Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Slav (dyskusja | edycje)
kat.
Bleze (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne techniczne
Linia 46: Linia 46:
Poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła ewangelickiego w Tychach odbyło się w [[1987]] roku. Po 8 latach budowy kościół apostołów Piotra i Pawła w Tychach (jeszcze niedokończony) został poświęcony przez zwierzchnika Kościoła, ks. bp. Jana Szarka w dniu [[25 września]] [[1995]] r. W [[1996]] r. poświęcono nowy ołtarz, ambonę, chrzcielnicę oraz nowe organy.
Poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła ewangelickiego w Tychach odbyło się w [[1987]] roku. Po 8 latach budowy kościół apostołów Piotra i Pawła w Tychach (jeszcze niedokończony) został poświęcony przez zwierzchnika Kościoła, ks. bp. Jana Szarka w dniu [[25 września]] [[1995]] r. W [[1996]] r. poświęcono nowy ołtarz, ambonę, chrzcielnicę oraz nowe organy.


Samodzielna parafia ewangelicko-augsburska została erygowana przez Konsystorz [[Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP|Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP]] [[1 listopada]] [[1996]] r. Nowej parafia obejmowała miasto [[Tychy]] miejscowość [[Kobiór]]. Jej pierwszym proboszczem-administratorem został ks. radca [[Jan Gross]], proboszcz w [[Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mikołowie|Mikołowie]]. W [[2004]] r. administratorem parafii został ks. Kornel Undas, nowy proboszcz w [[Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mikołowie|Mikołowie]].
Samodzielna parafia ewangelicko-augsburska została erygowana przez Konsystorz [[Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP|Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP]] [[1 listopada]] [[1996]] r. Nowej parafia obejmowała miasto [[Tychy]] i [[Kobiór]]. Jej pierwszym proboszczem-administratorem został ks. radca [[Jan Gross]], proboszcz w [[Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mikołowie|Mikołowie]]. W [[2004]] r. administratorem parafii został ks. Kornel Undas, nowy proboszcz w [[Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mikołowie|Mikołowie]].


[[Grafika:Kosc_Tychy_02.jpg|thumb|right|Kościół ewangelicki w Tychach]]
[[Grafika:Kosc_Tychy_02.jpg|thumb|right|Kościół ewangelicki w Tychach]]
[[Grafika:Kosc_Tychy_03.jpg|thumb|right|Kościół ewangelicki w Tychach]]
[[Grafika:Kosc_Tychy_03.jpg|thumb|right|Kościół ewangelicki w Tychach]]

===Kościół===
===Kościół===



Wersja z 15:29, 18 kwi 2008

Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Tychach
{{{nazwa miejscowa}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
Państwo {{{państwo}}}
Siedziba

{{{siedziba}}}

Adres

ul. Ks. bp. Juliusza Burschego 20, 43-100 Tychy

Data powołania

{{{data powołania}}}

Data zamknięcia

{{{data zamknięcia}}}

Wyznanie

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Kościół

ap. Piotra i Pawła

{{{1. jednostka typ}}}

{{{1. jednostka nazwa}}}

{{{2. jednostka typ}}}

{{{2. jednostka nazwa}}}

{{{3. jednostka typ}}}

{{{3. jednostka nazwa}}}

{{{obiekt sakralny funkcja}}}

{{{obiekt sakralny}}}

Nadzór

{{{nadzór}}}

Administrator

{{{administrator}}}

Proboszcz

ks. Kornel Undas (administrator)

Wezwanie

{{{wezwanie}}}

Wspomnienie liturgiczne

{{{dzień wspomnienia}}}

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Mapa parafii
[[Plik:{{{mapa parafii}}}|240x240px|alt=Mapa parafii|]]
{{{opis mapy parafii}}}
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach – parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w diecezji katowickiej.

Historia

Powstanie po raz pierwszy parafii luterańskiej w Tychach wiązało się z przyjęciem Reformacji przez pana na Pszczynie, Karola Promnitza w 1568 r. W jego ślady wkrótce poszły prawie wszystkie parafie Ziemi Pszczyńskiej. Pierwotnie tyska parafia luterańska zorganizowana była przy kościele pw. Marii Magdaleny. Zniszczony przez ząb czasu kościół w 1. połowie XVII w. został rozebrany, a na jego miejscu postawiono nową świątynię luteran. Jednak dalszy rozwój luteranizmu w Tychach został zahamowany przez kontrreformację.

Na mocy edyktu restytucyjnego z 1629 r. doprowadzono do zniszczenia ewangelicyzmu na Śląsku. Resztki ewangelików gromadziły się na nabożeństwach początkowo w kaplicy zamkowej w Pszczynie, a później potajemnie w pszczyńskich lasach lub w górach Beskidu Śląskiego. Dopiero od 1709 roku ewangelicy mogli uczęszczać na nabożeństwa do nowo powstałego kościoła łaski w Cieszynie. Dopiero podział Śląska pomiędzy Austrię i Prusy w roku 1742 przyniósł ewangelikom wolność religijną. Uzyskali wóczas możliwość budowy własnych świątyń i organizowania życia religijnego.

Tyscy ewangelicy początkowo uczęszczali do kościoła w Pszczynie (od 1742 r.), a od roku 1861 do Mikołowa. Prawdopodobnie od poświęcenia kościoła św. Jana w Mikołowie, ewangelicy w Tychach związali się z parafią w Mikołowie. W 1888 r. założono szkołę ewangelicką (12 dzieci z językiem polskim, 2 dwujęzycznych i 8 z językiem niemieckim).

W 1902 r. książę pszczyński Jan Henryk XI wybudował dla pracowników browaru i pozostałych ewangelickich mieszkańców Tychów kościółek na terenie swojego browaru przy ulicy Bielskiej z 200 miejscami siedzącymi. Został on poświęcony 28 września 1902 r. przez superintendenta pszczyńskiego okręgu kościelnego, ks. dr Wilhelma Koellinga. Opiekę duszpasterską sprawowali w Tychach duchowni z pobliskiego Mikołowa, nabożeństwa odprawiane były językach polskim i niemieckim. Nową szkołę ewangelicką otwarto w 1910 r. W 1924 w Tychach zamieszkiwało 200 zborowników.

Na przeszkodzie w dalszym rozwoju ewangelicyzmu w Tychach stanęła jednak II wojna światowa. Wielu księży i wiernych Kościoła ewangelickiego w Polsce zostało osadzonych w obozach hitlerowskich, a po wojnie w radzieckich i UB. Jednym z mich był ks. bp dr Juliusz Bursche - zwierzchnik Kościoła, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Dla uczczenia jego pamięci nadano ulicy w Tychach, przy której obecnie znajduje się kościół ewangelicki, nazwę biskupa Juliusza Burschego.

Po wojnie kościół ewangelicki na terenie browaru w Tychach został bezpowrotnie utracony. Odbyły się w nim 3 nabożeństwa, ostatnie w grudniu 1946 r., po czym decyzją dyrekcji browaru kościół zamknięto. Powstał tam warsztat mechaniczny, a w podziemiach urządzono piwiarnię. Od roku 1946 trwały usilne starania parafii o zwrot kościoła lub przyznanie zastępczego lokalu, jednak władze państwowe i miejskie były nieugięte. Obecnie znajduje się w nim Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Tyscy ewangelicy dojeżdżali na nabożeństwa do sąsiednich miejscowości (Mikołów, Pszczyna, Katowice), a lekcje religii odbywały się w prywatnych mieszkaniach.

W 1982 r. zgromadzenie parafialne w Mikołowie rozpoczęło starania o erygowania w Tychach stacji kaznodziejskiej i o budowę tam kościoła. W 1983 r. Konsystorz Kościoła erygował filiał parafii w Mikołowie z siedzibą w Tychach. W tym samym roku urząd miasta wydał wstępną lokalizację na budowę kościoła. W 1984 r. postawiono na parceli barak - dawnego domu macierzystego sióstr diakonis diakonatu "Eben-Ezer" z Dzięgielowa k. Cieszyna. Odtąd w baraku - kaplicy odbywały się regularne nabożeństwa, lekcje nauczania kościelnego i inne spotkania parafialne. Dopiero w 1987 roku władze miejskie wydały zezwolenie na budowę kościoła.

Poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła ewangelickiego w Tychach odbyło się w 1987 roku. Po 8 latach budowy kościół apostołów Piotra i Pawła w Tychach (jeszcze niedokończony) został poświęcony przez zwierzchnika Kościoła, ks. bp. Jana Szarka w dniu 25 września 1995 r. W 1996 r. poświęcono nowy ołtarz, ambonę, chrzcielnicę oraz nowe organy.

Samodzielna parafia ewangelicko-augsburska została erygowana przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP 1 listopada 1996 r. Nowej parafia obejmowała miasto Tychy i Kobiór. Jej pierwszym proboszczem-administratorem został ks. radca Jan Gross, proboszcz w Mikołowie. W 2004 r. administratorem parafii został ks. Kornel Undas, nowy proboszcz w Mikołowie.

Kościół ewangelicki w Tychach
Kościół ewangelicki w Tychach

Kościół

Projektantami ewangelickiego kościoła apostołów Piotra i Pawła w Tychach są prof. dr hab. inż. Janusz Włodarczyk, mgr inż. Bożena Włodarczyk, oraz mgr inż. Jerzy Maniura i mgr inż. Marek Maniura. Kościół wybudowano w latach 1988-1995. Projektantką ołtarza, chrzcielnicy, ambony i pulpitu, od którego czytane jest Słowo Boże, jest katolicka siostra architekt Maristella z Apostolstwa Liturgicznego w Częstochowie, a wykonawcą artysta rzeźbiarz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. Czesław Dźwigaj. W centralnym miejscu na tle okna ołtarzowego został ustawiony stary krucyfiks z dawnego, nieistniejącego już od 1906 r. kościoła ewangelickiego w Woskowicach Górnych na Opolszczyźnie. W kościele znajdują się dwumanuałowe organy niemieckiej firmy Ahlborn, które zostały ufundowane przez holenderski chór Gemengd Streekkoor "O en U" w Molenaarsgraaf-Brandwijk.

Działalność parafii

Nabożeństwa w kościele ap Piotra i Pawła w Tychach przy ul. ks. bp. Juliusza Burschego 20 (Osiedle "B") odbywają się w niedziela i święta o godz. 10:30, zaś nabozeństwa tygodniowe (adwentowe i pasyjne) w czwartki o godz. 17:15.

Inne zajęcia:

  • Kancelaria parafialna czynna w piątki 9-12 oraz w niedziele i święta oraz w czwartki po nabożeństwie.
  • Lekcje nauczania kościelnego dzieci i młodzieży odbywają się według harmonogramu.
  • Próby chóru kościelnego odbywają się w czwartki po nabożeństwie.
  • W każdy 1. poniedziałek miesiąca o godzinie 17 odbywają się biblijne spotkanie dla kobiet.
  • Przy parafii działa Poradnictwo Rodzinne, będące agendą Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, prowadzone przez Mariolę i Romana Fengerów.

Proboszczowie parafii

Parafia w Tychach:

  • ks. Zygmunt Gliński 1577-1594
  • ks. Stanisław Pratalanus [Łącki] 1595-1600
  • ks. Grzegorz Andricus [Jędrzejczyk] 1601-1614
  • ks. Grzegorz Divitis [Widera] 1614-1629

Filiał parafii w Mikołowie (administratorzy - proboszczowie parafii w Mikołowie):

Parafia w Tychach (administratorzy - proboszczowie parafii w Mikołowie):

Źródła

  • Dzieło łaski Boga. Diecezja Katowicka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (historia i współczesność), Wydawnictwo "Głos Życia", Katowice 2003.

Zobacz też

Szablon:Portal

Linki zewnętrzne