Złotopolscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złotopolscy
Gatunek obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Anna Milewska
Anna Dereszowska
Kazimierz Kaczor
Henryk Machalica
Paweł Wawrzecki
Ewa Ziętek
Katarzyna Pierścionek
Piotr Szwedes
Aleksandra Woźniak
Małgorzata Rożniatowska
Tomasz Ciachorowski
Anna Przybylska
Andrzej Piaseczny
Muzyka tytułowa M.A.F.I.A. - „Szalona piosenka o lataniu”
Piasek - „Pogodniej (Złoty środek)”
Liczba odcinków 1121
Liczba serii 15
Produkcja
Produkcja MT Art Prod.
MTL Maxfilm (1997–2004)
ATM (2004–2010)
Telewizja Polska
Reżyseria Janusz Zaorski
Radosław Piwowarski
Janusz Dymek
Ryszard Zatorski
Ireneusz Engler
Grzegorz Okrasa
Maciej Dutkiewicz
Dorota Lamparska
Scenariusz Jan Purzycki i inni
Muzyka Krzesimir Dębski
Czas trwania odcinka ok. 25 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 23 czerwca 1997
Stacja telewizyjna TVP2, TVP Polonia, Stopklatka, TVP Seriale
Pierwsza emisja 26 grudnia 1997–25 grudnia 2010
Lata emisji 1997–2010
Status zakończony
Format obrazu 4:3 (odcinki 1–872)
16:9 (odcinki 873–1121)
Format dźwięku stereo
Tablica przystanku autobusowego w Złotopolicach – rekwizyt w serialu
Plan serialu – kredens w Złotopolicach
Plan serialu – mieszkanie w Złotopolicach
Plan serialu – kuchnia w Złotopolicach
Plan serialu – bar Kowalskiego: Planeta „K” w Warszawie

Złotopolscypolski serial obyczajowy emitowany od 26 grudnia 1997 do 25 grudnia 2010[1] na antenie TVP2.

Przedstawia losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel. Był to jeden z najdłużej wyświetlanych seriali telewizyjnych produkcji polskiej. 21 grudnia 2008 wyemitowany został 1000. odcinek serialu. Jest to piąta polska produkcja serialowa, po Klanie, Samym życiu, Plebanii i Na Wspólnej, która osiągnęła taką liczbę odcinków.

Powtórki były emitowane w TVP Polonia (1997-2015) i TV Puls (2014-2015). Od 1 marca 2017 roku telenowela jest emitowana na kanale Stopklatka, a od 16 marca 2020 roku również w TVP Seriale[2]. W obu stacjach od poniedziałku do piątku były emitowane dwa odcinki w ciągu dnia. Pierwszy był powtórką ostatniego odcinka wyemitowanego poprzedniego dnia, a drugi był odcinkiem po nim następującym. W dniu 1 czerwca 2020 roku Stopklatka ograniczyła nadawanie serialu do jednego odcinka od poniedziałku do czwartku. Od 7 czerwca do 30 sierpnia 2020 roku TVP Seriale nadawał wyłącznie dwa odcinki w tygodniu, przy czym pierwszy z nich nie był już powtórzeniem wcześniej pokazywanego epizodu. Dniem emisji Złotopolskich w tej stacji była niedziela. Od 31 sierpnia 2020 roku kanał powrócił do emisji serialu w dni powszednie.

Pierwsze trzy pilotowe odcinki wyświetlono na antenie TVP1 23, 24 i 25 czerwca 1997 w ramach konkursu na nową polską telenowelę, w którym rywalizowały także Zaklęta i Klan. Mimo zajęcia drugiego miejsca serial skierowano do produkcji, ale na potrzeby TVP2. Pilotowe odcinki powtórzono już w tej stacji 26, 27 i 28 grudnia 1997.

Regularna emisja nowych odcinków rozpoczęła się 2 stycznia 1998. Od 2 stycznia do 31 lipca 1998 serial emitowany był w piątki i soboty o 19.00, również w wakacje, jednakże w sierpniu 1998 tylko w soboty. Od 5 września 1998 do 27 czerwca 1999 emisję przeniesiono na soboty i niedziele o 15.30, a nowe odcinki pokazywano również w dni świąteczne. Od 1999 roku w lipcu i sierpniu emisja serialu była zawieszana. Od 4 września 1999 do 24 czerwca 2001 godzinę rozpoczęcia przesunięto na 15.00. Od 8 września 2001 do 21 czerwca 2009 serial przesunięto na 14.30. Od 31 sierpnia do 29 grudnia 2009 premiery odcinków odbywały się w poniedziałki i wtorki o 18.30 (powtórki w porze dotychczasowych premier tj. w soboty i niedziele o 14.30). W styczniu i lutym 2010 po raz pierwszy i ostatni miała miejsce zimowa przerwa w emisji premierowych odcinków. Od 7 marca do 25 grudnia 2010 nowe odcinki pokazywane były ponownie o 14.30, ale już tylko w niedziele i niektóre dni świąteczne (w soboty powtórki). W TVP Polonia odcinki pokazywano z kilkutygodniowym opóźnieniem z angielskimi napisami.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Serial był produkowany przez firmy związane z Tadeuszem Lampką i Marianem Terleckim: w okresie 1997–2004 przez MTL Maxfilm, a w latach 2004–2010 przez ATM.

Akcja serialu toczy się w Warszawie i podwarszawskich Złotopolicach. Często wspominane są też inne rzeczywiste miejscowości w pobliżu Złotopolic: Załuski, Kamienica, Płońsk, Kroczewo, Stróżewo, Zakroczym i Nowy Dwór Mazowiecki. W rzeczywistości plenerami zdjęciowymi były jednak inne podwarszawskie miejscowości, m.in. Many i okolice Tarczyna, a także tereny Warszawy.

Jesienią 2010 dyrekcja TVP2 podała do wiadomości, że z powodu malejącej oglądalności zakończyła produkcję Złotopolskich, tym samym zdejmując serial z anteny po 13 latach emisji[3].

Postacie serialu[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Złotopolskich[edytuj | edytuj kod]

 • Dionizy i Julia Złotopolscy (Henryk Machalica, Anna Milewska) – Dionizy był głową rodziny Złotopolskich, skłócony z siostrą bliźniaczką Eleonorą, były sołtys Złotopolic. W 1998 roku po raz drugi ożenił się z Julią Kamieniecką, lekarzem medycyny i emerytowaną pracownicą ośrodka zdrowia, miłością z młodości. Mają syna Chrisa Kamienieckiego urodzonego w Nigerii, o którym Dionizy nigdy się nie dowiedział. Z pierwszego małżeństwa Dionizy miał syna Marka. Dionizy umarł na gruźlicę w 2004 roku, a Julią zaczął interesować się listonosz Józef Garliński. Po Dionizym imię otrzymał jeden z synów bliźniaków Waldka i Marcysi Złotopolskich.
 • Marek i Barbara Złotopolscy (Kazimierz Kaczor, Anna Nehrebecka) – mają dwóch synów Waldka i Kacpra. Marek był senatorem, obecnie jest sołtysem Złotopolic. Barbara prowadziła fundację. Została napadnięta. Miała nowotwór mózgu, po uderzeniu podczas napadu, choroba spotęgowała się do takiego stopnia, że leczenie w Polsce nie miało sensu. Zmarła podczas operacji w Szwajcarii po długim leczeniu. W późniejszym czasie Marek interesował się Magdaleną, która pracowała u Złotopolskich jako gospodyni.
 • Waldek i Marcelina Złotopolscy (Andrzej Nejman, Magdalena Stużyńska/Katarzyna Pierścionek) – Waldek był starszym synem Barbary i Marka. Był mężem Weroniki, która zginęła w atakach na World Trade Center. Do jej śmierci wspólnie wychowywali jej syna i córkę z poprzedniego związku. Ponownie związał się z Marcysią Biernacką, córką posła Władysława Biernackiego. Waldek wyjechał do Kazachstanu, aby ratować Andrzeja Złotopolskiego, gdzie został aresztowany. Zginął w wypadku samochodowym we Lwowie. Marcysia studiuje marketing i zarządzanie. Pracuje w kawiarni Marty. Ma problemy ze wzrokiem i długo leczyła się za granicą. Mają synów bliźniaków Dionizego (Jan Kędzior) oraz Andrzeja (Mateusz Kędzior).
 • Kacper Złotopolski (Andrzej Piaseczny) – młodszy syn Marka i Barbary, znany jako piosenkarz Kacper Górniak. Nie ma szczęścia do kobiet. Przez pewien czas związany z Marylką Baką (która wyszła za mąż za Tomka Gabriela) oraz z Anetą Zając. Dużo koncertował w Polsce i za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych. Jego kariera zwolniła tempo, gdy popadł w uzależnienie od hazardu. W tym czasie stracił wszystkie zarobione pieniądze, popadł w długi i musiał ukrywać się przed wierzycielami i światem gangsterskim. Miał wypadek. Zapadł w śpiączkę z której wybudziła go najprawdopodobniej Maryna.
 • Weronika Złotopolska (Agnieszka Sitek) – pierwsza żona Waldka, rozwiodła się z Mirkiem Gabrielem, stryjecznym bratem Waldka i Kacpra, poślubiła Waldka, miała dzieci z pierwszego małżeństwa Antosia (Radek Gelber) i Oleńkę (Gabrysia Gelber). Oficjalnie przyjęło się, że zginęła w Nowym Jorku 11 września 2001 w czasie ataku terrorystycznego na World Trade Center.
 • Chris Kamieniecki (Piotr Machalica) – nieślubny syn Julii i Dionizego z czasów ich młodzieńczej miłości, urodzony w Nigerii już po ich rozstaniu; o jego istnieniu Julia powiedziała rodzinie dopiero kilka lat po śmierci Dionizego, który nigdy się o nim nie dowiedział.
 • Andrzej i Magdalena Złotopolscy (Andrzej Grabowski, Małgorzata Zajączkowska) – Andrzej jest kuzynem Marka z Kazachstanu, powrócił do Polski i ożenił się ze służącą Magdaleną po śmiertelnym wypadku jej męża. Został wybrany na nowego sołtysa Złotopolic, jednak wyjechał do Kazachstanu, gdzie został aresztowany, zostawił Magdalenę i zrzekł się majątku na rzecz Waldka. Magdalena wyszła ponownie za mąż za Chrisa, syna Julii i Dionizego.
 • Jan Złotopolski (Tomasz Ciachorowski) – prawnuk Konrada Złotopolskiego – brata dziadka Dionizego. Odwiedził Marcysię Złotopolską, by odnowić rodzinne kontakty. Uważa, że rodzinę dosięgła kara boża.
 • Zosia Złotopolska (Milena Suszyńska) – siostra Jana. Razem z nim mieszka w Zakroczymiu i postanawia nawiązać kontakt z krewnymi ze Złotopolic.

Rodzina Gabrielów[edytuj | edytuj kod]

 • Eleonora Gabriel z d. Złotopolska (Alina Janowska) – siostra bliźniaczka Dionizego, wdowa po komuniście, skłócona ze Złotopolskimi o majątek. Ma syna Wiesława. Jest chorobliwie nadopiekuńcza, stara się chronić swoją rodzinę przed kłopotami, często wplątując swoich bliskich w jeszcze większe problemy. Znana z wielu intryg. Przez lata ukrywała listy pierwszej żony Wiesława do niego i ich biologicznej córki Agaty. Chowała też listy od Mirka, męża Weroniki, w których m.in. wydał jej zgodę na rozwód. Porwała swoje prawnuki Antosia i Oleńkę bo chciała je mieć przy sobie.
 • Wiesław i Marta Gabriel (Paweł Wawrzecki, Ewa Ziętek) – mają dwóch synów: Tomasza i Mirosława. Wiesiek ma także córkę z pierwszego małżeństwa z Iloną Clark-Kowalską, Agatę (Marta pokochała ją jak własną córkę). Wiesiek jest komendantem komisariatu policji na warszawskim Dworcu Centralnym, a Marta prowadzi kawiarnię.
 • Tomasz i Marylka Gabriel (Piotr Szwedes, Anna Przybylska) – Tomasz jest prywatnym detektywem. Marylka byłą policjantką na Dworcu Centralnym w Warszawie. Ostatecznie wyjechała do Londynu.
 • Mirosław i Janina Gabriel (Radosław Elis, Monika Stefaniak) – Mirosław to starszy syn Marty i Wieśka, pierwszy mąż Weroniki Złotopolskiej, ojciec bliźniaków, które wychowują. Mają także adoptowaną nastoletnią córkę – Kasię. Są małżeństwem od 2002.
 • Kasia Gabriel (Klaudia Derebecka) – adoptowana córka Mirka i Janiny Gabrielów. Jest w klasie maturalnej.
 • Agata i Radosław Tulczyńscy (Paulina Młynarska-Moritz/ Aleksandra Woźniak, Jacek Rozenek) – ślub wzięli w tajemnicy przed rodziną, ponieważ matka Agaty, Ilona, nie akceptowała ich związku. Agata jest bizneswoman, przez 8 lat mieszkała w USA. Kiedyś związana była z Maksem Grubbą. Radek pochodzi z arystokratycznej rodziny. Jest lekarzem.

Pozostałe postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Józef Garliński (Jerzy Turek) – listonosz w Złotopolicach i kilku innych okolicznych wsiach, przyjaciel domu Złotopolskich, chrzestny Kacpra i małego Dionizego, syna Waldka. Po latach starokawalerstwa próbował ożenić się z Julią, wdową po swoim zmarłym przyjacielu – Dionizym Złotopolskim. Wcześniej chciał związać się z Elżunią Kleczkowską, z którą był dwukrotnie zaręczony, a raz uciekł niemal sprzed ołtarza w dniu ślubu. Był stryjem dla Ziuka (Józefa) Garlińskiego, który później tak jak on został listonoszem we wsi. Z charakteru był życiowym fajtłapą i nieudacznikiem. Pracę listonosza traktował jako wielką misję i służbę dla mieszkańców, którym doręczał listy. Lubił plotkować i roznosić po okolicy nie do końca sprawdzone informacje, czym często sprowadzał na siebie kłopoty.
 • Aniela Garlińska (Maria Maj) – siostra Józefa i ciotka Ziuka, wcześniej często wspominana w serialu, po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero w odcinkach z 2009.
 • Ziuk i Różyczka Garlińscy (Filip Rojek, Angelika Andrys) – bratanek Józefa z Kazachstanu. Przyjechał do Złotopolic będąc już dorosłym mężczyzną, by poznać swoją rodzinę. Oprócz funkcji organisty w kościele, przejął od Józefa posadę listonosza. Ożenił się z Różyczką, córką Leona Borowego. Mają syna Oliwiera.
 • Elżbieta i Grzegorz Ordalscy (Małgorzata Rożniatowska, Grzegorz Komendarek) – mieszkają w Złotopolicach, Elżbieta jest właścicielką sklepu, a znacznie młodszy od niej Grzesio pracuje w kawiarni Marty jako kucharz.
 • Władysław Biernacki (Marek Siudym) – ojciec Marcysi, poseł. Wdowiec, ożenił się z młodszą kobietą, Moniką, która urodziła mu dziecko, po czym odeszła. Planował wspólną przyszłość ze swoją sekretarką, Joasią Jęczydło, która związała się jednak z policjantem Froteckim.
 • Ilona Clark-Kowalska (Ewa Kasprzyk) – pierwsza żona Wieśka, matka Agaty, bogata bizneswoman. Miała kilku mężów. Po wielu latach od wyjazdu do USA powróciła do Polski i rozkręciła wiele nowych biznesów. Będąc ponownie w kraju rozwiodła się z Jerzym Kowalskim, późniejszym senatorem i zaczęła niezobowiązująco romansować ze swoim pierwszym mężem. Z czasem postanowił on jednak, że pozostanie wierny Marcie. Po 9 latach w 2007 roku wróciła do Stanów Zjednoczonych.
 • Organista Antoni Pereszczako (Eugeniusz Priwieziencew) – kościelny, organista i grabarz w Złotopolicach.
 • Emil Gilewski (Leon Niemczyk) – mieszkaniec Gostolina, przez wiele lat mieszkał w USA, zdobywając pokaźny majątek, a następnie powrócił do Polski; właściciel solarium w Załuskach. Dawna miłość Eleonory, której po latach nie chciał jednak już poślubić.
 • Jerzy Kowalski (Leszek Teleszyński) - były senator i były mąż Ilony Clark-Kowalskiej. Był także właścicielem fundacji "Dzieci ulicy", pubu "Czerwona latarnia" i elitarnego klubu "Planeta K". W wypadku samochodowym potrącił Joannę, byłą dziewczynę Tomka Gabriela, w wyniku czego poroniła i stała się bezpłodna. Znany z wielu nieuczciwych interesów; doprowadził swoją drugą żonę Ewę do załamania nerwowego, a potem depresji. Próbował zrobić z niej wariatkę i przyczynił się do umieszczenia jej w szpitalu psychiatrycznym. W wyniku kłopotów z prawem wyjechał z Polski. Za granicą uległ wypadkowi i został sparaliżowany. Niedługo po tym zdarzeniu powrócił do kraju i związał się z Mirellą, która była jego rehabilitantką. Z czasem odzyskał sprawność fizyczną.
 • Ewa Kowalska (Renata Gabryjelska) - żona Jerzego Kowalskiego, była dziewczyna Tomka. Była także związana m.in. z Arturem Lenartem i Piotrem Hartownym. Ma brata - Maćka, który tak jak ona w przeszłości, doświadczał przemocy domowej ze strony ojca. Wraz z Jerzym doprowadziła do umieszczenia go w internacie w Łodzi, gdzie kontynuował naukę. Gdy dowiedziała się o nieuczciwych interesach swojego męża chciała od niego uciec.Ten jednak doprowadził ją najpierw do załamania nerwowego, a potem depresji. Znęcał się nad nią psychicznie, w wyniku czego trafiła do szpitala psychiatrycznego. Zmagała się też z alkoholizmem. Kiedy wdała się w romans z Tomkiem, jej brat zagroził, że jeśli zostawi Kowalskiego zacznie brać narkotyki. Ostatecznie rozstała się z Jurkiem, a Maciek uzależnił się od amfetaminy i często uciekał z internatu. Była przez krótki czas właścicielką klubu "Planeta K", który sprzedała Ilonie Clark-Kowalskiej. Pracowała także w banku, jako specjalistka ds. public relations, a potem fotomodelka.

Obsada aktorska serialu[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Okres
Anna Milewska Julia Złotopolska 1998–2010
Kazimierz Kaczor Marek Złotopolski 1997–2010
Katarzyna Pierścionek Marcysia Złotopolska (#2) 2010
Jan Kędzior Dionizy Złotopolski Junior 2006–2009
Mateusz Kędzior Andrzej Złotopolski Junior 2006–2010
Andrzej Piaseczny Kacper Złotopolski-Górniak 1997–2010
Tomasz Ciachorowski Jan Złotopolski 2008–2010
Milena Suszyńska Zofia Złotopolska 2008–2010
Alina Janowska Eleonora Złotopolska-Gabriel 1997–2010
Paweł Wawrzecki Wiesław Gabriel 1997–2010
Ewa Ziętek Marta Gabriel 1997–2010
Piotr Szwedes Tomasz Gabriel 1997–2010
Anna Przybylska Maryla Gabriel 1998–2010
Małgorzata Zajączkowska Magdalena Złotopolska 2004–2010
Małgorzata Rożniatowska Elżbieta Kleczkowska-Ordalska 1998–2010
Grzegorz Komendarek Grzegorz Ordalski 1998–2010
Marek Siudym Władysław Biernacki 1999–2010
Filip Rojek Ziuk Garliński 2005–2010
Arkadiusz Janiczek Jerzy Marciniak „Rudy” 1998–2010
Anna Dereszowska Kalina Fatalska 2002–2010
Maciej Makowski Piotr Hartowny 2002–2010
Agnieszka Wielgosz Agnieszka Koral 2007–2010
Wojciech Kalarus Ryszard Frotecki 1998–2010
Joanna Orleańska Joanna Frotecka 1998–2010
Wiktoria Adejumo Wera Frotecka 2009–2010
Leszek Zduń Wikary Franciszek Wysocki 2006–2010
Maria Maj Aniela Garlińska 2009–2010
Kinga Ciesielska Katarzyna Zalewska 2004–2010
Robert Kowalski Roman Zalewski 2002–2010
Klaudia Halejcio Angelika Kwaśniewska 2003–2010
Grażyna Strachota Marita Collin-Urbańska-Dunin 1998, 2000–2005, 2009–2010
Paulina Chruściel Berta 2009–2010
Grzegorz Przybył James Moon 2009–2010
Mateusz Jordan Sławomir Śliwiński 2009–2010
Joanna Jeżewska Dyrektorka banku 2010
Roman Oszkiewicz „Generał” 1998–2010
Adam Ferency Marcel 1998–2010
Leszek Teleszyński Jerzy Kowalski 1997–2010
Grzegorz Okrasa Barman Stefan 1998–2010
Angelika Andrys Róża Garlińska 2007–2010
Wiesław Wójcik Leon Borowy 2006–2010
Violetta Arlak Elwira Kwaśniewska 2009–2010
Stanisław Mikulski Stanisław Gwis 2007–2010
Kazimierz Orzechowski Ks. Leski 1997–2008, 2010
Agnieszka Martyna Magda, koleżanka Tomka Gabriela 1997
Anna Samusionek Maria Biernacka 1997
Anna Wielgucka Sylwia Łagodna (#1) 1997
Tomasz Sapryk Jerzy Buber 1997
Agnieszka Michalska Jadzia 1997
Maciej Orłoś Lipawski 1997–1998
Katarzyna Skarżanka Alicja 1997–1998
Julian Mere policjant 1998
Zbigniew Bielski Stanisław Pręga 1998
Agata Łagoda Sylwia Łagodna (#2) 1998
Małgorzata Kożuchowska Jagoda 1998
Masza Jatrowa Masza 1998
Robert Czebotar Robert 1998
Katarzyna Figura Krystyna Michalak 1998
Marzena Weselińska Viola 1998
Jowita Miondlikowska Krystyna Pietrzak 1998
Krzysztof Gosztyła Andrzej Zapotoczny 1998
Janusz Weiss 1998
Włodzimierz Szaranowicz 1998
Dariusz Szpakowski 1998
Jolanta Fajkowska 1998
Agata Młynarska 1998
Nina Terentiew 1998
Dorota Chotecka Beata Kryńska 1999
Sybilla Rostek policjantka 1999
Leon Charewicz Gustaw „Smakosz” 1999
Zdzisław Sośnierz „Lombard” 1999
Beata Kawka dziennikarka 1999
Katarzyna Łukaszyńska dziennikarka 1999
Barbara Majewska dziennikarka 1999
Katarzyna Bargiełowska dziennikarka 1999
Anna Ułas dziennikarka 1999
Marek Bogucki dziennikarz 1999
Paweł Sanakiewicz dziennikarz 1999
Jarosław Jakimowicz Artur Lenart 1999
Grzegorz Skurski komornik 1999
Edmund Karwański Jurczyk 1999
Waldemar Błaszczyk narzeczony Marty 1999
Jeremi Jemiołowicz Damian Orzęcki 1999
Andrzej Pieczyński szuler 1999
Robert Ostolski Bronek 1999
Jan Piechociński Jędrzejewski 1998–1999
Krystyna Feldman Piekutowa 1998–1999
Zdzisław Rychter Kizior 1998–1999
Paulina Młynarska-Moritz Agata Gabriel (#1) 1997–1999
Anna Nehrebecka Barbara Złotopolska 1997–2000
Magdalena Warzecha Teresa Żuk 1999–2000
Wojciech Duryasz lekarz 1998–2000
Omar Sangare lekarz Gaston 1999–2000
Jan Jurewicz Piwko 1999–2000
Sebastian Konrad Łukasz „Świrus” 1997–2000
Jan Jankowski Max Grubba 1997–2000
Ryszard Radwański komisarz 1998–2000
Grzegorz Kowalczyk Czipen 1997–2001
Jan Prosiński Maciek 1998–2001
Katarzyna Paskuda Kasia 1999–2001
Wojciech Siemion Zdzisław Wolski 1999–2001
Zuzanna Paluch Zuzanna 1999–2001
Agnieszka Sitek Weronika Złotopolska 1997–2001
Robert Kudelski Julian Pereszczako 2001–2002
Agnieszka Czekańska Maryna Fogiel-Kulesza 1999–2002
Stanisława Celińska Klementyna Kęsikowa 1998–2002
Maciej Gąsiorek Policjant Mietek 1998–2002
Małgorzata Socha Kate, córka Wonsa 1998–1999, 2002–2003
Henryk Machalica Dionizy Złotopolski 1997–2003
Paulina Janus Kasia Gabriel (#1) 2002–2003
Janusz Onufrowicz Policjant Jasio 1998–2004
Monika Kwiatkowska Monika Biernacka 1998–2004
Magdalena Wójcik Aneta Czysta 2000–2004
Tomasz Budyta Piotr Bulcyngier 2000–2004
Jerzy Łapiński Gromosław Jemioła 2002–2005
Eugeniusz Priwieziencew Antoni Pereszczako 1998–2005
Andrzej Brzeski Mieczysław Bolesław Dąbek 1999–2000, 2003–2005
Adam Dzienis Florek Murawiec 1999–2005
Gustaw Lutkiewicz Zygmunt Karabasz 2000–2005
Beata Ścibakówna Mirella Dąbek 2000–2005
Renata Gabryjelska Ewa Kowalska 1997–2005
Andrzej Grabowski Andrzej Złotopolski 2004–2006
Krzysztof Stelmaszyk Jerzy Wons 1998–2006
Leon Niemczyk Emil Gilewski 1999–2006
Aleksy Awdiejew Fiedor Dunin 1999–2006
Bartłomiej Topa Zenek Pereszczako 1999–2006
Ewa Kasprzyk Ilona Clark-Kowalska 1998–2007
Jan Monczka Bogusław Pipa-Popędowski 2003–2007
Beata Poźniak Helena Ziomek 2005–2007
Jarosław Domin Bartłomiej Kruk 2005–2007
Anna Chitro-Bergman Zofia Ziomek-Kruk 2005–2007
Aleksandra Woźniak Agata Gabriel-Tulczyńska (#2) 2005–2008
Joanna Kwiatkowska-Zduń Izabela Tulczyńska 2006–2008
Aleksandra Nieśpielak Viola, koleżanka Tomka 2007–2008
Andrzej Nejman Waldek Złotopolski 1997–2008
Radosław Elis Mirek Gabriel 1997–2008
Jerzy Turek Józef Garliński 1997–2009
Magdalena Stużyńska Marcysia Złotopolska (#1) 1998–2009
Monika Stefaniak Janina Gabriel 2002–2009
Jacek Rozenek Radosław Tulczyński 2005–2009
Piotr Machalica Chris Kamieniecki 2007–2009
Klaudia Derebecka Kasia Gabriel (#2) 2008–2009

Czołówki serialu[edytuj | edytuj kod]

W odcinkach 1-3 nie było czołówki, w zamian był utwór zespołu Mafia - „Szalona piosenka o lataniu”, a także logo serialu „Złotopolscy”. Pierwsza czołówka serialu była wyświetlana od 2 stycznia 1998 (odcinek 4) do 6 czerwca 1998 (odcinek 48), pojawili się w niej: Dionizy, Barbara, Marek, Kacper i Waldek Złotopolscy oraz Eleonora, Wiesiek, Marta, Tomek, Agata, Mirek i Weronika Gabrielowie.

Druga czołówka była nadawana od 12 czerwca 1998 (odcinek 49) do 7 listopada 1999 (odcinek 176). Od 5 września 1998 (odcinek 67) zmienił się kadr, bo zamiast zdjęć bohaterów pojawiły się minifilmy ich przedstawiające. Zamiast Mirka Gabriela pokazano pana Józefa. Trzecia czołówka była nadawana od 13 listopada 1999 (odcinek 177) do 26 marca 2000 (odcinek 216), pojawili się w niej Dionizy, Barbara, Marek, Kacper i Waldek Złotopolscy, Eleonora, Wiesiek, Marta, Tomek, Gabrielowie, Weronika i Julia Złotopolskie oraz pan Józef.

Czwarta czołówka była wyświetlana od 1 kwietnia 2000 (odcinek 217) do 20 kwietnia 2002 (odcinek 412), pojawili się w niej Dionizy, Julia, Marek, Kacper, Waldek i Weronika Złotopolscy, Eleonora, Wiesiek, Marta i Tomek Gabrielowie oraz pan Józef i Marylka Baka.

Piąta czołówka była wyświetlana od 21 kwietnia 2002 (odcinek 413) do 20 października 2002 (odcinek 450). Oprócz rodzin Złotopolskich i Gabrielów pojawili się w niej Marcysia Biernacka, Marylka Baka i pan Józef. Szósta czołówka była wyświetlana od 27 października 2002 (odcinek 451) do 6 czerwca 2004 (odcinek 605), pojawili się w niej ci sami bohaterowie, co w poprzedniej wersji.

Siódma czołówka wyświetlana była od 19 września 2004 (odcinek 606) do 27 listopada 2005 (odcinek 720). Pojawili się w niej Julia, Kacper, Marek, Waldek i Marcysia Złotopolscy, Eleonora, Marta, Wiesiek i Tomek Gabrielowie, Marylka Baka, Elżbieta Kleczkowska i pan Józef. Ósma czołówka wyświetlana była od 3 grudnia 2005 (odcinek 721) do 6 czerwca 2009 (odcinek 1052), pojawili się w niej rodziny Złotopolskich, Eleonora, Marta, Wiesiek, Agata, Tomek i Marylka Gabrielowie oraz pan Józef.

Dziewiąta czołówka wyświetlana była od 7 czerwca 2009 (odcinek 1053) do 31 października 2010 (odcinek 1112). Zdjęcia bohaterów zostały zmienione na aktualne. Pojawili się: Julia, Marek, Kacper i Magdalena Złotopolscy, Eleonora, Marta, Wiesiek, Tomek i Marylka Gabrielowie, Kalina, Rudy, Elżbieta Kleczkowska, Biernacki i pan Józef (grał do 2009, z powodu śmierci aktora grającego tę postać jego zdjęcie było czarno-białe w odcinkach 1092–1104). Dziesiąta i ostatnia czołówka wyświetlana była od 7 listopada 2010 (odcinek 1113) do 25 grudnia 2010 (odcinek 1121). Występowali w niej rodzina Złotopolskich i Gabrieli, Kalina, Rudy, Elżbieta Kleczkowska i Biernacki.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Nagroda Kategoria Wynik
1999 Telekamery 1999 Serial V miejsce
Aktorka[a] III miejsce
Aktor[b] IV miejsce
2000 Telekamery 2000 Serial III miejsce
2001 Telekamery 2001 Serial III miejsce
Aktor[c] V miejsce
2002 Telekamery 2002 Serial II miejsce
Aktor[d] V miejsce
2003 Telekamery 2003 Serial V miejsce
Aktorka[e] IV miejsce
2004 Telekamery 2004 Serial V miejsce
Aktor[b]
2004 Teleekrany 2004[4] Serial komediowy I miejsce
2005 Telekamery 2005 Aktorka[f] III miejsce
Aktor[b] II miejsce
2006 Telekamery 2006 Aktorka[f] IV miejsce
2007 Telekamery 2007 Serial V miejsce
2011 Telekamery 2011 Aktor[g] IV miejsce

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Ramówka Odcinki Premiera serii Finał serii Pora emisji
1 1997/1998 1–66 (66) 26 grudnia 1997 29 sierpnia 1998 piątek i sobota, 19.00 (do 31 lipca 1998)
sobota, 19.00 (sierpień 1998)
2 1998/1999 67–154 (88) 5 września 1998 27 czerwca 1999 sobota, niedziela i święta, 15.30
3 1999/2000 155–248 (94) 4 września 1999 25 czerwca 2000 sobota, niedziela i święta, 15.00
4 2000/2001 249–339 (91) 16 września 2000 24 czerwca 2001
5 2001/2002 340–436 (97) 8 września 2001 23 czerwca 2002 sobota, niedziela i święta, 14.30
6 2002/2003 437–526 (90) 7 września 2002 8 czerwca 2003
7 2003/2004 527–605 (79) 20 września 2003 6 czerwca 2004
8 2004/2005 606–694 (89) 19 września 2004 26 czerwca 2005
9 2005/2006 695–784 (90) 10 września 2005 25 czerwca 2006
10 2006/2007 785–875 (91) 9 września 2006 24 czerwca 2007
11 2007/2008 876–967 (92) 8 września 2007 22 czerwca 2008
12 2008/2009 968–1058 (91) 6 września 2008 21 czerwca 2009
13 jesień 2009 1059–1091 (33) 31 sierpnia 2009 29 grudnia 2009 poniedziałek i wtorek, 18.30[5]
14 wiosna 2010 1092–1104 (13) 7 marca 2010 6 czerwca 2010 niedziela i święta, 14.30
15 jesień 2010 1105–1121 (17) 12 września 2010 25 grudnia 2010

Gwiazdka w Złotopolicach[edytuj | edytuj kod]

Jest to specjalny odcinek serialu w reżyserii Radosława Piwowarskiego z 24 grudnia 1999 roku. Wigilia w rodzinach Złotopolskich i Gabrielów ma dziwny przebieg. Dionizy dostaje paczkę od dawnego kolegi, który przed kilkudziesięciu laty wyemigrował do USA. W paczce jest hełm, który umożliwia oglądanie rzeczy fantastycznych. Pan Dionizy widzi Nigerię i Julię wśród Czarnoskórych, którzy wybierają go na swojego króla. Rzeczywistość przeplata się z marzeniami, wspomnieniami i wizjami z tajemniczego hełmu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]