Towarzystwo Naukowe Warszawskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
lit.
m +bar
Linia 42: Linia 42:
*[http://www.tnw.waw.pl/ Oficjalna strona internetowa Towarzystwa Naukowego Warszawskiego]
*[http://www.tnw.waw.pl/ Oficjalna strona internetowa Towarzystwa Naukowego Warszawskiego]


{{Portal:Warszawa/info}}
[[Kategoria:Polskie towarzystwa naukowe]]
[[Kategoria:Polskie towarzystwa naukowe]]
[[Kategoria:Historia Warszawy]]
[[Kategoria:Historia Warszawy]]

Wersja z 11:35, 8 kwi 2007

Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW), polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.

Celem TNW jest popieranie i rozwijanie badań naukowych we wszystkich dziedzinach wiedzy, przez organizowanie zebrań naukowych, wykładów i odczytów, a także ogłaszanie konkursów na prace naukowe i przyznawanie nagród i prowadzenie działalności wydawniczej.

Historia

Powstało w roku 1907 i stanowiło kontynuację działalności Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie. Jego celem było rozwijanie i popieranie badań we wszystkich dziedzinach wiedzy oraz ogłaszanie po polsku prac naukowych.

Członkowie założyciele TNW wywodzili się głównie z koła warszawskiego członków Polskiej Akademii Umiejętności oraz z kręgu absolwentów Szkoły Głównej i członków Kasy im. Józefa Mianowskiego. Przed I wojną światową TNW stało się największą instytucją naukową na obszarze zaboru rosyjskiego.

W trakcie II wojny światowej TNW działało konspiracyjnie, organizując zebrania i wspomagając działanie tajnego szkolnictwa wyższego w Warszawie. Straty osobowe z czasu wojny sięgnęły jednej trzeciej stanu przedwojennego. Zniszczeniu uległa siedziba TNW w Pałacu Staszica w Warszawie oraz liczne naukowe zakłady, pracownie i laboratoria.

Utworzenie Polskiej Akademii Nauk w 1951 r. połączone było z likwidacją TNW, którego majątek przekazano PAN.

W maju 1981 r. na zebraniu przyjęto uchwałę o reaktywowaniu TNW. Lista członków założycieli liczyła 40 osób, a na jej czele stanął chemik Wiktor Kemula. Oficjalnej rejestracji Towarzystwa dokonano 4 grudnia 1981 r.

Struktura TNW

W 1995 r. skupiało ok. 400 uczonych z kilku ośrodków naukowych kraju, w 6 wydziałach:

  • językoznawstwa i historii literatury
  • nauk historycznych, społecznych i filozoficznych
  • nauk matematycznych i fizycznych
  • nauk biologicznych
  • nauk medycznych
  • nauk technicznych z sekcją rolniczą

Oprócz tego 3 komisje zarządu głównego: rewizyjna, wydawnicza i archiwalno-biblioteczna, a także 2 komisje wydziałowe: kultury słowa i językowa komisja slawistyczna. W ramach TNW działa też biblioteka. Wydawany jest Rocznik Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Prezesi TNW

Linki zewnętrzne

Portal:Warszawa/info