DOS Shell: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Funkcja sugerowania linków: dodane 3 linki.
PG (dyskusja | edycje)
Znacznik: Anulowanie edycji
Linia 21: Linia 21:


== Możliwości ==
== Możliwości ==
DOS Shell pozwala na wykonywanie podstawowych operacji na [[Plik danych|plikach]] i [[katalog (system plików)|katalogach]], a także umożliwia uruchamianie [[program komputerowy|programów]]. W komputerach zawierających odpowiednią ilość [[RAM|pamięci RAM]], DOS Shell umożliwia jednoczesne uruchomienie kilku programów i przełączanie się między nimi. Nie umożliwiało to jednak pełnej [[Wielozadaniowość|wielozadaniowości]].
DOS Shell pozwala na wykonywanie podstawowych operacji na [[Plik danych|plikach]] i [[katalog (system plików)|katalogach]], a także umożliwia uruchamianie [[program komputerowy|programów]]. Jego włączenie następuje po użyciu komendy ''dosshell''; program umożliwia zdefiniowanie podstawowych kolorów i stylów wyświetlania, potrafi także obsłużyć [[mysz komputerowa|myszkę]], co znacznie zwiększa komfort pracy z programem generalnie DOS Shell funkcjonalnością bardzo przypomina windowsowego [[Eksplorator Windows|menedżera plików]].


== Los DOS Shella ==
Jego włączenie następuje po użyciu komendy ''dosshell''; program umożliwia zdefiniowanie podstawowych kolorów i stylów wyświetlania. Po zainstalowaniu odpowiednich [[Sterownik urządzenia|sterowników]] systemowych, potrafi obsłużyć [[mysz komputerowa|myszkę]]. Jego funkcjonalność jest zbliżona do funkcjonalności [[Eksplorator Windows|menedżera plików]] z wczesnych wersji systemu Windows.
W Polsce DOS Shell nigdy się nie przyjął i większość użytkowników MS-DOS-a nawet nie wiedziała o jego istnieniu, a to dlatego, że nie był on tak wygodny w użyciu, jak płatny [[Norton Commander]], a później [[DOS Navigator]]. Dodatkowe koszty związane z kupnem licencji na wymienione programy nie powstrzymywały większości Polaków, ponieważ na przełomie lat 80. i 90. (okres bytności DOS Shella na rynku) w Polsce nie obowiązywało [[prawo autorskie]], a więc nie istniał problem legalności oprogramowania.

== DOS Shell w Polsce ==
W Polsce DOS Shell nie cieszył się popularnością ze względu na zdominowanie rynku przez oprogramowanie takie jak [[Norton Commander]], a później [[DOS Navigator]]. W przeciwieństwie do rozwiązań dodatkowo płatnych, DOS Shell nigdy nie doczekał się polskiej wersji językowej.


{{Menedżery plików}}
{{Menedżery plików}}

Wersja z 07:36, 9 lip 2022

DOS Shell
Komponent systemu MS-DOS i PC-DOS
ilustracja
Rodzaj

menedżer plików

Dołączony do wersji

MS-DOS 4.0 i 5.0

Dostępny również dla

MS-DOS 6.0, 6.2 i 6.22

Zastąpiony przez

Eksplorator Windows
Menedżer plików

Podobne komponenty

COMMAND.COM

DOS Shellmenedżer plików dostarczany razem z systemami MS-DOS i PC-DOS 4.0 i dostępny do wersji 6.0, a następnie będący częścią „Supplemential Disk” MS-DOS-a aż do wersji 6.22. Ta powłoka systemowa miała stać się graficzną alternatywą dla interpretera poleceń command.com i nie jest kompatybilna z wersjami Microsoft Windows począwszy od Windows 95.

Możliwości

DOS Shell pozwala na wykonywanie podstawowych operacji na plikach i katalogach, a także umożliwia uruchamianie programów. Jego włączenie następuje po użyciu komendy dosshell; program umożliwia zdefiniowanie podstawowych kolorów i stylów wyświetlania, potrafi także obsłużyć myszkę, co znacznie zwiększa komfort pracy z programem – generalnie DOS Shell funkcjonalnością bardzo przypomina windowsowego menedżera plików.

Los DOS Shella

W Polsce DOS Shell nigdy się nie przyjął i większość użytkowników MS-DOS-a nawet nie wiedziała o jego istnieniu, a to dlatego, że nie był on tak wygodny w użyciu, jak płatny Norton Commander, a później DOS Navigator. Dodatkowe koszty związane z kupnem licencji na wymienione programy nie powstrzymywały większości Polaków, ponieważ na przełomie lat 80. i 90. (okres bytności DOS Shella na rynku) w Polsce nie obowiązywało prawo autorskie, a więc nie istniał problem legalności oprogramowania.