Spis sumaryczny w 1946

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis sumaryczny w 1946 roku – został przeprowadzony w warunkach powojennych, i miał na celu zebranie podstawowych informacji o stanie zaludnienia kraju w nowych granicach. Decyzja w sprawie przeprowadzenia powszechnego sumarycznego (tj. nie imiennego i z ograniczoną liczbą pytań) spisu ludności cywilnej zapadła na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 10 stycznia 1946 r. (Dz.U. z 1946 r. Nr 4, poz. 36).

Wojna spowodowała tak wielkie zmiany ludnościowe, że oszacowania stanu zaludnienia kraju w nowych granicach wahały się od 18 do 25 milionów. Ustalenie stanu ludności, jej rozmieszczenia i podstawowych cech było niezbędne do przygotowania planów odbudowy, akcji osadniczo-przesiedleńczej i aprowizacji ludności.

Spis sumaryczny pozwolił na ustalenie stanu i struktury ludności według trzech grup wieku (poniżej 18 lat, 18–59 lat, 60 lat i więcej), dwóch płci oraz czterech narodowości:

  • Polaków wraz z osobami zweryfikowanymi bądź zrehabilitowanymi do dnia spisu,
  • osób, co do których toczyło się postępowanie rehabilitacyjne lub weryfikacyjne,
  • Niemców oraz
  • innych narodowości (w spisie tym, po raz drugi – poprzednio w 1921 r. – i ostatni w XX w., pojawiło się pytanie o narodowość).

Z uwagi na aktywną działalność ukraińskich ugrupowań terrorystycznych w powiecie leskim (województwo rzeszowskie) spisu nie przeprowadzono w gminach: Cisna, Stuposiany, Tarnawa Niżna, Wołkowyja i Zatwarnica oraz w 14 gromadach gmin Baligród i Łukowe. Wstępne wyniki spisu podano w prasie dnia 26 marca 1946 r., a w podziale według płci i trzech podstawowych grup wieku, województw (z podaniem liczby Polaków, Niemców i innych), powiatów, miast i gmin wiejskich ukazały się w 1947, nakładem GUS. Zapowiedziana publikacja, zawierająca dane o ludności w podziale według narodowości, nie ukazała się nigdy.

Bardziej dokładne spisy przeprowadzono w Warszawie i Poznaniu.

Według spisu, Polska w 1946 miała populację wielkości 23 929 757.

Wyniki spisu szybko uległy przedawnieniu z powodu masowej repatriacji, wysiedleń i przesiedleń.

Kolejny spis, tym razem już normalny (spis powszechny), przeprowadzono w 1950.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]