Sofroniusz I (patriarcha Jerozolimy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Sofroniusz
Σωφρόνιος
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 560
Damaszek

Data śmierci

11 marca 638

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

11 marca

Atrybuty

szaty biskupie, gest błogosławieństwa, ewangeliarz lub zwój

Sofroniusz Jerozolimski, (stgr. Σωφρόνιος, łac. Sophronius) (ur. ok. 560 w Damaszku, zm. 11 marca 638) – patriarcha Jerozolimy, święty katolicki i prawosławny, czczony przez Kościoły chrześcijańskie biskup, pisarz chrześcijański[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie utożsamia się postać Sofroniusza Jerozolimskiego z Sofroniuszem Sofistą[1]. W rodzinnym Damaszku nauczał retoryki, lecz później powędrował do Palestyny, by rozpocząć życie mnisze[1]. Przebywał w Nowej Ławrze, potem w klasztorze św. Teodozjusza[1]. W towarzystwie przyjaciela Jana Moschosa odwiedził mnichów w Egipcie i udał się do Rzymu[1]. Dalszą działalność i zaangażowanie w spory teologiczne nastąpiły po jego powrocie na Wschód (po śmierci Moschosa w 619 r.)[1]. Patriarcha Jerozolimy w latach 634–638. Autor 23 zachowanych ód o treści dogmatycznej pisanych anakreontykami oraz kazań, m.in. o tematyce mariologicznej. Jego twórczość hagiograficzna obejmuje m.in. żywoty Egipcjan św. Jana i Cyrusa (Enkominion[1]). Z Janem Moschosem był współautorem dzieła „Żywot Jana Jałmużnika[1]. Jako jeden z pierwszych sprzeciwił się nauczaniu patriarchy Konstantynopola Sergiusza, który, pragnąc zażegnać spór o monoenergizm, sformułował teorię monoteletyzmu – jednej woli Jezusa Chrystusa. Był autorem Synodica (633 lub 634) i Florilegium[1]. Sofroniusz wysłał do Rzymu do papieża Honoriusza I list podkreślający istnienie dwóch woli w Jezusie.

Wymieniany w Martyrologium Rzymskim i synaksariach w dzienną rocznicę śmierci, wspominany jest 11 marca[1].

Przekłady w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

  • Kazanie, w: ks. Szczepan Pieszczoch, Patrologia, t.2: Ojcowie mówią, Gniezno 1994, ss.234–235.
  • Kazanie 3 (fragment), przeł. F. Kołoniecki, w: Kazania i homilie na święta Pańskie i Maryjne, red. L. Gładyszewski, Lublin 1976, ss.91–94.
  • Pokłon magów ( pokłon mędrców), przeł. M. Bednarz, w: Światła ekumeny. Antologia patrystyczna, oprac. Andrzej Bober, Kraków 1965, ss.530–532.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 5: R-U. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2005 (wznowienie), s. 278–279. ISBN 83-7318-376-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]