest częścią strategii zrównoważonego rozwoju firmy

2013

Sodexo Motivation Solutions zmienia się w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska Sp. z o.o.

2015

Sodexo organizuje pierwszą międzynarodową konferencję w Nowym Jorku poświęconą tematyce Jakości Życia(Quality of Life Conference)[6] 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. [1] Oficjalna strona internetowa Sodexo (www.sodexo.pl).
 2. Oficjalna strona Grupy Sodexo (http://www.sodexo.com/en/default.aspx)
 3. Podstrona usług Sodexo Polska On-site Services (http://pl.sodexo.com/plpl/services/on-site/oferta.aspx)
 4. Podstrona usług Sodexo Benefits & Rewards (http://pl.sodexo.com/plpl/services/benefits-rewards-services/benefits-rewards-services.aspx)
 5. Informacje o globalnym programie Sodexo - Better Tomorrow Plan (http://pl.sodexo.com/plpl/odpowiedzialnosc-spoleczna/better-tomorrow-plan/default.aspx)
 6. Quality of Life Observer (http://www.qualityoflifeobserver.com/)