M jak miłość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
M jak miłość
Gatunek obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Ilona Łepkowska
Tadeusz Lampka
Główne role Teresa Lipowska
Małgorzata Pieńkowska
Dominika Ostałowska
Kacper Kuszewski
Muzyka tytułowa Wojciech Gąssowski
„M jak miłość”
(odc. 1–843),
Beata Kozidrak
„Nie pytaj o miłość”
(od odc. 844)
Liczba odcinków 1349 (stan na 6 lutego 2018)
Liczba serii 18
Nagrody Platynowa Telekamera
Produkcja
Produkcja MTL Maxfilm dla TVP
Reżyseria Ryszard Zatorski
Natalia Koryncka-Gruz
Maciej Dejczer
Piotr Wereśniak
Waldemar Szarek
Roland Rowiński
Mariusz Malec
Adam Iwiński
Jacek Gąsiorowski
Jarosław Sypniewski
Marek Bukowski
Marcin Krzyształowicz
Jose Iglesias Vigil
Kinga Lewińska
Scenariusz Ilona Łepkowska
Alina Puchała
Paweł Jurek
Marta Kuszewska
Muzyka Sebastian Krajewski
Zdjęcia Piotr Bernat
Michał Englert
Tomasz Dobrowolski
Wojciech Todorow
Scenografia Władysław Bielski
Czas trwania odcinka ok. 45 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 4 listopada 2000
Stacja telewizyjna TVP2
Lata emisji od 2000
Status trwający
Format obrazu 4:3
16:9
Format dźwięku stereo
Chronologia
Powiązane Lubow kak lubow
Strona internetowa

M jak miłość – polski serial telewizyjny w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, Natalii Korynckiej-Gruz, Macieja Dejczera, Piotra Wereśniaka, Waldemara Szarka, Rolanda Rowińskiego i Mariusza Malca produkowany przez firmę MTL Maxfilm, emitowany w TVP2 od 4 listopada 2000, a także w TVP Polonia z napisami w języku angielskim i TVP Seriale.

Scenarzystą wiodącym w latach 2000–2007 była Ilona Łepkowska, a od 2007, tj. odcinka 503, jest nim Alina Puchała. Od odcinka 1 do 843 główną piosenkę serialu, noszącą tytuł „M jak miłość”, wykonywał Wojciech Gąssowski. Od odcinka 844 serial rozpoczyna piosenka Beaty Kozidrak „Nie pytaj o miłość”, która początkowo, od 11 maja 2009 (odcinek 664) tylko kończyła ten serial[1]. Serial kończą różne piosenki, lecz najczęściej są to: „Dziś już wiem” Urszuli, „Przebudzenie” zespołu Varius Manx, „Bajka” Sylwii Grzeszczak, „Z ciszą pośród czterech ścian” Ani Wyszkoni, „Nothing Spoken” Ciary Newell, „Wszystko jedno” zespołu Video, „#Tam tam” Moniki Lewczuk, „7 rzeczy” Libera i Mateusza Ziółki, „Zapomnij mi” Sarsy, „Kiedy tylko spojrzę” Sylwii Grzeszczak i Sound’n’Grace, „Tamta dziewczyna” Sylwii Grzeszczak, „Bezdroża” Sylwii Grzeszczak i Mateusza Ziółki, „Jak anioła głos” zespołu Feel oraz „W płomieniach” Mateusza Ziółki.

Odcinki 1–424 zrealizowano w formacie 4:3. Od odcinka 425 serial kręcony jest w panoramicznym formacie 16:9.

W 2005 TVP sprzedała prawa do serialu rosyjskiej firmie producenckiej Amedia. 14 marca 2006 w kanale Pierwyj – jednej z największych rosyjskich stacji telewizyjnych, wystartował serial pod tytułem Lubow kak lubow (Любовь как любовь).

16 września 2013 został wyemitowany 1000 odcinek serialu. Z tej okazji 2 września odbyła się jubileuszowa gala 1000 razy M jak miłość, podczas której wręczono nagrody Kryształowe serce w kategoriach: „Namiętny pocałunek” (Agnieszka i Marcin – Magdalena Walach i Mikołaj Roznerski), „Spektakularna zdrada” (Grażyna i Marek – Bożena Stachura i Kacper Kuszewski), „Najpiękniejsza młoda para” (Kinga i Piotrek – Katarzyna Cichopek i Marcin Mroczek), „Najostrzejsza kłótnia” (Marta, Andrzej i Wiktor – Dominika Ostałowska, Krystian Wieczorek, Piotr Grabowski) oraz „Niespełniona miłość” (Magda i Paweł – Anna Mucha i Rafał Mroczek). Lucjan i Barbara (Witold Pyrkosz i Teresa Lipowska) otrzymali tytuł „Super pary”. Samemu serialowi przyznano natomiast specjalną statuetkę Telekamery – Platynową Telekamerę[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Serial powstał na fali popularności Klanu, emitowanego w TVP1. Oglądalność M jak miłość szybko przewyższyła popularność Klanu, a serial stał się najchętniej oglądanym programem telewizyjnym w Polsce. Według danych firmy AGB Nielsen Media Research w marcu 2005 serial osiągnął rekordową widownię 12,6 mln[3]. Obecnie serial jest nadal najpopularniejszym programem telewizyjnym w Polsce. Każdy odcinek tej produkcji ogląda ponad 7 mln widzów[4]. Serial jest realizowany techniką wideo, ale bez przeplotu, co daje mniej płynny obraz, podobny do filmowego, przy jednocześnie nietypowych dla filmu barwach.

M jak miłość to opowieść o kilku pokoleniowej rodzinie Mostowiaków, ich codziennym życiu, problemach, zmaganiach z przeciwnościami losu, sukcesach i porażkach. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy Barbara i Lucjan Mostowiakowie obchodzą w swoim domu w Grabinie 40. rocznicę ślubu. Córki szykują im przyjęcie z tej okazji. Maria wraz z mężem i synami – Piotrem i Pawłem – wiedzie życie w Gródku, niewielkiej miejscowości koło Warszawy. Marta Mostowiak – duma rodziny – mieszka wraz z synem w Warszawie. Znajduje się właśnie u progu swej kariery sędziowskiej. Małgorzata, najmłodsza córka Barbary i Lucka, bardzo przeżywa fakt, że nie dostała się na studia. Po roku nieobecności, do domu wraca jedyny syn małżeństwa, Marek.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Od 4 listopada 2000 do 16 czerwca 2001 serial emitowano w soboty o 16.30. Od 11 grudnia 2001 do 10 czerwca 2003 serial emitowano we wtorki i środy o 20.00 (w grudniu 2001 wyjątkowo emitowano także w czwartki). Od 15 września 2003 do 17 czerwca 2008 serial emitowano w poniedziałki i wtorki o 20.05. W tym okresie serial emitowano cyklicznie także w środy (zwykle raz na 2 tygodnie, gdyż w środy wypadały mecze piłki nożnej, np. Liga Mistrzów), lecz od jesieni 2005 nie było już emisji w środy. Do emisji w środy powrócono 5 września 2007 do 17 października 2007. Wyjątkowo powrócono do emisji w czwartki, ale tylko dwukrotnie 13 września i 20 września 2007. Od 1 września 2008 do dzisiaj serial emitowany jest w poniedziałki i wtorki o 20.40, jednakże od 13 września do 24 listopada 2010 powrócono do emisji w środy. 28 sierpnia 2017 zmieniono porę emisji na 20:50.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy serialu M jak miłość
Aktorzy M jak miłość na inauguracji serii X, Warszawa 2009
Od lewej Kacper Kuszewski, Teresa Lipowska i Robert Moskwa
Krystian Wieczorek jako Andrzej Budzyński
Anna Mucha jako Magdalena Marszałek
Przemysław Cypryański jako Jakub Ziober
Bożena Stachura jako Grażyna Łagoda
 Z tym tematem związana jest kategoria: Postacie z serialu M jak miłość.
 • Barbara i Lucjan Mostowiakowie – seniorzy rodu. Są udanym małżeństwem od pięćdziesięciu czterech lat. Przedstawieni są jako wzory dziadków i statecznych rodziców, są podporą dla całej rodziny Mostowiaków. Seniorzy musieli się zmierzyć z pożarem ich własnego domu, którego dokonał chory psychicznie Rafał. Ich dom wyremontował Marek Mostowiak. Od ostatniego czasu Lucjan ma problemy z sercem, przez co trafia do szpitala. Po kilku miesiącach umiera we śnie w szpitalu.
 • Ewa i Marek Mostowiakowie – wychowują syna Mateusza i Antka oraz adoptowane córki: Natalię oraz Ulę. Hanka pierwsza żona Marka zmarła w wyniku pęknięcia tętniaka po wypadku samochodowym. Marek przez długi czas nosił w sercu żałobę, nie potrafił zaopiekować się dziećmi i pracować. Z czasem pogodził się ze śmiercią żony. Jest mężem Ewy, która przez ostatnie miesiące walczyła o życie. Po wielu latach do Polski powraca były mąż Ewy, Krzysztof Szefler, który chce poznać swojego syna. Wkrótce Marek dowiaduje się, że ma czerniaka, lecz postanawia ukryć to przed całą rodziną. Na szczęście wyniki okazują się pozytywne. Potem okazuje się, że Ewa spodziewa się dziecka, co było zaskoczeniem dla nich, ponieważ myśleli, że kobieta po przebytej chorobie nowotworowej nie może mieć więcej dzieci. Niestety żona Marka traci dziecko i nie może dojść do siebie. Rodzina Mostowiaków stara się wesprzeć Ewę w tych trudnych chwilach. Po wielkiej tragedii Ewa znajduje w kościele porzuconą dziewczynkę, Ewunię. Jej matką jest zbuntowana nastolatka, Olka.
 • Maria i Artur Rogowscy – Maria jest biologiczną córką Zenona Łagody, choć wychowywał ją Lucjan, i Barbara. Marysia z zawodu jest pielęgniarką. Z pierwszym mężem, zmarłym na zawał Krzysztofem, ma dwóch synów-bliźniaków: Piotra i Pawła. Była żoną Artura, lekarza, z którym pracowała w przychodni. Ich wspólnym dzieckiem jest Barbara. Postanowili sprzedać swoje udziały w przychodni i wyjechać do siostry Artura do Oslo. Po pewnym czasie wracają do Polski. Maria choruje na depresję, a Artur zdradza ją z Teresą. Gdy Maria dowiaduje się o zdradzie żąda rozwodu. Po rozwodzie, związała się z Robertem Bilskim, a Artur zostaje poważnie poszkodowany w wypadku, który powoduje jego była kochanka. Wkrótce jej nowy partner trafia do aresztu. Bilski próbuje odzyskać zaufanie Marysi, ale ta postanawia skończyć z nim raz na zawsze. Nie udaje jej się to, gdyż Robert wychodzi z więzienia. Pomiędzy nimi znów dochodzi do zbliżenia, lecz nie na długo, gdyż Bilski zostaje zaaresztowany dożywotnio.
 • Marta Mostowiak i Andrzej Budzyński – Marta jest córką Barbary i Lucjana, matką Łukasza i Ani. Marta jest prawnikiem w kancelarii swojego byłego męża, choć do niedawna pracowała jako sędzia. Jest dumą rodziny. Mieszka w Warszawie. Ma za sobą kilka nieudanych związków z różnymi mężczyznami. Jej mężem był adwokat Andrzej Budzyński. W ich związku nie układa się najlepiej od ostatniego czasu. Marta po powrocie z Kolumbii, poznała archeologa Janka, a Andrzej nawiązał znajomość z nauczycielką plastyki Ani, Pauliną Lipską. Ostatecznie Marta postanawia wyjawić mężowi, że już go nie kocha i ponownie wyjeżdza do Kolumbii ze swoją córką. Na nową asystentkę przyjmuje Magdalenę Chodakowską, z którą dobrze się dogaduje. W międzyczasie Budzyński dostaje pozew o rozwód, na który zgadza się bez orzeczenia winy. Rozstają się w przyjacielskiej atmosferze. Andrzej jest związany z Magdaleną Marszałek.
 • Joanna i Tomasz Chodakowscy – Joanna Tarnowska była opiekunką Wojtusia, syna Tomasza i Małgosi, byłej żony Chodakowskiego i zarazem córki Barbary i Lucjana Mostowiaków. Po wypadku na autostradzie i śmierci kochanka Michała Łagody, wypisała się ze szpitala, znikając bez śladu, tym samym uciekając sekcie, w którą była wmieszana. Tomek jest policjantem, a ona pracuje jako przewodnik w firmie Jacka. Są rodzicami Wojtka, a ponadto wychowują Zosię, córkę zmarłej pary przyjaciół Tomka. Jeszcze daleko przed ich ślubem, Tomek dowiaduje się, że po namiętnej nocy z Agnieszką, kochanka urodziła mu córeczkę, Helenkę. Partner nie wspomina nic Joannie przez dłuższy czas, ale w końcu wyjawia jej prawdę wskutek czego Tarnowska traci zaufanie do Chodakowskiego. Na szczęście kryzys zostaje pokonany i narzeczeni planują swój ślub. W roli świadka zostaje wybrany Jacek, przyjaciel Tomka i Agnieszki z liceum. Podkochiwał się w narzeczonej przyjaciela i przez to doszło pomiędzy nimi do wymiany zdań. Nowym świadkiem zostaje Marcin, natomiast Asia wybiera na świadkową Agnieszkę. Wzięli ślub w Grabinie, gdzie wesele zostało zorganizowane w siedlisku Anny. Wkrótce dochodzi do tragedii w ich życiu, gdyż Chodakowskiego zostaje raniony nożem przez Mariusza Głowackiego, brata gangstera, który został postrzelony w sylwestrową akcję. Tomasz rozpoczyna walkę o życie. Niestety Tomasz umiera w szpitalu. Po tragedii Joanna wyjeżdża z dziećmi do Francji.
 • Kinga i Piotr Zduńscy – Piotr jest synem Marii i Krzysztofa, ma brata bliźniaka Pawła. Pracował w kancelarii prawnej Adama Wernera i Andrzeja Budzyńskiego. Kinga jest córką właściciela firmy, w której pracował Krzysztof Zduński. Jest z wykształcenia psychologiem i pracowała w firmie konsultingowej. Teraz zajmuje się bistrem „Za Rogiem”. Są rodzicami Magdaleny, w serialu zwanej Lenką i małego Mikołaja. Zduńscy przeżywają rodzinny dramat, gdy ich córka, Lenka trafia do szpitala w wyniku zażycia dopalaczy, które znalazła niedaleko lokalu dilera, Jacka. Na szczęście wszystko dobrze się kończy, lecz Piotrek, przez podrzucenie do jego lokalu amfetaminy, jest pogrążony na odsiadkę w więzieniu oraz stratę prawa do wykonywania zawodu. Był asystentem prezesa Góreckiego. Po odbytej karze powraca do kancelarii, lecz dalej współpracuje z Góreckim.
 • Paweł i Alicja Zduńscy – Paweł jest bratem bliźniakiem Piotra, pracował w barze Oaza, jednak po zamknięciu przez właściciela klubu, postanowił otworzyć wraz z przyjacielem Jankiem (który pracował w Oazie na stanowisku menadżera) „Bistro Za Rogiem”. Jego wątek opiera się w dużej mierze na związkach z różnymi kobietami (m.in. Teresa, Magda, Anna, Sylwia, Mirka, Maja, Joanna, Ala). Jego była żona Joanna jest weterynarzem. Rozwiedli się w wyniku zdrady Joanny z jej byłym kochankiem Janem Kozłowskim. Później zakochał się w Ali (z wzajemnością). Jednak z powodu ciężkiej choroby Magdy, postanowił się z nią ożenić, jednak potem za namową Magdy zrezygnował. Następnie oświadczył się Ali, niedawno wzięli upragniony ślub. Razem chcą wychować córkę Ali, Basię, która uwielbia Pawła. Przez oszusta Kubę Markowskiego byli bankrutami. Chcieli wyjechać do Anglii w poszukiwaniu pracy, lecz ostatecznie wyprowadzili się do Grabiny. Paweł był wspólnikiem Marka w przetwórni, a Ala siedziała dniami. Po ponad roku, gdy Ala dostaję nową pracę w Warszawie, rodzina postanawia wrócić do stolicy. Paweł postanawia rozkręcić swoją firmę i zatrudnia do niej sekretarkę, Julię Kryszak. Jej były chłopak, Kacper skradł Zduńskiemu dowód osobisty, aby mieć więcej pieniędzy. Na szczęście wkrótce tego pożałował i teraz spłaca dług. Ostatnio Zduńscy przechodzą kryzys, gdyż Ala przeważnie pracuje. Do życia Pawła powraca Teresa, dawna narzeczona. Po pewnym czasie Ala w końcu wyznaje Pawłowi, że jest w ciąży, ale nie z nim, tym samym go zdradzając.
 • Magdalena Marszałek – była dziewczyna Pawła, przyjaciółka Kingi Zduńskiej oraz matka chrzestna Lenki. Przez lekkie przeziębienie jej serce przestało prawidłowo funkcjonować w wyniku czego musiała przejść jego przeszczep. Przez to też wraz z Pawłem postanowili wziąć ślub, z którego później zrezygnowali. Była związana z Aleksandrem Chodakowskim, z którym wychowywała Maćka Romanowskiego. Po pewnym czasie Olek zdradził ją z Anetą i para rozstała się. Madzia jest związana z Andrzejem Budzyńskim, byłym mężem Marty Mostowiak.
 • Aleksander Chodakowski – syn Aleksandry i Grzegorza Chodakowskiego oraz brat Marcina Chodakowskiego. Jest lekarzem ortopedą w prywatnej przychodni Marii Rogowskiej. Wziął ślub z Magdaleną Marszałek. Po pewnym czasie zdradził ją z Anetą, z którą jest związany.
 • Łukasz Wojciechowski – syn Marty i Norberta, brat Ani. W serialu prezentuje postać przykładnego nastolatka. W wyniku nieszczęśliwego wypadku samochodowego (prowadził motocykl), jego przyjaciółka zginęła. Po tym wydarzeniu załamał się i zrezygnował ze studiów medycznych. Wyjechał do Kolumbii ze swoją dziewczyną.
 • Michał Łagoda – przyrodni brat Marysi od strony ojca – Zenona Łagody. Był mężem Małgosi Mostowiak oraz Grażyny Raczyńskiej, a także dyrektorem szpitala. Właściciel przychodni „Maria-Med”. Zakochany w Gosi, zaproponował jej wspólne życie i wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Spodziewali się swojego pierwszego dziecka. Niestety los doprowadził do tragicznego w skutkach wypadku na autostradzie w USA. Michał umiera w szpitalu w Los Angeles nie wybudzając się ze śpiączki.
 • Kuba Ziober – były współlokator studentów z Deszczowej. Pracował w policji. Jego żoną była Olga, która porzuciła go dla Portugalczyka Roberto. Także związany z Nataszą, która zmarła na białaczkę. Po jej śmierci na długo zamieszkał w klasztorze. Jednak za namową przyjaciół postanowił wyjechać do Niemiec. Ma adoptowanego syna Krzysia.
 • Agnieszka Olszewska – pani prokurator, dawna miłość Tomka, z którym pracowała. Miała romans z Andrzejem Budzyńskim, z którym była w ciąży. Po rozstaniu Tomka z Małgosią, związała się z nim na nowo. Zachodzi w ciąże po namiętnej nocy z Tomkiem, gdzie uciekła sprzed ołtarza swojemu niedoszłemu mężowi Robertowi. Urodziła swoją córeczkę Helenkę. Była związana z doktorem Helenki, Karolem. Wkrótce jest zaskoczona tym, że Tarnowska wybiera ją na swoją świadkową, lecz zgadza się pomimo tego, że Tomek jest jej miłością życia. Bardzo przeżywa śmierć Tomka, przez co ma poważne problemy w pracy.
 • Mirka Kwiatkowskabizneswoman, najlepsza przyjaciółka i dawna szefowa Kingi oraz Piotrka. Związana była z Irkiem, Krzysztofem i Pawłem obecnie znów z Irkiem. Osoba zdecydowana i bezkompromisowa. Chrzestna Mikołaja.
 • Irek Podleśny – kolega ze szkoły Olgi, biologiczny ojciec Krzysia. Odbywał wyrok w więzieniu. Przez wiele lat nie wiedział, że ma syna. Był związany z Mirką. Chrzestny Mikołaja.
 • Kasia Mularczyk – prowadziła restaurację wraz ze swoim wujkiem, który został zamordowany. Pracowała w redakcji gazety i w firmie ojca Marcina. Była przyjaciółką Mostowiaków. Po śmierci Hanki próbowała pomóc Markowi w opiece nad dziećmi. Była związana z Marcinem Chodakowskim. Zmarła w szpitalu, do którego trafiła w stanie przed rzucawkowym, rodząc przez cesarskie cięcie syna, Szymka którego ojcem jest Marcin.
 • Jane „Janka” Bufford – wnuczka Hanny, siostry Lucjana. Walczyła o pieniądze, których wart jest dom Mostowiaków na operację dla Eryki – siostry chorej na oponiaka. Jest obywatelką Stanów Zjednoczonych. Przyjaźniła się z Pawłem Zduńskim. Nazywana jest Janką. Została napadnięta przez kierowcę tira, Paweł pomógł go złapać. Pracuje w sklepie Marka w Grabinie. Zakochana w Marcinie Chodakowskim, co jest przyczyną jej konfliktu z siostrą. Po śmierci ukochanej Marcina, stara się mu pomóc. Po nieudanym planie zostania nianią Szymka, wyjeżdża do Stanów, do swojej siostry Eryki.
 • Marcin Chodakowski – bratanek Tomasza Chodakowskiego, syn Aleksandry i Grzegorza Chodakowskiego oraz brat Aleksandra Chodakowskiego. Trenuje boks. Jego narzeczoną była Katarzyna Mularczyk, która zmarła przez powikłania poporodowe. Dzięki kuratorce Izie Lewińskiej, z którą się związał, wychowuje swojego syna, Szymona, z pomocą najbliższych. Chodakowski uratował życie tancerce Naomi poprzez oddanie szpiku. Iza jest zazdrosna o kontakty Marcina z Naomi, która przechodzi problemy sercowe z żonatym mężczyzną, Mariuszem. Były narzeczony Izy, Artur wciąż kombinuje, jak zniszczyć Marcina. Wkrótce Naomi zostaje brutalnie zamordowana przez swojego kochanka, a Iza daje się zmanipulować Arturowi i obwinia chłopaka o morderstwo. Marcin postanawia ją rzucić, a Lewińska opuszcza Warszawę oraz zwalnia się z pracy. Niedługo potem Iza znów wraca do Warszawy w sprawach zawodowych. Przypadkiem spotyka Chodakowskiego, z którym spędza namiętną noc w hotelu. Marcin po zdarzeniu znów ją opuszcza, a Lewińska pogrąża się w rozpaczy i postanawia popełnić samobójstwo. Na szczęście zostaje odratowana przez lekarzy. Prosi Kingę, aby nic nie wspominała Marcinowi, co głupiego zrobiła. Wkrótce Chodakowski zatrudnia nową opiekunkę, Paulinę Suską. Wraz z Karskim chciał dopaść Głowackiego, mordercę Tomka. To Chodakowski ostatecznie zabił bandytę. Niedawno został ojcem Mai, którą urodziła Iza, jednak na razie mężczyzna o tym nie wie.
 • Natalia i Franek Zarzyccy – leśniczy w Grabinie. Został porzucony przed ołtarzem, przez swoją narzeczoną Justynę. Jest związany z Natalią Mostowiak, który przyjął jej poród w lesie. Na ich drodze stała Ula Mostowiak, która sama była zakochana w leśniczym. Po powrocie Justyny, Natalia obawia się o swój związek. Wkrótce Mostowiakówna zostaje policjantką. Jej kolegą z pracy zostaje Janek, który związuje się z jej siostrą. Natalka zajmowała się sprawą swojego byłego chłopaka, Darka, który nagle zaginął. Po niedługim czasie Natalia i Franek zaręczają się i biorą ślub.
 • Urszula Mostowiak – adoptowana córka Marka i Hanny. Ula przeżywa swój nastoletni wiek i pierwsze miłości w Grabinie. Po śmierci Hanki opiekowała się nią Anna. Uczęszczała do liceum ogólnokształcącego. Teraz właścicielka Siedliska oraz dziewczyna Janka.
 • Anna Gruszyńska – przyrodnia siostra Hani Mostowiak. Była przez moment związana z Markiem Mostowiakiem. Prowadzi pensjonat w Grabinie z pomocą Marzenki, dawnej wspólniczki Marka Mostowiaka w sklepie z bielizną oraz Andrzejkiem, przyjacielem Marcina Chodakowskiego. Zaręczona z Adamem Wernerem. Wyjechała do Nicei, gdzie prowadzi drugi pensjonat.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Status
Teresa Lipowska Barbara Mostowiak od 2000
Małgorzata Pieńkowska Maria Rogowska od 2000
Kacper Kuszewski Marek Mostowiak od 2000
Dominika Ostałowska Marta Mostowiak od 2000
Rafał Mroczek Paweł Zduński od 2000
Marcin Mroczek Piotr Zduński od 2000
Katarzyna Cichopek Kinga Zduńska od 2000
Andrzej Precigs Zbigniew Filarski od 2000
Hanna Mikuć Krystyna Filarska-Marszałek od 2001
Sławomir Holland Staszek Popławski od 2001
Krystian Domagała Mateusz Mostowiak od 2002
Anna Mucha Magdalena Marszałek-Chodakowska od 2003
Marcjanna Lelek Natalia Zarzycka (z domu Mostowiak) od 2004
Emilian Kamiński Wojciech Marszałek od 2004
Robert Moskwa Artur Rogowski od 2004
Julia Wróblewska Zofia Warakomska od 2007
Iga Krefft Urszula Jakubczyk od 2007
Krystian Wieczorek Andrzej Budzyński od 2008
Maria Rybarczyk Wanda Budzyńska od 2009
Maria Głowacka Magdalena Zduńska od 2010
Tamara Arciuch Anna Gruszyńska od 2010
Magdalena Walach Agnieszka Olszewska od 2010
Anna Wendzikowska Monika Ochman od 2011
Jacek Kopczyński Adam Werner od 2011
Mikołaj Roznerski Marcin Chodakowski od 2012
Artur Barciś Jerzy Kolęda od 2012
Dominika Kluźniak Ewa Szefler-Mostowiak od 2012
Jakub Jankiewicz Antek Szefler od 2012
Wojciech Majchrzak Grzegorz Chodakowski od 2012
Małgorzata Pieczyńska Aleksandra Chodakowska od 2013
Gabriela Raczyńska Basia od 2013
Weronika Wachowska Anna Wojciechowska (#3) od 2013
Zbigniew Waleryś Stefan od 2013
Małgorzata Rożniatowska Zofia Kisiel od 2013
Izabela Kapiasová Maryla od 2013
Feliks Matecki Wojciech Chodakowski (#2) od 2014
Barbara Kurdej-Szatan Joanna Chodakowska od 2014
Maja Wudkiewicz Basia Rogowska od 2014
Maurycy Popiel Aleksander Chodakowski od 2014
Olga Szomańska Marzena Laskowska od 2014
Franciszek Przanowski Maciek Romanowski od 2014
Stanisław Szczypiński Szymek Chodakowski od 2015
Jowita Budnik Teresa Zarzycka od 2015
Piotr Nerlewski Franek Zarzycki od 2015
Adriana Kalska Iza Lewińska od 2015
Tomasz Ciachorowski Artur Skalski od 2015
Tomasz Oświeciński Andrzej Lisiecki od 2015
Juliusz Krzysztof Warunek Adam Tarnowski od 2015
Maja Marczak Hania od 2015
Katarzyna Grabowska Olga Górecka od 2016
Wojciech Wysocki Jerzy Górecki od 2016
Olga Kalicka Justyna Górska od 2016
Anna Tomaszewska ciotka Izy Lewińskiej od 2016
Jan Wieczorkowski Jacek Mrozowski od 2016
Tomáš Kollárik Jan Morawski od 2016
Joanna Kuberska Julia Kryszak od 2017
Maciej Damięcki proboszcz w Grabinie 2001–2007, 2009–2010, 2013–2015, od 2017
Krzysztof Kwiatkowski Jakub Karski od 2017
Ilona Lewandowska Aneta Kryńska od 2017
Julita Fabiszewska Paulina Suska od 2017
Joanna Sydor-Klepacka Teresa Makowska-Jakubczyk 2003–2006, od 2017
Dagmara Bryzek Ola Jankiewicz od 2017
Krzysztof Tyniec Robert od 2017
Maria Winiarska Aleksandra Kaczkowska od 2017
Maria Pawłowska Anna Żukowska od 2017
Ina Sobala Agnieszka Makowska (#2) od 2017
Katarzyna Jamróz Nina Janiszewska od 2017
Radosław Krzyżowski Kamil Starski od 2017
Hubert Wróblewski Mark od 2017
Marek Lewandowski Przemysław Morawski od 2017
Karolina Krawczyńska Monika Morawska od 2017
Konrad Pawlicki Mariusz Jakubczyk od 2017
Weronika Bartold Iwona od 2017
Barbara Wypych Sonia Krawczyk od 2018
Arkadiusz Smoleński Bartek Lisiecki od 2018
Ewa Kasprzyk Weronika Sobańska od 2018
Dawid Ściupidro Wojtek Reda od 2018
Gabriela Frycz Alicja od 2018
Witold Pyrkosz Lucjan Mostowiak 2000–2017
Andrzej Młynarczyk Tomasz Chodakowski 2007–2017
Joanna Koroniewska Małgorzata Chodakowska 2000–2013
Małgorzata Kożuchowska Hanka Mostowiak 2000–2011
Cezary Morawski Krzysztof Zduński 2000–2006
Emil Karewicz Zenon Łagoda 2000–2001
Rafał Królikowski Konrad Badecki 2001–2002
Hubert Zduniak Jan Rogowski 2001–2002
Sławomir Orzechowski Tadeusz Gałązka 2001–2002
Edward Żentara Tomasz Kamiński 2000–2003
Henryk Talar Wiktor Gradoń 2000–2003
Paweł Małaszyński Marcin Polański-Van Burgen 2003
Włodzimierz Press Aleksander Szczepański 2003
Dorota Landowska Mariola Radomska 2003–2004
Joanna Liszowska Zuzanna 2003–2004
Barbara Horawianka Jadwiga Zduńska 2001–2004
Iwan Komarenko Sasza Maksymowicz 2004–2005
Katarzyna Herman Iwona Majer 2004–2005
Marta Walesiak Klara Sobieszczańska 2004–2005
Joanna Jeżewska Magdalena Rudnik 2002–2005
Weronika Rosati Anna 2002–2005
Mariusz Drężek Tadeusz Makowski 2003–2004, 2007
Ewa Wencel Janina Nowicka 2002–2006
Edward Lubaszenko Teodor Nowicki 2004–2006
Anna Zagórska Urszula „Zuza” Kowalska 2000–2006
Jan Janga-Tomaszewski Egon Rogala 2005–2006
Robert Gonera Jacek Milecki 2000–2006
Franciszek Przybylski Łukasz Mostowiak (#1) 2000–2006
Marcin Bosak Kamil Gryc 2003–2006
Justyna Rabińska Agnieszka Makowska (#1) 2003–2006
Jerzy Schejbal Jerzy Gryc 2005–2006
Justyna Armelik Anna Wojciechowska (#1) 2006–2007
Julia Paćko Anna Wojciechowska (#2) 2007–2013
Franciszek Korzeniewski Wojciech Chodakowski (#1) 2009–2013
Marek Kalita Janusz Kotowicz 2003–2007
Radosław Pazura Peter Schmidt 2004–2007
Mariusz Sabiniewicz Norbert Wojciechowski 2000–2007
Marcin Stec Marcin Sadowski 2006–2007
Agnieszka Perepeczko Simone Müller 2003–2007
Monika Obara Elżbieta Müller 2004–2007
Steffen Möller Stefan Müller 2002–2008
Marta Klubowicz Halina Marszałek 2004–2008
Krzysztof Bień Teodor Leszczyński 2006–2008
Grażyna Leśniak-Dangel Honorata Porębska 2006–2008
Anna Janocha Julia Porębska 2006–2008
Martyna Peszko Celina 2006–2008
Agnieszka Warchulska Alicja Schmidt 2004–2008
Jerzy Gudejko Mariusz Żurawski 2005–2008
Jacek Poniedziałek Rafał Lubomski 2003–2008
Wojciech Medyński Michał 2007–2008
Maciej Dancewicz Arkadiusz 2005–2008
Jan Jankowski Robert Zakrzewski 2004–2008
Paweł Nowisz Marian Kalisiak 2000–2003, 2008
Nastazja Chorosińska Aleksandra Skalska 2003–2008
Dominika Chorosińska Ewa Nowicka 2002–2008
Michał Chorosiński Leszek Skalski 2004–2008
Piotr Bajtlik Adam Leszczyński 2004–2009
Marek Probosz Grzegorz Górski 2004–2009
Małgorzata Teodorska Adrianna Lech 2008–2009
Marek Kaliszuk Bogusław 2004–2009
Jadwiga Gryn Joanna Chrząszcz 2007–2009
Janusz Zakrzeński Michał Dziduszko 2005–2009
Jolanta Żółkowska Anna Jankowska 2007–2009
Krzysztof Wieszczek Dariusz 2007–2009
Ziemowit Wasilewski Dariusz Szewczuk 2009–2010
Paweł Królikowski ks. Maciej Olszewski 2010
Piotr Trojan Radosław Zawadzki 2010
Maciej Kozłowski Waldemar Jaroszy 2002–2005, 2009–2010
Mariusz Zalejski Aleksander Radosz 2007–2010
Izolda Wojciechowska Danuta 2008–2010
Maja Hirsch Izabela Marczak 2001–2010
Łukasz Konopka Jacek Kulesza 2008–2010
Jerzy Cnota Marian 2010
Katarzyna Kępka Elżbieta Jurczyk 2010
Olga Bołądź Agata Tomasiewicz 2009–2010
Joanna Gleń Karolina 2006–2010
Joanna Król Beata 2006–2010
Anna Gigiel Zuzanna 2007–2011
Jerzy Molga Karol 2010–2011
Marieta Żukowska Marzena Sadowska 2006–2010
Julia Pietrucha Alicja Staniszewska 2009–2011
Grzegorz Małecki Szymon Gajewski 2007–2011
Jan Rotowski Dominik 2010–2011
Karolina Nowakowska Olga Ziober 2007–2011
Mariusz Siudziński Piotr Rosner 2010–2011
Joanna Jędryka Krystyna Cholakowa 2000–2010
Marta Dobecka Katarzyna 2010–2011
Olga Serebryakova Natasza Wrońska 2010–2011
Damian Jankowski Arkadiusz 2010–2011
Anita Jancia Jolanta Kowalska-Żurawska 2000–2011
Adrianna Stalewska Ewa Rosner 2010–2011
Marcin Błaszak ks. Jacek 2011
Ewa Konstancja Bułhak Matylda Górska 2007–2008, 2011
Igor Michalski Stanisław Nowicki 2006–2011
Jan Kosmaczewski Kamil Zawadzki 2009–2011
Tadeusz Chudecki Henryk Wojciechowski 2007–2012
Diana Dudzińska Basia Rogowska 2009–2013
Edyta Torchan Nina 2010–2011
Grażyna Błęcka-Kolska Janina Rosner 2010–2011
Anna Karczmarczyk Aleksandra Malinowska 2010–2012
Andrzej Łapicki Tadeusz Budzyński 2010–2012
Antonina Girycz Irena Malanowska 2011–2012
Magdalena Kajrowicz Beata Glińska 2011–2012
Maja Bohosiewicz Ewelina Walczak 2010–2011
Bożena Stachura Grażyna Raczyńska-Łagoda 2006–2012
Grzegorz Gadziomski Roman Zajdler 2011–2012
Dominika Bednarczyk Jolanta 2012
Jakub Konieczny Aleksander Stec 2011–2012
Piotr Siwkiewicz Grzegorz Kryzar 2012
Marcin Krawczyk Karol Sienkiewicz 2012
Ewelina Serafin Katarzyna Kociołek 2000–2011
Piotr Miazga Sebastian Kociołek 2002–2011
Maria Maj Lucyna Banasik 2001–2012
Sambor Czarnota Artur 2011–2012
Anna Popek Anita Morawska 2011–2012
Anna Dereszowska Sandra Matuszewska 2010–2012
Sergiej Kruczkow Igor Wroński 2010–2012
Ewa Gorzelak Dorota Stadnicka 2006–2012
Krzysztof Stelmaszyk Marek Lewicki 2010–2012
Michał Lesień Arkadiusz Nowacki 2008–2012
Tomasz Sobczak Przemysław 2012
Hanna Bieluszko Renata Nowicka 2003–2012
Małgorzata Lewińska redaktor naczelna 2011–2012
Hanna Konarowska Wioletta 2012
Aleksander Mikołajczak Ryszard Zawada 2012
Bartłomiej Świderski Jan Kozłowski 2011–2012
Gabriela Pietrucha Gabriella Lasota 2008–2012
Przemysław Cypryański Jakub Ziober 2006–2012
Wojciech Traczyński Patryk Michalski, Krzysztof Ziober 2003, 2007–2012
Weronika Jaskółka Ewa 2012
Hanna Szatan Iza 2012
Joanna Majstrak Elżbieta 2011–2012
Mariusz Bonaszewski Krzysztof Jankowski 2010–2012
Agnieszka Więdłocha Joanna Liberadzka-Zduńska 2011–2012
Beata Rybotycka Laura Liberadzka 2011–2012
Aneta Todorczuk-Perchuć Julia Skiba 2012
Bartłomiej Kasprzykowski Jerzy 2012
Paweł Okraska Michał Łagoda 2000–2004, 2007–2014
Violetta Arlak Cecylia Kwaśniak 2001–2002, 2007–2013
Paweł Góralski Robert 2011–2013
Bogdan Brzyski Ryszard Hofman 2012–2013
Daniel Szczypa Maciek 2012–2013
Grzegorz Milczarczyk Krzysztof Holtz 2012–2013
Andrzej Pieńko Jacek 2012–2013
Karolina Chapko Helena Podleśna 2012–2013
Katarzyna Ptasińska Aleksandra Kozłowska 2012–2013
Aleksandra Kusio Karolina Osiecka 2012–2013
Dariusz Wnuk Michał Ozon 2012–2013
Kinga Waligóra Danuta Ozon 2012–2013
Magdalena Pociecha Klara 2013
Paweł Ferens Dariusz Woźniak 2013
Piotr Rzymyszkiewicz Jan Wojdas 2012–2013
Sandra Staniszewska Iza Sajdak 2013
Ewa Bukowska Edyta Bielak 2013
Hubert Zduniak Jr. Piotrek Bielak 2013
Wojciech Błach Janusz Bielak 2013
Bartłomiej Chowaniec Radosław Sajdak 2013
Ada Chlebicka Zuzanna 2011–2013
Elżbieta Jędrzejewska Weronika Zawada 2012–2013
Janusz Komorowski kelner Jacek 2013
Sławomir Grzymkowski Mecenas Tomasz Grabowski 2013
Philippe Tłokiński Krystian Proć 2013
Robert Rozmus Mariusz Kwiatkowski 2012–2013
Adam Ferency redaktor naczelny Kingi 2012–2013
Jerzy Próchnicki Włodzimierz Kisiel 2004–2013
Olgierd Łukaszewicz profesor Kazan 2012–2014
Agnieszka Żulewska Paulina Głowacka 2013–2014
Monika Krzywkowska Jolanta 2013–2014
Marta Juras Eryka Buford 2013–2014
Tomasz Borkowski Robert Lubiński 2013–2014
Joanna Orleańska Beata Lubińska 2014
Aleksandra Czajkowska Zuzia Lubińska 2014
Adrian Żuchewicz Łukasz Wojciechowski (#2) 2007–2014
Anna Gzyra Sylwia Okońska 2006–2012, 2014
Wacław Warchoł Bartek Sztaba 2014
Maciej Jachowski Ireneusz Podleśny 2007–2015
Andżelika Piechowiak Mirosława Kwiatkowska 2008–2015
Marta Ścisłowicz Olga 2013–2015
Agnieszka Sienkiewicz Katarzyna Mularczyk 2011–2015
Joanna Osyda Jane Buford 2013–2015
Katarzyna Żak Dorota Tarnowska 2014–2015
Dominika Łakomska Teresa Drawicz 2012–2015
Mateusz Janicki Wojciech Markowski 2014–2015
Robert Wabich Krzysztof Romanowski 2014–2015
Marcin Piętowski Jakub Markowski 2015
Przemysław Bluszcz Rafał Gołębiewski 2014–2015
Łukasz Pracki Jacek Barycki 2015
Jacek Lenartowicz Jan Zawadzki 2002–2016
Andrzej Andrzejewski Michał Marszałek 2015–2016
Katarzyna Hołtra Weronika Urbańska 2014–2016
Piotr Grabowski Wiktor Żak 2012–2014, 2016
Jolanta Fraszyńska Zuzanna Marszałek 2015–2016
Maria Szafirska Paulina Lipska 2015–2016
Hiroaki Murakami Taro 2013–2016
Wojciech Asiński Bogusz 2016
Karol Pocheć Krzysztof Szefler 2016
Mayu Gralińska-Sakai Naomi Koszycka 2016
Mariusz Witkowski Mariusz Korczyński 2016
Tomasz Nosiński Karol 2016
Marcel Sabat Darek Maj 2014–2017
Grażyna Strachota Katarzyna Maj 2015–2017
Zbigniew Stryj Robert Bilski 2015–2017
Patryk Pietrzak Kacper 2016–2017
Maciej Wilewski Mariusz Głowacki 2017
Julia Łukowiak Gosia 2017
Anna Matecka Renata Majewska 2017
Natalia Zielska Pola Majewska 2017
Tomasz Włosok Radek Małkowski 2016–2017
Ziemowit Wasielewski stalker 2017
Olga Frycz Alicja Zduńska 2013–2018
Adam Tomaszewski Kuba Gliński 2016–2018

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Rok produkcji Odcinki Seria Lata Odcinki Rozpoczęcie Zakończenie
2000 1–14 I 2000/2001 1–29 4 listopada 2000 16 czerwca 2001
2001 15–55 II 2001/2002 30–74 11 grudnia 2001 29 maja 2002
2002 56–111 III 2002/2003 75–150 17 września 2002 10 czerwca 2003
2003 112–208 IV 2003/2004 151–242 15 września 2003 7 czerwca 2004
2004 209–297 V 2004/2005 243–340 13 września 2004 21 czerwca 2005
2005 298–386 VI 2005/2006 341–425 5 września 2005 21 czerwca 2006
2006 387–474 VII 2006/2007 426–507 11 września 2006 19 czerwca 2007
2007 475–570 VIII 2007/2008 508–594 3 września 2007 17 czerwca 2008
2008 571–629 IX 2008/2009 595–675 1 września 2008 16 czerwca 2009
2009 630–698 X 2009/2010 676–754 1 września 2009 8 czerwca 2010
2010 699–820 XI 2010/2011 755–843 13 września 2010 13 czerwca 2011
2011 821–881 XII 2011/2012 844–923 5 września 2011 5 czerwca 2012
2012 882–969 XIII 2012/2013 924–996 3 września 2012 28 maja 2013
2013 970–1038 XIV 2013/2014 997–1072 3 września 2013 10 czerwca 2014
2014 1039–1116 XV 2014/2015 1073–1151 1 września 2014 9 czerwca 2015
2015 1117–1197 XVI 2015/2016 1152–1231 31 sierpnia 2015 7 czerwca 2016
2016 1198–1273 XVII 2016/2017 1232–1306 29 sierpnia 2016 30 maja 2017
2017 od 1274 XVIII 2017/2018 od 1307 28 sierpnia 2017

Powieść „M jak miłość. Początki”[edytuj | edytuj kod]

Z okazji 1000. odcinka serialu we wrześniu 2013 na rynku ukazała się napisana przez Marcina Mastalerza powieść „M jak miłość. Początki” będąca adaptacją literacką jego pierwszej serii odcinków. Część wydarzeń jest tu opowiedziana w formie bardzo osobistego pamiętnika Barbary Mostowiak, niektóre wątki zostały uszczegółowione i rozwinięte (np. dokładne okoliczności śmierci rodziców Hanki Mostowiak). Autor wyposażył też postaci w przed serialową przeszłość sięgającą lat 60. XX wieku[5].

Dwutygodnik „M jak miłość”[edytuj | edytuj kod]

11 października 2006 ukazał się pierwszy numer tygodnika (a od stycznia 2007 dwutygodnika) „M jak miłość”, zawierającego informacje na temat serialu, wraz z wydaniem płytowym (DVD – 6 odcinków), pod redakcją Marka Malarza, nakładem wydawnictwa Carisma Entertainment Group. Na rynku istniały dwa wydania magazynu: bez płyty w cenie 2,50 zł, oraz z płytą w cenie 8,50 zł. Z każdym kolejnym numerem można było nabyć 6 odcinków serialu. Ostatni numer ukazał się 11 kwietnia 2007. Łącznie wydano pierwszych 120 odcinków serialu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]