Solanus Casey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Solano Casey
Bernardo Francesco Solanus Casey
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1870
Prescott, Wisconsin

Data i miejsce śmierci

31 lipca 1957
Detroit

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

18 listopada 2017
Detroit
przez Franciszka[a]

Wspomnienie

31 lipca

Solanus Casey (ur. 25 listopada 1870 w Prescott jako Bernardo Francesco Solanus Casey, zm. 31 lipca 1957 w Detroit) – amerykański kapłan, kapucyn, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Urodził się w Prescott w stanie Wisconsin jako szóste z szesnastu dzieci Bernarda James Casey i Elleny Elisabeth Murphy, emigrantów z Irlandii[1]. Przyszły zakonnik wyróżniał się siłą woli, zdecydowanym charakterem oraz dobrym humorem. Jego pasją był sport, a przede wszystkim baseball. Przed wstąpieniem do zakonu był robotnikiem w gospodarstwie rolnym, stolarzem, piekarzem, strażnikiem więzienia oraz motorniczym tramwaju[2]. Do seminarium św. Franciszka Salezego w Milwaukee wstąpił w 1892. Z racji braku pieniędzy na czesne, wśród swoich towarzyszy pracował jako fryzjer. Po pięciu latach spędzonych w seminarium napotykano u Bernarda trudności w nauce i przełożeni radzili mu, aby podjął raczej życie zakonne niż aspirował do kapłaństwa[2].

14 stycznia 1897 w klasztorze św. Bonawentury w Detroit, po posłuchaniu udzielonych mu rad przyjął w pokorze habit kapucyński. 21 lipca 1898 kończąc nowicjat, przyjął śluby zakonne, jednocześnie podejmując od nowa studia teologiczne w Seminarium Serafickim w Milwaukee[2].

Jednak studia w seminarium stwarzały mu problemy z powodu braku znajomości języka niemieckiego i łacińskiego. Pomimo tych językowych trudności przełożeni postanowili udzielić mu święceń kapłańskich w oparciu o słowa ówczesnego dziekana:

Wyświęcimy na kapłana Franciszka Solano i będzie on dla ludzi swego rodzaju Proboszczem z Ars[2]

24 lipca 1904 otrzymał święcenia kapłańskie, jednakże z towarzyszącą im ciążącą klauzulą nie pozwalającą mu spowiadać ani głosić publicznie kazań[1]. Gdy już został kapłanem, powierzono mu urząd zakrystiana, a później furtiana. Był odpowiedzialny za ministrantów. Ostatecznie, po pobyciu w różnych domach prowincji, został przydzielony do klasztoru św. Bonawentury w Detroit, gdzie jako furtian przez ponad dwadzieścia lat swoją postawą przyciągał rzesze ludzi, którzy przybywali do niego na wieść o jego cnotach i nadzwyczajnych łaskach przypisywanych jego modlitwom i wstawiennictwu. Spędzał po dziesięć godzin dziennie na furcie, nigdy nie pozwalając sobie nawet na małą przerwę lub urlop, spełniając swój apostolat dobrym słowem, miłością, cierpliwością i w posłuszeństwie.

Po obchodach pięćdziesięciu lat święceń kapłańskich jego zdrowie powoli go opuszczało i po kilku pobytach w szpitalu zmarł 31 lipca 1957 w wieku 87 lat w klasztorze św. Bonawentury w Detroit[1]. Jego ostatnie słowa brzmiały:

daję duszę Jezusowi Chrystusowi[3]

Został pochowany na terenie klasztoru. W 1987 roku, jego ciało zostało ekshumowane i przeniesione do kaplicy św. Bonawentury[3].

W 1976 rozpoczął się jego diecezjalny proces beatyfikacyjny zaś 11 lipca 1995 papież Jan Paweł II podpisał dekret o heroiczności jego cnót i od tej pory przysługuje mu tytuł czcigodnego Sługi Bożego[1][3]. 4 maja 2017 papież Franciszek podpisał dekret o cudzie ojca Solanusa[4]. Uroczystej beatyfikacji, która miała miejsce 18 listopada 2017 w Detroit, dokonał, na zaproszenie przez arcybiskupa Detroit, Allena Vigneron oraz Braci Kapucynów Prowincji Calvary, kardynał Angelo Amato, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych[5][6].

Jego wspomnienie liturgiczne wyznaczono na 31 lipca (dies natalis)[7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. w imieniu Papieża, kard. Angelo Amato (prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Beato Francesco Solano (Bernard Francis) Casey Sacerdote cappuccino. santiebeati.it. [dostęp 2017-08-13]. (wł.).
  2. a b c d NOWY BŁOGOSŁAWIONY DLA ZAKONU. ofmcap.org. [dostęp 2017-08-13].
  3. a b c Father Solanus Casey and His 'favors. catholiceducation.org. [dostęp 2017-08-13].
  4. Promulgazione di Decreti della Congregazione delle Cause dei Santi. vatican.va. [dostęp 2017-05-04]. (wł.).
  5. Event to laud beatification of Father Solanus Casey. detroitnews.com. [dostęp 2017-07-15].
  6. Archbishop of Detroit on Beatification of Fr Solanus Casey. en.radiovaticana.va. [dostęp 2017-11-18].
  7. Beato Francesco Solano (Bernard Francis) Casey Sacerdote cappuccino. santiebeati.it. [dostęp 2017-11-19].