Kościół Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne techniczne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 67: Linia 67:
|www = http://www.radzyn-trojca.siedlce.opoka.org.pl/
|www = http://www.radzyn-trojca.siedlce.opoka.org.pl/
}}
}}
'''Kościół Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim''' – [[Kościół łaciński|rzymskokatolicki]] [[Kościół (budynek)|kościół]] w [[Radzyń Podlaski|Radzyniu Podlaskim]], który jest świątynią [[Parafia Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim|Parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim]]. Znajduje się na trasie [[Szlak Renesansu Lubelskiego|Szlaku Renesansu Lubelskiego]].
'''Kościół Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim''' – [[Kościół łaciński|rzymskokatolicki]] [[Kościół (budynek)|kościół]] w [[Radzyń Podlaski|Radzyniu Podlaskim]], który jest świątynią [[Parafia Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim|Parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim]]. Znajduje się na trasie [[Szlak Renesansu Lubelskiego|Szlaku Renesansu Lubelskiego]]. Kościół św. Trójcy znajduje się u zbiegu ulic Ostrowieckiej i Jana Pawła II.


== Historia i opis ==
== Historia ==
Kościół ufundowała rodzina Mniszchów, dzierżawiąca dobra radzyńskie od połowy XVI do połowy XVII wieku. Budowa radzyńskiego kościoła została zakończona w roku [[1641]], o czym świadczy data nad głównym wejściem. Konsekracja kościoła odbyła się w roku [[1644]]. Obecny kościół pw. Świętej Trójcy jest kontynuatorem wezwania najstarszego radzyńskiego kościoła i tradycji parafialnej. Jest on też zabytkiem późnorenesansowego budownictwa sakralnego w Polsce. W latach [[2010]]-[[2013]] kościół przeszedł renowację.
[[Plik:Main altar of Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 03.jpg|thumb|left|250px|Obraz w ołtarzu głównym]]

Kościół św. Trójcy znajduje się u zbiegu ulic Ostrowieckiej i Jana Pawła II. Mniszchowie, dzierżawiący dobra radzyńskie od połowy XVI do połowy XVII wieku, ufundowali kościół pw. Świętej Trójcy. Budowa radzyńskiego kościoła trwała prawie połowę XVII wieku i została zakończona w roku [[1641]]. Ta data też widnieje nad jego głównym wejściem. Natomiast konsekracja kościoła odbyła się dopiero trzy lata później – w roku [[1644]]. Obecny kościół pw. Świętej Trójcy jest kontynuatorem imienia najstarszego radzyńskiego kościoła i tradycji parafialnej. Jest on też pięknym zabytkiem późnorenesansowego budownictwa sakralnego w Polsce. Do tej samej grupy kościołów, zaliczonych do czołowych dzieł architektonicznych tzw. renesansu lubelskiego, należą, obok radzyńskiego kościoła, również kościoły w Czemiernikach, Uchaniach, Kodniu nad Bugiem. Kościół radzyński jest to kościół jednonawowy, z dwoma bocznymi kaplicami. Nad jego zakrystiami architekt umieścił attyki będące jedną z cech polskiego budownictwa renesansowego. Po zewnętrznej stronie górnej części kościoła biegnie fryz utworzony przez regularnie rozmieszczone tryglify i metopy. Od strony wschodniej widzimy pięknie zbudowaną absydę. Charakterystycznym składnikiem manieryzmu jest dekoracyjna sieć sztukaterii, która tworzy we wnętrzu świątyni wielką ilość różnych kompozycji. Dostojny i zabytkowy charakter świątyni wzmacniają piękne obrazy Józefa Buchbindera, znanego twórcy religijnych dziel malarskich. Znajdują się one w głównym i bocznych ołtarzach, również na zasuwach. W kaplicy Matki Bożej Różańcowej znajduje się stary, na drewnie malowany, obraz matki Bożej Różańcowej – prawdopodobnie rówieśnik kościoła. Tam też można zobaczyć grobowiec Mniszchów – jego fundatorów. Kaplica Pana Jezusa związana jest z tradycją Powstania Styczniowego. Umieszczone na bocznych ścianach nawy, tablice upamiętniają czyn zbrojny 35 radzyńskiego pułku piechoty ppłk "Mullera" w czasie okupacji niemieckiej i gehennę członków Radzyńskiego Związku Sybiraków. Od strony zachodniej stoi brama – dzwonnica, wzniesiona na polecenie gen. Eustachego Potockiego przez Jakuba Fontanę w drugiej połowie [[XVIII wiek]]u. Dzwonnica była dwukrotnie obiektem walk niepodległościowych. W latach [[2010]]-[[2013]] kościół przeszedł renowację.
== Architektura ==
Do tej samej grupy kościołów, zaliczonych do dzieł architektonicznych tzw. [[Renesans lubelski|typu lubelskiego]], należą, obok radzyńskiego kościoła, również kościoły w Czemiernikach, Kazimierzu Dolnym, Uchaniach, Kodniu nad Bugiem, kolegiata w Zamościu. Kościół radzyński ma jedną nawę i dwie boczne kaplice. Nad zakrystiami architekt umieścił [[Attyka (architektura)|attyki]] będące jedną z cech polskiego budownictwa renesansowego. Po zewnętrznej stronie górnej części kościoła biegnie [[fryz]] utworzony przez regularnie rozmieszczone [[Tryglif|tryglify]] i [[Metopa|metopy]]. Od strony wschodniej widzimy absydę. Charakterystycznym składnikiem manieryzmu jest dekoracyjna sieć sztukaterii, która tworzy we wnętrzu świątyni wielką ilość różnych kompozycji. Dostojny i zabytkowy charakter świątyni wzmacniają obrazy Józefa Buchbindera, znanego twórcy religijnych dziel malarskich. Znajdują się one w głównym i bocznych ołtarzach, również na zasuwach.

W kaplicy Matki Bożej Różańcowej znajduje się stary, na drewnie malowany, obraz matki Bożej Różańcowej – prawdopodobnie rówieśnik kościoła. Tam też znajduje się grobowiec Mniszchów – jego fundatorów. Kaplica Pana Jezusa związana jest z tradycją [[Powstanie styczniowe|Powstania Styczniowego]]. Umieszczone na bocznych ścianach nawy, tablice upamiętniają czyn zbrojny 35 radzyńskiego pułku piechoty ppłk "Mullera" w czasie okupacji niemieckiej i gehennę członków Radzyńskiego Związku Sybiraków.

Od strony zachodniej wznosi się brama – dzwonnica, wzniesiona na polecenie gen. Eustachego Potockiego przez [[Jakub Fontana|Jakuba Fontanę]] w drugiej połowie [[XVIII wiek]]u. Dzwonnica była dwukrotnie obiektem walk niepodległościowych.
<br /><gallery>
Plik:2013 Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 01.jpg|Fasada
Plik:2013 Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 02.jpg|Brama
Plik:Radzyń Podlaski kościół św Trójc 2.jpg|Prezbiterium
Plik:Vaulting in Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 02.jpg|Sklepienie
Plik:Main altar of Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 01.jpg|Ołtarz główny
Plik:Belfry of Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 02.jpg|Dzwonnica
Plik:Detail of Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 04.jpg|Okno renesansowe
Plik:Pulpit of Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 01.jpg|Ambona
Plik:Detail of Holy Trinity church in Radzyń Podlaski - 02.jpg|Attyka
</gallery>


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 13:29, 21 sty 2020

Kościół Trójcy Świętej
A/303 z dnia 31.03.1967
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Radzyń Podlaski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Trójcy Świętej

Kościół parafialny

od XVII wiek

Położenie na mapie Radzynia Podlaskiego
Mapa konturowa Radzynia Podlaskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie powiatu radzyńskiego
Mapa konturowa powiatu radzyńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Ziemia51°46′57″N 22°37′13″E/51,782500 22,620278
Strona internetowa

Kościół Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskimrzymskokatolicki kościół w Radzyniu Podlaskim, który jest świątynią Parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim. Znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół św. Trójcy znajduje się u zbiegu ulic Ostrowieckiej i Jana Pawła II.

Historia

Kościół ufundowała rodzina Mniszchów, dzierżawiąca dobra radzyńskie od połowy XVI do połowy XVII wieku. Budowa radzyńskiego kościoła została zakończona w roku 1641, o czym świadczy data nad głównym wejściem. Konsekracja kościoła odbyła się w roku 1644. Obecny kościół pw. Świętej Trójcy jest kontynuatorem wezwania najstarszego radzyńskiego kościoła i tradycji parafialnej. Jest on też zabytkiem późnorenesansowego budownictwa sakralnego w Polsce. W latach 2010-2013 kościół przeszedł renowację.

Architektura

Do tej samej grupy kościołów, zaliczonych do dzieł architektonicznych tzw. typu lubelskiego, należą, obok radzyńskiego kościoła, również kościoły w Czemiernikach, Kazimierzu Dolnym, Uchaniach, Kodniu nad Bugiem, kolegiata w Zamościu. Kościół radzyński ma jedną nawę i dwie boczne kaplice. Nad zakrystiami architekt umieścił attyki będące jedną z cech polskiego budownictwa renesansowego. Po zewnętrznej stronie górnej części kościoła biegnie fryz utworzony przez regularnie rozmieszczone tryglify i metopy. Od strony wschodniej widzimy absydę. Charakterystycznym składnikiem manieryzmu jest dekoracyjna sieć sztukaterii, która tworzy we wnętrzu świątyni wielką ilość różnych kompozycji. Dostojny i zabytkowy charakter świątyni wzmacniają obrazy Józefa Buchbindera, znanego twórcy religijnych dziel malarskich. Znajdują się one w głównym i bocznych ołtarzach, również na zasuwach.

W kaplicy Matki Bożej Różańcowej znajduje się stary, na drewnie malowany, obraz matki Bożej Różańcowej – prawdopodobnie rówieśnik kościoła. Tam też znajduje się grobowiec Mniszchów – jego fundatorów. Kaplica Pana Jezusa związana jest z tradycją Powstania Styczniowego. Umieszczone na bocznych ścianach nawy, tablice upamiętniają czyn zbrojny 35 radzyńskiego pułku piechoty ppłk "Mullera" w czasie okupacji niemieckiej i gehennę członków Radzyńskiego Związku Sybiraków.

Od strony zachodniej wznosi się brama – dzwonnica, wzniesiona na polecenie gen. Eustachego Potockiego przez Jakuba Fontanę w drugiej połowie XVIII wieku. Dzwonnica była dwukrotnie obiektem walk niepodległościowych.


Linki zewnętrzne