Czynnik rakotwórczy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Linia 37: Linia 37:
====Spożycie alkoholu====
====Spożycie alkoholu====


Spożywanie [[alkohol etylowy|alkoholu]] zwiększa ryzyko wystąpienia różnych rodzajów raka, ale mechanizm przez jaki etanol miałby zwiększać to prawdopodbieństwo nie jest znany. Jednym z mechanizmów może być zwiększenie proliferacji komórek wskutek uszkodzenia nabłonka. W 2005 roku wykazano na modelach eksperymentalnych, że pod wpływem etanolu dochodzi w nowotworach do zwiększenia produkcji śródbłonkowego czynnika wzrostu naczyń ([[VEGF]]) oraz czynnika angiogennego<ref>"Ethanol Stimulates Tumor Progression and Expression of Vascular Endothelial Growth Factor in Chick Embryos,"Jian-Wei Gu, Amelia Purser Bailey, Amanda Sartin, Ian Makey, Ann L. Brady, CANCER; Published Online: 13 grudnia 2004 (DOI: 10.1002/cncr.20781); Data wydania: 15 stycznia 2005.</ref>, co wskazuje dodatkowy mechanizm przyczyniający się do lepszego wzrostu nowotworów.
Spożywanie [[alkohol etylowy|alkoholu]] zwiększa ryzyko wystąpienia różnych rodzajów raka, ale mechanizm przez jaki etanol miałby zwiększać to prawdopodobieństwo nie jest znany. Jednym z mechanizmów może być zwiększenie proliferacji komórek wskutek uszkodzenia nabłonka. W 2005 roku wykazano na modelach eksperymentalnych, że pod wpływem etanolu dochodzi w nowotworach do zwiększenia produkcji śródbłonkowego czynnika wzrostu naczyń ([[VEGF]]) oraz czynnika angiogennego<ref>"Ethanol Stimulates Tumor Progression and Expression of Vascular Endothelial Growth Factor in Chick Embryos,"Jian-Wei Gu, Amelia Purser Bailey, Amanda Sartin, Ian Makey, Ann L. Brady, CANCER; Published Online: 13 grudnia 2004 (DOI: 10.1002/cncr.20781); Data wydania: 15 stycznia 2005.</ref>, co wskazuje dodatkowy mechanizm przyczyniający się do lepszego wzrostu nowotworów.


W Polsce obowiązuje [[rozporządzenie]] Ministra Zdrowia z dnia [[28 września]] [[2005]] roku w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem ([[Dziennik Ustaw|Dz.U.]] Nr 201 poz.1674) [http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1674.htm].
W Polsce obowiązuje [[rozporządzenie]] Ministra Zdrowia z dnia [[28 września]] [[2005]] roku w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem ([[Dziennik Ustaw|Dz.U.]] Nr 201 poz.1674) [http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1674.htm].

Wersja z 18:34, 19 lut 2007

Szablon:DoWeryfikacji Karcynogen – czynnik, który powodując mutację materiału genetycznego, przyczynia się do rozwoju choroby nowotworowej.

Podział

Karcynogeny fizyczne

Karcynogeny chemiczne

Karcynogeny biologiczne

Zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory, nie wynikające z ingerencji w materiał genetyczny jest związane z takimi patogenami jak:

  • HIVsam nie jest wirusem onkogennym, ale zwiększa ryzyka wystąpienia różnych nowotworów z powodu obniżenia odporności organizmu, który słabiej zwalcza komórki nowotworowe, a także w związku z transaktywacją innych, onkogennych wirusów (HPV i Epsteina-Barr)
  • Schistosoma haematobium – zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego (ze względu na zwiększoną proliferację nabłonka urotelialnego)
  • Helicobacter pylori – prawdopodobnie (niepotwierdzone): zwiększone ryzyko chłoniaka żołądka z komórek B, a także raka żołądka

Wirusy onkogenne

Spożycie alkoholu

Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia różnych rodzajów raka, ale mechanizm przez jaki etanol miałby zwiększać to prawdopodobieństwo nie jest znany. Jednym z mechanizmów może być zwiększenie proliferacji komórek wskutek uszkodzenia nabłonka. W 2005 roku wykazano na modelach eksperymentalnych, że pod wpływem etanolu dochodzi w nowotworach do zwiększenia produkcji śródbłonkowego czynnika wzrostu naczyń (VEGF) oraz czynnika angiogennego[1], co wskazuje dodatkowy mechanizm przyczyniający się do lepszego wzrostu nowotworów.

W Polsce obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 roku w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem (Dz.U. Nr 201 poz.1674) [1].

Zobacz też

Źródła

  1. "Ethanol Stimulates Tumor Progression and Expression of Vascular Endothelial Growth Factor in Chick Embryos,"Jian-Wei Gu, Amelia Purser Bailey, Amanda Sartin, Ian Makey, Ann L. Brady, CANCER; Published Online: 13 grudnia 2004 (DOI: 10.1002/cncr.20781); Data wydania: 15 stycznia 2005.

Szablon:Medycyna stub Szablon:Hmed