Stanisław Dąbrowski (polonista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
doc. Stanisław Dąbrowski podczas inauguracji roku akademickiego na opolskiej WSP

Stanisław Dąbrowski (ur. 1907 r., zm. 1992 r.) – filolog polski, wykładowca i nauczyciel akademicki, związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Mazowsza. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał tytuł magistra[1]. Przed wybuchem II wojny światowej pracował jako nauczyciel m.in. w Gimnazjum im. Piotra Skargi w Pułtusku. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku został ciężko ranny w czasie walk z Niemcami pod Modlinem. Po wyzdrowieniu wrócił do Pułtuska, gdzie nauczał w tajnych kompletach, angażując się jednocześnie w działalność konspiracyjną jako oficer Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny w 1945 roku z żoną Klarą (także polonistką) zamieszkał na Ziemiach Odzyskanych. Zorganizował Liceum Ogólnokształcące w Miliczu oraz przez 5 lat tam pracował. W 1950 roku przeniósł się do Wrocławia, obejmując tam posadę wizytatora szkół średnich w kuratorium[2].

W tym samym roku został też zatrudniony jako wykładowca na Wyższej Szkole Pedagogicznej. Uważał się głównie za nauczyciela-dydaktyka. Był autorem biografii śląskiego pisarza Jana Nikodema Jaronia i wielu artykułów o tematyce śląskoznawczej. Należał do aktywnych działaczy uczelnianych organizacji – związkowych i partyjnych, piastując w nich funkcję kierownicze. W latach 1952-1958 był dziekanem Wydziału Filologicznego WSP w Opolu. W latach 50. XX wieku otrzymał tytuł naukowy doktora nauk humanistycznych. W 1968 roku został mianowany na stanowisko docenta[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Dąbrowski, Działalność Wydziału Filologiczno-Historycznego, [w:] "XX-lecie WSP w Opolu 1950-1970. Księga pamiątkowa", pod red. H. Borka i J. Jakubowskiego, Wrocław-Opole 1970, s. 36-111.
  2. S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie,a fakty, wydarzenia, Opole 2004, s. 29.
  3. S. Nicieja, op. cit., s. 30.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, wyd. UO, Opole 2004.

poprzednik:
-
Dziekan Wydziału Filologicznego WSP
1952-1958
następca:
Józef Madeja