Autofobia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
→‎Przypisy: drobne merytoryczne
Linia 1: Linia 1:
{{Dopracować|tłumaczenie}}
{{Dopracować|tłumaczenie}}
'''Autofobia''', '''monofobia''', '''eremofobia''' – [[fobia|chorobliwy lęk]] przed [[samotność|samotnością]] lub byciem odizolowanym albo przed doświadczaniem [[Egoizm (psychologia)|egoizmu]]. Chorzy nie zawsze są fizycznie sami, ale wierzą, że są ignorowani, niekochani lub nie ma w ich otoczeniu ludzi, których lubią (przyjaciół, rzadziej rodziny, gdyż związek chorego z rodziną jest stały i zazwyczaj częstszy niż z innymi grupami społecznymi).
'''Autofobia''', '''monofobia''', '''eremofobia''' – [[fobia|chorobliwy lęk]] przed [[samotność|samotnością]] lub byciem odizolowanym albo doświadczaniem [[Egotyzm|egotyzmu]]. Chorzy nie zawsze są fizycznie sami, ale wierzą, że są ignorowani, niekochani lub nie ma w ich otoczeniu ludzi, których lubią (przyjaciół, rzadziej rodziny, gdyż związek chorego z rodziną jest stały i zazwyczaj częstszy niż z innymi grupami społecznymi).


Autofobii nie należy mylić z nienawiścią do siebie, choć może ona być z nią związana. Jest to odrębna fobia, której zwykle towarzyszą inne [[zaburzenia lękowe]].
Autofobii nie należy mylić z nienawiścią do siebie, choć może ona być z nią związana. Jest to odrębna fobia, której zwykle towarzyszą inne [[zaburzenia lękowe]].

Wersja z 17:04, 18 cze 2017

Autofobia, monofobia, eremofobiachorobliwy lęk przed samotnością lub byciem odizolowanym albo doświadczaniem egotyzmu. Chorzy nie zawsze są fizycznie sami, ale wierzą, że są ignorowani, niekochani lub nie ma w ich otoczeniu ludzi, których lubią (przyjaciół, rzadziej rodziny, gdyż związek chorego z rodziną jest stały i zazwyczaj częstszy niż z innymi grupami społecznymi).

Autofobii nie należy mylić z nienawiścią do siebie, choć może ona być z nią związana. Jest to odrębna fobia, której zwykle towarzyszą inne zaburzenia lękowe.

Definicje

Autofobia ma wiele definicji, które jednak różnią się nieznacznie. Zgodnie z Merriam-Webster Medical Dictionary eremofobia jest chorobliwym lękiem przed izolacją[1]. Według The Practitioner's Medical Dictionary autofobią jest chorobliwy lęk przed samotnością[2].

Tło fobii

Autofobia może pochodzić z lęku społecznego. Osoby z tą fobią pozostawieni w samotności (bez przyjaciół czy osób im bliskich, rodziny) będą często doświadczały ataków paniki. Inną reakcją jest odizolowanie się od świata, w którym uważamy że nie ma osób nam bliskich, tzn. pozostawanie przez dłuższy czas w odosobnionych miejscach i rzadkie emocje szczęścia bądź radości. Fobia ta może również wynikać z depresji. Autofobicy boją się również, że wszystkie ważne osoby w ich życiu mają zamiar je opuścić lub porzucić. Dlatego ta szczególna fobia może pochodzić z zachowań i doświadczeń okresu dojrzewania. Jednak fobia nie musi oznaczać pozostawienia samego fizycznie, finansowo lub emocjonalnie.

Chociaż ta fobia jest często doświadczana w młodym wieku, może rozwinąć się w późniejszym życiu. Osoby czasem porównują ten strach ze śmiercią bliskiej osoby lub zakończeniem ważnego związku. Autofobię można również określić jako obawy przed brakiem konkretnej osoby tzn. tragiczne wydarzenia w życiu mogą ją tworzyć, jako strach bycia bez jednej konkretnej osoby[3]

Symptomy

Objawy autofobii różnią się w zależności od przypadku. Jednakże istnieją pewne objawy łączące osoby cierpiących na tę fobię. Intensywna ilość lęku i niepokoju, gdy jest się samemu bądż myślenie o sytuacjach, w których można być bez ważnych dla siebie osób, jest jednym z najczęstszych wskazań, że dana osoba jest autofobikiem.

Niektóre połączenia autofobii zdiagnozowano u ludzi, którzy również cierpią z powodu osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline[4].

Inne objawy, które są czasami związane z autofobią:

  • Objawy psychiczne:
    • Strach przed omdleniem
    • Nieumiejętność skoncentrowania się na czymś innym oprócz fobii
    • Obawa przed utratą umysłu
    • Nieumiejętność jasnego myślenia podczas ataków fobii.
  • Objawy emocjonalne:
    • Stres na przypomnienie sobie o miejscach gdzie możemy być sami / bez osób zaprzyjaźnionych.
    • Lęk przed byciem odosobnionym (od grupy itp.)
  • Objawy fizyczne:

Badania

W artykule "Psychogenic Hyperventilation and Death Anxiety" napisanym przez Herberta R. Lazarusa, MD, i Johna J. Kostana, Jr., MSW, autofobia lub monofobia została opisana jako ściśle związana z lękiem śmierci i poczuciem zbliżającego się losu. Pacjenci z hiperwentylacją i lękiem przed śmiercią mogą również rozwijać lub mieć autofobię.

Wpływ na media

Komiks Autophobia napisany przez Tapastic, w którym chłopiec z kamiennym życiem rodzinnym żyje w liceum. W listopadzie 2015 roku seria zawiera 46 odcinków i 11 rozdziałów, została wyświetlona 230.4 tys. razy i ma 3.3 tys. obserwujących[5].

  1. Medical Definition of EREMOPHOBIA [online], www.merriam-webster.com [dostęp 2016-06-08].
  2. Dr. George Milbry Gould, The Practitioner's Medical Dictionary (2nd ed.), 1910.
  3. Autophobia: Fear of Being Alone, Causes, Symptoms & Treatment [online], www.remediespoint.com [dostęp 2016-06-08].
  4. Fear of Abandonment Phobia – Autophobia [online], www.fearof.net [dostęp 2016-06-08].
  5. Tapastic, Autophobia :: Chapter 11 - 45 to 51 | Tapastic Comics [online], tapastic.com [dostęp 2016-06-08].