Na sygnale (polski serial telewizyjny): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
- jakiś bełkot :(
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z wersji mobilnej
m (- jakiś bełkot :()
'''Na sygnale''' – [[Polska|polski]] [[medyczny serial telewizyjny|serial medyczny]], emitowany na antenie [[TVP2]] od 12 lutego 2014, ukazujący pracę ratowników [[pogotowie ratunkowe|pogotowia ratunkowego]]<ref>[http://satkurier.pl/news/96631/tvp2-kapitalny-start-8222na-sygnale8221.html TVP2: Kapitalny start „Na sygnale”] [data dostępu=2014-02-13]</ref>.
 
Premierowy odcinek serialu z 12 lutego 2014 został obejrzany przez 3,635 mln widzów.
Premierowy odcinek serialu z 12 lutego 2014 został obejrzany przez 3,635 mln widzów. W 2015 roku otrzymał „[[Telekamery 2015|Telekamerę]]” przyznawaną przez czytelników pisma „[[Tele Tydzień]]” w kategorii ''Serial paradokumentalny''. W 2016 roku otrzymali drugą „[[Telekamery 2016|Telekamerę]]” w kategorii ''serial fabularno-dokumentalny'', a w 2017 roku trzecią [[Telekamery 2017|„Telekamerę” w tej samej kategorii]]. W 2018 roku otrzymali natomiast już czwartą Telekamerę, tym razem już Złotą.
 
W latach 2015–2017 twórcy odebrali [[Telekamery|Telekamerę]] „[[Tele Tydzień|TeleTygodnia]]” w kategorii ''Serial paradokumentalny'', dzięki czemu w [[Telekamery 2018|2018]] zdobyli Złotą Telekamerę.
 
== Bohaterowie ==
=== Obecni ===
* '''Wiktor Banach''' – lekarz pogotowia, były neurochirurg. Sześć lat przed rozpoczęciem akcji w serialu, jegoJego żona Elżbieta zginęła w Himalajach podczas wspólnej wyprawy. Jest ojcem nastoletniej Zosi i toz właśnieuwagi mającna ją w pamięci,nią postanowił nie prowadzić poszukiwań małżonki w skrajnie trudnych warunkach. Jego ojciec Andrzej również był lekarzem. WPoczątkowo pierwszymbył sezonie piastował stanowisko kierownikakierownikiem stacji. W wyniku wypadku w ostatnim odcinku tej serii doznał obrażeń, które zagrażały jego życiu. Dzięki szybko udzielonej pomocy, w tym przez rannych ratowników ze swojego zespołu, powrócił do pełnego zdrowia mimo krótkotrwałego zatrzymania krążenia oraz bardzo poważnego urazu głowy. Wypadek stał się pretekstem do zastąpienia Banacha na stanowisku kierownika przez doktora Górę. Podczas okresu rekonwalescencji pracował w dyspozytorni, świetnie dając sobie radę. Po powrocie do pełni sił wrócił do karetki i kontynuował dawanie dobrego wzorca swoim podopiecznym. PodDoznawszy koniecudaru, drugiegotrafił sezonudo lekarz zignorował niepokojące objawy i zemdlał podczas wezwaniaszpitala, będąc zdiagnozowany z udarem. Leżąc w szpitalu po tym incydencie,gdzie poznał doktor Annę, przed którą w zabawny sposób ukrywał, że jest lekarzem. Z czasem ich relacja się rozwinęła i w trzecim sezonie spędzają ze sobą dużo czasu. Wiktor przeżywałPrzeżywał ciężkietrudne chwile, kiedy jego córka próbowała popełnić samobójstwo, będąc pod wpływem dopalaczy. Zosia jednak powróciła do zdrowia, a Banach wkrótce lekarz trafił na okładkę lokalnej gazety po uratowaniu uchodźców, wzbudzając podziw swoich kolegów z pracy, zwłaszcza zakochanej w nim Anny.
* '''Piotr Strzelecki''' – młody, bardzo przystojny ratownik medyczny i kierowca karetki. W pracy jest profesjonalistą i radzi sobie w każdych warunkach, dla pacjenta jest w stanie zrobić wszystko, nawet nagiąć procedury, nie zważając na konsekwencje. Ma dwóch braci, Grzegorza i Tomasza. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Adam Wszołek i doktor Banach, chociaż jego relacja z tym ostatnim bardziej przypomina relacje jakie łączą ojca i synaojciec–syn. Chciał studiować medycynę, ale nie udało mu się zdać matury. Jego pasją jest motoryzacja, w związku z czym kupił sobie samochód z 1978 roku i nazywa go swoją narzeczoną. Jak sam twierdzi jestPozostawał singlem, ale odkąd w stacji pojawiła się nowa ratowniczka Martyna Kubicka, szaleje na jej punkcie. Z każdym odcinkiem ich przyjaźń nabierała tempa aż doszło do sytuacjiczasu, żegdy Piotr kryłnakryłgdyna tapotajemnym potajemnie podkradałapodkradaniu i zażywałazażywaniu hydroksyzynehydroksyzyny w pracy, po tym, jak nabawiła się stresu pourazowego. W pracy jest profesjonalistą i radzi sobie w każdych warunkach, dla pacjenta jest w stanie zrobić wszystko nawet nagiąć procedury nie zważając na konsekwencje. Otarł się już parę razy o śmierć, (wypadekm.in. wwskutek finalewypadku, pierwszegozatrucia sezon, zatruciesię tlenkiem węgla, wstrzyknięcie muwstrzyknięcia dopalacza przez pacjenta, oraz porażenie przez defibrylator (AED). W stacji pracuje również ratowniczka Renata, z którą miał mieć dziecko, lecz ta poroniła na skutek wypadku w trzecim sezonie poroniła. Od tamtego wydarzenia relacje na linii Piotr – Martyna bardzo się zaostrzyły. DosyćOstatecznie częstozaręczyli się i wzięli ślub. Często miewa sprzeczki z kierownikiem stacji czyli, doktorem Arturem Górą, który parę razy potrącił mu wynagrodzenie za niestosowanie się do przepisów. Od odcinka 162 do 231 narzeczony Martyny. Od odcinka 232 mąż Martyny.
* '''Martyna Strzelecka zd.Kubicka''' - młoda ratowniczka., Zostałaktóra została przyjęta do pracy na miejsce zwolnionego Macieja, który przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu. Świeżo upieczona absolwentka poszła na ratownictwo wbrew woli ojca. Martyna odOd pierwszych dni była wrażliwa na cierpienie innych, co na początku prowadziło do mało odpowiedzialnych działań i prawie straciła pracę tuż po zatrudnieniu. Szybko zaprzyjaźniła się z ratownikiem Piotrem, z którym prawie się zderzyła, gdy przyjechała rowerem na rozmowę o pracę. Oboje zbliżyli się do siebie po wspólnym dyżurze w karetce. W finale serii, ratowniczka doznała wybitego barku w wyniku wypadku, ale mimo to udzieliła pomocy ciężej rannym kolegom. W drugiej seriiOstatecznie zaręczyła się z Rafałem, ku niezadowoleniu zakochanego w niej Piotrka. Pomimo tego przyjaźniławciąż się z nim przyjaźniła, a także ryzykowała własne zdrowie, by go wyciągnąć z zaczadzonego pomieszczenia. Na koniec drugiego sezonu doznała poważnychDoznała obrażeń podczas wybuchu bomby, na której nieszczęśliwie stanęła podczas akcji, ale udało jej się wrócić do pełnej sprawności. W kolejnej serii MartynaNastępnie musiała walczyć z wieloma przeciwnościami: została napadnięta przez kibiców, uzależniła się od leków uspokajających, oraz przeżyła śmierć dziecka. Te wszystkie zdarzenia załamały ratowniczkęzałamały, któraprzez co o mało nie zabiła pacjentki, podając jej niewłaściwy lek. Dzięki terapii wróciła na właściwy tor i rozpoczęła na nowo związek z Piotrem, ale jej szczęście nie trwało długo, kiedy dowiedziała się, że jest on ojcem dziecka koleżanki z pracy, Renaty. W akcie rozpaczy i po kolizji na parkingu, spędziła noc z Potockim. Od tego czasu ratowniczka stała się cieniem żywiołowej dziewczyny sprzed tych wydarzeń. OdZaręczyła odcinkasię 162z doPiotrem, 231następnie narzeczonawzięła Piotraz nim W 231 odcinku została porwana. Od 232 żona Piotraślub.
*
* '''Artur Góra''' – były anestezjolog, były szef stacji pogotowia. Po wypadku doktora Banacha trafiatrafił na stanowiska szefa stacji pogotowia ratunkowego w Leśnej Górze. Na samym początku jego relację z innymi ratownikami stacji nie były zbyt dobre, ale po czasie nabieranabrał dystansu do siebie jak i kolegów zez stacjipracy. Jest poukładany, procedury służbowe muszą być zawsze na pierwszym miejscu. Stracił swoje stanowisko szefa stacji na rzecz Kuby Szczęsnego.
* '''Martyna Strzelecka zd.Kubicka''' - młoda ratowniczka. Została przyjęta do pracy na miejsce zwolnionego Macieja, który przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu. Świeżo upieczona absolwentka poszła na ratownictwo wbrew woli ojca. Martyna od pierwszych dni była wrażliwa na cierpienie innych, co na początku prowadziło do mało odpowiedzialnych działań i prawie straciła pracę tuż po zatrudnieniu. Szybko zaprzyjaźniła się z ratownikiem Piotrem, z którym prawie się zderzyła, gdy przyjechała rowerem na rozmowę o pracę. Oboje zbliżyli się do siebie po wspólnym dyżurze w karetce. W finale serii, ratowniczka doznała wybitego barku w wyniku wypadku, ale mimo to udzieliła pomocy ciężej rannym kolegom. W drugiej serii zaręczyła się z Rafałem, ku niezadowoleniu zakochanego w niej Piotrka. Pomimo tego przyjaźniła się z nim, a także ryzykowała własne zdrowie by go wyciągnąć z zaczadzonego pomieszczenia. Na koniec drugiego sezonu doznała poważnych obrażeń podczas wybuchu bomby, na której nieszczęśliwie stanęła podczas akcji, ale udało jej się wrócić do pełnej sprawności. W kolejnej serii Martyna musiała walczyć z wieloma przeciwnościami: została napadnięta przez kibiców, uzależniła się od leków uspokajających, przeżyła śmierć dziecka. Te wszystkie zdarzenia załamały ratowniczkę, która o mało nie zabiła pacjentki, podając jej niewłaściwy lek. Dzięki terapii wróciła na właściwy tor i rozpoczęła na nowo związek z Piotrem, ale jej szczęście nie trwało długo, kiedy dowiedziała się, że jest on ojcem dziecka koleżanki z pracy, Renaty. W akcie rozpaczy i po kolizji na parkingu, spędziła noc z Potockim. Od tego czasu ratowniczka stała się cieniem żywiołowej dziewczyny sprzed tych wydarzeń. Od odcinka 162 do 231 narzeczona Piotra W 231 odcinku została porwana. Od 232 żona Piotra.
*'''Barbara Wszołek''' – pielęgniarka, żona Adama. Pomagała na stacji z dokumentacją i przez jakiś czas zajmowała się dokumentacją i księgowością. Następnie została pielęgniarką w szpitalu w Leśnej Górze, a jej przełożonym został doktor Potocki. Później została ratowniczką szpitala. Ma przedwcześniego urodzonego syna, Tadzia.
* '''Artur Góra''' – były anestezjolog, były szef stacji pogotowia. Po wypadku doktora Banacha trafia na stanowiska szefa stacji pogotowia ratunkowego w Leśnej Górze. Na samym początku jego relację z innymi ratownikami stacji nie są zbyt dobre, ale po czasie nabiera dystansu do siebie jak i kolegów ze stacji. Jest poukładany, procedury służbowe muszą być zawsze na pierwszym miejscu. Stracił swoje stanowisko szefa stacji na rzecz Kuby Szczęsnego.
* '''Anna Reiter-Potocka''' anestezjolog/chirurg z wieloletnim stażem, była żona Potockiego. DołączaDołączyła do ekipy leśnogórskich ratowników jako lekarz jeżdżący w karetce. Jej współpraca z kolegami ze stacji od początku nie należynależała do najłatwiejszych. Największą niechęcią pałapałał do niej ratownik Wszołek, który uważauważał, że lekarkata za bardzo się wywyższa. Jednak poPo kilku wspólnych dyżurach przekonujeprzekonał się do niej. Z empatycznej i ciepłej strony daje się poznać kiedypodczas jeździdyżurów wrazw z innymi ratowniczkamikaretce w zupełnie damskim składzie. ObecnieZwiązała doktor Reiter związana jestsię z kolegą z pracy, doktorem Banachem.
*'''Barbara Wszołek''' – pielęgniarka, żona Adama. Pierwszy raz pojawia się w drugiej serii. Basia pomagała na stacji z dokumentacją i przez jakiś czas zajmuje się dokumentacją i księgowością. W trzeciej serii rozpoczyna ona pracę jako pielęgniarka w szpitalu w Leśnej Górze, a jej przełożonym zostaje doktor Potocki, przez którego urodziła przedwcześnie syna Tadzia. W odcinku 191 krótko po rehabilitacji niespodziewanie zniknął jej mąż, jednak wraz z nim i synem powraca w 230 odcinku,od 270 odcinka pracuje jako ratowniczka.
*'''Zofia Banach''' – nastolatka, córka doktora Banacha. JakoMając 4-latkacztery lata, straciła matkę, która zginęła w Himalajach. WChce przyszłościpodążać tak jak jejśladami ojciecojca chcei pomagać ludziom. Była w związkuzwiązana z Arturem, ale zerwała z nim, gdyż jej chłopakten okazał się ojcem dziecka jej najlepszej koleżanki. Była też dziewczyną ratownika Gabriela Nowaka. W trzecim sezonie była ofiarą dopalaczy, po zażyciu których chciała odebrać sobie życie. Podczas akcji ratunkowej została poparzona eterem przez doktora Potockiego, jednak szybko doszła do siebie. Uwielbia spędzać czas ze swoim tatą oraz znajomymi ze szkoły. Jest byłą dziewczyną ratownika Gabriela Nowaka. od 235 odcinka wolontariuszkaZostała (ratownikratownikiem medyczny)medycznym.
* '''Anna Reiter-Potocka''' anestezjolog/chirurg z wieloletnim stażem, była żona Potockiego. Dołącza do ekipy leśnogórskich ratowników jako lekarz jeżdżący w karetce. Jej współpraca z kolegami ze stacji od początku nie należy do najłatwiejszych. Największą niechęcią pała do niej ratownik Wszołek, który uważa iż lekarka za bardzo się wywyższa. Jednak po kilku wspólnych dyżurach przekonuje się do niej. Z empatycznej i ciepłej strony daje się poznać kiedy jeździ wraz z innymi ratowniczkami w zupełnie damskim składzie. Obecnie doktor Reiter związana jest z kolegą z pracy, doktorem Banachem.
*'''Zofia Banach''' – nastolatka, córka doktora Banacha. Jako 4-latka straciła matkę, która zginęła w Himalajach. W przyszłości tak jak jej ojciec chce pomagać ludziom. Była w związku z Arturem, ale zerwała z nim, gdyż jej chłopak okazał się ojcem dziecka jej najlepszej koleżanki. W trzecim sezonie była ofiarą dopalaczy, po zażyciu których chciała odebrać sobie życie. Podczas akcji ratunkowej została poparzona eterem przez doktora Potockiego, jednak szybko doszła do siebie. Uwielbia spędzać czas ze swoim tatą oraz znajomymi ze szkoły. Jest byłą dziewczyną ratownika Gabriela Nowaka. od 235 odcinka wolontariuszka (ratownik medyczny).
 
=== Dawni ===
* '''Renata Nowakowska''' – ratownik medyczny/ i kierowca. Po raz pierwszy poznajemy ją podczas wypadku drogowego gdzie udzieliła pomocy poszkodowanemu, po tamtych wydarzeniach postanowiłaPostanowiła ubiegać się o stanowisko w stacji pogotowia ratunkowego w Leśnej Górze. Miała dobre relację z innym ratownikiem, Piotrem, z którym miała mieć dziecko, jednak poroniła na skutek wypadku. WPodczas odcinkujednej 125 podczasz akcji ratunkowejratunkowych zostajezostała potrącona przez samochód osobowy, ratowniczka twierdząc, że to nic wielkiegojednak postanowiła funkcjonować jak dotychczas. Podczas spotkania z doktorem Górą dostajedostała ataku na skutek obrażeń po wypadkowychpowypadkowych. Umiera krótko po przeprowadzonej operacji.
* '''Adam Wszołek''' – młody ratownik medyczny, mąż Basi. Został mianowany przez doktora Górę szefem średniego personelu i za jego namową przeszedł na samozatrudnienie. Przepracowywał się, bo budował dom i utrzymywał żonę oraz chorą matkę. Kiedy podczasPodczas jednego z wyjazdów zaintubował pacjenta mimo oświadczenia woli, zostajeprzez co został zawieszony iw obowiązkach, co skłoniło go do próbujepopełnienia popełnićsamobójstwa samobójstwopoprzez połykającpołknięcie lekileków. Życie ratujeuratowała mu żona i koledzy z zespołu. Ostatecznie poPo próbie samobójczej ratownik dowiadujedowiedział się, że nie popełnił błędu, ponieważ pacjent miał zapalenie płuc. W odcinku 181 byłZostał poszkodowany w wyniku wybuchu gazu w mieszkaniu doktora Góry. Przeszedł właśnie rehabilitację, a w odcinku 191 krótko po rehabilitacji niespodziewanie zniknął, jednak wraz żoną i synem powraca w 230 odcinku.
*'''Stanisław Potocki''' – chirurg i, były mąż Reiter. Po raz pierwszy pojawił się w trzecim sezonie, kiedy to jest uczestnikiem kolizji spowodowanej przez ratowniczkę Martynę. Już w kolejnym odcinku zostaje on nowymZostał szefem oddziału ratunkowego w Leśnej Górze i zacięcie walczywalczył o względy młodej dziewczyny, przeciwstawiając się wszelkim odmowom. Potocki robiRobił wszystko, by uprzykrzyć życie swojej żonie, Annie, która chce się z nim rozwieść. Podczas akcji na moście podajepodał Zosi Banach, córce doktora Banacha, chusteczkę z [[Eter dietylowy|eterem]], co prowadzidoprowadziło do poparzenia górnych dróg oddechowych dziewczynkidziewczyny. JakW sięwolnych okazujechwilach Stanisławspełniał tosię nie tylko lekarz z powołania, ale ijako myśliwy, którya swoje hobby realizuje w wolnych chwilach. Jednak nie wszystkie jego działania kończą się pomyślnie. Podczaspodczas jednego z polowań ranizranił w nogę młodego mężczyznę, myląc go z dzikiem.W odcinku 195 przeszedłPrzeszedł operację guza mózgu, przez który stał się psychopatą.
 
*'''Stanisław Potocki''' – chirurg i były mąż Reiter. Po raz pierwszy pojawił się w trzecim sezonie, kiedy to jest uczestnikiem kolizji spowodowanej przez ratowniczkę Martynę. Już w kolejnym odcinku zostaje on nowym szefem oddziału ratunkowego w Leśnej Górze i zacięcie walczy o względy młodej dziewczyny, przeciwstawiając się wszelkim odmowom. Potocki robi wszystko by uprzykrzyć życie swojej żonie Annie, która chce się z nim rozwieść. Podczas akcji na moście podaje Zosi Banach, córce doktora Banacha, chusteczkę z [[Eter dietylowy|eterem]] co prowadzi do poparzenia górnych dróg oddechowych dziewczynki. Jak się okazuje Stanisław to nie tylko lekarz z powołania, ale i myśliwy, który swoje hobby realizuje w wolnych chwilach. Jednak nie wszystkie jego działania kończą się pomyślnie. Podczas jednego z polowań rani w nogę młodego mężczyznę myląc go z dzikiem.W odcinku 195 przeszedł operację guza mózgu, przez który stał się psychopatą.
 
== Czołówka serialu i oprawa graficzna ==
Od początku serialu pojawiła się oprawa muzyczna w czołówce i napisach końcowych. Czołówka serialu zmieniła się sześciokrotnie: w odcinku 27, 65, 126, 192, 237 i 245. Od początku serialu również pojawił się kadr z napisem „W następnym odcinku”, a na koniec sezonu pojawił się kadr z napisem „W następnym sezonie”, zapowiadając widzom, co wydarzy się w następnej transzy produkcji.
Od początku serialu pojawiła się oprawa muzyczna w czołówce i napisach końcowych. Czołówka serialu zmieniła się sześciokrotnie: w odcinku 27, 65, 126, 192, 237 i 245. Od początku serialu również pojawił się kadr z napisem „W następnym odcinku”, a na koniec sezonu pojawił się kadr z napisem „W następnym sezonie”, zapowiadając tym samym widzom co wydarzy się w następnej transzy produkcji. W czołówce serialu od odcinka 1 do odcinka 64 pojawili się aktorzy młodego pokolenia: Wiktor Banach - [[Wojciech Kuliński]], Martyna Kubicka - [[Monika Mazur-Chrapusta|Monika Mazur]], Piotr Strzelecki - [[Dariusz Wieteska]] i Adam Wszołek - [[Konrad Darocha]]. Od 65 odcinka serialu było aż siedem postaci: Wiktor Banach - [[Wojciech Kuliński]], Martyna Kubicka - [[Monika Mazur-Chrapusta|Monika Mazur]], Piotr Strzelecki - [[Dariusz Wieteska]], Artur Góra - [[Tomasz Piątkowski]], Adam Wszołek - [[Konrad Darocha]], Renata Nowakowska - [[Agata Załęcka]] i Anna Reiter - [[Lea Oleksiak]]. Pojawiły się zmiany w obsadzie trzykrotnie: w odcinku 126, kiedy to Renata Nowakowska, grana przez [[Agata Załęcka|Agatę Załęcką]], zmarła w wyniku obrażeń wewnętrznych, a także Anna Reiter, grana przez [[Lea Oleksiak|Leę Oleksiak]], jest u boku Adama Wszołka, granego przez [[Konrad Darocha|Konrada Darochę]], w kadrze szóstym obecna, a niespodzianką było to, że pojawił się w czołówce serialu Stanisław Potocki, grany przez [[Marcin Grzymowicz|Marcina Grzymowicza]], w odcinku 192, kiedy to Adam Wszołek, grany przez [[Konrad Darocha|Konrada Darochę]], był poszkodowany w wybuchu gazu w mieszkaniu doktora Góry, a także pojawiła się też niespodzianka, w czołówce serialu pojawiła się postać Nowego, granego przez [[Kamil Wodka|Kamila Wodkę]] oraz w odcinku 245, kiedy to Stanisław Potocki, grany przez [[Marcin Grzymowicz|Marcina Grzymowicza]], zniknął z Leśnej Góry, w siódmym kadrze była niespodzianka, w czołówce dołożyło rolę Lidki Chowaniec, granej przez [[Anna Haba|Annę Habę]]. W odcinku 237 odtwórczyni roli Martyny, granej przez [[Monika Mazur-Chrapusta|Monikę Mazur]], dołożyła ślubne nazwisko Chrapusta.
 
W czołówce serialu od odcinka 1 do odcinka 64 pojawili się aktorzy młodego pokolenia: Wiktor Banach ([[Wojciech Kuliński]]), Martyna Kubicka ([[Monika Mazur-Chrapusta|Monika Mazur]]), Piotr Strzelecki ([[Dariusz Wieteska]]) i Adam Wszołek ([[Konrad Darocha]]). Od 65 odcinka serialu do czołówki dołączyli: Artur Góra ([[Tomasz Piątkowski]]), Renata Nowakowska ([[Agata Załęcka]]) i Anna Reiter ([[Lea Oleksiak]]). W kolejnych latach kilkukrotnie w czołówce pojawiły się zmiany.
 
== Obsada ==
|-
| [[Michał Pietrzak (aktor)|Michał Pietrzak]] || „Gruby”
|-
|Elżbieta Panas
|Matka Martyny
| 2019
|
|-
| [[Janusz Szpiglewski]] || Misiek || 2018
|-
|Elżbieta Panas || matka Martyny || 2019
|-
| [[Marcelina Zawadzka]] || Gabriela Morawska || 2018–2019
60 180

edycji

Menu nawigacyjne