Przejdź do zawartości

Szarlej (województwo kujawsko-pomorskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m dodanie kodu SIMC, poprawa typu miejscowości na osada
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zamek w Szarleju: drobne redakcyjne
Linia 31: Linia 31:


== Zamek w Szarleju ==
== Zamek w Szarleju ==
Na terenie miejscowości zachowały się pozostałości wałów średniowiecznego zamku, który rozkazał zbudować tu prawdopodobnie książę gniewkowski [[Władysław Biały]]. Wzniesiono go na północno-zachodnim brzegu obecnego Jeziora Szarlejskiego. Plateau wzgórza zamkowego ma obecnie około 50 m średnicy, wznosząc się na wysokość ok. 10 m (względem otoczenia, od zewnątrz zaś założenie otacza dodatkowy wał ziemny szeroki na ok. 12 m i wysoki na ok. 3, oraz podwójny pierścień fosy. Zamek w Szarleju wspomniany był po raz pierwszy w źródłach z lat 1362-63 jako ''castrum Garle''. We wrześniu 1373 r. książę opanował zamek. W tym samym roku Władysław Biały wobec szybkiej i zbrojnej reakcji Sędziwoja z Szubina, starosty generalnego Wielkopolski, poddał mu Szarlej. Wymieniono go też jako fortalicium w 1489 roku i w roku 1493<ref>Informacje zebrane przez Jerzego Serafina [przywołane za stroną: http://www.forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=38&t=3495&p=30566#p26840], na podstawie pracy Janusza Pietrzaka "Zamki i dwory obronne w dobrach państwowych w prowincji wielkopolskiej. Studium z dziejów państwowych siedzib obronnych na przełomie średniowiecza i nowożytności" (=Monografie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, t. I), Łódź 2003, wydawnictwo 'Inicjał'; s. 75-76. </ref>.
Na terenie miejscowości zachowały się pozostałości wałów średniowiecznego zamku, który rozkazał zbudować tu prawdopodobnie książę gniewkowski [[Władysław Biały]]. Wzniesiono go na północno-zachodnim brzegu obecnego Jeziora Szarlejskiego. Plateau wzgórza zamkowego ma obecnie około 50 m średnicy, wznosząc się na wysokość ok. 10 m (względem otoczenia, od zewnątrz zaś założenie otacza dodatkowy wał ziemny szeroki na ok. 12 m i wysoki na ok. 3, oraz podwójny pierścień fosy. Zamek w Szarleju wspomniany był po raz pierwszy w źródłach z lat 1362-63 jako ''castrum Garle''. We wrześniu 1373 r. książę opanował zamek. W tym samym roku Władysław Biały wobec szybkiej i zbrojnej reakcji Sędziwoja z Szubina, starosty generalnego Wielkopolski, poddał mu Szarlej. Wymieniono go też jako ''fortalicium'' w 1489 roku i w roku 1493<ref>Informacje zebrane przez Jerzego Serafina [przywołane za stroną: http://www.forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=38&t=3495&p=30566#p26840], na podstawie pracy Janusza Pietrzaka "Zamki i dwory obronne w dobrach państwowych w prowincji wielkopolskiej. Studium z dziejów państwowych siedzib obronnych na przełomie średniowiecza i nowożytności" (=Monografie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, t. I), Łódź 2003, wydawnictwo 'Inicjał'; s. 75-76. </ref>.


== Przemysł ==
== Przemysł ==

Wersja z 12:49, 21 kwi 2014

Szarlej
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo kujawsko-pomorskie
Powiat

inowrocławski

Gmina

Kruszwica

Strefa numeracyjna

(+48) 52

Tablice rejestracyjne

CIN

SIMC

0090003

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Szarlejosada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Kruszwica, nad jeziorem Gopło.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Zamek w Szarleju

Na terenie miejscowości zachowały się pozostałości wałów średniowiecznego zamku, który rozkazał zbudować tu prawdopodobnie książę gniewkowski Władysław Biały. Wzniesiono go na północno-zachodnim brzegu obecnego Jeziora Szarlejskiego. Plateau wzgórza zamkowego ma obecnie około 50 m średnicy, wznosząc się na wysokość ok. 10 m (względem otoczenia, od zewnątrz zaś założenie otacza dodatkowy wał ziemny szeroki na ok. 12 m i wysoki na ok. 3, oraz podwójny pierścień fosy. Zamek w Szarleju wspomniany był po raz pierwszy w źródłach z lat 1362-63 jako castrum Garle. We wrześniu 1373 r. książę opanował zamek. W tym samym roku Władysław Biały wobec szybkiej i zbrojnej reakcji Sędziwoja z Szubina, starosty generalnego Wielkopolski, poddał mu Szarlej. Wymieniono go też jako fortalicium w 1489 roku i w roku 1493[1].

Przemysł

Konsorcjum PBG Energia, Tesgas i Goproman zbuduje w Szarleju elektrownię biogazową o wartości 49,8 mln zł. Spółki wchodzące w skład konsorcjum podpisały umowę na opracowanie projektów, budowę, wyposażenie oraz rozruch elektrowni biogazowej wraz z instalacją obróbki przefermentowanej biomasy. Łączna moc instalacji to blisko 3,2 MW. Elektrownia ma powstać do końca 2012 roku.

Zakład przemysłowy w Szarleju

Zobacz też: Szarlejka

  1. Informacje zebrane przez Jerzego Serafina [przywołane za stroną: http://www.forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=38&t=3495&p=30566#p26840], na podstawie pracy Janusza Pietrzaka "Zamki i dwory obronne w dobrach państwowych w prowincji wielkopolskiej. Studium z dziejów państwowych siedzib obronnych na przełomie średniowiecza i nowożytności" (=Monografie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, t. I), Łódź 2003, wydawnictwo 'Inicjał'; s. 75-76.