Tradycjonalizm katolicki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji 50622755 autora 94.254.149.222 (dyskusja) - to jednak szeroki nur, w który lefebryści się wpisują
Dodane zgromadzenie tradycyjne uznające zwierzchnictwo papieża - Kanonicy Regularni Świętego Jana Kantego, dodano również skróty zakonne.
Linia 7: Linia 7:


Grupy tradycjonalistów, zatwierdzone przez papieża, i uznające jego zwierzchnictwo:
Grupy tradycjonalistów, zatwierdzone przez papieża, i uznające jego zwierzchnictwo:
* [[Instytut Chrystusa Króla]]
* [[Instytut Chrystusa Króla|Instytut Chrystusa Króla (ICRSS)]]
* [[Instytut Dobrego Pasterza]]
* [[Instytut Dobrego Pasterza|Instytut Dobrego Pasterza (IBP)]]
* [[Franciszkanie Niepokalanej]]
* [[Franciszkanie Niepokalanej|Franciszkanie Niepokalanej (FFI)]]
* [[:en:Canons_Regular_of_Saint_John_Cantius|Kanonicy Regularni Świętego Jana Kantego (SJC)]]
* [[Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra]]
* [[Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X]] (nieuregulowany status kanoniczny)
* [[Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra|Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra (FSSP)]]
* [[Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X|Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X (FSSPX)]] (nieuregulowany status kanoniczny)


== Tradycjonalizm w opozycji wobec Watykanu ==
== Tradycjonalizm w opozycji wobec Watykanu ==

Wersja z 18:12, 26 lis 2017

Tradycjonalizm katolicki – termin określający nurt katolicyzmu, charakteryzujący się zamiłowaniem do starych zwyczajów Kościoła i pielęgnowaniem liturgii rzymskiej w jej formie tradycyjnej. W swojej skrajnej formie jest sprzeciwem wobec decyzji papieży o zmianach w Kościele i przeobraża się w schizmę – separację od Kościoła katolickiego, uznawanego wówczas za „nieprawowierny”.

Tradycjonalizm wewnątrz Kościoła katolickiego

Tradycjonalizm katolicki to treść nauczania wspólnot „tradycyjnokatolickich” (pozostających, mimo reform, w jedności z papieżem) oraz całość przyjętych w nich zasad odnoszących się do wiary, moralności, życia religijnego (m.in. praktyk liturgicznych i pobożnościowych) i funkcjonowania Kościoła (np. praktykowanie zniesionych postów).

Grupy tradycjonalistów, zatwierdzone przez papieża, i uznające jego zwierzchnictwo:

Tradycjonalizm w opozycji wobec Watykanu

Tradycjonalizm w swojej skrajnej postaci doprowadził część katolików do poglądów sedewakantystycznych lub sedeprywacjonistycznych, i w konsekwencji, do zerwania łączności z Kościołem rzymskokatolickim. Ma on swoje korzenie w sprzeciwie części duchowieństwa i wiernych wobec zmian w niektórych praktykach Kościoła katolickiego, zaprowadzonych po Soborze Watykańskim II. Przedstawiciele tego nurtu krytykują w szczególności zmiany w obrzędach liturgicznych, wprowadzone po Vaticanum Secundum.

Wśród rzekomych błędów Kościoła posoborowego, tradycjonaliści wskazują m.in.: uznanie przez Kościół wolności religijnej, fałszywe pojmowanie ekumenizmu (tzw. irenizm) oraz prowadzenie dialogu z religiami niechrześcijańskimi (judaizmem, islamem itd.). Według nich te działania i wynikające z nich konsekwencje doktrynalne opacznie interpretują dogmatyczną definicję Kościoła Chrystusowego oraz prymatu papieskiego.

Tradycjonaliści ci oskarżają hierarchów Kościoła o głoszenie poglądów modernistycznych, potępionych przez papieża św. Piusa X w encyklice Pascendi Dominici Gregis w 1907 roku, a także o liberalizowanie Kościoła Chrystusowego. Tradycjonaliści za lub jedyną właściwą formę Mszy św. uważają ryt rzymski w formie sprzed reform Pawła VI, twierdząc, iż posoborowa reforma liturgii sprotestantyzowała obrzędy mszy św. i usunęła z niej wiele istotnych elementów.

Wśród grup tradycyjnych pozostających poza Kościołem rzymskokatolickim, warto wymienić:

Zobacz też