Vectra: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Aktualizacja wysokości kapitału zakładowego
Linia 55: Linia 55:
[[Kategoria:Spółki akcyjne]]
[[Kategoria:Spółki akcyjne]]
[[Kategoria:Przedsiębiorstwa założone w Polsce w 1991]]
[[Kategoria:Przedsiębiorstwa założone w Polsce w 1991]]
[[Kategoria:Operatorzy telekomunikacyjni]]
[[Kategoria:Polskie przedsiębiorstwa mediowe]]

Wersja z 17:57, 7 lip 2014

VECTRA SA
Logo
Państwo

 Polska

Siedziba

81-525 Gdynia
Aleja Zwycięstwa 253

Data założenia

1991

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Tomasz Żurański

Położenie na mapie Gdyni
Mapa konturowa Gdyni
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa

Vectra S.A.spółka akcyjna z siedzibą w Gdyni, jeden z największych w Polsce operatorów telewizji kablowej. Oferuje swoje usługi w 164 miastach i według danych Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, obecnie posiada około 815 tys. abonentów, czyli 17,71% rynku, co daje jej trzecie miejsce pośród wszystkich operatorów kablowych w Polsce[1].

Poza oferowaniem kablowego dostępu do ponad 150 programów TV, w tym niezależnych telewizji lokalnych, ma w swoim pakiecie także szerokopasmowy dostęp do internetu oraz oferuje telefonię stacjonarną typu VoIP.

Historia

Obecna Vectra SA wywodzi się ze spółki "Vectra", która rozpoczęła działalność w 1991 w Słupsku. Do 1995 wybudowała lub przejęła istniejące sieci kablowe w Olsztynie, Wrocławiu, Elblągu i Bielsku-Białej. W 1995 firma zaczęła emitować program własnej produkcji. W kolejnych latach firma przejmowała kolejne sieci kablowe, m.in. prawie wszystkie w Słupsku, stając się w tym mieście monopolistą (1996), stargardzką TVK (2000), warszawską TVM (2001), Telewizję Kablową "Dami" z Radomia (2003, wcześniej w posiadaniu grupy Polsat) i Śląską Telewizję Kablową (2005). Po tym ostatnim przejęciu Vectra stała się drugą pod względem liczby abonentów telewizją kablową w Polsce.

W 2001 spółka uruchomiła dostęp do internetu, w 2005 telefonię VoIP, a pod koniec 2006 - telewizję cyfrową w standardzie DVB-C. W maju 2008 użytkownicy telewizji cyfrowej sieci Vectra otrzymali dostęp do kanałów wysokiej rozdzielczości. W listopadzie 2009 pojawiły się dekodery z nagrywarką.

Przedsiębiorstwo było kilka razy oskarżane o praktyki monopolistyczne polegające na stosowaniu zróżnicowanych stawek abonamentów w miejscach, gdzie walczyło z konkurencją i w miejscach gdzie konkurencji nie było (tzw. dumping cenowy). Kilka z tych wniosków rozpatrywał od 2003 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie dopatrując się jednak w działaniach spółki naruszenia prawa[2]. W roku 2013 Vectra (ponownie) została ukarana za naruszenie prawa, polegające na braku ochrony danych użytkowników końcowych, karą finansową w wysokości 200 tys. zł[3].

Na przełomie kwietnia i maja 2012 roku, nastąpiła modernizacja cyfrowej sieci. Celem modernizacji było zrobienie miejsca na nowe kanały w przyszłości. Okazało się, że sposobem Vectry na modernizację było umieszczenie 15 programów Standard-Definition Television w jednej paczce cyfrowej[4].

Planem tego operatora na rok 2013 jest walka z konkurencją, wprowadzanie nowych kanałów, VOD (Wideo na Życzenie), które operator planuje dodać już od wielu lat oraz nie wyklucza startu własnej sieci telefonii komórkowej[5].

Usługi multimedialne

  • Telewizja analogowa
  • Telewizja cyfrowa (DVB-C)
  • Telewizja HD
  • Internet szerokopasmowy
  • Internet mobilny
  • Telefonia stacjonarna

Szablon:Operatorzy telekomunikacyjni w Polsce