Rezydencja (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezydencja
Gatunek obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Anna Cieślak
Jan Wieczorkowski
Grażyna Szapołowska
Jerzy Zelnik
Katarzyna Figura
Sambor Czarnota
Małgorzata Pieczyńska
Zofia Tomaszewska-Charewicz
Weronika Książkiewicz
Daria Widawska
Liczba odcinków 58
Liczba serii 1
Produkcja
Produkcja Akson Studio
Reżyseria Maciej Dejczer
Maciej Żak
Mirosław Gronowski
Łukasz Wiśniewski
Scenariusz Radosław Figura
Zdjęcia Krzysztof Mieszkowski
Scenografia Paulina Szpila
Czas trwania odcinka 25 min
Pierwsza emisja
Data premiery 7 września 2011
Stacja telewizyjna TVP1
Lata emisji 2011–2012
Status zakończony
Format obrazu 16:9

Rezydencjapolski obyczajowy serial telewizyjny, emitowany w TVP1 i od 7 września 2011 do 29 lutego 2012 początkowo we wtorki, środy i czwartki około godziny 21.25, następnie emitowano dwa odcinki w środy po 21.30. Serial kręcony był w Warszawie oraz w Zdunowie. Z powodu malejącej oglądalności produkcja serialu została ograniczona do jednej serii, liczącej 58 odcinków[1]. Ostatni odcinek zakończył się cliffhangerem.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja koncentruje się wokół losów wpływowej rodziny Podhoreckich, w której nagle oprócz pieniędzy zaczną liczyć się też uczucia. A wszystko za sprawą Barbary Kochanowskiej (Anna Cieślak), która zostanie zatrudniona w imperium zarządzanym przez, jak się okaże... jej ojca. Jednakże sama bohaterka nigdy się nie dowiaduje, kto jest jej biologicznym ojcem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Anna Cieślak jako Barbara Kochanowska – córka Elżbiety Kochanowskiej i Jana Podhoreckiego. Reporterka miejscowej gazety "Nasze Sprawy". Jest zaradna i wie co chce osiągnąć w życiu. Bardzo ostrożnie podchodzi do rodziny Podhoreckich.
 • Jerzy Zelnik jako Jan Podhorecki – głowa swojej rodziny. Bardzo łagodnie podchodzi do wychowania swoich dzieci.
 • Grażyna Szapołowska jako Urszula Podhorecka – żona Jana. Kobieta, którą interesują tylko pieniądze i intrygi. Nie liczy się ze zdaniem innych ludzi, którzy nie są z jej rodziny. Stara się bardziej ostro wychowywać dzieci. Ma siostrę Annę.
 • Klaudia Halejcio jako Marysia Podhorecka – córka Jana i Urszuli. Rozpuszczona dziewczyna, która zwykle dostaje to czego chce.
 • Jan Wieczorkowski jako Marek Podhorecki – syn Jana i Urszuli. Nie jest w stałym związku. Ma brata Łukasza i siostrę Marysię. Jak się później okazuje Basia Podhorecka jest jego przyrodnią siostrą.
 • Sambor Czarnota jako Łukasz Podhorecki – syn Jana i Urszuli. Ma żonę Julię i dwójkę dzieci. Najczęściej kłóci się z ojcem, jednak matka broni go w każdej sprawie.
 • Małgorzata Pieczyńska jako Elżbieta Kochanowska – matka Basi. W dawnych latach była związana z Janem Podhoreckim, jednak ich związek zakończył się z powodu wielkiego nieporozumienia. Ma żal do mężczyzny, że wyjechał z miasta nie dzwoniąc do niej ani razu. Jak się później okazuje nie jest to do końca prawda.
 • Weronika Książkiewicz jako Julia Podhorecka – żona Łukasza Podhoreckiego. Ma dwójkę dzieci. Pracuje jako kreatorka mody.
 • Zofia Tomaszewska-Charewicz jako Łucja Grabowska – matka Elżbiety i babcia Basi. Chciałaby, by jej wnuczka znalazła miłość na całe życie.
 • Katarzyna Figura jako Anna Żurowska – siostra Urszuli. Mieszka w rezydencji Podhoreckich. Nie posiada żadnego majątku, który straciła przez zamiłowanie do hazardu.
 • Daria Widawska jako Karolina Musiał - najlepsza przyjaciółka Basi Kochanowskiej.

i inni

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Produkcja Emisja
Rok Odcinki Seria Lata Odcinki Rozpoczęcie Zakończenie
2011 1-58
I
2011/2012 1-58 7 września 2011 29 lutego 2012

Sekwencja czołówki[edytuj | edytuj kod]

Zmiana czołówki i sekwencji końcowej następowała w pierwszych 3 odcinkach oraz w 7.

Pierwszy odcinek nie posiada czołówki, lecz pojawia się logo serialu. Czołówka zostaje pokazana od drugiego odcinka, lecz występuje tam inna muzyka początkowa. Dopiero od trzeciego odcinka muzyka została zmieniona, natomiast wersja wizualna czołówki pozostała bez zmian. Ta wersja czołówki trwała do ostatniego odcinka.

Pierwszych sześć odcinków nie miało numeracji. Dopiero od odcinka 7 zostaje pokazany jego numer.

Sekwencja końcowa w każdym odcinku jest taka sama, a muzycznie zdobi ją ta sama melodia, która rozpoczyna serial od 3 odcinka. Od odcinka 7 na początku końcówki zostaje pokazana strona internetowa serialu.

Pierwsze 29 odcinków rozpoczyna się sceną z tymi samymi bohaterami, którzy obecni byli w ostatniej scenie odcinka poprzedniego. Z tego zabiegu zrezygnowano po 30 odcinku, jednak kilkakrotnie ponownie pojawiał się. Każdy epizod na ogół kończy się cliffhangerem (również ostatni odcinek).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]