I wojna opiumowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Bot: Link do dobrego artykułu: zh-classical:鴉片戰爭; zmiany kosmetyczne
JAnDbot (dyskusja | edycje)
Linia 26: Linia 26:
[[he:מלחמת האופיום הראשונה]]
[[he:מלחמת האופיום הראשונה]]
[[ml:ഒന്നാം കറുപ്പ് യുദ്ധം]]
[[ml:ഒന്നാം കറുപ്പ് യുദ്ധം]]
[[my:ပထမ ဘိန်းစစ်ပွဲ]]
[[nl:Eerste Opiumoorlog]]
[[nl:Eerste Opiumoorlog]]
[[ja:阿片戦争]]
[[ja:阿片戦争]]
Linia 35: Linia 36:
[[fi:Ensimmäinen oopiumisota]]
[[fi:Ensimmäinen oopiumisota]]
[[tl:Unang Digmaang Opyo]]
[[tl:Unang Digmaang Opyo]]
[[tr:Afyon Savaşları]]
[[uk:Англо-китайська війна 1839—42]]
[[uk:Англо-китайська війна 1839—42]]
[[za:Yahben Cancwngh]]
[[za:Yahben Cancwngh]]

Wersja z 13:59, 2 lis 2009

Pierwsza wojna opiumowa trwała w latach 1839-1842.

Na początku XIX wieku panujący w Chinach Mandżurowie (dynastia Qing), kierując się własnymi zyskami, ograniczyli handel z zagranicą do kilku monopolistycznych organizacji kupieckich, znajdujących się pod ich nadzorem. Protestowali przeciwko temu kupcy europejscy, zwłaszcza brytyjscy i francuscy, którzy działali w ramach ekspansywnych Kompanii Wschodnioindyjskich. Proponowali oni przede wszystkim otwarcie wielkiego chińskiego rynku zbytu dla swych towarów. Kupując w dużych ilościach herbatę, jedwab, ryż i wytwory rzemiosła, musieli płacić za te towary srebrem, z braku zgody na wwóz do Chin własnych towarów. Dla zrównoważenia więc bilansu płatniczego, kupcy angielscy zaczęli do Chin dostarczać w dużych ilościach opium z upraw w Indiach Brytyjskich. Palenie opium bardzo się w Chinach rozpowszechniło, mimo szkodliwego jego działania na zdrowie palących, a handel nim przybrał formę kontrabandy.

Gdy na polecenie cesarza władze Kantonu dokonały blokady faktorii angielskich i zniszczono 20 000 skrzyń z zarekwirowanym opium, zmieszawszy je z wapnem, solą i wodą i w tej postaci spuściwszy do morza; niszczenie narkotyku trwało 22 dni. Rząd W. Brytanii uznał to za pretekst do wszczęcia karnej wojny (1839-42) przeciwko Chinom. Eskadra okrętów brytyjskich zaatakowała Kanton, a oddziały desantowe piechoty zajęły ten port, później także szereg innych miast przybrzeżnych, łącznie z Szanghajem. Rząd Qingów musiał skapitulować, gdyż Brytyjczycy dysponowali znacznie nowocześniejszym uzbrojeniem, któremu Chińczycy nie potrafili się przeciwstawić.

Finałem wojny było podpisanie traktatu nankińskiego.

Parowiec HMS 'Nemesis', zarekwirowany przez porucznika W. H. Hall, wraz z statkami 'Sulphur', 'Calliope', 'Larne' and 'Starling', zniszczony 7 stycznia 1841. To było jedno z pierwszych starć w Pierwszej wojnie opiumowej w Chinach, 1839-42.

Szablon:Link GA