Złotopolscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Złotopolscy
Gatunek

obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Patrz sekcja Obsada

Muzyka tytułowa

M.A.F.I.A. - „Szalona piosenka o lataniu”
Andrzej Piaseczny - „Pogodniej (Złoty środek)”

Liczba odcinków

1121

Liczba serii

15

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

MT Art Prod.
MTL Maxfilm (1997–2004)
ATM (2004–2010)
Telewizja Polska

Reżyseria

Janusz Zaorski
Radosław Piwowarski
Janusz Dymek
Ryszard Zatorski
Ireneusz Engler
Grzegorz Okrasa
Maciej Dutkiewicz
Dorota Lamparska

Scenariusz

Jan Purzycki i inni

Muzyka

Krzesimir Dębski

Czas trwania odcinka

ok. 25 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

23 czerwca 1997 (pilotowe odcinki w TVP1)
26 grudnia 1997 (regularna emisja w TVP2)

Stacja telewizyjna

TVP2, TVP Polonia, Stopklatka, TVP Seriale

Pierwsza emisja

26 grudnia 1997–25 grudnia 2010

Lata emisji

1997–2010

Status

zakończony

Format obrazu

4:3 (odcinki 1–872)
16:9 (odcinki 873–1121)

Format dźwięku

stereo

Tablica przystanku autobusowego w Złotopolicach – rekwizyt w serialu
Plan serialu – kredens w Złotopolicach
Plan serialu – mieszkanie w Złotopolicach
Plan serialu – kuchnia w Złotopolicach
Plan serialu – bar Kowalskiego: Planeta „K” w Warszawie

Złotopolscypolski serial obyczajowy emitowany premierowo od 26 grudnia 1997 do 25 grudnia 2010[1] na antenie TVP2. Przedstawiał losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę-bliźniaczkę Eleonorę Gabriel.

Pierwsze trzy pilotowe odcinki wyświetlono na antenie TVP1 23, 24 i 25 czerwca 1997 w ramach konkursu na nową polską telenowelę, w którym rywalizowały także Zaklęta i Klan. Mimo zajęcia drugiego miejsca serial skierowano do produkcji, ale na potrzeby TVP2. Pilotowe odcinki powtórzono już w tej stacji 26, 27 i 28 grudnia 1997. Regularna emisja nowych odcinków rozpoczęła się 2 stycznia 1998. Od 2 stycznia do 31 lipca 1998 serial emitowany był w piątki i soboty o 19.00, również w wakacje, jednakże w sierpniu 1998 tylko w soboty. Od 5 września 1998 do 27 czerwca 1999 emisję przeniesiono na soboty i niedziele o 15.30, a nowe odcinki pokazywano również w dni świąteczne. Od 1999 w lipcu i sierpniu emisja serialu była zawieszana. Od 4 września 1999 do 24 czerwca 2001 godzinę rozpoczęcia przesunięto na 15.00. Od 8 września 2001 do 21 czerwca 2009 serial przesunięto na 14.30. Od 31 sierpnia do 29 grudnia 2009 premiery odcinków odbywały się w poniedziałki i wtorki o 18.30 (powtórki w porze dotychczasowych premier tj. w soboty i niedziele o 14.30). W styczniu i lutym 2010 po raz pierwszy i ostatni miała miejsce zimowa przerwa w emisji premierowych odcinków. Od 7 marca do 25 grudnia 2010 nowe odcinki pokazywane były ponownie o 14.30, ale już tylko w niedziele i niektóre dni świąteczne (w soboty powtórki). W TVP Polonia odcinki pokazywano z kilkutygodniowym opóźnieniem z angielskimi napisami.

Był to jeden z najdłużej wyświetlanych seriali telewizyjnych produkcji polskiej. 21 grudnia 2008 wyemitowany został 1000. odcinek, tym samym serial został piątą polską produkcją serialową (po Klanie, Samym życiu, Plebanii i Na Wspólnej), która osiągnęła taką liczbę odcinków.

Z okazji 25-lecia powstania na antenę Telewizyjnej Dwójki serial powrócił 1 sierpnia 2022 roku w nowej, lepszej jakości.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Serial był produkowany przez firmy związane z Tadeuszem Lampką i Marianem Terleckim: w okresie 1997–2004 przez MTL Maxfilm, a w latach 2004–2010 przez ATM.

Akcja serialu toczy się w Warszawie i podwarszawskich Złotopolicach. Często wspominane są też inne rzeczywiste miejscowości w pobliżu Złotopolic: Załuski, Kamienica, Płońsk, Kroczewo, Stróżewo, Zakroczym i Nowy Dwór Mazowiecki. W rzeczywistości plenerami zdjęciowymi były jednak inne podwarszawskie miejscowości, m.in. Many i okolice Tarczyna, a także tereny Warszawy.

Jesienią 2010 dyrekcja TVP2 podała do wiadomości, że z powodu malejącej oglądalności zakończyła produkcję Złotopolskich, tym samym zdejmując serial z anteny po 13 latach emisji[2].

Postacie serialu[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Złotopolskich[edytuj | edytuj kod]

 • Dionizy i Julia Złotopolscy (Henryk Machalica, Anna Milewska) – Dionizy i Julia Kamieniecka wywodzili się ze szlacheckich, zamożnych rodzin, właścicieli majątków w Złotopolicach i Kamienicy. W latach 50. mieli się pobrać, jednak ich rodziny skonfliktowały się z powodu posagu. Skutkiem tego, narzeczeni zmuszeni byli się rozstać. Dionizy poślubił Melanię Kownacką, z którą miał syna Marka, Julia natomiast ukończyła studia medyczne i wyjechała na misję do Nigerii. Długo skrywaną tajemnicą było urodzone w Afryce dziecko Julii i Dionizego, Chris Kamieniecki. Prawdę o jego istnieniu Julia wyjawiła rodzinie kilka lat po śmierci męża. Dionizy był bratem bliźniakiem Eleonory Gabriel z którą był skłócony. Nestor rodu Złotopolskich był postacią energiczną i żywiołową. Cieszył się powszechnym szacunkiem mieszkańców Złotopolic, widzących w nim autorytet. W 1999 roku, bez wiedzy Dionizego, wybrali go sołtysem swojej wsi. W 1998 roku przy okazji niedoszłego ślubu swojego przyjaciela Józefa Garlińskiego z Elżbietą Kleczkowską, Dionizy, już jako wdowiec, odnowił kontakt z Julią i zaproponował jej małżeństwo. Złotopolscy mieszkali we dworze w Złotopolicach i stanowili zgodną parę do śmierci Dionizego na gruźlicę w 2004 roku. Julia, będąca spokojną, dobroduszną i szykowną osobą, stała się obiektem zainteresowania lokalnych mężczyzn, w tym Emila i Józefa. Nigdy jednak nie zdecydowała się na ponowny ożenek.
 • Marek i Barbara Złotopolscy (Kazimierz Kaczor, Anna Nehrebecka) – mają dwóch synów Waldka i Kacpra. Marek był senatorem, obecnie jest sołtysem Złotopolic. Barbara prowadziła fundację. Została napadnięta. Miała nowotwór mózgu, po uderzeniu podczas napadu, choroba spotęgowała się do takiego stopnia, że leczenie w Polsce nie miało sensu. Zmarła podczas operacji w Szwajcarii po długim leczeniu. W późniejszym czasie Marek interesował się Magdaleną, która pracowała u Złotopolskich jako gospodyni.
 • Waldek i Marcelina Złotopolscy (Andrzej Nejman, Magdalena Stużyńska/Katarzyna Pierścionek) – Waldek był starszym synem Barbary i Marka. Był mężem Weroniki, która zginęła w atakach na World Trade Center. Do jej śmierci wspólnie wychowywali jej syna i córkę z poprzedniego związku. Ponownie związał się z Marcysią Biernacką, córką posła Władysława Biernackiego. Waldek wyjechał do Kazachstanu, aby ratować Andrzeja Złotopolskiego, gdzie został aresztowany. Zginął w wypadku samochodowym we Lwowie. Marcysia studiuje marketing i zarządzanie. Pracuje w kawiarni Marty. Ma problemy ze wzrokiem i długo leczyła się za granicą. Mają synów bliźniaków Dionizego (Jan Kędzior) oraz Andrzeja (Mateusz Kędzior).
 • Kacper Złotopolski (Andrzej Piaseczny) – młodszy syn Marka i Barbary, znany jako piosenkarz Kacper Górniak. Nie ma szczęścia do kobiet. Przez pewien czas związany z Marylką Baką (która wyszła za mąż za Tomka Gabriela) oraz z Anetą Zając. Dużo koncertował w Polsce i za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych. Jego kariera zwolniła tempo, gdy popadł w uzależnienie od hazardu. W tym czasie stracił wszystkie zarobione pieniądze, popadł w długi i musiał ukrywać się przed wierzycielami i światem gangsterskim. Miał wypadek. Zapadł w śpiączkę z której wybudziła go najprawdopodobniej Maryna.
 • Weronika Złotopolska (Agnieszka Sitek) – pierwsza żona Waldka, rozwiodła się z Mirkiem Gabrielem, stryjecznym bratem Waldka i Kacpra, poślubiła Waldka, miała dzieci z pierwszego małżeństwa Antosia (Radek Gelber) i Oleńkę (Gabrysia Gelber). Oficjalnie przyjęło się, że zginęła w Nowym Jorku 11 września 2001 w czasie ataku terrorystycznego na World Trade Center.
 • Chris Kamieniecki (Piotr Machalica) – nieślubny syn Julii i Dionizego z czasów ich młodzieńczej miłości, urodzony w Nigerii już po ich rozstaniu; o jego istnieniu Julia powiedziała rodzinie dopiero kilka lat po śmierci Dionizego, który nigdy się o nim nie dowiedział.
 • Andrzej i Magdalena Złotopolscy (Andrzej Grabowski, Małgorzata Zajączkowska) – Andrzej jest kuzynem Marka z Kazachstanu, powrócił do Polski i ożenił się ze służącą Magdaleną po śmiertelnym wypadku jej męża. Został wybrany na nowego sołtysa Złotopolic, jednak wyjechał do Kazachstanu, gdzie został aresztowany, zostawił Magdalenę i zrzekł się majątku na rzecz Waldka. Magdalena wyszła ponownie za mąż za Chrisa, syna Julii i Dionizego.
 • Jan Złotopolski (Tomasz Ciachorowski) – prawnuk Konrada Złotopolskiego – brata dziadka Dionizego. Odwiedził Marcysię Złotopolską, by odnowić rodzinne kontakty. Uważa, że rodzinę dosięgła kara boża.
 • Zosia Złotopolska (Milena Suszyńska) – siostra Jana. Razem z nim mieszka w Zakroczymiu i postanawia nawiązać kontakt z krewnymi ze Złotopolic.

Rodzina Gabrielów[edytuj | edytuj kod]

 • Eleonora Gabriel z d. Złotopolska (Alina Janowska) – siostra bliźniaczka Dionizego, wdowa po komuniście, skłócona ze Złotopolskimi o majątek. Ma syna Wiesława. Jest chorobliwie nadopiekuńcza, stara się chronić swoją rodzinę przed kłopotami, często wplątując swoich bliskich w jeszcze większe problemy. Znana z wielu intryg. Przez lata ukrywała listy pierwszej żony Wiesława do niego i ich biologicznej córki Agaty. Chowała też listy od Mirka, męża Weroniki, w których m.in. wydał jej zgodę na rozwód. Porwała swoje prawnuki Antosia i Oleńkę bo chciała je mieć przy sobie.
 • Wiesław i Marta Gabriel (Paweł Wawrzecki, Ewa Ziętek) – mają dwóch synów: Tomasza i Mirosława. Wiesiek (ur. 20 czerwca 1950[3]) ma także córkę z pierwszego małżeństwa z Iloną Clark-Kowalską, Agatę (Marta pokochała ją jak własną córkę). Wiesiek jest komendantem komisariatu policji na warszawskim Dworcu Centralnym, a Marta prowadzi kawiarnię.
 • Tomasz i Maryla Gabriel (Piotr Szwedes, Anna Przybylska) – Tomasz jest prywatnym detektywem. Marylka byłą policjantką na Dworcu Centralnym w Warszawie. Ostatecznie wyjechała do Londynu.
 • Mirosław i Janina Gabriel (Radosław Elis, Monika Stefaniak) – Mirosław to starszy syn Marty i Wieśka, pierwszy mąż Weroniki Złotopolskiej, ojciec bliźniaków, które wychowują. Mają także adoptowaną nastoletnią córkę – Kasię. Są małżeństwem od 2002.
 • Kasia Gabriel (Paulina Janus/Klaudia Derebecka) – adoptowana córka Mirka i Janiny Gabrielów. Jest w klasie maturalnej.
 • Agata i Radosław Tulczyńscy (Paulina Młynarska/Aleksandra Woźniak, Jacek Rozenek) – ślub wzięli w tajemnicy przed rodziną, ponieważ matka Agaty, Ilona, nie akceptowała ich związku. Agata jest bizneswoman, przez 8 lat mieszkała w USA. Kiedyś związana była z Maksem Grubbą. Radek pochodzi z arystokratycznej rodziny. Jest lekarzem.

Pozostałe postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Józef Garliński (Jerzy Turek) – listonosz w Złotopolicach i kilku innych okolicznych wsiach, przyjaciel domu Złotopolskich, chrzestny Kacpra i małego Dionizego, syna Waldka. Po latach starokawalerstwa próbował ożenić się z Julią, wdową po swoim zmarłym przyjacielu – Dionizym Złotopolskim. Wcześniej chciał związać się z Elżunią Kleczkowską, z którą był dwukrotnie zaręczony, a raz uciekł niemal sprzed ołtarza w dniu ślubu. Był stryjem dla Ziuka (Józefa) Garlińskiego, który później tak jak on został listonoszem we wsi. Z charakteru był życiowym fajtłapą i nieudacznikiem. Pracę listonosza traktował jako wielką misję i służbę dla mieszkańców, którym doręczał listy. Lubił plotkować i roznosić po okolicy nie do końca sprawdzone informacje, czym często sprowadzał na siebie kłopoty.
 • Aniela Garlińska (Maria Maj) – siostra Józefa i ciotka Ziuka, wcześniej często wspominana w serialu, po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero w odcinkach z 2009.
 • Ziuk i Różyczka Garlińscy (Filip Rojek, Angelika Andrys) – bratanek Józefa z Kazachstanu. Przyjechał do Złotopolic będąc już dorosłym mężczyzną, by poznać swoją rodzinę. Oprócz funkcji organisty w kościele, przejął od Józefa posadę listonosza. Ożenił się z Różyczką, córką Leona Borowego. Mają syna Oliwiera.
 • Elżbieta Kleczkowska-Ordalska (z domu Bańka[4]) i Grzegorz Ordalski (Małgorzata Rożniatowska, Grzegorz Komendarek) – mieszkają w Złotopolicach, Elżbieta jest właścicielką sklepu, W 2004 wyszła za mąż za znacznie młodszego od niej Grzesia, który pracuje w kawiarni Marty jako kucharz.
 • Władysław Biernacki (Marek Siudym) – ojciec Marcysi, poseł. Wdowiec, ożenił się z młodszą kobietą, Moniką, która urodziła mu dziecko, po czym odeszła. Planował wspólną przyszłość ze swoją sekretarką, Joasią Jęczydło, która związała się jednak z policjantem Froteckim.
 • Ilona Clark-Kowalska (Ewa Kasprzyk) – pierwsza żona Wieśka, matka Agaty, bogata bizneswoman. Miała kilku mężów. Po wielu latach od wyjazdu do USA powróciła do Polski i rozkręciła wiele nowych biznesów. Będąc ponownie w kraju rozwiodła się z Jerzym Kowalskim, późniejszym senatorem i zaczęła niezobowiązująco romansować ze swoim pierwszym mężem. Z czasem postanowił on jednak, że pozostanie wierny Marcie. Po 9 latach w 2007 roku wróciła do Stanów Zjednoczonych.
 • Organista Antoni Pereszczako (Eugeniusz Priwieziencew) – kościelny, organista i grabarz w Złotopolicach.
 • Emil Gilewski (Leon Niemczyk) – mieszkaniec Gostolina, przez wiele lat mieszkał w USA, zdobywając pokaźny majątek, a następnie powrócił do Polski; właściciel solarium w Załuskach. Dawna miłość Eleonory, której po latach nie chciał jednak już poślubić. Wuj Jerzego Wonsa i Marylki Baki.
 • Jerzy Kowalski (Leszek Teleszyński) - były senator i były mąż Ilony Clark-Kowalskiej. Był także właścicielem fundacji "Dzieci ulicy", pubu "Czerwona latarnia" i elitarnego klubu "Planeta K". W wypadku samochodowym potrącił Joannę, byłą dziewczynę Tomka Gabriela, w wyniku czego poroniła i stała się bezpłodna. Znany z wielu nieuczciwych interesów; doprowadził swoją drugą żonę Ewę do załamania nerwowego, a potem depresji. Próbował zrobić z niej wariatkę i przyczynił się do umieszczenia jej w szpitalu psychiatrycznym. W wyniku kłopotów z prawem wyjechał z Polski. Za granicą uległ wypadkowi i został sparaliżowany. Niedługo po tym zdarzeniu powrócił do kraju i związał się z Mirellą, która była jego rehabilitantką. Z czasem odzyskał sprawność fizyczną.
 • Ewa Kowalska (Renata Gabryjelska) - żona Jerzego Kowalskiego, była dziewczyna Tomka. Była także związana m.in. z Arturem Lenartem i Piotrem Hartownym. Ma brata - Maćka, który tak jak ona w przeszłości, doświadczał przemocy domowej ze strony ojca. Wraz z Jerzym doprowadziła do umieszczenia go w internacie w Łodzi, gdzie kontynuował naukę. Gdy dowiedziała się o nieuczciwych interesach swojego męża chciała od niego uciec. Ten jednak doprowadził ją najpierw do załamania nerwowego, a potem depresji. Znęcał się nad nią psychicznie, w wyniku czego trafiła do szpitala psychiatrycznego. Zmagała się też z alkoholizmem. Kiedy wdała się w romans z Tomkiem, jej brat zagroził, że jeśli zostawi Kowalskiego zacznie brać narkotyki. Ostatecznie rozstała się z Jurkiem, a Maciek uzależnił się od amfetaminy i często uciekał z internatu. Była przez krótki czas właścicielką klubu "Planeta K", który sprzedała Ilonie Clark-Kowalskiej. Pracowała także w banku, jako specjalistka ds. public relations, a potem fotomodelka.

Obsada aktorska serialu[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Okres[5]
Kazimierz Kaczor Marek Złotopolski 1997–2010
Andrzej Piaseczny Kacper Złotopolski-Górniak 1997–2010
Alina Janowska Eleonora Gabriel 1997–2010
Paweł Wawrzecki Wiesław Gabriel 1997–2010
Ewa Ziętek Marta Gabriel 1997–2010
Piotr Szwedes Tomasz Gabriel 1997–2010
Leszek Teleszyński Jerzy Kowalski 1997–2010
Kazimierz Orzechowski Ks. Leski 1997–2008, 2010
Grzegorz Komendarek Grzegorz Ordalski 1998–2010
Adam Ferency Marcel 1998–2010
Joanna Orleańska Joanna Frotecka 1998–2010
Roman Oszkiewicz „Generał” 1998–2010
Arkadiusz Janiczek Jerzy Marciniak „Rudy” 1998–2010
Małgorzata Rożniatowska Elżbieta Kleczkowska-Ordalska 1998–2010
Grzegorz Okrasa barman Stefan 1998–2010
Anna Milewska Julia Złotopolska 1998–2010
Anna Przybylska Maryla Gabriel 1998–2007, 2009–2010
Grażyna Strachota Marita Collin-Urbańska-Dunin 1998, 2000–2005, 2009–2010
Wojciech Kalarus Ryszard Frotecki 1998–2010
Marek Siudym Władysław Biernacki 1999–2010
Maciej Makowski Piotr Hartowny 2002–2004, 2006–2010
Anna Dereszowska Kalina Fatalska 2002–2010
Robert Kowalski Roman Zalewski 2002–2010
Klaudia Halejcio Angelika Kwaśniewska 2003–2010
Małgorzata Zajączkowska Magdalena Złotopolska 2004–2010
Kinga Ciesielska Katarzyna Zalewska 2004–2010
Jan Kędzior Dionizy Złotopolski Junior 2004–2010
Mateusz Kędzior Andrzej Złotopolski Junior 2004–2010
Filip Rojek Ziuk Garliński 2005–2010
Leszek Zduń Wikary Franciszek Wysocki 2006–2010
Wiesław Wójcik Leon Borowy 2006–2010
Stanisław Mikulski Stanisław Gwis 2007–2010
Agnieszka Wielgosz Agnieszka Koral 2007–2010
Tomasz Ciachorowski Jan Złotopolski 2008–2010
Milena Suszyńska Zofia Złotopolska 2009–2010
Paulina Chruściel Berta 2009–2010
Violetta Arlak Elwira Kwaśniewska 2009–2010
Grzegorz Przybył James Moon 2009–2010
Mateusz Jordan Sławomir Śliwiński 2009–2010
Wiktoria Adejumo Wera Frotecka 2009–2010
Maria Maj Aniela Garlińska 2009–2010
Katarzyna Kołeczek Amelia Ziółkowska 2009–2010
Katarzyna Pierścionek Marcysia Złotopolska (#2) 2010
Agnieszka Martyna Magda, koleżanka Tomka Gabriela 1997
Anna Samusionek Maria Biernacka 1997
Anna Wielgucka Sylwia Łagodna (#1) 1997
Zbigniew Korepta przechodzień 1997
Jacek Borcuch chłopak w pubie 1997
Piotr Wiszniowski chłopak w pubie 1997
Tomasz Sapryk Jerzy Buber 1997
Agnieszka Michalska Jadzia 1997
Maciej Orłoś Lipawski 1997–1998
Katarzyna Skarżanka Alicja 1997–1998
Julian Mere policjant 1998
Wojciech Machnicki lekarz 1998
Zbigniew Bielski Stanisław Pręga 1998
Agata Łagoda Sylwia Łagodna (#2) 1998
Małgorzata Kożuchowska Jagoda 1998
Masza Jatrowa Masza 1998
Robert Czebotar Robert 1998
Katarzyna Figura Krystyna Michalak 1998
Marzena Weselińska Viola 1998
Jowita Miondlikowska Krystyna Pietrzak 1998
Krzysztof Gosztyła Andrzej Zapotoczny 1998
Janusz Weiss prowadzący „Miliarda w rozumie 1998
Włodzimierz Szaranowicz dziennikarz sportowy 1998
Dariusz Szpakowski dziennikarz sportowy 1998
Jolanta Fajkowska prezenterka TVP2 1998
Agata Młynarska prezenterka TVP2 1998
Nina Terentiew prowadząca „Bezludnej wyspy 1998
Lech Łotocki właściciel działki 1998
Robert Płuszka nabywca biletów na koncert 1998
Andrzej Śledź pracownik banku 1998
Małgorzata Lipmann prowadząca „Randki w ciemno 1998
Tomasz Dedek policjant 1998
Bożena Robakowska salowa 1998
Diana Pasikowska pielęgniarka 1998
Wołodia Grekov znajomy Maszy 1998
Michał Banach mężczyzna 1998
Andrzej Mastalerz inspektor 1998
Paweł Tucholski inspektor 1998
Sławomira Łozińska mama Weroniki 1998
January Brunov nabywca Jeepa 1998
Piotr Siejka żołnierz 1998
Dariusz Błażejewski żołnierz 1998
Marcel Borowiec chłopak 1998
Michał Jarmicki Kowalik 1998
Tomasz Łysiak kapral 1998
Krystyna Kołodziejczyk-Szyszko mama Maxa Grubby 1998
Paweł Nowisz tata Maxa Grubby 1998
Robert Gonera Filip Marczuk 1998
Wojciech Magnuski adwokat Marity 1998
Ireneusz Dydliński mężczyzna 1998
Marek Lewandowski pułkownik 1998
Artur Krajewski Darek 1998
Tadeusz Falana kierowca 1998
Krystyna Rutkowska-Ulewicz Luiza 1998
Maria Klejdysz pani Maria 1998
Paulina Młynarska Agata Gabriel (#1) 1997–1999
Jan Piechociński Jędrzejewski 1998–1999
Agata Kulesza „Dilajla” 1998–1999
Krystyna Feldman Piekutowa 1998–1999
Zdzisław Rychter Kizior 1998–1999
Edyta Łukaszewicz-Lisowska Viola 1998–1999
Igor Michalski psychiatra 1998–1999
Dorota Chotecka Beata Kryńska 1999
Sybilla Rostek policjantka 1999
Leon Charewicz Gustaw „Smakosz” 1999
Zdzisław Sośnierz „Lombard” 1999
Beata Kawka dziennikarka 1999
Katarzyna Łukaszyńska dziennikarka 1999
Barbara Majewska dziennikarka 1999
Katarzyna Bargiełowska dziennikarka 1999
Anna Ułas dziennikarka 1999
Marek Bogucki dziennikarz 1999
Paweł Sanakiewicz dziennikarz 1999
Jarosław Jakimowicz Artur Lenart 1999
Grzegorz Skurski komornik 1999
Edmund Karwański Jurczyk 1999
Waldemar Błaszczyk narzeczony Marty 1999
Jeremi Jemiołowicz Damian Orzęcki 1999
Andrzej Pieczyński szuler 1999
Robert Ostolski Bronek 1999
Mirosław Oczkoś policjant 1999
Marcin Klepacki policjant 1999
Lech Mackiewicz diler 1998
pokerzysta 1999
Tomasz Preniasz-Struś spec od podsłuchów 1999
Bożena Targosz prowadząca „Panoramy 1999
Marcin Przybylski akwizytor bielizny 1999
Anna Nehrebecka Barbara Złotopolska 1997–2000
Sebastian Konrad Łukasz „Świrus” 1997–2000
Jan Jankowski Max Grubba 1997–2000
Ryszard Radwański komisarz 1998–2000
Wojciech Duryasz lekarz 1998–2000
Magdalena Warzecha Teresa Żuk 1999–2000
Piotr Prokop goryl Dunina 1999–2000
Zbigniew Kacperski goryl Dunina 1999–2000
Omar Sangare lekarz Gaston 1999–2000
Jan Jurewicz Piwko 1999–2000
Stefan Burczyk Andrzej Kalinowski 1999–2000
Marek Kalita Marcin 2000
Gabriela Muskała Jola Podleśna 2000
Mikołaj Klimek kontrahent 1998
„Bruber” 2000
Ewa Gorzelak Agnieszka Gołąbek 2000
Aleksandra Ciejek złodziejka 2000
Henryk Talar Tadeusz Partyniak 2000
Robert Rutkowski reporter „Panoramy 2000
Izabela Liżewska Klaudia 2000
Krzysztof Krupiński Jacuś C. 2000
Zofia Merle Cyganka 2000
Aleksander Trąbczyński szef firmy 2000
Grzegorz Kowalczyk Czipen 1997–2001
Agnieszka Sitek Weronika Złotopolska 1997–2001
Jerzy Karaszkiewicz menel Funio 1998–2001
Jan Prosiński Maciek 1998–2001
Tadeusz Woszczyński „Mały” 1998–2001
Katarzyna Paskuda Kasia 1999–2001
Wojciech Siemion Zdzisław Wolski 1999–2001
Zuzanna Paluch Zuzanna 1999–2001
Cezary Domagała Leszek Chojnaś 2000–2001
Mirosław Krawczyk Franciszek Stempel 2000–2001
Stanisław Jaskułka Kowalik 1998
Zaliwski 2000
malarz 2000–2001
Marek Walczewski Śliwicki 2001
Jerzy Rogalski „Marny” 2001
Dariusz Toczek mechanik 2001
Maciej Robakiewicz komisarz Chrzanowski 2001
Łukasz Nowicki Borys Stojan 2001
Marek Sierocki DJ 1998
dziennikarz muzyczny 2001
Stanisława Celińska Klementyna Kęsikowa 1998–2002
Maciej Gąsiorek Policjant Mietek 1998–2002
Rafał Walentowicz Rafał 1999–2002
Agnieszka Czekańska Maryna Fogiel-Kulesza 1999–2002
Robert Kudelski Julian Pereszczako 2001–2002
Bogdan Misiewicz „Magister” 2001
pijak 2002
Leszek Abrahamowicz klient 2002
Monika Dryl złodziejka 2002
Małgorzata Duda-Kozera listonoszka 2002
Henryk Machalica Dionizy Złotopolski 1997–2003
Małgorzata Socha Kate, córka Wonsa 1998–1999, 2002–2003
Ewa Żukowska Matylda Wolna 2001–2003
Paulina Janus Kasia Gabriel (#1) 2002–2003
Dariusz Pick ekshibicjonista 2003
Andrzej Andrzejewski posłaniec 2003
Jacek Mikołajczak Pług-Pługowski 2003
Andżelika Piechowiak klientka 2003
Patrycja Szczepanowska Ewelina Złotopolska 2003
Radek Gelber Antoś Gabriel 1998–2001, 2004
Gabrysia Gelber Ola Gabriel 1998–2001, 2004
Janusz Onufrowicz Policjant Jasio 1998–2004
Zofia Jamry-Chorzewska Michalina 1998–2004
Monika Kwiatkowska Monika Biernacka 1998–2004
Magdalena Wójcik Aneta Czysta 2000–2004
Tomasz Budyta Piotr Bulcyngier 2000–2004
Małgorzata Niemirska Wioletta Skarga 2002–2004
Paulina Kinaszewska Hanka Smolista 2003–2004
Grzegorz Gadziomski „Elektryczny Mundek” 2004
Aleksander Machalica duch Dionizego Złotopolskiego 2004
Jacek Lenartowicz współpracownik Marcela 1998
opiekun psa tropiącego 2004
Renata Gabryjelska Ewa Kowalska 1997–2005
Eugeniusz Priwieziencew Antoni Pereszczako 1998–2005
Adam Dzienis „Pawian” 1998
Florek Murawiec 1999–2005
Andrzej Brzeski Mieczysław Bolesław Dąbek 1999–2000, 2003–2005
Gustaw Lutkiewicz Zygmunt Karabasz 2000–2005
Beata Ścibakówna Mirella Dąbek 2000–2005
Jan Kociniak Tomasz „Wolny” 2001–2005
Waldemar Walisiak Kwaśniewski 2002–2005
Pawełek Knyż Jureczek 2002–2005
Miłogost Reczek Krystian Ordyński 2005
Anna Piróg Marletta Poziomka 2005
Katarzyna Zielińska Eugenia Osoba 2005
Irena Kownas gospodyni 2005
Krzysztof Stelmaszyk Jerzy Wons 1998–2006
Bartłomiej Topa Zenek Pereszczako 1999–2006
Aleksy Awdiejew Fiedor Dunin 1999–2006
Leon Niemczyk Emil Gilewski 1999–2006
Jerzy Łapiński Gromosław Jemioła 2002–2006
Antoni Ostrouch Maciej Kosa 2003–2006
Andrzej Grabowski Andrzej Złotopolski 2004–2006
Marcin Jędrzejewski sprzedawca samochodu 1998
podkomisarz Ordon 2005–2006
Joanna Gleń kandydatka na asystentkę posła 2006
Andrzej Oksza-Łapicki dziennikarz 2006
Jerzy Słonka chłop 2006
Mieczysław Kadłubowski chłop 2006
Olga Miłaszewska mieszkanka Złotopolic 2006
Beata Łuczak mieszkanka Złotopolic 2006
Irena Orłowska mieszkanka Złotopolic 2006
Ewa Kasprzyk Ilona Clark-Kowalska 1998–2007
Sylwia Stankiewicz Sylwia 1999–2007
Jan Monczka Bogusław Pipa-Popędowski 2003–2007
Beata Poźniak Helena Ziomek 2005–2007
Jarosław Domin Bartłomiej Kruk 2005–2007
Anna Chitro-Bergman Zofia Ziomek-Kruk 2005–2007
Marek Włodarczyk Arek Tomecki 2006–2007
Mirosław Kropielnicki majster Korzelak 2007
Michał Piela Jerzy Kurek 2007
Zacharjasz Muszyński poszukujący pomocy 2007
Magdalena Margulewicz kandydatka na asystentkę posła 2006
dziewczyna 2007
Radosław Elis Mirek Gabriel 1997–2008
Andrzej Nejman Waldek Złotopolski 1997–2008
Aleksandra Woźniak Agata Gabriel-Tulczyńska (#2) 2005–2008
Joanna Kwiatkowska-Zduń Izabela Tulczyńska 2006–2008
Angelika Andrys Róża Garlińska 2007–2008
Barbara Kałużna Anita 2007–2008
Aleksandra Nieśpielak Viola, koleżanka Tomka 2007–2008
Marian Jaskulski Konrad Tulczyński 2008
Karina Szafrańska złodziejka 2008
Maksymilian Rogacki „Sztaba” 2008
Marcin Artecki „Funio” 2008
Jerzy Turek Józef Garliński 1997–2009
Magdalena Stużyńska Marcysia Biernacka-Złotopolska (#1) 1998–2009
Monika Stefaniak Janina Gabriel 2002–2004, 2006–2009
Marcin Kwaśny Zieliński 2004, 2009
Roman Bugaj bandyta 2008–2009
Filip Domagała Pedro 2008–2009
Krzysztof Mateusiak Andrzej Pękała 2009
Wojciech Kalita „Żyrafa” 2009
Mariusz Drężek gej Adaś 2009
Przemysław Modliszewski bandyta 2009
Michał Anioł inspektor 2009
Marcin Kołaczkowski Filip Konopka 2009
Piotr Machalica Chris Kamieniecki 2007–2009
Klaudia Derebecka Kasia Gabriel (#2) 2008–2009
Jacek Rozenek Radosław Tulczyński 2005–2009
Joanna Jeżewska Agnieszka Kalwas 2009

Czołówki serialu[edytuj | edytuj kod]

W odcinkach 1-3 nie było czołówki, w zamian był utwór zespołu Mafia - „Szalona piosenka o lataniu”, a także logo serialu „Złotopolscy”. Pierwsza czołówka serialu była wyświetlana od 2 stycznia do 6 czerwca 1998 (odcinki 4-48), pojawili się w niej: Dionizy, Barbara, Marek, Kacper i Waldek Złotopolscy oraz Eleonora, Wiesiek, Marta, Tomek, Agata, Mirek i Weronika Gabrielowie.

Druga czołówka była nadawana od 12 czerwca do 29 sierpnia 1998 (odcinki 49-66), zamiast Mirka Gabriela pokazano pana Józefa (tym razem było to ujęcie filmowe, wykorzystane również w następnej czołówce).

Trzecia czołówka była nadawana od 5 września 1998 do 12 listopada 1999 (odcinki 67-176). W czołówce zmienił się kadr, bo zamiast zdjęć bohaterów pojawiły się minifilmy ich przedstawiające. Wystąpili w niej kolejno: Dionizy, Barbara, Kacper, Marek i Waldek Złotopolscy oraz Eleonora, Marta, Wiesiek, Agata, Tomek i Weronika Gabrielowie oraz pan Józef.

Czwarta czołówka była nadawana od 13 listopada 1999 do 26 marca 2000 (odcinki 177-216), pojawili się w niej Dionizy, Barbara, Kacper, Marek i Waldek Złotopolscy, Eleonora, Marta, Wiesiek i Tomek, Gabrielowie, Weronika i Julia Złotopolskie oraz pan Józef. Zmienione zostały ujęcia Tomka i pana Józefa.

Piąta czołówka była wyświetlana od 1 kwietnia 2000 do 20 kwietnia 2002 (odcinki 217-412), pojawili się w niej Dionizy, Julia, Kacper, Marek, Waldek i Weronika Złotopolscy, Eleonora, Marta, Wiesiek i Tomek Gabrielowie oraz Marylka Baka i pan Józef.

Szósta czołówka była wyświetlana od 21 kwietnia do 3 listopada 2002 (odcinki 413-454). Oprócz rodzin Złotopolskich i Gabrielów pojawili się w niej Marcysia Biernacka (zamiast Weroniki Złotopolskiej), Marylka Baka i pan Józef.

Siódma czołówka była wyświetlana od 9 listopada 2002 do 4 stycznia 2003 (odcinki 455-476), pojawili się w niej ci sami bohaterowie, co w poprzedniej wersji. Jedyną zmianą było dodanie nazwiska męża do postaci Marcysi Biernackiej-Złotopolskiej.

Ósma czołówka była wyświetlana od 5 stycznia 2003 do 24 kwietnia 2004 (odcinki 477-592), cały czas pojawili się w niej ci sami bohaterowie, co w poprzedniej wersji. Jedyną zmianą było to, że wyświetlano imię i nazwisko scenarzysty Jana Purzyckiego na początku.

Dziewiąta czołówka wyświetlana była od 25 kwietnia 2004 do 27 listopada 2005 (odcinki 593-720)[6]. Pojawili się w niej Julia, Marek, Kacper, Waldek i Marcysia Złotopolscy, Eleonora, Marta, Wiesiek i Tomek Gabrielowie, Marylka Baka, Elżbieta Kleczkowska i pan Józef.

Dziesiąta czołówka wyświetlana była od 3 grudnia 2005 do 16 czerwca 2007 (odcinki 721-872), pojawili się w niej rodzina Złotopolskich, Eleonora, Marta, Wiesiek, Agata, Tomek i Marylka Gabrielowie oraz pan Józef.

Jedenasta czołówka wyświetlana była od 17 czerwca 2007 do 6 czerwca 2009 (odcinki 873-1052), pojawili się w niej ci sami bohaterowie, co w poprzedniej wersji. Jedyną zmianą było to, że czołówka była wyświetlana w formacie 16:9, zmieniono też ujęcie Agaty Gabriel.

Dwunasta czołówka wyświetlana była od 7 czerwca 2009 do 31 października 2010 (odcinki 1053-1112). Zdjęcia bohaterów zostały zmienione na aktualne. Pojawili się: Julia, Marek, Kacper i Magdalena Złotopolscy, Eleonora, Marta, Wiesiek, Tomek i Marylka Gabrielowie, Kalina, Rudy, Kleczkowska, Biernacki i pan Józef (grał do 2009, z powodu śmierci aktora grającego tę postać jego zdjęcie było czarno-białe w odcinkach 1092–1104 emitowanych od 7 marca do 6 czerwca 2010).

Trzynasta i ostatnia czołówka wyświetlana była od 7 listopada do 25 grudnia 2010 (odcinki 1113-1121). Występowali w niej Julia, Marek, Marcysia, Kacper i Magdalena Złotopolscy, Eleonora, Marta, Wiesiek, Tomek i Marylka Gabrielowie, Kalina, Rudy, Kleczkowska i Biernacki.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Nagroda Kategoria Wynik
1999 Telekamery 1999 Serial V miejsce
Aktorka[a] III miejsce
Aktor[b] IV miejsce
2000 Telekamery 2000 Serial III miejsce
2001 Telekamery 2001 Serial III miejsce
Aktor[c] V miejsce
2002 Telekamery 2002 Serial II miejsce
Aktor[d] V miejsce
2003 Telekamery 2003 Serial V miejsce
Aktorka[e] IV miejsce
2004 Telekamery 2004 Serial V miejsce
Aktor[b]
2004 Teleekrany 2004[7] Serial komediowy I miejsce
2005 Telekamery 2005 Aktorka[f] III miejsce
Aktor[b] II miejsce
2006 Telekamery 2006 Aktorka[f] IV miejsce
2007 Telekamery 2007 Serial V miejsce
2011 Telekamery 2011 Aktor[g] IV miejsce

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Ramówka Odcinki Premiera serii Finał serii Pora emisji Stacja telewizyjna
Pilotowa lato 1997 1–3 (3) 23 czerwca 1997 25 czerwca 1997 poniedziałek–środa, 17.25 TVP1
1 zima–lato 1998 4–66 (63) 2 stycznia 1998 31 lipca 1998 piątek i sobota, 19.00 TVP2
1 sierpnia 1998 29 sierpnia 1998 sobota, 19.00
2 1998/1999 67–154 (88) 5 września 1998 27 czerwca 1999 sobota, niedziela i święta, 15.30
3 1999/2000 155–248 (94) 4 września 1999 25 czerwca 2000 sobota, niedziela i święta, 15.00
4 2000/2001 249–339 (91) 16 września 2000 24 czerwca 2001
5 2001/2002 340–436 (97) 8 września 2001 23 czerwca 2002 sobota, niedziela i święta, 14.30
6 2002/2003 437–526 (90) 7 września 2002 15 czerwca 2003
7 2003/2004 527–605 (79) 20 września 2003 6 czerwca 2004
8 2004/2005 606–694 (89) 19 września 2004 26 czerwca 2005
9 2005/2006 695–784 (90) 10 września 2005 25 czerwca 2006
10 2006/2007 785–875 (91) 9 września 2006 24 czerwca 2007
11 2007/2008 876–967 (92) 8 września 2007 22 czerwca 2008
12 2008/2009 968–1058 (91) 6 września 2008 21 czerwca 2009
13 jesień 2009 1059–1091 (33) 31 sierpnia 2009 29 grudnia 2009 poniedziałek i wtorek, 18.30[8]
14 wiosna 2010 1092–1104 (13) 7 marca 2010 6 czerwca 2010 niedziela i święta, 14.30
15 jesień 2010 1105–1121 (17) 12 września 2010 25 grudnia 2010

Gwiazdka w Złotopolicach[edytuj | edytuj kod]

Jest to specjalny odcinek serialu w reżyserii Radosława Piwowarskiego z 24 grudnia 1999 roku. Dzień wigilijny w rodzinach Złotopolskich i Gabrielów ma dziwny przebieg. Dionizy dostaje paczkę od dawnego kolegi, który przed kilkudziesięciu laty wyemigrował do USA. W paczce jest hełm, który umożliwia oglądanie rzeczy na odległość i zgoła fantastycznych. Pan Dionizy widzi Nigerię i Julię wśród Murzynów, którzy wybierają go na swojego króla. Rzeczywistość przeplata się z marzeniami, wspomnieniami i wizjami z tajemniczego hełmu. Barbara, Marek, Waldek i Weronika są daleko, za to do Złotopolic przyjeżdża Eleonora, a potem Kacper z Marylką. Pojawiają się też szukający Dionizego Murzyni. Z USA przybywa nadawca paczki Emil Gilewski, który okazuje się pierwszą miłością Eleonory. Marcysia bierze udział w castingu do opery. Kleczkowska i Maryna walczą o pana Józefa przed ołtarzem, Marta z zupą grzybową spieszy do Wieśka, odnajduje go w komisariacie. Marylka okazuje się cioteczną wnuczką Gilewskiego, który obiecuje zapisać jej swoje miliony.

Obsada[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Złotopolscy” znikną z anteny!. film.interia.pl. [dostęp 2018-12-25].
 2. Info o zakończeniu produkcji. film.interia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-05)]..
 3. Niekochani. Złotopolscy. TVP2. Odcinek 381. 11:13 minuta. [dostęp 2023-06-16].
 4. Odcinek 202
 5. FilmPolski.pl - ZŁOTOPOLSCY. filmpolski.pl. [dostęp 2022-05-28].
 6. Złotopolscy 593. [dostęp 2022-09-06].
 7. https://film.interia.pl/wiadomosci/news-teleekrany-2004-wreczone,nId,1746884
 8. Dwójka – Zapowiedzi i reklamy Listopad 2009 r. [online], youtube.com [dostęp 2018-12-01] (ang.).
 9. FilmPolski.pl - GWIAZDKA W ZŁOTOPOLICACH. filmpolski.pl. [dostęp 2022-07-30].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]