Przejdź do zawartości

M jak miłość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
M jak miłość
Gatunek

obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Twórcy

Ilona Łepkowska
Tadeusz Lampka

Główne role

patrz sekcja Obsada

Muzyka tytułowa

Wojciech Gąssowski – „M jak miłość” (odc. 1–843)

Beata Kozidrak – „Nie pytaj o miłość” (od odc. 844)

Liczba odcinków

1808 (+ 2 specjalne)[a]

Nagrody

Platynowa Telekamera

Produkcja
Produkcja

MTL Maxfilm

Reżyseria

Ryszard Zatorski
Natalia Koryncka-Gruz
Maciej Dejczer
Piotr Wereśniak
Waldemar Szarek
Roland Rowiński
Mariusz Malec
Adam Iwiński
Jacek Gąsiorowski
Jarosław Sypniewski
Marek Bukowski
Marcin Krzyształowicz
Jose Iglesias Vigil
Kinga Lewińska
Krzysztof Łukaszewicz
Michał Węgrzyn
Anna Jadowska

Scenariusz

Ilona Łepkowska
Alina Puchała
Paweł Jurek
Marta Kuszewska

Muzyka

Sebastian Krajewski

Zdjęcia

Piotr Bernat
Michał Englert
Tomasz Dobrowolski
Wojciech Todorow

Scenografia

Władysław Bielski

Czas trwania odcinka

ok. 45 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

4 listopada 2000

Stacja telewizyjna

TVP2

Lata emisji

od 2000

Status

trwający

Format obrazu

4:3 (odc. 1–424)
16:9 (od odc. 425)

Format dźwięku

stereo

Chronologia
Powiązane

Lubow kak lubow

Strona internetowa

M jak miłośćpolska telenowela obyczajowa emitowana na antenie TVP2 od 4 listopada 2000 roku.

Najliczniej oglądany serial i program telewizyjny w Polsce. Według danych AGB Nielsen Media Research w marcu 2005 roku serial osiągnął rekordową widownię ponad 12,5 mln. Twórcy M jak miłość byli nagrodzeni Telekamerą „TeleTygodnia” w kategorii Serial w 2004, 2005 i 2006 roku, za co w 2007 roku odebrali Złotą Telekamerę; poza tym w 2013 roku z okazji 1000. odcinka otrzymali Platynową Telekamerę. Jest to trzeci (po Klanie oraz Na dobre i na złe) najdłużej produkowany serial telewizyjny w Polsce.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial przedstawia historię kilkupokoleniowej rodziny Mostowiaków. Akcja rozpoczyna się, gdy Barbara i Lucjan Mostowiakowie obchodzą 40. rocznicę ślubu, a ich córki szykują im z tej okazji przyjęcie w domu w Grabinie[1]. Maria wraz z mężem Krzysztofem i synami-bliźniakami – Piotrem i Pawłem – wiedzie życie w Gródku[1], niewielkiej miejscowości koło Warszawy. Marta – duma rodziny – jest sędzią i mieszka z synem Łukaszem w Warszawie[1]. Małgorzata, najmłodsza córka Barbary i Lucjana, bardzo przeżywa fakt, że nie dostała się na studia architektoniczne. Po nieobecności do domu wraca z Niemiec jedyny syn małżeństwa, Marek.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy serialu M jak miłość
Aktorzy M jak miłość na inauguracji 10. serii, Warszawa 2009
Od lewej Kacper Kuszewski, Teresa Lipowska i Robert Moskwa
Teresa Lipowska jako Barbara Mostowiak
Dominika Ostałowska jako Marta Wojciechowska
Robert Moskwa jako Artur Rogowski
Krystian Wieczorek jako Andrzej Budzyński
Anna Mucha jako Magdalena Marszałek-Budzyńska
Alicja Ostolska jako Ala Wrońska

Obecni[edytuj | edytuj kod]

 • Barbara Mostowiak – matka Marii, Marty, Marka i Małgorzaty. Wraz z Lucjanem tworzyła udane małżeństwo przez 57 lat. Kobieta o ogromnym sercu[2], wzór babci i podpora dla całej rodziny. Wraz z mężem musiała zmierzyć się z pożarem własnego domu, którego dokonał chory psychicznie Rafał. Po śmierci męża popadła w rozpacz i wszystko straciło dla niej sens, a za namową bliskich postanowiła wyjechać z Grabiny, żeby załagodzić ból po stracie ukochanego. Po kilku miesiącach wróciła do domu i zaangażowała się w opiekę nad prawnukami.
 • Marta Wojciechowska (Mostowiak) – córka Lucjana i Barbary. Jest sędzia i dumą rodziny[1]. Ze względu na charakter swojej pracy bywa w niebezpieczeństwie[3]; raz została napadnięta i trafiła do szpitala, gdzie przebywała w śpiączce[4], z której w końcu się wybudziła[5]. Po wyjściu ze szpitala popadła w depresję[6] i zmagała się z uporczywymi bólami głowy[7], które starała się ukoić lekami, od których się uzależniła. Była związana z adwokatem Jackiem Mileckim, który zmagał się z uzależnieniem od hazardu[8]. Jednocześnie odnowiła kontakt z biologicznym ojcem Łukasza, ministrem Norbertem Wojciechowskim[9], a z czasem ponownie się z nim związała[10]. By stworzyć prawdziwy dom dla Łukasza, chciała wyjść za Norberta[11], jednak z czasem zerwała zaręczyny i wróciła do Jacka, z którym niedługo potem wzięła ślub[11]. Po rozwodzie z Mileckim przez kilka miesięcy tworzyła nieformalny związek z Rafałem Lubomskim[11]. Rafał rozstał się z Martą gdy ta zaczęła znów spotykać się z Norbertem i zaszła z nim w ciążę. Niedługo potem urodziła córkę, Annę. Po śmierci Norberta, który zginął w katastrofie lotniczej, przez bardzo długi czas była sama. O jej względy starał się sąsiad Szymon, którego poznała w momencie gdy ten uratował życie Ani, jednak Marta nie była pewna swych uczuć do niego i nie chciała angażować się w poważną relację z lekarzem, uważając go tylko za przyjaciela. W międzyczasie poznała adwokata Andrzeja Budzyńskiego, który po kilku miesiącach znajomości oświadczył się jej. Tuż przed ślubem Andrzej zdradził Martę z Agnieszką Olszewską, skutkiem czego była ciąża, jednak Olszewska poroniła. Marta dowiedziała się o tym fakcie po ślubie i długo nie potrafiła wybaczyć Andrzejowi. Chcąc przeanalizować kilka spraw, wyjechała z synem do Kolumbii. Po powrocie do Polski wyjawiła Andrzejowi, że już go nie kocha, po czym ponownie wyjechała do Kolumbii, zabierając ze sobą córkę. Jakiś czas później rozwiodła się z mężem. Po ponad roku wróciła z dziećmi do Polski. Zachorowała na niewydolność nerek, ale obyło się bez operacji.
 • Łukasz Wojciechowski – syn Marty Mostowiak i Norberta Wojciechowskiego[12]. Długo nie wiedział o tym, że jego ojciec żyje[13], ponieważ matka zataiła to, tłumacząc się faktem, że Norbert odmówił oddania swojej krwi, gdy Łukasz walczył o życie po porodzie. Będąc nastolatkiem, poznał swojego ojca[14] i nawiązał z nim dobre relacje. W wyniku nieszczęśliwego wypadku samochodowego, podczas którego prowadził motocykl, zginęła jego przyjaciółka. Po tym wydarzeniu załamał się i zrezygnował ze studiów medycznych. Wyjechał do Kolumbii ze swoją ówczesną dziewczyną. Po pięciu latach wrócił do Polski, gdzie poznał Katię, w której się zakochał. Po ich jedynej wspólnej nocy dziewczyna zaszła w ciążę. Niedługo później zostaje porzucony przez ukochaną. Katia rodzi córkę, Natalię. Łukasz zaczyna czuć miłość do Agi, lecz ta postanawia wyruszyć w podróż dookoła świata. Łukasz zakochał się w Patrycji, przyjaciółce jego matki. Niedługo potem Patrycja zachodzi w ciążę, i wmawia mu, że ojcem jej dziecka jest jej mąż. Pracuje jako fizjoterapeuta.
 • Maria Rogowska (Mostowiak) – najstarsza córka Barbary Mostowiak i Zenona Łagody, ale przez całe życie wychowywał ją Lucjan Mostowiak. Prawdę o biologicznym ojcu poznała dopiero, gdy miała 40 lat, o co miała żal do rodziców[15], jednak z czasem im wybaczyła[16]. Z pierwszym mężem, Krzysztofem Zduńskim, ma synów-bliźniaków[17]: Piotra i Pawła. Gdy ich synowie byli nastolatkami, ponownie zaszła w ciążę, jednak córka, Maria, zmarła tuż po narodzinach[18] z powodu wady serca. Z zawodu jest pielęgniarką, a po śmierci Zenona Łagody została właścicielką przetwórni owoców w Grabinie[19]. Ku niezadowoleniu męża zaczęła zarządzać przetwórnią[20], co doprowadziło do kryzysu w jej małżeństwie[21] i wyprowadzki z domu Krzysztofa[5], który wkrótce nawiązał przelotny romans z Ewą Nowicką[22] oraz złożył pozew rozwodowy[23]. Ostatecznie parze udało się uratować małżeństwo. W ramach działań przetwórni owoców wraz z Michałem Łagodą uruchomiła rozlewnię wody mineralnej „Dar Grabiny”[24]. Po śmierci Krzysztofa popadła w depresję[25] i wróciła do rodziców do Grabiny[17] i przez bardzo długi czas nie dopuszczała do siebie myśli, że zwiąże się z jakimkolwiek mężczyzną, gdyż nadal myślała o Krzysztofie. O jej względy długo starał się Artur Rogowski, lekarz, z którym pracowała w przychodni. Ostatecznie Maria wzięła z nim ślub. Mają córkę, Barbarę. Po kilku latach sprzedali udziały w przychodni i wyjechali do siostry Artura do Oslo. Po pewnym czasie wrócili do Polski. W międzyczasie Artur nawiązał romans z Teresą. Gdy Maria dowiedziała się o zdradzie męża, zażądała rozwodu. Po zakończeniu małżeństwa związała się z przestępcą Robertem Bilskim, a Artur został poważnie poszkodowany w wypadku, który spowodowała jego była kochanka. Maria rozstała się z Bilskim, gdy ten trafił do aresztu. Po jego wyjściu z więzienia między nimi znów doszło do zbliżenia, lecz nie na długo, gdyż Bilski został aresztowany dożywotnio. Z czasem znów zbliżyła się do Artura, gdy pojawiły się u niego podejrzenia ciężkiej choroby. Dała byłemu mężowi drugą szansę i wkrótce ponownie wzięli ślub. Mieszkają w Grabinie w domu rodzinnym Marysi.
 • Piotr i Kinga Zduńscy – Piotr jest synem Marii i Krzysztofa Zduńskich, ma brata-bliźniaka Pawła. Pracował w kancelarii prawnej Adama Wernera i Andrzeja Budzyńskiego. Kinga jest córką Krystyny i Zbigniewa Filarskich; jej ojciec był właścicielem firmy, w której pracował Krzysztof Zduński. Jest z wykształcenia psycholożką, pracowała w firmie konsultingowej, następnie zajęła się prowadzeniem „Bistro Za Rogiem”. Rodzice Kingi początkowo bylo przeciwni jej związkowi z Piotrkiem[4], dlatego zakochani spotykali się potajemnie[26][27], jednak gdy w wyniku wypadku samochodowego Kinga trafiła do szpitala[28] i chwilowo straciła wzrok, Filarscy zaczęli przychylnie patrzeć na ich związek. Wzięli ślub i doczekali się dwójki dzieci, Magdaleny (Lenki) i Mikołaja (Miśka). Przeżywali rodzinny dramat, gdy Lenka trafia do szpitala w wyniku zażycia dopalaczy, które znalazła niedaleko lokalu dilera, Jacka. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, lecz Piotrek, przez podrzucenie do lokalu amfetaminy, trafił do więzienia i stracił prawa do wykonywania zawodu. Był kierowcą, a następnie asystentem prezesa Jerzego Góreckiego, z którym współpracował. Po odbytej karze wrócił do pracy w kancelarii. Zaczęli z Kingą starania o kolejne dziecko, początkowo bezskutecznie, jednak później Zduńska zaszła w ciążę i urodziła córki-bliźniaczki: Zuzię i Emilkę. Gdy Piotr wyjechał do pracy za granicę, Kinga po zwolnieniu niani zdecydowała się oddać rolę menedżerki bistro Asi i zostać w domu z dziećmi. Coraz gorzej znosiła nieobecność męża. Po powrocie Piotra z zagranicy między małżonkami stanęła Kamila, koleżanka Piotra z kancelarii. Jednak Piotrek odrzucił Kamilę, i znów tworzą z Kingą udany związek.
 • Paweł Zduński – brat-bliźniak Piotra. Jego wątek opiera się w dużej mierze na związkach z różnymi kobietami. U progu dorosłości pracował w warsztacie samochodowym, który okazał się magazynem skradzionych części[21], jednak gdy chciał ujawnić prawdę, został wrobiony w kradzież[5] i trafił do aresztu[29]. Następnie został zatrudniony jako kierowca w przetwórni swojej matki[30] i wraz z ojcem otworzył wypożyczalnię kaset wideo „Casablanca”. W tym okresie znalazł swoją pierwszą miłość – starszą o ponad 10 lat Teresę, która dla niego rozstała się z mężem[31]. Jego pierwsza żona – Joanna – była lekarzem weterynarii, rozwiedli się w wyniku zdrady Joanny z jej byłym kochankiem. Pracował w barze „Oaza”, a po zamknięciu lokalu przez właściciela, Janka Zawadzkiego, otworzył „Bistro Za Rogiem”. Przez oszusta Kubę Markowskiego został bankrutem. Wraz z ówczesną żoną Alą i jej córką Basią chciał wyjechać do Anglii w poszukiwaniu pracy, lecz ostatecznie wyprowadzili się do Grabiny. Był wspólnikiem Marka w przetwórni. Po ponad roku postanowili wrócić do stolicy, gdzie Paweł rozkręcił własną firmę, w której zatrudnił sekretarkę, Julię Kryszak. Z czasem do jego życia wróciła Teresa, jednak uczucie Pawła do niej zdążyło wygasnąć z biegiem lat. Po pewnym czasie wychodzi na jaw, że Ala jest w ciąży, ale z innym mężczyzną, a zdrada zakończyła się rozwodem. Po rozwodzie Paweł załamał się, wówczas pomogła mu Julka. Pracował w firmie transportowej Kaliny Marczewskiej i tymczasowo ożenił się z jej przyjaciółką, Gruzinką Katią Tatiszwili, która musiała uciekać z Gruzji przed swoim ojcem Otarem i narzeczonym Igorem. Związek Pawła z Julką rozpadł się. Basia próbowała zeswatać ojca z matką swojej przyjaciółki, lecz bezskutecznie. Paweł zaprzyjaźnił się z Franką, której pomógł uciec od niedoszłego męża. Przyjaźń przerodziła się w miłość, a Paweł oświadczył się ukochanej przy okazji góralskiej imprezy, a wkrótce wzięli ślub.
 • Magdalena Budzyńska (Marszałek) – przyjaciółka Kingi Zduńskiej, była dziewczyna Pawła. Przez lekkie przeziębienie jej serce przestało prawidłowo funkcjonować, w wyniku czego musiała przejść przeszczep organu. Po rozstaniu z Pawłem była związana z Kamilem Grycem, z którym przed laty utraciła ciążę, jednocześnie romansowała z jego ojcem, Jerzym[32]. Spotykała się też z Kubą Ziobrem[32]. Następnie wzięła ślub z Aleksandrem Chodakowskim, z którym adoptowała Maćka Romanowskiego. Rozwiedli się po tym, jak Chodakowski zdradził ją z Anetą Kryńską. Została asystentką adwokata Andrzeja Budzyńskiego. Po jego rozwodzie z Martą Wojciechowską wzięli ślub, do którego próbował nie dopuścić Kamil Gryc. Bezskutecznie próbował rozbić związek Magdy i Andrzeja, jednak para wzięła ślub i Kamil odpuścił jej i Andrzejowi.
 • Aleksander i Aneta Chodakowscy – Aleksander jest synem Grzegorza i Aleksandry, oraz bratem Marcina. Jest lekarzem ortopedą, pracował w prywatnej przychodni Marii Rogowskiej. Wziął ślub z Magdaleną Marszałek. Po pewnym czasie zdradza ją z lekarką Anetą Kryńską, z którą się związał, ale i ten związek przeszedł perypetie, gdyż Olek okazał się być kobieciarzem. Przez niefortunny upadek doznał poważnej kontuzji ręki, a jego kariera stanęła pod znakiem zapytania. Pomimo zwątpienia, poddaje się operacji. Spotykał się z Agnieszką, córką Teresy. Podczas rodzinnego wyjazdu do domku nad jeziorem, Artur Skalski podstępem wywabia Marcina do Warszawy. Olek zostaje sam z dziećmi i Izą, którą Skalski zamyka w jednym z pomieszczeń. Szaleniec atakuje Olka, a ten rani go szkłem w tętnicę udową, wskutek czego Artur umiera. Olek Chodakowski zeznaje jednak funkcjonariuszom policji, że Artur uciekł, a następnie zakopuje jego ciało w lesie. Aneta odkrywa sekret ukochanego, próbuje mu pomóc i uporać się z traumatycznym zdarzeniem. Jarosław Olewicz, sąsiad Marcina i Izy z domku letniskowego, był świadkiem zdarzenia i szantażował Olka. Ostatecznie, gdy ten pomaga jego żonie Elżbiecie w rehabilitacji, Jarosław Olewicz zawiera sojusz z Olkiem. Kamil zeznaje na niekorzyść mężczyzny i ten zostaje aresztowany. Aneta podrabia podpis partnera, by wziąć z nim ślub za kratkami. Niedługo po tym Olek wyjawia na rozprawie cała prawdę o zabójstwie. Podczas ostatecznej rozprawy Olek ku zadowoleniu wszystkich dostaje wyrok w zawieszeniu. Małżonkowie razem pracują w szpitalu.
 • Izabela i Marcin Chodakowscy – bratanek Tomasza, syn Grzegorza i Aleksandry oraz starszy brat Aleksandra, ojciec Mai i Szymona. Trenuje boks i prowadzi agencję detektywistyczną. Jego narzeczoną była Katarzyna Mularczyk, która zmarła przez powikłania poporodowe. Następnie związał się z kuratorką Izabelą, która po wspólnie spędzonej nocy rozstała się dla niego ze swoim narzeczonym Arturem Skalskim. Marcin poprzez oddanie szpiku uratował życie tancerce Naomi, która wkrótce zostaje brutalnie zamordowana przez swojego kochanka, a Iza daje się zmanipulować Arturowi i obwinia chłopaka o morderstwo. Przez jego kłamstwa i okrucieństwa rozstają się, a Iza opuszcza Warszawę oraz zwalnia się z pracy. Niedługo potem wraca do spraw zawodowych i przypadkiem spotyka Chodakowskiego. Spędzają namiętną noc w hotelu, po której Marcin jednak zostawia ją samą, co doprowadza Izę do podjęcia próby samobójczej. Zostaje odratowana przez lekarzy. Następnie odkrywa, że jest z Marcinem w ciąży, informuje go o tym w liście, ale ten nie czyta go i wrzuca do niszczarki. Wraz z Jakubem Karskim chciał dopaść mordercę Tomka i ostatecznie zabił bandytę. Iza rodzi córkę, Maję, a Marcin odkrywa, że to jego dziecko, o czym nie wiedział przez manipulacje Artura. Skalski zaczął osaczać Izę, bił ją i zmusił do ślubu, zabrał jej dokumenty, komórkę i wywiózł do leśniczówki niedaleko Łodzi. Podczas ucieczki doszło do tragicznego wypadku, z którego Maja została uratowana, a Izę porwał silny nurt rzeki. Wszyscy byli przekonani o jej śmierci. Została odnaleziona przez niemieckich lekarzy. Była w śpiączce i walczyła o życie. Gdy wyzdrowiała, ponownie po wielu miesiącach, spędza z Marcinem pełną namiętności i miłości noc. Zamieszkali razem, a wkrótce wzięli ślub w Grabinie.
 • Zofia Kisiel-Żak – przyjaciółka Barbary, wdowa po Włodku Kisielu, wieloletnim przyjacielu Lucjana. Pracowała w sklepie Marka, potem została wybrana na sołtysa. Największa plotkara we wsi. Została okradziona i straciła dom przez oszusta Roberta Żaka. Przez ponad rok mieszkała w domu Mostowiaków. Wyszła za mąż za Roberta, który został organistą i przewodniczącym kościelnego chóru. Para często się kłóci, głównie przez pomysły mężczyzny na szybki zarobek.
 • Ala Wrońska – siostra Roberta, po jego śmierci zamieszkała w Lipnicy razem ze swoim wujkiem księdzem proboszczem z Grabiny, w którego rolę wcielił się Maciej Damięcki. Bliska przyjaciółka Mateusza oraz Lilki, aktualnie pracuje w bistro Kingi.

Dawni[edytuj | edytuj kod]

Byli aktorzy serialu M jak miłość
Kacper Kuszewski jako Marek Mostowiak
Przemysław Cypryański jako Jakub Ziober
Cezary Morawski jako Krzysztof Zduński
Bożena Stachura jako Grażyna Łagoda
 • Lucjan Mostowiak – głowa rodziny Mostowiaków, z Barbarą tworzyli udane małżeństwo przez 57 lat. Uwielbiał pracować w swoim ukochanym sadzie oraz na roli[33], dlatego z trudem znosił chwilową przeprowadzkę do Gródka[27][34], która była spowodowana troską o jego zdrowie. Miał problemy z sercem[35][10]. Przyjaźnił się z Włodkiem Kisielem, z którym często grał w szachy. Zmarł we śnie, w szpitalu.
 • Marek Mostowiak – jedyny syn Barbary i Lucjana Mostowiaków. Przez rok pracował w Niemczech. Po powrocie do ojczyzny nie został serdecznie powitany przez rodzinę, ponieważ często wdawał się w tarapaty i narażał ich na straty finansowe. Był zaręczony z kelnerką Kasią[36], jednak porzucił ją dla Hanki Walisiak, którą poślubił w tajemnicy przed rodziną[37]. Wkrótce się rozstali, lecz dali sobie drugą szansę ze względu na ciążę Hanki[38]. Po pojednaniu i narodzinach syna Mateusza[39] wzięli ślub kościelny[23]. Po kilku latach adoptowali dwie dziewczynki: Natalię i Ulę. Marek miał kilkumiesięczny romans ze swoją pierwszą miłością, Grażyną Raczyńską[40]. Hanka długo nie mogła mu tego wybaczyć i wyprowadziła się do Warszawy, jednak pogodzili się i dali sobie drugą szansę. Po jej śmierci przez długi czas nosił w sercu żałobę, nie potrafił zaopiekować się dziećmi i pracować. Z czasem pogodził się ze śmiercią żony. Poślubił Ewę Kolęde, z którą wychowywał jej syna Antka z poprzedniego związku. Marek ukrywał przed całą rodziną, że miał czerniaka. Gdy Ewa dowiaduje się o chorobie, wspiera Marka z całych sił. Ostatecznie wyzdrowiał. Wyjechał do Australii, gdzie Ewa otrzymała propozycję nadzorowania grantu za granicą.
 • Hanka Mostowiak z domu Walisiak – pierwsza żona Marka Mostowiaka. Gdy miała trzy lata, uczestniczyła w wypadku samochodowym, w którym zginęli jej rodzice. Wychowywała się w domu dziecka, gdzie zaprzyjaźniła się z Jolą Kowalską i Marcinem Polańskim, który był jej młodzieńczą miłością. Przez całą młodość obwiniała rodzinę Mostowiaków o śmierć rodziców, dlatego postanowiła się na nich zemścić, próbując wejść w posiadanie rodzinnej ziemi w Grabinie poprzez ślub z ich synem. Początkowo tylko udawała uczucie do Marka[41], jednak wraz z upływem czasu naprawdę się w nim zakochała i stworzyła z nim rodzinę[42]. Pracowała jako kelnerka[43], następnie została zatrudniona jako sekretarka w przetwórni owoców Zenona Łagody. Po rozstaniu z Markiem szukała wsparcia u Jana Rogowskiego[44], świadka na jej ślubie cywilnym z Markiem, oraz Ireny Gałązkowej[19], która w przeszłości adoptowała ją, jednak szybko oddała do domu dziecka, po czym zachorowała psychicznie[45][46]. Początkowo sprytna i przebiegła[47], po nieudanej próbie samobójczej[48] przeszła wewnętrzną przemianę i stała się wzorową żoną i matką. Po narodzinach syna Mateusza wzięła z Markiem ślub kościelny[23], później zaadoptowali dwie dziewczynki, Natalię i Ulę. Zmarła w wyniku pęknięcia tętniaka po wypadku samochodowym.
 • Ewa Mostowiak (Kolęda) – druga żona Marka Mostowiaka. Dwukrotnie walczyła o życie, m.in. przebyła chorobę nowotworową. Po wielu latach do Polski powraca jej były mąż, Krzysztof Szefler, który chce poznać swojego syna, Antka. Ewa spodziewała się dziecka z Markiem, jednak wkrótce straciła ciążę. W trudnym czasie może liczyć na wsparcie Mostowiaków. Znajduje w kościele porzuconą dziewczynkę, Ewunię, której matką jest zbuntowana nastolatka, Olka; dziewczynka po jakimś czasie wraca do biologicznej rodziny.
 • Natalia i Franek Zarzyccy – leśniczy w Grabinie, został porzucony przed ołtarzem przez Justynę. Następnie wiąże się z Natalią Mostowiak, wcześniej przyjął poród jej córki w lesie. Na ich drodze stała Ula Mostowiak, która sama była zakochana w leśniczym. Po powrocie Justyny Natalia obawia się o swój związek. Wkrótce zostaje policjantką, a jej kolegą zostaje Janek, który związuje się z jej siostrą. Natalka zajmowała się sprawą swojego byłego chłopaka i ojca jej córki, Darka, który nagle zaginął. Po niedługim czasie Natalia i Franek zaręczają się i biorą ślub. Wyjechali w Bieszczady, a po kolejnych zawirowaniach związanych z Justyną postanowili na zaproszenie Marka wyjechać do Australii, żeby wspólnie rozkręcić rodzinny biznes. Po kilku latach Natalia wróciła do Grabiny.
 • Małgorzata Chodakowska (Mostowiak) – najmłodsza córka Lucjana i Barbary[1], matka chrzestna Mateusza Mostowiaka[23]. Była związana z Michałem Łagodą, który porzucił ją po wyjeździe do USA z uwagi na swoje poważne problemy finansowe[49]. Po zdaniu matury wyjechała do Warszawy, gdzie podjęła kursy przygotowawcze na studia na wydziale architektury krajobrazu[50]. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów rozpoczęła pracę u swojego wykładowcy, architekta Konrada Badeckiego[15]. Nawiązuje z nim romans[35], jednak skończyła go, gdy odkryła, że Badecki ma żonę[51]. Po oblaniu egzaminów u Badeckiego i jego przyjaciela porzuciła studia[52] i wróciła do Grabiny[53], gdzie zamieszkała z Łagodą[49], choć odrzuciła jego propozycję wzięcia ślubu[54]. Ostatecznie zmieniła zdanie i wyszła za Michała. Znalazła zatrudnienie w przetwórni Marii Zduńskiej, później wraz z mężem prowadziła własny biznes agroturystyczny. Po rozstaniu z Łagodą, spowodowanym jego homoseksualnym romansem[55][56], związała się z niemcem Stefanem Müllerem[25], jednak ich małżeństwo po roku się rozpadło[57]. Po rozwodzie ze Stefanem nie chciała się z nikim wiązać, bo uważała, że nie nadaje się do związku. W niezbyt sprzyjających okolicznościach, poznała taksówkarza Tomasza Chodakowskiego z którym się związała. Kilka miesięcy przed ślubem, Tomek całował się z Martą Wojciechowską, co oboje ukrywali, jednak Tomek przyznał się do tego incydentu narzeczonej. Po pewnym czasie Gosia wybaczyła mu i siostrze. Para miała dwójkę dzieci; adoptowaną Zosię, córkę zmarłych przyjaciół Tomka i syna Wojtka. Po latach w życiu Małgosi pojawił się Michał, z którym zdradziła męża, efektem czego była ciąża, i wyjechała wraz z nim do Stanów, gdzie rozpoczęli przygotowania do kolejnego ślubu. Po wypadku na autostradzie, utracie ciąży i śmierci Łagody zniknęła bez śladu i wmieszała się w działalność sekty. Ze względu na problemy zdrowotne trafiła do szpitala psychiatrycznego. Po jakimś czasie Maria otrzymuje wiadomość, że Małgosia wypisała się ze szpitala i nie chce utrzymywać kontaktu z rodziną.
 • Michał Łagoda – przyrodni brat Marii od strony ojca, Zenona Łagody. Spotykał się z Małgosią Mostowiak, jednak porzucił ją ze względu na problemy finansowe, z którymi borykał się po wyjeździe do USA. Mieszkając w Ameryce, pracował w biznesie pornograficznym[56]. Po powrocie do kraju został wiceprezesem przetwórni owoców Marii Zduńskiej oraz wspólnie uruchomili rozlewnię wody mineralnej „Dar Grabiny”[24]. W międzyczasie znów związał się z Małgorzatą i wziął z nią ślub, ale został porzucony przez homoseksualny romans z Grzegorzem Górskim[55][56]. Po rozwodzie z Gosią, kolejny raz wyjechał do Stanów na kilka lat. Później był dyrektorem szpitala i właścicielem przychodni „Maria-Med”. Związał się formalnie z Grażyną Raczyńską, która zdradzała go z Markiem Mostowiakiem[58]. Po latach nawiązał kontakt ze swoją pierwszą żoną, którą uwiódł i wyjechał z nią do Stanów. Wskutek wypadku samochodowego w którym oboje brali udział, zapadł w śpiączkę i niedługo później zmarł w szpitalu w Los Angeles.
 • Krzysztof Zduński – mąż Marii Mostowiak, ojciec Pawła i Piotra. Po latach odnowił relacje z matką. Prowadził hurtownię ze swoim wspólnikiem, Robertem Kozielskim. Był niezadowolony, gdy Maria zajęła jego miejsce w roli prezesa przetwórni po Zenonie Łagodzie[20], przez co przeżywał kryzys w małżeństwie[21] i wyprowadził się z domu[5]. W tym czasie nawiązał przelotny romans z Ewą Nowicką, swoją podwładną w hurtowni[22], niedługo później złożył pozew rozwodowy[23]. Ostatecznie rozstał się z kochanką i uratował swoje małżeństwo[53]. Po sprzedaży hurtowni przez Renatę Kozielską, żonę Roberta Kozielskiego, stracił pracę[59], po czym zdecydował się na prowadzenie z synem Pawłem wypożyczalni kaset wideo „Casablanca”. Po zamknięciu wypożyczalni, zatrudnił się w firmie teścia Piotrka, Zbigniewa Filarskiego. Następnie pracował krótko jako przedstawiciel handlowy u Roberta Zakrzewskiego, męża Renaty, przyjaciółki Marysi. Zmarł na zawał serca[17].
 • Kuba Ziober – były współlokator Kingi Zduńskiej i Magdy Marszałek[60]. Pracował w policji. Jego żoną była Olga, która porzuciła go dla Portugalczyka imieniem Roberto. Związany również z Nataszą, która zmarła na białaczkę. Po jej śmierci zamieszkał w klasztorze, z czasem za namową przyjaciół wyjechał do Niemiec. Ma adoptowanego syna, Krzysia.
 • Irek Podleśny – kolega Olgi ze szkoły i biologiczny ojciec Krzysia. Przez wiele lat nie wiedział, że ma syna. Odbywał wyrok w więzieniu. Był i obecnie znów jest związany z Mirką. Ojciec chrzestny Mikołaja.
 • Mirka Kwiatkowskabizneswoman, najlepsza przyjaciółka i dawna szefowa Kingi oraz Piotrka. Związana była z Irkiem, Krzysztofem i Pawłem, następnie znów z Irkiem. Osoba zdecydowana i bezkompromisowa. Matka chrzestna Mikołaja.
 • Katarzyna Mularczyk – prowadziła restaurację wraz z wujkiem, który został zamordowany. Pracowała w redakcji gazety i w firmie ojca Marcina. Była przyjaciółką Mostowiaków. Po śmierci Hanki próbowała pomóc Markowi w opiece nad dziećmi. Była związana z Marcinem Chodakowskim. Zmarła w szpitalu, do którego trafiła w stanie przedrzucawkowym, rodząc przez cesarskie cięcie syna, Szymka, którego ojcem jest Marcin.
 • Jane „Janka” Bufford – wnuczka Hanny, siostry Lucjana. Walczyła o pieniądze, których wart jest dom Mostowiaków, na operację dla Eryki – siostry chorej na oponiaka. Jest obywatelką Stanów Zjednoczonych. Przyjaźniła się z Pawłem Zduńskim. Pracowała w sklepie Marka w Grabinie. Zakochana w Marcinie Chodakowskim, co jest przyczyną jej konfliktu z siostrą. Po śmierci ukochanej Marcina stara się mu pomóc. Po nieudanym planie zostania nianią Szymka wyjeżdża do Stanów, do swojej siostry Eryki.
 • Anna Gruszyńska – przyrodnia siostra Hanki Mostowiak. Przez moment związana z Markiem Mostowiakiem. Prowadziła pensjonat w Grabinie z pomocą Marzenki i Andrzejka, który przepisała Uli. Była zaręczona z Adamem Wernerem. Wyjechała do Nicei, gdzie prowadzi drugi pensjonat.
 • Agnieszka Olszewska – prokurator, dawna miłość i współpracownica Tomasza Chodakowskiego. Miała romans z Andrzejem Budzyńskim, z którym była w ciąży. Po rozstaniu Tomka z Małgosią związała się z nim na nowo. Zachodzi w ciążę po namiętnej nocy z Tomkiem, ucieknąwszy sprzed ołtarza Robertowi. Urodziła córkę, Helenę. Była związana z pediatrą Karolem. Zostaje świadkową Joanny Tarnowskiej na ślubie z Tomkiem. Bardzo przeżyła śmierć mężczyzny, przez co miała poważne problemy w pracy. Joasia stała się jej najlepszą przyjaciółką i bardzo się wspierają. Miała krótki romans z bratankiem Tomka, Olkiem.
 • Joanna Chodakowska (Tarnowska) – była opiekunką Wojtusia, syna Tomasza i Małgosi, córki Lucjana i Barbary Mostowiaków. Wykorzystała fakt, iż jest podobna do Małgosi, użyła jej paszportu i przywiozła małego Wojtusia do Polski. Niedługo potem związała się z Tomkiem, z którym wychowywała jego dzieci. Przed ślubem Tarnowska straciła do niego zaufanie, po tym jak Tomek w końcu wyjawił, że Agnieszka urodziła mu córkę, Helenkę. Na szczęście kryzys został pokonany i narzeczeni zaczęli planować ślub. Pomimo wszystko Asia wybrała na świadkową Agnieszkę. Wzięli ślub w Grabinie, gdzie wesele zostało zorganizowane w siedlisku Anny. Wkrótce Tomek Chodakowski zostaje raniony nożem przez Mariusza Głowackiego, brata gangstera, który został postrzelony w czasie sylwestrowej akcji. Tomasz umiera w szpitalu. Po tragedii Joanna wyjechała z dziećmi do Francji. Zosia została tam na dłużej, by kontynuować naukę, a Joasia i Wojtek po jakimś czasie wrócili do Polski. Z pomocą bliskich wprowadzili się do domu przy ul. Wietrznej, gdzie zaprzyjaźnili się z sąsiadem Michałem Ostrowskim, autorem kryminałów. Asia zaczęła związek z sąsiadem, lecz ten wyjechał za granicę. Wkrótce poznała Leszka Krajewskiego, z którym zaczęła związek. Niestety relacja rozpadła się przez byłą żonę Leszka. Za sprawą Wojtka Asia znów zbliżyła się do Michała. Po namiętnej nocy z Michałem Asia była przekonana, że zaszła w ciążę. Jednak dowiedziała się, że Michał oszukał ją w sprawie Leszka, który miał wypadek w Bieszczadach o czym Michał bardzo dobrze wiedział. Asia decyduje się samotnie wyjechać do domu ojca we Francji, gdzie okazuje się, że nie jest w ciąży, a podwyższone hormony mogą być oznaką poważnej choroby. Wkrótce Wojtek dołączył do Asi.
 • Marzena i Andrzej Lisieccy – dawna wspólniczka Marka Mostowiaka w sklepie z bielizną oraz przyjaciel Marcina Chodakowskiego, którego poznał podczas treningów na siłowni. Zakochali się w sobie i wzięli ślub. Pomagają Uli w prowadzeniu siedliska. Długo starali się o dziecko, ostatecznie doczekali się narodzin córki, Kaliny. Andrzej znalazł pracę w policji. Po utracie siedliska przez Ulę zostają zmuszeni do wyprowadzki z siedliska. Rozpoczynają budowę własnego domu, jednak jej nie dokańczają. Oboje zginęli w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego Macieja Derkacza.
 • Urszula Lisiecka – adoptowana córka Marka i Hanny Mostowiaków. Przeżyła nastoletni wiek i pierwsze miłości w Grabinie. Po śmierci Hanki zamieszkała z Anną w Warszawie. Jest bardzo odważna i pomysłowa, nie boi się wyznawać swoich uczuć. Po kilku latach wróciła na wieś i została właścicielką „Siedliska”, które wcześniej należało do Anny. Związała się z policjantem Jankiem Morawskim, z którym była zaręczona. Z czasem zakochała się jednak w Bartku, bracie Andrzejka, którego polubiła. Wychowywała wraz z nim Kalinę – córkę Andrzejka i Marzenki, którzy zginęli tragicznie w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. Po pewnym czasie Ula wyjechała na stałe do Australii i rozwiodła się Bartkiem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Obecna, dawna i drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Lista ról
Aktor[61][62][63][64][65] Rola Status
Teresa Lipowska Barbara Mostowiak od 2000
Dominika Ostałowska Marta Wojciechowska od 2000
Małgorzata Pieńkowska Maria Rogowska od 2000
Rafał Mroczek Paweł Zduński od 2000
Marcin Mroczek Piotr Zduński od 2000
Katarzyna Cichopek Kinga Zduńska od 2000
Robert Gonera Jacek Milecki 2000–2006, od 2023
Hanna Mikuć Krystyna Filarska-Marszałek od 2001
Sławomir Holland Stanisław Popławski od 2001
Krystian Domagała Mateusz Mostowiak od 2002
Anna Mucha Magdalena Budzyńska od 2003
Marcin Bosak Kamil Gryc 2003–2006, od 2019
Robert Moskwa Artur Rogowski od 2004
Krystian Wieczorek pracownik firmy prowadzonej przez Justynę Badecką 2004
Andrzej Budzyński od 2008
Jacek Kopczyński Adam Werner od 2011
Mikołaj Roznerski Marcin Chodakowski od 2012
Małgorzata Pieczyńska Aleksandra Chodakowska od 2013
Gabriela Raczyńska Barbara Zduńska od 2013
Małgorzata Rożniatowska Zofia Kisiel-Żak od 2013
Maurycy Popiel Aleksander Chodakowski od 2014
Franciszek Przanowski Maciej Romanowski od 2014
Stanisław Szczypiński Szymon Chodakowski od 2015
Adriana Kalska Izabela Chodakowska od 2015
Krzysztof Kwiatkowski Jakub Karski od 2017
Krzysztof Tyniec Robert Żak od 2017
Ilona Janyst Aneta Chodakowska od 2017
Monika Mielnicka Liliana Mostowiak od 2018
David Gamtsemlidze Otar Tatirszwili 2018–2020, od 2022
Stefan Friedmann Józef Modry od 2018
Aleksander Bożyk Mikołaj Zduński (#2) od 2018
Arkadiusz Smoleński Bartłomiej Lisiecki od 2018
Jakub Józefowicz Łukasz Wojciechowski (#3) od 2019
Gabriela Świerczyńska Anna Wojciechowska (#4) od 2019
Jakub Kucner Rafał Stadnicki od 2019
Laura Jankowska Maja Chodakowska (#2) od 2019
Mikołaj Bartosiewicz Arek Karnowski od 2019
Tomasz Dedek Robert Kozielski 2000–2001
Jarosław Olewicz od 2019
Julia Kempka Zuzia Zduńska od 2019
Marcelina Kempka Emilia Zduńska od 2019
Dorota Chotecka-Pazura Krystyna Popławska od 2019
Miłosz Kwiecień Kamil Banach od 2019
Alicja Ostolska Ala Wrońska od 2019
Melania Grzesiewicz Anita Laskowska od 2020
Dominika Kachlik Franka Zduńska od 2020
Stanisław Dusza Jasiek od 2020
Hanna Śleszyńska Iwona Kryńska od 2020
Paulina Lasota Katarzyna Karska od 2020
Hanna Nowosielska Pola Gryc, córka Kamila od 2020
Karina Woźniak Barbara Rogowska (#3) od 2020
Alżbeta Lenska Patrycja Argasińska od 2020
Karol Strasburger Jerzy Argasiński od 2020
Klaudia Kulinicz pielęgniarka Laura od 2020
Dariusz Toczek grabarz Leon od 2020
Ewelina Kudeń-Nowosielska Weronika Stępień od 2021
Bartłomiej Nowosielski Tadeusz Kiemlicz od 2021
Piotr Majerczyk Jędrzej Gutowski od 2021
Marcin Zarzeczny sąsiad Wiesław od 2021
Izabela Warykiewicz Beata od 2021
Justyna Karłowska Ola Majewska od 2021
Marta Chodorowska Julia Malicka od 2022
Katarzyna Kołeczek Jagoda Kiemlicz od 2022
Hanna Turnau Sylwia Kostecka od 2022
Olga Cybińska Magdalena „Lenka” Zduńska (#2) od 2022
Anna Grycewicz aplikantka 2003–2004
Dagmara od 2022
Anna Kerth dr Ewa Kalinowska od 2022
Tymon Szkopek Borys Chodakowski od 2022
Philippe Tłokiński Krystian Proć 2013
Radek od 2022
Fryderyka Molenda Alicja Leśniewska od 2022
Elżbieta Kijowska Aniela od 2022
Ewa Tucholska Maja Łaniewska od 2023
Paweł Prokopczuk Daniel Gorczykowski od 2023
Mira Faleniuk Nadia od 2023
Kateryna Fareniuk Milena od 2023
Paweł Janyst ksiądz Piotr od 2023
Michalina Sosna pani Beatka 2017
Kama od 2023
Magdalena Wieczorek Justyna Stawska od 2023
Ewa Kania Milena Stawska od 2023
Aleksandar Milićević mecenas Marek Rotkiewicz od 2023
Alina Szczegielniak Ania, siostra Kamy od 2023
Adrian Załęgowski Witek od 2023
Zuzanna Fijewska Irena, matka Witka od 2023
Łukasz Garlicki Rafał Nowakowski od 2023
Hanna Konarowska-Nowińska Ela od 2023
Dominika Suchecka Natalia Zarzycka (#2) od 2023
Agnieszka Wagner Joanna Michalska od 2023
Paulina Chruściel Judyta Kosowska od 2024
Emil Karewicz Zenon Łagoda 2000–2001
Ilona Ostrowska Sylwia Markowska 2001
Monika Jarosińska pielęgniarka Jagoda 2000–2002
Rafał Królikowski Konrad Badecki 2001–2002
Sławomir Orzechowski Tadeusz Gałązka 2001–2002
Hubert Zduniak Jan Rogowski 2001–2002
Edward Żentara Tomasz Kamiński 2000–2003
Henryk Talar Wiktor Gradoń 2000–2003
Paweł Małaszyński Marcin Polański-Van Burgen 2003
Włodzimierz Press Aleksander Szczepański 2003
Bronisław Wrocławski Roman Lasota 2003
Jakub Wieczorek Patrycjusz Sobak 2003
Natalia Rybicka Eliza 2003
Monika Dryl Sylwia Żak 2003
Barbara Horawianka Jadwiga Zduńska 2001–2004
Dorota Sadowska Justyna Badecka 2001–2004
Dorota Landowska Mariola Radomska 2003–2004
Joanna Liszowska pielęgniarka Zuzanna 2003–2004
Joanna Jeżewska Magdalena Rudnik 2002–2005
Iwan Komarenko Sasza Maksymowicz 2004–2005
Katarzyna Herman Iwona Majer 2004–2005
Marta Walesiak Klara Sobieszczańska 2004–2005
Janusz Zakrzeński Michał Dziduszko 2005
Franciszek Przybylski Łukasz Wojciechowski (#1) 2000–2006
Cezary Morawski Krzysztof Zduński 2000–2006
Anna Zagórska Urszula „Zuza” Kowalska 2000–2006
Ewa Wencel Janina Nowicka 2002–2006
Justyna Rabińska Agnieszka Makowska (#1) 2003–2006
Edward Lubaszenko Teodor Nowicki 2004–2006
Marta Lipińska Elżbieta Nowicka 2005–2006
Jan Janga-Tomaszewski Egon Rogala 2005–2006
Andrzej Szopa Józef 2005–2006
Jerzy Schejbal Jerzy Gryc 2005–2006
Beata Olga Kowalska Ania Kozakiewicz 2006
Mariusz Sabiniewicz Norbert Wojciechowski 2000–2007
Marek Kalita Janusz Kotowicz 2003–2008
Agnieszka Perepeczko Simone Müller 2003–2007
Monika Obara Elżbieta Müller 2004–2007
Radosław Pazura Peter Schmidt 2004–2007
Karolina Nolbrzak Oliwia 2005–2007
Justyna Amerlik Anna Wojciechowska (#1) 2006–2007
Marcin Stec Marcin Sadowski 2006–2007
Mariusz Drężek Tadeusz Makowski 2003–2004, 2006–2007
Sławomira Łozińska Zofia Leszczyńska 2007
Barbara Krafftówna Łucja 2007
Norbert Rakowski Antoni 2007
Lech Dyblik Sylwek 2007
Steffen Möller Stefan Müller 2002–2008
Dominika Chorosińska Ewa Nowicka 2002–2008
Jacek Poniedziałek Rafał Lubomski 2003–2008
Michał Chorosiński Leszek Skalski 2004–2008
Marta Klubowicz Halina Marszałek 2004–2008
Agnieszka Warchulska Alicja Schmidt 2004–2008
Jan Jankowski Robert Zakrzewski 2004–2008
Maciej Dancewicz barman Arkadiusz 2005–2008
Krzysztof Bień Teodor Leszczyński 2006–2008
Grażyna Leśniak-Dangel Honorata Porębska 2006–2008
Anna Janocha Julia Porębska 2006–2008
Martyna Peszko Celina 2006–2008
Marek Kaliszuk Bogdan 2005, 2007–2008
Wojciech Medyński Michał 2007–2008
Paweł Nowisz Marian Kalisiak 2000–2003, 2008
Marek Ślosarski Chojnacki 2008
Wojciech Kuliński prokurator Tomasz Zawadzki 2008
Mariusz Ostrowski Grzegorz Winnicki 2008
Monika Moskwa Agata Rogowska (#1) 2008
Piotr Bajtlik Adam Leszczyński 2004–2009
Marek Probosz Grzegorz Górski 2004–2009
Nastazja Chorosińska Aleksandra Skalska 2004–2009
Jadwiga Gryn Joanna Chrząszcz 2007–2009
Jolanta Żółkowska Anna Jankowska 2007–2009
Krzysztof Wieszczek Dariusz 2007–2009
Małgorzata Teodorska Adrianna Lech 2008–2009
Krzysztof Ibisz Adam Butor 2008–2009
Joanna Jędryka Krystyna Cholakowa 2000–2010
Maja Hirsch Izabela Marczak 2001–2010
Jerzy Gudejko Mariusz Żurawski 2006–2010
Marieta Żukowska Marzena Sadowska 2006–2010
Joanna Gleń Karolina 2006–2010
Joanna Król Beata 2006–2010
Mariusz Zalejski Aleksander Radosz 2007–2010
Izolda Wojciechowska Danuta 2008–2010
Paweł Okoński Władysław 2008–2010
Łukasz Konopka Jacek Kulesza 2008–2010
Maciej Kozłowski Waldemar Jaroszy 2002–2005, 2009–2010
Olga Bołądź Agata Tomasiewicz 2009–2010
Katarzyna Pierścionek koleżanka Marzeny 2009–2010
Arkadiusz Gołębiowski Igor Kawecki 2010
Jerzy Cnota Marian 2010
Paweł Królikowski ks. Maciej Olszewski 2010
Piotr Trojan Radosław Zawadzki 2010
Katarzyna Kępka Elżbieta Jurczyk 2010
Małgorzata Kożuchowska Hanna Mostowiak 2000–2011
Anita Jancia Jolanta Kowalska-Żurawska 2000–2011
Ewelina Serafin Katarzyna Kociołek 2000–2011
Piotr Miazga Sebastian Kociołek 2002–2011
Igor Michalski Stanisław Nowicki 2006–2011
Ewa Gorzelak Dorota Stadnicka 2007–2011
Grzegorz Małecki Szymon Gajewski 2007–2011
Karolina Nowakowska Olga Ziober 2007–2011
Anna Gigiel Zuzanna 2007–2011
Julia Pietrucha Alicja Staniszewska 2009–2011
Jan Kosmaczewski Kamil Zawadzki 2009–2011
Jan Rotowski Dominik 2010–2011
Marta Dobecka Katarzyna, sekretarka Jankowskiego 2010–2011
Maja Bohosiewicz Ewelina Walczak 2010–2011
Olga Serebryakova Natasza Wrońska 2010–2011
Damian Jankowski Arkadiusz 2010–2011
Edyta Torchan Nina, narzeczona Henia 2010–2011
Mariusz Siudziński Piotr Rosner 2010–2011
Adrianna Stalewska Ewa Rosner 2010–2011
Wojciech Czerwiński Bogdan Gruszewski 2010–2011
Ewa Konstancja Bułhak Matylda Górska 2007–2008, 2011
Marcin Troński Sebastian Przegrodzki 2011
Witold Bieliński Jakub Weimann 2011
Marcin Błaszak ks. Jacek 2011
Jakub Strzelecki Dariusz Roszkowski 2011
Maria Maj Lucyna Banasik 2001–2012
Hanna Bieluszko Renata Nowicka 2003–2012
Bożena Stachura Grażyna Raczyńska-Łagoda 2006–2012
Przemysław Cypryański Jakub Ziober 2006–2012
Wojciech Traczyński Patryk Michalski 2003
Krzysztof Ziober 2007–2012
Tadeusz Chudecki Henryk Wojciechowski 2007–2012
Michał Lesień Arkadiusz Nowacki 2008–2012
Gabriela Pietrucha Gabriella Lasota 2008–2012
Grażyna Błęcka-Kolska Janina Rosner 2010–2012
Anna Dereszowska Sandra Matuszewska 2010–2012
Anna Karczmarczyk-Litwin Aleksandra Malinowska 2010–2012
Siergiej Kruczkow Igor Wroński 2010–2012
Krzysztof Stelmaszyk Marek Lewicki 2010–2012
Mariusz Bonaszewski Krzysztof Jankowski 2010–2012
Andrzej Łapicki Tadeusz Budzyński 2010–2012
Antonina Girycz Irena Malanowska 2011–2012
Joanna Majstrak Elżbieta 2011–2012
Paweł Bodych Domin 2011–2012
Beata Rybotycka Laura Liberadzka 2011–2012
Bartłomiej Świderski Jan Kozłowski 2011–2012
Magdalena Kajrowicz Beata Glińska 2011–2012
Jakub Konieczny Aleksander Stec 2011–2012
Sambor Czarnota Artur 2011–2012
Agnieszka Więdłocha Joanna Liberadzka-Zduńska 2011–2012
Anna Popek Anita Morawska 2011–2012
Dominika Bednarczyk Jolanta 2012
Piotr Siwkiewicz Grzegorz Kryzar 2012
Hanna Konarowska Wioletta 2012
Aleksander Mikołajczak Ryszard Zawada 2012
Weronika Jaskółka Ewa 2012
Hanna Szatan Iza 2012
Aneta Todorczuk Julia Skiba 2012
Bartłomiej Kasprzykowski Jerzy 2012
Joanna Koroniewska Małgorzata Chodakowska 2000–2013
Jerzy Próchnicki Włodzimierz Kisiel 2004–2013
Violetta Arlak Cecylia Kwaśniak 2001–2002, 2007–2013
Julia Paćko Anna Wojciechowska (#2) 2007–2013
Franciszek Korzeniewski Wojciech Chodakowski (#1) 2009–2013
Diana Dudzińska Barbara Rogowska (#1) 2009–2013
Paweł Góral Robert 2011–2013
Ada Chlebicka Zuzanna 2011–2013
Elżbieta Jędrzejewska Weronika Zawada 2012–2013
Robert Rozmus Mariusz Kwiatkowski 2012–2013
Adam Ferency redaktor naczelny Kingi 2012–2013
Bogdan Brzyski Ryszard Hofman 2012–2013
Daniel Szczypa Maciek 2012–2013
Grzegorz Milczarczyk Krzysztof Holtz 2012–2013
Andrzej Pieńko Jacek 2012–2013
Karolina Chapko Helena Podleśna 2012–2013
Katarzyna Ptasińska Aleksandra Kozłowska 2012–2013
Aleksandra Kusio Karolina Osiecka 2012–2013
Dariusz Wnuk Michał Ozon 2012–2013
Kinga Waligóra Danuta Ozon 2012–2013
Piotr Rzymyszkiewicz Jan Wojdas 2012–2013
Ewa Bukowska Edyta Bielak 2013
Hubert Zduniak Jr. Piotrek Bielak 2013
Wojciech Błach Janusz Bielak 2013
Sandra Staniszewska Iza Sajdak 2013
Bartłomiej Chowaniec Radosław Sajdak 2013
Janusz Komorowski kelner Jacek 2013
Włodzimierz Matuszak Stanisław Sieńczyłło 2013
Sławomir Grzymkowski mecenas Tomasz Grabowski 2013
Magdalena Pociecha Klara 2013
Paweł Ferens Dariusz Woźniak 2013
Paweł Okraska Michał Łagoda 2000–2004, 2007–2014
Adrian Żuchewicz Łukasz Wojciechowski (#2) 2007–2014
Olgierd Łukaszewicz profesor Kazan 2012–2014
Marta Juras Eryka Bufford 2013–2014
Agnieszka Żulewska Paulina Głowacka 2013–2014
Tomasz Borkowski Robert Lubiński 2013–2014
Anna Gzyra Sylwia Okońska 2006–2012, 2014
Joanna Orleańska Beata Lubińska 2014
Aleksandra Czajkowska Zuzia Lubińska 2014
Wacław Warchoł Bartek Sztaba 2014
Michał Rolnicki Rafał Wiśniewski 2014
Andrzej Niemirski Zbigniew Gajewski 2014
Joanna Opozda Agata 2014
Maciej Jachowski Ireneusz Podleśny 2007–2015
Andżelika Piechowiak Mirosława Kwiatkowska 2008–2015
Agnieszka Sienkiewicz Katarzyna Mularczyk 2011–2015
Dominika Łakomska Teresa Drawicz 2012–2015
Joanna Osyda Jane Bufford 2013–2015
Marta Ścisłowicz Olga 2013–2015
Robert Wabich policjant 2002–2003
Krzysztof Romanowski 2014–2015
Michał Czernecki Jerzy Domański 2014–2015
Katarzyna Żak Dorota Tarnowska 2014–2015
Mateusz Janicki Wojciech Markowski 2014–2015
Przemysław Bluszcz Rafał Gołębiewski 2014–2015
Mirosław Zbrojewicz Olaf Lisicki 2014–2015
Marcin Piętowski Jakub Markowski 2015
Łukasz Pracki Jacek Barycki 2015
Andrzej Deskur Kacper 2015
Laura Breszka Anetka 2015
Jacek Lenartowicz Jan Zawadzki 2002–2016
Hiroaki Murakami Taro 2013–2016
Katarzyna Hołtra Weronika Urbańska 2014–2016
Maria Szafirska Paulina Lipska 2015–2016
Andrzej Andrzejewski Michał Marszałek 2015–2016
Jolanta Fraszyńska Zuzanna Marszałek 2015–2016
Jarosław Gruda Stanisław 2002–2003
Lęborek 2006
kłusownik Marczak 2015–2016
Piotr Grabowski Wiktor Żak 2004–2005, 2012–2014, 2016
Wojciech Asiński Bogusz 2016
Karol Pocheć Krzysztof Szefler 2016
Mayu Gralińska-Sakai Naomi Koszycka 2016
Mariusz Witkowski Mariusz Korczyński 2016
Tomasz Nosiński Karol 2016
Witold Pyrkosz Lucjan Mostowiak 2000–2017
Andrzej Młynarczyk Tomasz Chodakowski 2007–2017
Anna Wendzikowska Monika Ochman 2011–2017
Weronika Wachowska Anna Wojciechowska (#3) 2013–2017
Marcel Sabat Darek Maj 2014–2017
Grażyna Strachota Katarzyna Maj 2015–2017
Zbigniew Stryj Robert Bilski 2015–2017
Anna Tomaszewska ciotka Izy Lewińskiej 2016–2017
Katarzyna Grabowska Olga Górecka 2016–2017
Tomasz Włosok Radek Małkowski 2016–2017
Grzegorz Kucias Rafał Gliński 2016–2017
Patryk Pietrzak Kacper 2016–2017
Ziemowit Wasielewski Dariusz Szewczuk 2009–2010
Stalker 2017
Julita Fabiszewska Paulina Suska 2017
Marcin Stępniak Mariusz Piotrowski 2017
Dagmara Bryzek Olka Jankiewicz 2017
Marek Lewandowski Przemysław Morawski 2017
Karolina Krwaczyńska Monika Morawska 2017
Konrad Pawlicki Mariusz Jakubczyk 2017
Anna Matecka Renata Majewska 2017
Natalia Zielska Pola Majewska 2017
Maciej Wilewski Mariusz Głowacki 2017
Kacper Kuszewski Marek Mostowiak 2000–2018, 2022
Maria Rybarczyk Wanda Budzyńska 2009–2018
Tamara Arciuch Anna Gruszyńska 2010–2018
Artur Barciś Jerzy Kolęda 2012–2018
Dominika Kluźniak Ewa Mostowiak 2012–2018
Jakub Jankiewicz Antoni Szefler 2012–2018
Olga Frycz Alicja Zduńska 2013–2018
Izabela Kapiasová Maryla Szewczyk 2013–2018
Ignacy Wudkiewicz Mikołaj Zduński (#1) 2014–2018
Jowita Budnik Teresa Zarzycka 2015–2018
Jan Wieczorkowski Jacek Mrozowski 2016–2018
Adam Tomaszewski Kuba Gliński 2016–2018
Hubert Wróblewski Mark 2017–2018
Radosław Krzyżowski Kamil Łagoda-Starski 2017–2018
Katarzyna Jamróz Nina Janiszewska 2017–2018
Iga Górecka Karolina Kubiak 2017–2018
Gabriela Oberbek Jola Lisiecka 2016, 2018
Jakub Wons Stefan Peszko 2018
Hubert Kułacz Kuba 2018
Małgorzata Klara Hanna Stolarczyk 2018
Gabriela Frycz Alicja 2018
Dawid Ściupidro Wojtek Reda 2018
Elena Leszczyńska Oksana 2018
Zbigniew Waleryś Stefan Domański 2013–2019
Tomasz Ciachorowski Artur Skalski 2015–2019
Maja Marczak Hania Zarzycka 2015–2019
Piotr Nerlewski Franek Zarzycki 2015–2019
Olga Kalicka Justyna Górska 2016–2019
Joanna Sydor Teresa Jakubczyk 2003–2006, 2017–2019
Anna Wierzchoń Maja Chodakowska (#1) 2017–2019
Maria Pawłowska Anna Żakowska 2017–2019
Monika Krzywkowska Maria Szeląg 2001–2003
Jolanta Kaczmarek 2013–2014, 2018–2019
Filip Gurłacz Arek 2015
Robert Wroński 2018–2019
Juliusz Krzysztof Warunek Adam Tarnowski 2015–2016, 2018–2019
Roch Siemianowski Józef Skalski 2016, 2018–2019
Karolina Sawka Kalina Marczewska 2018–2019
Karolina Bruchnicka Kaja Szumińska 2018–2019
Marta Wiśniewska Weronika 2018–2019
Rafał Szatan Eryk 2018–2019
Anna Milewska Olga 2018–2019
Grzegorz Gadziomski Roman Zajdler 2011–2012
lekarz 2019
Marcin Janos Krawczyk Karol Sienkiewicz 2012
Maciej Jaros 2019
Wojciech Zygmunt Korin 2019
Paweł Ciołkosz Krystian 2019
Henryk Niebudek Dariusz Stadnicki 2019
Ewelina Gnysińska Daria Konecka 2019
Kuba Dyniewicz Mikołaj (#1) 2019
Jakub Kornacki Piotr Grzelak 2019
Bogdan Kalus ojciec Julki Kryszak 2019
Małgorzata Bogdańska Halina Kryszak 2019
Konrad Korkosiński Jarek Kryszak 2019
Aleksandra Boroń Jagoda Kryszak 2019
Krzyś Podemski Jasiek Kryszak 2019
Karolina Charkiewicz Dagmara 2019
Adam Pater Borys 2019
Will Richardson Lucas 2019
Marcjanna Lelek Natalia Zarzycka (#1) 2004–2020
Wojciech Majchrzak Grzegorz Chodakowski 2012–2020
Maja Wudkiewicz Barbara Rogowska (#2) 2014–2020
Aleksandra Trojanowska Helenka Chodakowska 2015–2020
Joanna Kuberska Julia Kryszak 2016–2020
Ina Sobala Agnieszka Makowska (#2) 2017–2020
Weronika Rosati Anna Waszkiewicz 2002–2005, 2018–2020
Joanna Jarmołowicz Katia Tatirszwili 2018–2020
Katarzyna Kwiatkowska Agata Rogowska (#2) 2018–2020
January Brunov Krzysztof Banach 2018–2020
Aleksander Kaleta Alek 2017
Maciej Starski vel Kalicki 2019–2020
Agnieszka Judycka Nina Malik 2019–2020
Aleksandra Chapko Nadia Witecka 2019–2020
Grzegorz Wons Robert Krajewski 2019–2020
Kaja Walden Weronika 2019–2020
Jan Przanowski Mikołaj, kolega Lilki (#2) 2019–2020
Wojciech Wysocki prokurator 2004
Jerzy Górecki 2016–2018, 2020
Ali Bakhrutdinov Igor 2018, 2020
Szymon Nygard Daniel Grześkiewicz 2020
Magdalena Rembacz opiekunka Modrego 2020
Żaneta Homa Klaudia 2020
Iwona Malinowska Hania 2020
Weronika Walenciak Marcelina 2020
Jędrzej Bigosiński Tomasz Kawecki 2020
Julia Wróblewska Zofia Warakomska 2007–2021
Maria Głowacka Magdalena „Lenka” Zduńska (#1) 2008–2021
Magdalena Walach Agnieszka Olszewska 2010–2021
Feliks Matecki Wojciech Chodakowski (#2) 2014–2021
Barbara Kurdej-Szatan Joanna Chodakowska 2014–2021
Olga Szomańska Marzena Lisiecka 2014–2021
Tomasz Oświeciński Andrzej Lisiecki 2015–2021
Tomáš Kollárik Jan Morawski 2016–2021
Barbara Wypych Sonia Krawczyk 2018–2021
Ewa Kasprzyk Weronika Sobańska 2018–2021
Paweł Deląg Michał Ostrowski 2018–2021
Agata Rzeszewska ciotka Artura Skalskiego 2018–2021
Jowita Chwałek Ewa 2019–2021
Ewa Domańska Elżbieta Olewicz 2019–2021
Sławek Uniatowski Leszek Krajewski 2019–2021
Jolanta Wołłejko Teresa Kotowska 2020–2021
Katarzyna Mosek Ola Łęcka 2020–2021
Anna Gorajska Kamila Jabłońska 2020–2021
Kaja Kajszczak Inka 2020–2021
Robert Czechowski Janusz Iwański 2020–2021
Oliwia Dąbrowska Ola 2018–2019, 2021
Krzysztof Szczepaniak Kacper Raczkowski 2021
Dariusz Kordek Jan Bosacki 2021
Małgorzata Sadowska Anna Bosacka 2021
Wojciech Świeściak Adam Warecki 2021
Piotr Napierała Karol 2021
Beata Zarembianka Elwira 2021
Dominika Kryszczyńska Luiza Bielska 2021
Emma Giegżno Dorota 2021
Marianna Janczarska Dagmara Bednarek 2021
Zacharjasz Muszyński Piotr Graczyk 2021
Michał Chruściel Krzysztof Sawicki 2020–2022
Tomasz Sobczak Przemek 2012
Jacek Kotowski, ojciec Lilki Banach 2020–2022
Oliwia Kępka Kalinka Lisiecka 2021–2022
Piotr Łukawski Andrzej „Herman” Hermanowicz 2021–2022
Małgorzata Lewińska redaktor naczelna 2011–2012
Olga Jaszewska 2021–2022
Tomasz Lulek Mariusz Jaszewski 2021–2022
Iwo Wiciński Dawid Jaszewski 2021–2022
Wojciech Kalarus Janek 2021–2022
Laura Samojłowicz Maja Chojnacka 2007–2010, 2021–2022
Diana Kadłubowska Anna 2021–2022
Monika Niemczyk Renata Mróz 2021–2022
Arkadiusz Detmer Zbigniew Mróz 2021–2022
Mariusz Luszowski profesor Rakoczy 2011
gość siedliska 2015
Ziętara 2021–2022
Janusz Onufrowicz adwokat Korczyńskiego 2016
Grzegorz 2021–2022
Teresa Dzielska Ewa Grzymska 2021–2022
Michał Breitenwald Bronisław Jakubczyk 2008–2009, 2011–2012, 2019, 2022
Mateusz Łasowski Makowski, ojciec Amelki 2020, 2022
Joanna Niemirska Monika Makowska 2020, 2022
Ninel Kos Amelka Makowska 2020, 2022
Katarzyna Skolimowska Bogna, opiekunka Patrycji Argasińskiej 2022
Anna Maria Jarosik-Tomala pielęgniarka Klaudia 2014
Irma 2022
Jakub Strach Antek 2022
Zbigniew Suszyński egzekutor 2000
profesor Mariusz Nieśpielak 2022
Franciszek Szymański Antek Nieśpielak 2022
Natalia Sikora Marta Lewicka 2022
Konrad Marszałek Karol Lewicki 2022
Marta Stefaniak Hania Makowska, siostra Amelki od 2022
Liam Culbreth Adam 2022
Elżbieta Trzaskoś Paulina Kuśnik 2022
Andrzej Precigs Zbigniew Filarski 2000–2023
Maciej Damięcki ksiądz Władysław Wroński, proboszcz parafii w Lipnicy 2001–2007, 2009–2010, 2013–2015, 2017–2023
Emilian Kamiński Wojciech Marszałek 2004–2023
Iga Krefft Urszula Lisiecka 2007–2023
Anna Oberc Sandra 2018–2023
Oliver Proctor Damian 2018–2023
Paweł Roman Ethan Anderson 2021–2023
Bogusław Kudłek Igor 2022–2023
Patryk Szwichtenberg programista Karol 2022–2023
Katarzyna Dmoch Laura 2022–2023
Mateusz Lisiecki-Waligórski kardiolog 2019
Tymon Nagłowski 2022–2023
Paweł Kowalski Maks 2023
Konrad Jałowiec Krzysztof Sowiński 2023
Kacper Zalewski Filip Sowiński 2023
Angelika Smyrgała Klaudia 2023
Krzysztof Cybiński[66] Oskar 2023
Stanisław Kawecki Kris 2023
Sylwia Drzycimska Paula Kownacka 2023

Wigilia u Mostowiaków (2022)[67][edytuj | edytuj kod]

Marek przyjeżdża na święta do Grabiny, sprawiając tym Barbarze radosną niespodziankę. Jest też serdecznie witany przez całą rodzinę. Podczas wigilijnej kolacji bliscy mają dla Mostowiakowej wzruszający prezent od Lenki: plakat ze zdjęciami wszystkich wnuków i prawnuków. Bracia Zduńscy wraz z żonami występują przed rodziną, dając piękny pokaz tańca. Tymczasem Misiek od samego rana wciąż ma „przygody”, a Kisielowa znów rusza do akcji! Seniorka wpada na trop dwóch podejrzanych mikołajów, którzy zbierają w okolicy pieniądze na cel charytatywny. Gdy Zofia próbuje zatrzymać „świętych”, sama trafia z mężem do aresztu.

Lista ról
Aktor[67][68] Rola
Teresa Lipowska Barbara Mostowiak
Kacper Kuszewski Marek Mostowiak
Dominika Ostałowska Marta Wojciechowska
Małgorzata Pieńkowska Maria Rogowska
Robert Moskwa Artur Rogowski
Karina Woźniak Basia Rogowska
Hanna Mikuć Krystyna Filarska-Marszałek
Rafał Mroczek Paweł Zduński
Marcin Mroczek Piotr Zduński
Katarzyna Cichopek Kinga Zduńska
Dominika Kachlik Franka Zduńska
Gabriela Raczyńska Basia Zduńska
Olga Cybińska Magdalena „Lenka” Zduńska
Aleksander Bożyk Mikołaj Zduński
Małgorzata Rożniatowska Zofia Kisiel-Żak
Krzysztof Tyniec Robert Żak
Dariusz Toczek grabarz Leon
Sławomir Doliniec policjant
Rafał Dąbrowski policjant
Krystian Domagała Mateusz Mostowiak

Emisja w telewizji[edytuj | edytuj kod]

Uwaga: tabela zawiera daty odnoszące się wyłącznie do emisji telewizyjnej; w niniejszej sekcji nie uwzględniono ewentualnych prapremier w serwisach internetowych (takich jak np. TVP VOD).

Sezon Odcinki Pierwsza emisja telewizyjna (TVP2)
Początek emisji Koniec emisji Pora emisji
1. 2000/2001 1–29 (29) 4 listopada 2000 16 czerwca 2001 sobota 16.30
2. 2001/2002 30–74 (45) 11 grudnia 2001 3 stycznia 2002 wtorek–czwartek 20.05
8 stycznia 2002 29 maja 2002 wtorek–środa 20.05
3. 2002/2003 75–150 (76) 17 września 2002 10 czerwca 2003
4. 2003/2004 151–242 (92) 15 września 2003 7 czerwca 2004 poniedziałek–wtorek 20.05[b][69][70]
5. 2004/2005 243–340 (98) 13 września 2004 21 czerwca 2005
6. 2005/2006 341–425 (85) 5 września 2005 21 czerwca 2006
7. 2006/2007 426–507 (82) 11 września 2006 19 czerwca 2007
8. 2007/2008 508–594 (87) 3 września 2007 20 września 2007 poniedziałek–czwartek 20.05
24 września 2007 17 października 2007 poniedziałek–środa 20.05
22 października 2007 17 czerwca 2008 poniedziałek–wtorek 20.05
9. 2008/2009 595–675 (81) 1 września 2008 16 czerwca 2009 poniedziałek–wtorek 20.40
10. 2009/2010 676–754 (79) 1 września 2009 8 czerwca 2010
11. 2010/2011 755–843 (89) 13 września 2010 24 listopada 2010 poniedziałek–środa 20.40
29 listopada 2010 13 czerwca 2011 poniedziałek–wtorek 20.40
12. 2011/2012 844–923 (80) 5 września 2011 5 czerwca 2012
13. 2012/2013 924–996 (73) 3 września 2012 28 maja 2013
14. 2013/2014 997–1072 (76) 3 września 2013 10 czerwca 2014
15. 2014/2015 1073–1151 (79) 1 września 2014 9 czerwca 2015
16. 2015/2016 1152–1231 (80) 31 sierpnia 2015 7 czerwca 2016
17. 2016/2017 1232–1306 (75) 29 sierpnia 2016 30 maja 2017
18. 2017/2018 1307–1377 (71) 28 sierpnia 2017 29 maja 2018 poniedziałek–wtorek 20.55
19. 2018/2019 1378–1451 (74) 3 września 2018 4 czerwca 2019
20. 2019/2020 1452–1522 (71) 10 września 2019 26 maja 2020
21. 2020/2021 1523–1594 (72) 8 września 2020 31 maja 2021
22. 2021/2022 1595–1665 (71) 6 września 2021 31 maja 2022
23. 2022/2023 1666–1734 (69) 5 września 2022[71] 23 maja 2023[71]
24. 2023/2024 1735–1808 (74) 28 sierpnia 2023[72] 21 maja 2024[72]

Ponadto w roku 2022 powstał bożonarodzeniowy odcinek specjalny zatytułowany „Wigilia u Mostowiaków”. Premierową emisję na antenie TVP2 24 grudnia 2022 roku poprzedziło prapremierowe udostępnienie odcinka w serwisie TVP VOD kilka dni wcześniej[73]. Rok później pokazano kolejny odcinek świąteczny, „Święta z »M jak miłość«”[74].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 25 sierpnia 2000. Scenarzystką główną w latach 2000–2007 była Ilona Łepkowska, która do 2008 była również współproducentką serialu[75]. Od 2007 scenarzystką M jak miłość jest Alina Puchała. Serial na przestrzeni lat reżyserowali m.in.: Ryszard Zatorski, Natalia Koryncka-Gruz, Maciej Dejczer[76], Piotr Wereśniak, Waldemar Szarek, Roland Rowiński, Mariusz Malec, Adam Iwiński, Jarosław Sypniewski, Marek Bukowski, Marcin Krzyształowicz, Krzysztof Łukaszewicz, Michał Węgrzyn i Sylwester Jakimow. Producentem serialu jest spółka MTL Maxfilm[77].

Odcinki 1–424 zrealizowano w formacie 4:3, od 425. odcinka serial kręcony jest w panoramicznym formacie 16:9[78]. Serial jest realizowany techniką wideo, ale bez przeplotu, co daje mniej płynny obraz, podobny do filmowego, przy jednocześnie nietypowych dla filmu barwach.

W 2003 TVP emitowała do trzech odcinków serialu w tygodniu[79], jesienią 2005 zmniejszyła liczbę emitowanych epizodów do dwóch tygodniowo[80], a wiosną 2006 ponownie zaczęła pokazywać do trzech odcinków tygodniowo[81].

Odcinki 76–78 zakończone były kilkuminutowym programem pt. Suplement do „M jak miłość”, w którym prezentowane były kulisy kręcenia serialu. Od odcinka 245 wyemitowanego 20 września 2004 po zakończeniu emisji serialu emitowane są Kulisy „M jak miłość” ukazujące proces powstawania serialu i krótkie rozmowy z aktorami[82]. Program każdorazowo ogląda ok. 4 mln widzów[82].

11 grudnia 2002 został wyemitowany 100. odcinek serialu[77], 28 maja 2007 – 500., 16 września 2013 – 1000., a 9 marca 2020 – 1500. odcinek.

Wiosną 2004 sponsorem 24 odcinków serialu był producent przypraw Warzywko[83].

Większość domów głównych bohaterów została wybudowana w hali w podwarszawskim Orzeszynie w powiecie Piaseczno m.in. mieszkanie Marty, mieszkanie Marii i Krzysztofa, dom rodzinny Mostowiaków czy pub Marka. Mieszkanie studenckie Kingi, Piotrka, Magdy i Kamila mieściło się na Mokotowie (w serialu na ul. Łowickiej)[84].

Czołówka[edytuj | edytuj kod]

Od 2. odcinka podkładem muzycznym czołówki był utwór Wojciecha Gąssowskiego „M jak miłość”. W 2011 zmieniono podkład muzyczny czołówki na utwór Beaty Kozidrak „Nie pytaj o miłość”. We wszystkich wersjach czołówki przedstawiane są wizerunki postaci, a do 2011 – imię i nazwisko aktora.

Pierwsza czołówka serialu przedstawiała Barbarę (Teresa Lipowska), Lucjana (Witold Pyrkosz), Marię (Małgorzata Pieńkowska), Martę (Dominika Ostałowska), Marka (Kacper Kuszewski), Małgosię (Joanna Koroniewska), Zenona (Emil Karewicz), Hankę (Małgorzata Kożuchowska), Krzysztofa (Cezary Morawski) i Michała (Paweł Okraska). W 2001 dokonano zmian: dodano postacie Jacka (Robert Gonera) i Łukasza (Franciszek Przybylski) oraz usunięto Zenona i Michała, natomiast w 2002 dodano Norberta (Mariusz Sabiniewicz), Pawła (Rafał Mroczek) i Piotrka (Marcin Mroczek). W 2005 dodano Kingę (Katarzyna Cichopek), Kamila (Marcin Bosak) i Magdę (Anna Mucha).

Od 485. odcinka, wyemitowanego 3 kwietnia 2007, czołówka przeszła małą zmianę graficzną; w odświeżonej czołówce występowali: Barbara (Teresa Lipowska), Lucjan (Witold Pyrkosz), Maria (Małgorzata Pieńkowska), Marta (Dominika Ostałowska), Norbert (Mariusz Sabiniewicz), Marek (Kacper Kuszewski), Hanka (Małgorzata Kożuchowska), Małgosia (Joanna Koroniewska), Piotrek (Marcin Mroczek), Kinga (Katarzyna Cichopek), Paweł (Rafał Mroczek), Magda (Anna Mucha), Kuba (Przemysław Cypryański) i Łukasz (Adrian Żuchewicz). W 2009 dokonano kolejnej modyfikacji czołówki, usunięto z niej Norberta i dodano więcej ujęć Grabiny oraz Artura (Robert Moskwa) i Tomka (Andrzej Młynarczyk). W czołówce występowali: Barbara (Teresa Lipowska), Lucjan (Witold Pyrkosz), Maria (Małgorzata Pieńkowska), Artur (Robert Moskwa), Marta (Dominika Ostałowska), Łukasz (Adrian Żuchewicz), Marek (Kacper Kuszewski), Hanka (Małgorzata Kożuchowska), Małgosia (Joanna Koroniewska), Tomek (Andrzej Młynarczyk), Piotrek (Marcin Mroczek), Kinga (Katarzyna Cichopek), Paweł (Rafał Mroczek), Magda (Anna Mucha) i Kuba (Przemysław Cypryański).

W 2011 powstała zupełnie nowa czołówka, która przedstawiała: Barbarę (Teresa Lipowska) i Lucjana (Witold Pyrkosz); Marka (Kacper Kuszewski) i Mateusza (Krystian Domagała); Natalię (Marcjanna Lelek) i Ulę (Iga Krefft); Marię (Małgorzata Pieńkowska) i Artura (Robert Moskwa); Martę (Dominika Ostałowska) i Andrzeja (Krystian Wieczorek); Małgosię (Joanna Koroniewska), Tomka (Andrzej Młynarczyk) i Agnieszkę (Magdalena Walach); Pawła (Rafał Mroczek), Asię (Agnieszka Więdłocha) i Magdę (Anna Mucha); Piotrka (Marcin Mroczek) i Kingę (Katarzyna Cichopek) oraz Mirkę (Andżelika Piechowiak) i Kubę (Przemysław Cypryański). W tle znajdowały się krajobrazy Grabiny oraz Warszawy. W 2012 usunięto w czołówce slajd z numerem odcinka i reżyserem. Po liftingu czołówki w 2014 występowali w niej: Barbara (Teresa Lipowska) i Lucjan (Witold Pyrkosz); Marek (Kacper Kuszewski), Ewa (Dominika Kluźniak) i Anna (Tamara Arciuch); Ula (Iga Krefft), Mateusz (Krystian Domagała) i Antek (Jakub Jankiewicz); Eryka (Marta Juras) i Janka (Joanna Osyda) (później Maria (Małgorzata Pieńkowska) i Artur (Robert Moskwa), od odcinka 1075); Marta (Dominika Ostałowska) i Andrzej (Krystian Wieczorek); Tomek (Andrzej Młynarczyk), Agnieszka (Magdalena Walach) i Joasia (Barbara Kurdej-Szatan); Paweł (Rafał Mroczek), Basia (Gabriela Raczyńska) i Ala (Olga Frycz); Piotrek (Marcin Mroczek) i Kinga (Katarzyna Cichopek) oraz Olek (Maurycy Popiel), Kasia (Agnieszka Sienkiewicz) i Marcin (Mikołaj Roznerski). W 2015 wymieniono kolejnością dwie ostatnie pary i usunięto Kasię.

W 2018 powstała kolejna czołówka, występowali w niej: Barbara (Teresa Lipowska), Marysia (Małgorzata Pieńkowska) i Artur (Robert Moskwa); Ula (Iga Krefft) i Bartek (Arkadiusz Smoleński); Zofia (Małgorzata Rożniatowska) i Sonia (Barbara Wypych); Joasia (Barbara Kurdej-Szatan), Wojtek (Feliks Matecki) i Michał (Paweł Deląg); Andrzejek (Tomasz Oświeciński) i Marzenka (Olga Szomańska); Paweł (Rafał Mroczek), Julka (Joanna Kuberska), Kalina (Karolina Sawka) i Basia (Gabriela Raczyńska); Olek (Maurycy Popiel), Magda (Anna Mucha) i Andrzej (Krystian Wieczorek); Kinga (Katarzyna Cichopek) i Piotrek (Marcin Mroczek) oraz Marcin (Mikołaj Roznerski), Iza (Adriana Kalska), Ania (Maria Pawłowska) i Szymek (Stanisław Szczypiński). Czołówka emitowana była od 1378. odcinka.

W 2021 odświeżono tę wersję czołówki – występują w niej: Barbara (Teresa Lipowska), Marysia (Małgorzata Pieńkowska) i Artur (Robert Moskwa); Ula (Iga Krefft) i Bartek (Arkadiusz Smoleński); Zofia (Małgorzata Rożniatowska) i Sonia (Barbara Wypych); Patrycja (Alżbeta Lenska), Łukasz (Jakub Józefowicz) i Jerzy (Karol Strasburger); Basia Rogowska (Karina Woźniak), Basia Zduńska (Gabriela Raczyńska) i Ania (Gabriela Świerczyńska); Paweł (Rafał Mroczek) i Franka (Dominika Kachlik); Magda (Anna Mucha) i Andrzej (Krystian Wieczorek); Kinga (Katarzyna Cichopek) i Piotrek (Marcin Mroczek) oraz Iza (Adriana Kalska), Marcin (Mikołaj Roznerski), Maja (Laura Jankowska) i Szymek (Stanisław Szczypiński). Czołówka obowiązywała od 1625. odcinka wyemitowanego 3 stycznia 2022.

W 2023 odświeżono czołówkę – nowa czołówka obowiązuje pod koniec tegoż roku.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

M jak miłość niemal od początku emisji jest najpopularniejszym polskim serialem[85][86], nazywany w mediach „ulubionym serialem polskich widzów”[87][88] i najchętniej oglądanym programem telewizyjnym w Polsce[89][90].

Według danych AGB Nielsen Media Research, 281. odcinek serialu z 27 grudnia 2004 był najchętniej oglądanym programem telewizyjnym emitowanym w TVP w 2004[91], a 302. odcinek z 1 marca 2005 osiągnął rekordową widownię ponad 12,5 mln[92]. Mimo spadku oglądalności serialu w kolejnych latach M jak miłość nadal cieszy się dużą popularnością wśród widzów, a poszczególne odcinki w roku 2015 oglądało ponad 5 mln widzów[93]. Serial oglądają głównie kobiety powyżej 45. roku życia zamieszkujące wieś oraz posiadające podstawowe i średnie wykształcenie[79][94]. 398. odcinek serialu z 27 marca 2006 odnotował rekordowe udziały w widowni telewizyjnej – 70,02 proc.[95] Według danych TNS OBOP z 2007, przynajmniej jeden odcinek serialu od początku jego emisji w 2000 obejrzało ponad 35,1 mln osób (97,2%) powyżej 4. roku życia[70].

Aktorzy występujący w serialu często reprezentowali ekipę w telewizyjnych programach rozrywkowych, takich jak Familiada[96], Śpiewające fortepiany, Szansa na sukces[97], Jaka to melodia?, Kocham cię, Polsko!, Postaw na milion i Koło fortuny.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku TVP sprzedała prawa do serialu rosyjskiej firmie producenckiej Amedia[98]. Był to pierwszy format serialowy polskiej produkcji, który został sprzedany za granicę[99]. W lutym 2006 roku ruszyły zdjęcia do serialu[100], którego reżyserem został Aleksander Nazarow[100]. 14 marca 2006 roku Pierwyj kanał wyemitował pierwszy odcinek serialu Lubow kak lubow (Любовь как любовь), opowiadającego o przygodach rodu Tatiany i Płatona Łobowów z Bierieżki[100]. Ostatni, 320. odcinek serialu został wyemitowany 29 czerwca 2007 roku.

We wrześniu 2013 r. na rynku ukazała się powieść pt. „M jak miłość. Początki” autorstwa Marcina Mastalerza, będąca adaptacją literacką pierwszej serii M jak miłość. Część wydarzeń jest tu opowiedziana w formie osobistego pamiętnika Barbary Mostowiak, niektóre wątki zostały uszczegółowione i rozwinięte (np. dokładne okoliczności śmierci rodziców Hanki Mostowiak). Autor wyposażył też postaci w przedserialową przeszłość, sięgającą lat 60. XX wieku[101].

11 października 2006 roku nakładem wydawnictwa Carisma Entertainment Group ukazał się pierwszy numer czasopisma „M jak miłość”, zawierającego informacje na temat serialu pod redakcją Marka Malarza[102]. Na rynku istniały dwa wydania magazynu: bez płyty i z płytą DVD zawierającą sześć odcinków serialu[102]. Ostatni numer magazynu ukazał się 11 kwietnia 2007 roku, łącznie wydano pierwszych 125 odcinków serialu.

Oglądalność w telewizji linearnej[edytuj | edytuj kod]

Okres Widownia Udział Źródło
1 I – 27 IV 2005 11,38 mln 64,3% [103]
1 I – 27 IV 2006 10,57 mln 60,3%
1 I – 27 IV 2007 9,79 mln 56,45%
sezon 2007/2008 8,74 mln 54,7% [104]
sezon 2008/2009 8,23 mln 50,4%
sezon 2009/2010 8,33 mln 50,4%
sezon 2010/2011 7,50 mln 45,7% [105]
sezon 2011/2012 7,37 mln 45,4% [106]
sezon 2012/2013 6,75 mln 42,5% [107]
sezon 2013/2014 6,73 mln 41,9% [108]
sezon 2014/2015 6,63 mln 40,3% [109]
sezon 2015/2016 6,44 mln 39,7% [110]
sezon 2016/2017 5,87 mln 36,3% [111]
sezon 2017/2018 5,77 mln 37,2% [112]
sezon 2018/2019 5,32 mln 34,6% [113]
sezon 2019/2020 4,61 mln 30,5% [114]
sezon 2020/2021 3,90 mln 27,1% [115]
sezon 2021/2022 3,43 mln 24,9% [116]
sezon 2022/2023 3,11 mln 23,8% [71]
sezon 2023/2024 2,72 mln 22,4% [72]

Gala jubileuszowa[edytuj | edytuj kod]

28 maja 2007 roku został wyemitowany 500. odcinek serialu[117]. Dzień wcześniej wyemitowano program złożony z reportaży z planu oraz rozmów z bohaterami i twórcami serialu[117]. Po emisji jubileuszowego odcinka w Auli Politechniki Warszawskiej odbyła się jubileuszowa gala 500 razy M jak miłość, podczas której aktorzy serialu zaśpiewali w duetach z gwiazdami polskiej estrady: Agnieszka Fitkau-Perepeczko z Norbim, Monika Obara z Szymonem Wydrą, Robert Moskwa z Justyną Steczkowską, Anna Mucha z Dodą, Małgorzata Kożuchowska z Andrzejem Piasecznym oraz Rafał i Marcin Mroczkowie z Golec uOrkiestra[117]. Występującym towarzyszyła 24-osobowa orkiestra Grzegorza Piotrowskiego oraz Chór Zespołu Mazowsze[117]. Galę poprowadzili bracia Mroczkowie, a reżyserowała ją Elżbieta Skrętkowska[118]. Reportaż z przygotowań do gali 500 razy M jak miłość pokazano przed emisją 500. odcinka serialu[117].

25 grudnia 2010 roku z okazji 10. lat serialu odbył się koncert Miłość od pierwszego wejrzenia[119].

16 września 2013 roku został wyemitowany 1000. odcinek serialu. Z tej okazji 2 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala 1000 razy M jak miłość, podczas której wręczono nagrody Kryształowe serce w kategoriach: „Namiętny pocałunek” (Agnieszka i Marcin – Magdalena Walach i Mikołaj Roznerski), „Spektakularna zdrada” (Grażyna i Marek – Bożena Stachura i Kacper Kuszewski), „Najpiękniejsza młoda para” (Kinga i Piotrek – Katarzyna Cichopek i Marcin Mroczek), „Najostrzejsza kłótnia” (Marta, Andrzej i Wiktor – Dominika Ostałowska, Krystian Wieczorek, Piotr Grabowski) oraz „Niespełniona miłość” (Magda i Paweł – Anna Mucha i Rafał Mroczek). Lucjan i Barbara (Witold Pyrkosz i Teresa Lipowska) otrzymali tytuł „Superpary”. Samemu serialowi przyznano natomiast specjalną statuetkę Telekamery – Platynową Telekamerę[120].

23 listopada 2018 roku z okazji 18. lat serialu w hotelu Marriott w Warszawie odbyła się uroczysta gala[121].

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł serialu był już wcześniej wymyślony w sferze kultury; w 1968 emigracyjny twórca Wiktor Budzyński wystawił w Londynie komedię muzyczną pt. M – jak Miłość, w której wystąpił m.in. Henryk Vogelfänger[122].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Wynik Źródło
2002 Telekamery 2002 Aktorka[c] Nominacja [123]
Aktorka[d] Nominacja
2003 Telekamery 2003 Serial Nominacja [124]
Aktor[e] Nominacja
Aktorka[d] Nominacja
2004 Telekamery 2004 Serial Wygrana [125]
Aktor[f] Nominacja
Aktorka[d] Wygrana
TeleEkrany 2004 Ulubiona postać kobieca[g] Wygrana [126]
Ulubiona postać męska[h] Nominacja
Polski serial obyczajowy Wygrana
2005 Telekamery 2005 Serial Wygrana [127]
Aktor[e] Wygrana
Aktorka[d] Wygrana
2006 Telekamery 2006 Serial Wygrana [128]
Aktor[e] Nominacja
Aktorka[d] Nominacja
2007 Telekamery 2007 Aktorka[d] Nominacja [129]
2008 Telekamery 2008 Aktorka[i] Nominacja [130]
2011 Telekamery 2011 Aktor[j] Nominacja [131]
Aktorka[k] Nominacja
2013 Telekamery 2013 Aktorka[l] Nominacja [132]
Aktor[m] Nominacja
2014 Telekamery 2014 Aktor[m] Nominacja [133]
2015 Telekamery 2015 Aktorka[n] Wygrana [134]
2016 Telekamery 2016 Aktorka[n] Wygrana [135]
2017 Telekamery 2017 Aktorka[n] Wygrana [136]
2018 Telekamery 2018 Aktor[o] Wygrana [137]
Aktor[m] Nominacja
2019 Telekamery 2019 Aktor[o] Wygrana [138]
2020 Telekamery 2020 Aktor[o] Wygrana [139]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Podano liczbę odcinków wyemitowanych na antenie TVP2. Stan na 21 maja 2024 roku.
 2. Czasami, bo raz w miesiącu, był emitowany w środy, a w 2004 – w sobotę, 25 grudnia wyjątkowo o godz. 19:05.
 3. Dominika Ostałowska.
 4. a b c d e f Małgorzata Kożuchowska.
 5. a b c Witold Pyrkosz.
 6. Robert Gonera.
 7. Barbara Mostowiak w wykonaniu Teresy Lipowskiej.
 8. Jacek Milecki w wykonaniu Roberta Gonery.
 9. Teresa Lipowska.
 10. Andrzej Młynarczyk.
 11. Julia Pietrucha.
 12. Anna Dereszowska.
 13. a b c Krystian Wieczorek.
 14. a b c Barbara Kurdej-Szatan.
 15. a b c Mikołaj Roznerski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e M jak miłość – Odcinek 1. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 2. M jak miłość – Odcinek 50. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 3. M jak miłość – Odcinek 41. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 4. a b M jak miłość – Odcinek 53. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 5. a b c d M jak miłość – Odcinek 57. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 6. M jak miłość – Odcinek 62. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 7. M jak miłość – Odcinek 81. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 8. M jak miłość – Odcinek 35. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 9. M jak miłość – Odcinek 63. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 10. a b M jak miłość – Odcinek 70. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 11. a b c Marta z „M jak miłość” bez kochanków. [w:] Fakt [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-03-29. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 12. M jak miłość – Odcinek 3. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 13. M jak miłość – Odcinek 29. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 14. M jak miłość – Odcinek 31. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 15. a b M jak miłość – Odcinek 26. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 16. M jak miłość – Odcinek 30. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 17. a b c Cezary Morawski odchodzi z „M jak miłość”. [w:] Onet.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-03-05. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 18. M jak miłość – Odcinek 28. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 19. a b M jak miłość – Odcinek 36. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 20. a b M jak miłość – Odcinek 55. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 21. a b c M jak miłość – Odcinek 56. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 22. a b M jak miłość – Odcinek 68. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 23. a b c d e M jak miłość – Odcinek 74. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 24. a b M jak miłość – Odcinek 84. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 25. a b „M jak miłość”: romanse Stefana. [w:] Onet.pl/Fakt [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-01-20. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 26. M jak miłość – Odcinek 64. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 27. a b M jak miłość – Odcinek 75. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 28. M jak miłość – Odcinek 79. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 29. M jak miłość – Odcinek 58. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 30. M jak miłość – Odcinek 77. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 31. „M jak miłość”: będzie się działo!. wirtualnemedia.pl, 2003-05-17. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 32. a b rp: „M jak miłość”: Madzia wybierze młodszego. [w:] Super Express [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-05-23. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 33. M jak miłość – Odcinek 71. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 34. M jak miłość – Odcinek 76. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 35. a b M jak miłość – Odcinek 46. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 36. M jak miłość – Odcinek 5. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 37. M jak miłość – Odcinek 22. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 38. M jak miłość – Odcinek 54. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 39. M jak miłość – Odcinek 61. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 40. rp: Nowa postać w „M jak miłość”. wirtualnemedia.pl, 2006-05-12. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 41. M jak miłość – Odcinek 10. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 42. M jak miłość – Odcinek 65. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 43. M jak miłość – Odcinek 4. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 44. M jak miłość – Odcinek 27. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 45. M jak miłość – Odcinek 44. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 46. M jak miłość – Odcinek 47. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 47. M jak miłość – Odcinek 17. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 48. M jak miłość – Odcinek 32. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 49. a b M jak miłość – Odcinek 60. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 50. M jak miłość – Odcinek 37. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 51. M jak miłość – Odcinek 59. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 52. M jak miłość – Odcinek 87. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 53. a b M jak miłość – Odcinek 88. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 54. M jak miłość – Odcinek 90. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 55. a b Gej w serialu „M jak miłość”. wirtualnemedia.pl, 2004-03-05. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 56. a b c Rozwód w „M jak miłość”. wirtualnemedia.pl, 2004-04-16. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 57. „M jak miłość”: Romanse Stefana. wirtualnemedia.pl, 2006-01-20. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 58. rp: Nowe wątki i postacie w „M jak miłość”. [w:] Metro/Fakt [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-09-11. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 59. M jak miłość – Odcinek 82. telemagazyn.pl. [dostęp 2021-11-04]. (pol.).
 60. Nowe postacie w „M jak miłość”. [w:] Nowy Dzień [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-02-14. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 61. Beata Senator, Kasia Cichopek gra w „M jak miłość” już od 20 lat! [online], Styl.fm, 26 sierpnia 2020 [dostęp 2022-02-22] (pol.).
 62. [2/2 B. Kurdej-Szatan...] [online], Twitter [dostęp 2021-11-09] (pol.).
 63. Jacek Kurski wyrzuca Barbarę Kurdej-Szatan z obsady „M jak miłość”, powodem jej wpis o Straży Granicznej [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-11-09] (pol.).
 64. M jak miłość (2000) obsada gościnna [online], Filmweb [dostęp 2023-04-18] (pol.).
 65. M jak miłość (2000) pełna obsada [online], Filmweb [dostęp 2023-04-18] (pol.).
 66. Wcześniej grał w serialu epizodyczne role.
 67. a b M jak miłość, filmpolski.pl, 28 grudnia 122 (pol.).
 68. Święta z M jak miłość. O której godzinie specjalny odcinek w Wigilię? Gdzie oglądać poza TVP2? Oto wszystkie fakty! [online], superseriale.se.pl [dostęp 2023-12-28] (pol.).
 69. matteo: Mniej „M jak miłość”. wirtualnemedia.pl, 2005-06-27. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 70. a b ks: Koniec „M jak miłość”. wirtualnemedia.pl, 2007-06-19. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 71. a b c „M jak miłość” nadal hitem TVP2 [online], www.wirtualnemedia.pl, 25 maja 2023 [dostęp 2024-06-02] (pol.).
 72. a b c „M jak miłość” nadal hitem TVP2, ale widownia spadła [online], www.wirtualnemedia.pl, 2 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-02] (pol.).
 73. Małgorzata Major: W tym roku w serialach „Klan” i „M jak miłość” obejrzymy odcinki wigilijne. Wirtualne Media (online), 22 grudnia 2022. [dostęp 2022-12-22]. (pol.).
 74. Święta z „M jak miłość”. Święta w Grabinie. Odcinek specjalny już w Wigilię [online], Onet Kultura, 19 grudnia 2023 [dostęp 2024-01-01] (pol.).
 75. pr: Ilona Łepkowska zrezygnowała z „M jak miłość”. [w:] Fakt/Onet.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-10-29. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 76. Nowy serial kryminalny TVP. wirtualnemedia.pl, 2004-06-14. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 77. a b masz: Kolejny rekord „M jak miłość”. wirtualnemedia.pl, 2005-02-23. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 78. łk: „M jak miłość” w formacie 16:9. wirtualnemedia.pl, 2006-06-27. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 79. a b „M jak miłość” trzy razy w tygodniu. wirtualnemedia.pl, 2003-08-29. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 80. matteo: Ramówka po liftingu. wirtualnemedia.pl, 2005-07-14. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 81. masz: Więcej „M jak miłość” w TVP 2. wirtualnemedia.pl, 2006-03-13. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 82. a b Kulisy serialu „M jak miłość”. mtl-maxfilm.pl. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 83. M jak miłość – W jak Warzywko. wirtualnemedia.pl, 2004-03-25. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 84. Idalia Mirecka: Miłość według Mostowiaków. tygodnikprzeglad.pl, 2004-12-26. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 85. kk: Najpopularniejsze seriale Polaków. [w:] interia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-11-21. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 86. pr: Najpopularniejsze polskie seriale. wirtualnemedia.pl, 2006-12-19. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 87. Telewizyjne hity 2002. wirtualnemedia.pl, 2003-03-31. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 88. masz: Polacy kochają ‘M jak miłość’. wirtualnemedia.pl, 2006-01-12. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 89. masz: 2005: TVP 1 liderem, TVP 2 zyskała najwięcej – 5,1 mld zł z reklam. wirtualnemedia.pl, 2006-01-05. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 90. kk: „M jak miłość” traci na popularności. wirtualnemedia.pl, 2006-09-25. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 91. Nie ma jak „M jak miłość”. wirtualnemedia.pl, 2004-12-30. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 92. Dane telemetryczne AGB NMR za okres 28.02.2005 – 06.03.2005. agbnielsen.pl. [dostęp 2021-11-08]. (pol.).
 93. Świat Seriali – najlepsze seriale, serwis miłośników serali TV, opisy odcinków, newsy, galerie. interia.pl. [dostęp 2018-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-02)]. (pol.).
 94. Kobiety, osoby starsze i mieszkańcy wsi dominują wśród widowni „M jak miłość” [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-27] (pol.).
 95. kk: Nowy rekord ‘M jak miłość’. wirtualnemedia.pl, 2006-03-29. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 96. Święta w TVP2. wirtualnemedia.pl, 2002-12-13. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 97. masz: Walentynkowa zabawa. wirtualnemedia.pl, 2005-02-01. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 98. masz: „M jak miłość” sprzedane do Rosji. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-29. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 99. Łukasz Kłosowski: Jak swoje produkty sprzedaje TVP. wirtualnemedia.pl, 2006-04-05. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 100. a b c kk: Rusza rosyjska wersja „M jak miłość”. [w:] Nowy Dzień/Onet.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-02-21. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 101. Strona wydawnictwa Harlequin. harlequin.pl. [dostęp 2014-10-21]. (pol.).
 102. a b łk: Powstał tygodnik ‘M jak miłość’. wirtualnemedia.pl, 2006-10-11. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 103. Topnieje widownia ‘M jak miłość’ [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-27] (pol.).
 104. „M jak miłość” znów rośnie; od jesieni trzy odcinki w tygodniu [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-27] (pol.).
 105. ‘M jak miłość’ straciło 800 tys. widzów. Zarobiło 140 mln zł [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 106. ‘M jak miłość’ nadal bezkonkurencyjne, hitem śmierć Hanki [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 107. “M jak miłość” straciło 600 tys. widzów. 113 mln zł z reklam [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 108. „M jak miłość” nie traci widzów i bije konkurencję. Prawie 95 mln zł z reklam [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 109. 6,6 mln widzów „M jak miłość”, konkurencja TVP2 bez szans [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 110. „M jak miłość” straciło widzów, ale i tak zdystansowało konkurencję. 83 mln zł z reklam [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 111. „M jak miłość” nie dało szans konkurencji, ale straciło 570 tys. widzów [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 112. 5,8 mln widzów „M jak miłość”. Wzrost wpływów reklamowych [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 113. 5,32 mln widzów „M jak miłość” w sezonie 2018/2019. Serial dla TVP2 zarobił 127,73 mln zł [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 114. „M jak miłość” straciło 710 tys. widzów, ale TVP2 nadal bezkonkurencyjna. 107,53 mln zł z reklam [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 115. „M jak miłość” oglądało prawie 4 mln widzów. TVP2 zarobiła 126,44 mln zł z reklam [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 116. 3,43 mln widzów „M jak miłość”. Jesienią nowe odcinki [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-04] (pol.).
 117. a b c d e ks: Gwiazdy ‘M jak miłość’ zadebiutują na estradzie. [w:] Telewizja Polska [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-05-17. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
 118. 500 razy. [w:] interia.pl [on-line]. swiatseriali.interia.pl, 2007-05-16. [dostęp 2019-08-30]. (pol.).
 119. M jak miłość – oficjalna strona serialu – mjakmilosc.tvp.pl „Miłość od pierwszego wejrzenia” – koncert. M jak miłość. [dostęp 2022-02-14].
 120. „M jak miłość”. Gala 1000 razy „M jak miłość”. Witold Pyrkosz ze łzami w oczach – zapis relacji na żywo. superseriale.se.pl, 2013-09-03. [dostęp 2013-09-03]. (pol.).
 121. Olga Figaszewska: Kożuchowska, Rosati, Kurdej–Szatan... Plejada gwiazd na 18. urodzinach M jak miłość!. [w:] Viva! [on-line]. viva.pl, 2018-11-24. [dostęp 2022-02-20]. (pol.).
 122. Wiadomości o lwowianach, Lwowie i Małopolsce Wschodniej. „Biuletyn”. Nr 1 (14), s. 38, czerwiec 1968. Koło Lwowian w Londynie. 
 123. Rozdano TeleKamery 2002 [online], film.interia.pl [dostęp 2019-12-24] (pol.).
 124. TeleKamery 2003 rozdane [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-23] (pol.).
 125. Rozdano TeleKamery 2004 [online], film.interia.pl [dostęp 2019-12-23] (pol.).
 126. TeleEkrany 2004. wirtualnemedia.pl, 2004-10-26. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
 127. Laureaci | Telekamery 2020 [online], telekamery.pl [dostęp 2019-12-24].
 128. Rozdano Telekamery 2006 [online], Onet Kultura, 23 stycznia 2006 [dostęp 2019-12-24] (pol.).
 129. Telekamery 2007: Wielki sukces TVN [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-24] (pol.).
 130. Telekamery 2008: triumf TVN, Polsat bez nagrody [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-24] (pol.).
 131. Telekamery 2011 – kto wygrał? [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-22] (pol.).
 132. Telekamery 2013: Nominacje! [online], film.interia.pl [dostęp 2019-12-22] (pol.).
 133. TELEKAMERY 2014 – nominacje i wyniki. Kto wygrał statuetki Tele Tygodnia? [online], eska.pl [dostęp 2019-12-22].
 134. TELEKAMERY 2015 – wyniki. BARBARA KURDEJ-SZATAN wygrała w kategorii AKTORKA [online], superseriale.se.pl [dostęp 2019-12-22].
 135. TELEKAMERY 2016. Wyniki, zwycięzcy, kto wygrał i dostał nagrody Telekamery? – zapis relacji na żywo [online], se.pl [dostęp 2019-12-22].
 136. Telekamery 2017 WYNIKI. Pełna lista zwycięzców i nominowanych [online], eska.pl [dostęp 2019-12-22].
 137. Telekamery 2018 – WYNIKI. Pełna lista laureatów [online], se.pl [dostęp 2019-12-22].
 138. Telekamery 2019 WYNIKI. Sprawdź, kto zdobył nagrody „Tele Tygodnia” [online], gala.pl [dostęp 2019-12-22] (pol.).
 139. Telekamery 2020: wyniki plebiscytu. Laureaci. Kto wygrał? [PEŁNA LISTA ZWYCIĘZCÓW] [online], plejada.pl [dostęp 2020-02-04] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]