Kruszwica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kruszwica
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Kolegiata śś. Piotra i Pawła
Herb Flaga
Herb Flaga
Dewiza: Legendarna Stolica Polski
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Powiat

inowrocławski

Gmina

Kruszwica

Data założenia

VI wiek

Prawa miejskie

1422

Burmistrz

Dariusz Witczak

Powierzchnia

6,64 km²

Wysokość

75–84[1] m n.p.m.

Populacja (31.12.2020)
• liczba ludności
• gęstość


8709[2]
1311,6 os./km²

Strefa numeracyjna

52

Kod pocztowy

88-150

Tablice rejestracyjne

CIN

Położenie na mapie gminy Kruszwica
Mapa konturowa gminy Kruszwica, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kruszwica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kruszwica”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kruszwica”
Położenie na mapie powiatu inowrocławskiego
Mapa konturowa powiatu inowrocławskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kruszwica”
Ziemia52°40′27″N 18°19′35″E/52,674167 18,326389
TERC (TERYT)

0407064

SIMC

0929380

Urząd miejski
ul. Nadgoplańska 4
88-150 Kruszwica
Strona internetowa
BIP

Kruszwicamiasto w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, położone na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kruszwica. Miasto należy do Związku Miast Polskich.

Miasto położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na północnym brzegu jeziora Gopło, w miejscu wypływania z niego rzeki Noteci. Miasto królewskie położone w II połowie XVI wieku w powiecie kruszwickim województwa brzeskokujawskiego, należało do starostwa kruszwickiego[3]. W czasach zaborów miasto nosiło nazwę niem. Kruschwitz[4]. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa bydgoskiego.

Według danych GUS z 31 grudnia 2020 r. Kruszwica liczyła 8709 mieszkańców[2].

W 2022 roku miasto obchodziło jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich[5][6].

Kruszwica jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, handlowym i kulturalnym regionu. Znajdują się tu zakłady przemysłu spożywczego. Ogromną rolę w życiu miasta odgrywa turystyka, związana z początkami polskiej państwowości.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kruszwica jest położona w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie inowrocławskim nad jeziorem Gopło. Gmina Kruszwica graniczy z 8 gminami. Miasto zamieszkuje około 9 tys. mieszkańców na powierzchni 6,64 km² i leży w niewielkich odległościach do ważnych ośrodków regionu, na ważnym szlaku komunikacyjnym. Rzeźba terenu jest płaska. Kruszwicę otaczają czarnoziemy, czyli gleby wysokiej klasy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia Kruszwicy.
Stała ekspozycja w Mysiej Wieży – przedstawia wczesną historię miasta

Legendy mówią o Popielu, którego zjadły myszy, ubogim Piaście Kołodzieju (protoplaście dynastii Piastów), a także o państwie królowej Goplany.

Ze źródeł historycznych pochodzą poniższe informacje. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z neolitu – ok. 3900–1800 p.n.e., na ok. 500 rok p.n.e. datuje się gród na Ostrowie Rzępowskim (obecnie Półwysep Rzępowski). Osadnictwo na tym terenie było podyktowane żyznością gleb, bogactwami naturalnymi i dogodnym położeniem geograficznym. Rozwojowi Kruszwicy sprzyjało położenie na „szlaku bursztynowym” i na szlaku z Wielkopolski na Ruś. Szlak wodny prowadzący od Warty, poprzez jezioro Gopło do Wisły był dodatkowym atutem Kruszwicy. Kruszwica w tym czasie była niewielką osadą o charakterze otwartym. Najprawdopodobniej głównym grodem plemienia Goplan była silnie broniona osada w Mietlicy, położona ok. 20 km w kierunku południowym od Kruszwicy. W IX wieku plemię Goplan zostało włączone do państwa Polan. Dlatego w X i XI wieku Kruszwica stała się znaczącym ośrodkiem miejskim z grodem na wyspie, gdzie rezydowali polscy królowie i książęta. Bujny rozkwit zachwiało spalenie miasta przez księcia Władysława Hermana w 1096, kiedy to gród uwikłany był w konflikt, udzielając schronienia zbuntowanemu Zbigniewowi. Jednak w XII i do połowy XIII wieku nastąpił ponowny rozwój miasta i wzrost liczby mieszkańców. Od końca XII wieku gród był siedzibą kasztelanii kruszwickiej. W tym okresie zbudowano romańską kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz kościół grodowy św. Wita. W XII wieku powstały także kolejne kościoły: szpitalny pod wezwaniem św. Gotarda i miejski św. Klemensa. W tym też czasie Kruszwica była najprawdopodobniej siedzibą biskupa kujawskiego. Biskupstwo to ustanowiono ok. roku 1123–1124 podczas legacji Idziego z Tuskulum. Pierwszym biskupem noszącym przydomek „kruszwicki” był pochodzący z Niemiec Swidgier. Czasy Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego były pomyślne dla Kruszwicy, jednak od roku 1271 następuje upadek. W tym roku Bolesław Pobożny spalił miasto.

Most zwodzony prowadzący do zamku
 • w XIV następowało podnoszenie się grodu z ruin
 • 1332–1337 gród pozostawał we władaniu Krzyżaków
 • w latach 1350–1355 z rozkazu Kazimierza Wielkiego wzniesiono zamek (z „Mysią Wieżą”) – siedzibę kasztelani i starostwa
 • w XIV w. stała się siedzibą sądów: ziemskiego i grodzkiego[7]
 • w 1422 roku Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy magdeburskie prawa miejskie[8], poprzednia lokacja na zachodnim brzegu Gopła dokonana prawdopodobnie w 1303 przez księcia kujawskiego i łęczyckiego nie powiodła się
 • potop szwedzki – zniszczenie miasta, spalenie zamku
 • 5 sierpnia 1772 – włączenie do zaboru pruskiego w wyniku I rozbioru Polski
 • 3 stycznia 1919 – wyzwolenie Kruszwicy w powstaniu wielkopolskim.

W wyniku I rozbioru polski w 1772 r. Kruszwica włączona została do zaboru pruskiego. Przez cały okres panowania pruskiego piastowski gród był dla Polaków symbolem patriotyzmu i polskości. Miasto systematycznie, lecz powoli rozwijało się. Koniec XIX w. był dla Kruszwicy zdecydowanie korzystny, gdyż oddano do żeglugi uregulowaną Noteć, która połączyła Kruszwicę z Kanałem Bydgoskim. W mieście wybudowano także cukrownię. Okres międzywojenny to dalszy rozwój miasta, w szczególności poczyniono duże inwestycje w sektorze rolno-spożywczym. Tendencja została zachowana i w latach 1952–1956 wybudowano zakłady przemysłu tłuszczowego oraz Wytwórnia Win i Przetworów Owocowo-Warzywnych[9], które w 1976 roku otrzymały największą w Polsce olejarnię (90 000 ton oleju rocznie)[10].

W czerwcu 1960 r. odbyły się w Kruszwicy uroczystości, które inaugurowały ogólnokrajowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Ruiny zamku z pozostałą Mysią Wieżą
Kamienice na rynku w Kruszwicy
 • Ruiny późnogotyckiego zamku z pozostałą Mysią Wieżą, basztą o wysokości 32 m, z której rozpościera się widok na miasto i jezioro Gopło[11];
 • Kolegiata św. Piotra i Pawła z 1120–1140 w stylu romańskim, później wielokrotnie przebudowywana, między innymi w latach 1856–1859, pierwotny kształt romański nadano jej w latach 1954–1956 w trakcie prac konserwatorskich pod kierunkiem prof. Jana Zachwatowicza;
 • Stare Miasto – wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami;
 • kościół kopułowy św. Teresy od Dzieciątka Jezus z 1922 w Rynku według projektu Stefana Cybichowskiego;
 • zabudowania cukrowni z XIX wieku;
 • grodzisko wczesnośredniowieczne na południowym końcu Półwyspu Rzępowskiego.
 • Stary budynek przystani Klubu Wioślarskiego „Gopło”, który w 2011 roku obchodził swoje 100-lecie.

W 2020 przeprowadzono prace restauracyjne zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży, który kosztem ponad 3 mln zł adaptowano na siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Budynek został osuszony, poddany termomodernizacji, ponadto zyskał nowy dach i podłogi, uzupełniono też tynki i wylicowano ściany. Projekt zakłada również dobudowanie nowej części o charakterze edukacyjnym, w której znajdą się ekspozycja przyrodniczo-historyczna, sale wykładowa i multimedialna. Przewidywane jest też miejsce na taras widokowy[12].

Kruszwica na litografii Napoleona Ordy (1880)[13]

Demografia[edytuj | edytuj kod]

 • Piramida wieku mieszkańców Kruszwicy w 2014 roku[14].


Piramida wieku Kruszwica.png

Według danych GUS z 30.06.2015 roku miasto miało 9035 mieszkańców[15].

Części miasta[edytuj | edytuj kod]

Osiedla kruszwickie:

Architektura w Kruszwicy jest bardzo zróżnicowana. Są tu budowle średniowieczne i zabytki z późniejszego okresu. Dodatkowo znajdują się tu osiedla bloków mieszkalnych.

1.01.2021 r. powiększono obszar miasta, w wyniku czego wieś Łagiewniki oraz Osady Tryszczyńskie, Szosa Radziejowska i Szosa Tryszczyńska, będące wcześniej częściami wsi Grodztwo, stały się częściami miasta[16].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Kruszwica jest ośrodkiem przemysłowo-rolniczym z dobrze rozwiniętym przemysłem spożywczym. Położenie miasta w czystym rejonie o dobrze rozwiniętym rolnictwie spowodowało znaczny rozwój przemysłu spożywczego opartego o miejscowe rolnictwo. Ogółem zarejestrowanych jest ponad 1095 podmiotów gospodarczych. W mieście do większych zakładów należą:

W części miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Kruszwica[17].

Miasto posiada rozwiniętą infrastrukturę komunalną, jest zgazyfikowane, zelektryfikowane, istnieją wodociągi, oczyszczalnia ścieków. W mieście istnieje rozwinięty handel, usługi, znajdują się sklepy, hurtownie, warsztaty, biura. Istnieją dwie placówki poczty, komenda policji, hotele, restauracje, apteki, stacje benzynowe, stacje obsługi samochodów, kafejki, puby, kluby, pizzerie, bary. W Kruszwicy jest ulokowanych wiele marketów. Znajdują się tu dwa sklepy sieci Delikatesy Centrum, Biedronka oraz market Lidl, do tego wiele innych średnich i mniejszych sklepów. Miasto jest zapleczem usługowo-handlowym dla całej gminy Kruszwica oraz okolicznych gmin.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kruszwica jest położona na ważnych szlakach komunikacyjnych. Linia kolejowa nr 231 jest eksploatowana tylko na odcinku Inowrocław Rąbinek – Kruszwica. W mieście od lat 90. XX wieku nie zatrzymują się pociągi pasażerskie (z wyjątkiem kursów turystycznych).

Przez miasto przebiegają następujące drogi:

 Osobny artykuł: Kruszwica (stacja kolejowa).

Przez Kruszwicę lub w jej najbliższym sąsiedztwie przebiegają następujące linie kolejowe:

Z miasta można dojechać bezpośrednim autobusem do Inowrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Warszawy, Gdyni, Zakopanego i wielu innych dużych miast w całym kraju. Wiele z połączeń zapewnia kruszwicki przewoźnik: „Nadgoplańska Komunikacja Autobusowa”.

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Komisariat Policji oraz OSP Kruszwica

Instytucje dbające o porządek publiczny i bezpieczeństwo w mieście:

Kruszwicka Straż Pożarna odnotowała w 2011 roku 379 wyjazdów alarmowych[18][19].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego

Kruszwica jest centrum edukacyjnym dla okolicznych miejscowości. W mieście istnieją cztery zespoły szkół.

Zespół Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy (ZSS nr 1)

 • Przedszkole Samorządowe nr 1 „Nad Gopłem” w Kruszwicy
 • Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (do końca roku szkolnego 2018/2019, likwidacja wskutek reformy edukacji)
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy

 • Przedszkole Samorządowe nr 3 w Kruszwicy
 • Gimnazjum nr 2 im. PCK w Kruszwicy (do końca roku szkolnego 2018/2019, likwidacja wskutek reformy edukacji)
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kruszwicy
 • Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kruszwicy

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kobylnikach (województwo kujawsko-pomorskie)

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Kruszwica jest centrum kulturalnym dla okolicznych miejscowości. W mieście istnieje kilka placówek kulturalnych, które wypełniają ofertę kulturalną miasta.

1. Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” – Przedmiotem działania CKiS jest zaspokojenie potrzeb kulturalnych społeczeństwa poprzez tworzenie i upowszechnienie różnych dziedzin kultury. Zadaniem Centrum jest tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, a także edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę. Inną równie ważną funkcją jest organizacja wystaw, konkursów, koncertów, przeglądów i festiwali oraz imprez kulturalnych. Działają tutaj: zespoły muzyczne, taneczne, folklorystyczne oraz sekcja wokalna, teatralna, plastyczna, rękodzielnictwa artystycznego i nauki gry na gitarze. CKiS posiada również bazę noclegową i sportową (boiska piłkarskie, korty). CKiS co roku zajmuje się organizacją takich imprez jak Dni Kruszwicy czy Majówka z CKiS.

2. Galeria Ewy Lewańskiej – mieści się w budynku Przedszkola Samorządowego nr 3 im. Ewy Lewańskiej przy ul. Niepodległości. Zbiór liczy 47 obrazów. W przedszkolu znajduje się także salonik, wraz z meblami i bibelotami z okresu życia malarki. W roku 2000 stworzono ścieżkę edukacyjną „Ewa Lewańska – kruszwicka malarka”, której celem jest przybliżenie społeczeństwu postaci artystki.

3. Nadgoplański Zespół Folklorystyczny.

4. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Przybyszewskiego, wraz z filiami m.in. Filia „Zagople” w Kruszwicy, bierze udział w programie „Ikonka”, który ma za zadanie udostępnianie zasobów biblioteki w formie elektronicznej.

W Kruszwicy od kilku lat organizowane są również dwie duże wydarzenia: Kujawskie Nowalijki i Kujawskie Misterium Męki Pańskiej.

Baza noclegowa[edytuj | edytuj kod]

Pałac pełniący rolę luksusowego hotelu

Kruszwica jest miastem, które dużą szansę na rozwój widzi w turystyce. W mieście istnieje Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” z miejscami noclegowymi, z zadbanym stadionem oraz kortami tenisowymi, Hotel „Magdalenka” usytuowany nad samym Jeziorem Gopło, a w dzielnicy Kobylniki znajduje się pałac wybudowany w stylu francuskim pełniący funkcje hotelu. W Kruszwicy znajdują się też domki letniskowe i pola namiotowe.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Statek wycieczkowy „Rusałka
Widok na Gopło z Mysiej Wieży

Miasto jest dobrze przygotowane do przyjęcia turystów, których z roku na rok przybywa coraz więcej, w tym coraz liczniejszą grupę stanowią cudzoziemcy. Miasto posiada rozwiniętą sieć gastronomiczną w tym 4 pizzerie, 3 bary, 3 restauracje i wiele innych. W Kruszwicy czekają na turystów także rejsy statkiem po jeziorze, wypożyczalnie jachtów, kajaków oraz rowerów wodnych, stadnina koni i przejażdżki bryczką po okolicy, plaże i kąpieliska, tarasy widokowe na jezioro i inne atrakcje.

Po jeziorze pływa od 1971 roku statek wycieczkowy „Rusałka”, dawny szczeciński tramwaj wodny „Margitka”[20]

W Kruszwicy co roku organizowane są regaty wioślarskie o puchar Europy i Polski, a także kilku mniejszych kategorii.

Media[edytuj | edytuj kod]

Działa tu kilka internetowych serwisów informacyjnych o charakterze prasowym. Należy do nich założona w grudniu 2014 roku MojaKruszwica.pl[21] oraz serwis informacyjny Kurier Kruszwicki[22]. Jedynym obecnie wydawanym pismem lokalnym jest Panorama Kruszwicka. Miesięcznik samorządowy istnieje od 1992 roku[23]. Najnowszym portalem jest iKruszwica.pl[24] działająca od 2018 roku. A do najstarszego portalu o historii i współczesności miasta Kruszwica należy serwis twojakruszwica.tk (data założenia 2009), który istnieje do dnia dzisiejszego pod nowym adresem kruszwica.net.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Gopło

W Kruszwicy znajduje się kilka klubów reprezentujących różne dyscypliny sportowe. Są to:

 • Klub Piłkarski „Gopło”
 • Klub Wioślarski Gopło Kruszwica
 • Klub UKS Basket 2010 Kruszwica
 • Piast Kruszwica – tenis stołowy,
 • Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Nadgoplański”
 • Liga Obrony Kraju – sekcje:
  • Strzelectwo – Kobylniki
  • Modelarstwo Kartonowe – Kobylniki
  • Klub Żeglarski „Popiel”
 • Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kruszwicy obejmuje kilka sekcji, m.in.:
  • LIUKS Kruszwica – sekcja LA
  • LZS Zjednoczeni Szarlej, LZS Fregata Polanowice, LZS Kujawiak Sukowy – piłka nożna
  • LZS Sławsk Wielki, LZS „Piast” Kobylniki – sekcja siatkówki

Od 2017 organizowany jest tu również „Aquathlon” – wydarzenie sportowe, podczas którego zawodnicy muszą wykazać się formą w bieganiu oraz pływaniu. Nadzór nad imprezą co roku sprawuje Gmina Kruszwica i Nadgoplańskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe[25][26].

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Kościół rzymskokatolicki:

Miasto jest siedzibą Dekanatu Kruszwickiego.

Świadkowie Jehowy:

Zieleń miejska[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej zielonym i odpowiednim do wypoczynku miejscem w mieście jest Półwysep Rzępowski na jez. Gopło. Został on zrewitalizowany w 2012 roku.

Zlokalizowany jest tu Nadgoplański Park Tysiąclecia. Jest to park krajobrazowy, który ma w dalekiej przyszłości stać się parkiem narodowym.

Książki, których akcja toczy się w Kruszwicy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Mapa wysokości i głębokości, wysokosc.mapa.info.pl [dostęp 2020-08-04] (pol.).
 2. a b Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2022-07-04].
 3. Zenon Guldon, Rozmieszczenie własności ziemskiej na Kujawach w II połowie XVI w., Toruń 1964, s. 67.
 4. Provinz Posen, Kreis Strelno. geschichte-on-demand.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-13)].
 5. Kruszwica świętuje 600-lecie nadania praw miejskich. gminakruszwica.pl, 2022-06-10. [dostęp 2023-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-26)].
 6. 600-lecie Kruszwicy. archidiecezja.pl. [dostęp 2023-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-26)].
 7. M. Pawlikowski, Sądownictwo grodzkie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Strzałków 2012, tenże, Sądownictwo ziemskie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Strzałków 2012.
 8. Dokument lokacyjny Kruszwicy – Korzenie.org, korzenie.org [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-13] (pol.).
 9. Wojciech Jankowski, Mały przewodnik po Polsce, Wydawnictwo Sport i Turystyk Warszawa 1983 ISBN 83-217-2329-2, s. 170.
 10. Bogusław Mansfeld „Toruń i okolice. Przewodnik”, Sport i Turystyka 1977, s. 139.
 11. Dostępne do zwiedzania.
 12. Remontują zabytkowy pałacyk przy Mysiej Wieży w Kruszwicy.
 13. Napoleon Orda, Album widoków historycznych Polski. Poswięcony rodakom. Seria 5, Album widoków przedstawiających miejsca historyczne Księstwa Poznańskiego i Prus Zachodnich, W Warszawie: lit. M. Fajansa, 1880.
 14. Kruszwica w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-01-09] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 15. GUS, gus.pl [dostęp 2020-10-25] (pol.).
 16. Dz.U. z 2020 r. poz. 1332 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy.
 17. M.P. z 1967 r. nr 53, poz. 263.
 18. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, kppsp.inowroclaw.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 19. UWAGA! Numery Jednostek Operacyjno-Technicznych zostały dodane, aby nie wypisywać pełnych nazw (każda jednostka ma inną) i dla przejrzystości artykułu. Jednostki te oficjalnie nie mają numerów!
 20. Damian Michał Rybak: Statek „Rusałka” pływa już 50 lat po legendarnym Gople. [w:] dziedzictworegionu.pl [on-line]. 2021-07-23. [dostęp 2023-01-24].
 21. Aktualności – MojaKruszwica.pl. mojakruszwica.pl. [dostęp 2015-11-06].
 22. Home. kurierkruszwicki.pl. [dostęp 2015-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-18)].
 23. Centrum Kultury i Sportu Ziemowit. ckis-ziemowit.pl. [dostęp 2015-11-06].
 24. iKruszwica – twoje źródło informacji, iKruszwica [dostęp 2020-02-23] (pol.).
 25. Aquathlon w Kruszwicy? Zobacz co nowego planuje się w gminie, mojakruszwica.pl [dostęp 2022-11-01] (pol.).
 26. Aquathlon | Oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Kruszwicy, www.gminakruszwica.pl [dostęp 2022-11-01].
 27. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2015-01-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]