Joanna Czaplińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joanna Iwona Czaplińska
Kraj działania Polska Polska
Data urodzenia 1961
doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: literaturoznawstwo czeskie, filologia słowiańska
Alma Mater Uniwersytet Śląski
Doktorat 1998 – literaturoznawstwo
Uniwersytet Śląski
Habilitacja 2007 – literaturoznawstwo
Uniwersytet Jagielloński
Nauczyciel akademicki
Uczelnia Uniwersytet Opolski
Okres zatrudn. od 2007

Joanna Iwona Czaplińska (ur. 1961 r.[1]) – polska filolog, bohemistka, specjalizująca się w literaturoznawstwie czeskim i filologii słowiańskiej; nauczycielka akademicka związana z uczelniami w Szczecinie i Opolu[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1961 roku. W latach 1977-1979 mieszkała w Pradze, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej i średniej (Gymnázium Wilhelma Piecka), po powrocie do Polski i pomyślnie zdanym egzaminie maturalny podjęła studia filologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie uzyskała tytuł zawodowy magistra[3]. Tam też kontynuowała dalsze kształcenie uzyskując w 1998 roku stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na podstawie pracy pt. Dystopia na tle czeskiej fantastyki naukowej lat 70 i 80 naszego wieku, której promotorem był prof. Józef Zarek[4]. W 2007 roku Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstw o specjalności filologia słowiańska[5].

Nim zdecydowała się w pełni poświęcić się pracy naukowej, zajmowała się dziennikarstwem prasowym i telewizyjnym, przez wiele lat była komentatorką Czeskiej Sekcji Radia BBC, a także tłumaczka literatury czeskiej, zwłaszcza fantastyki naukowej[3]. W latach 1990-2007 pracowała jako adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, od 2001 roku szefując tam Zakładowi Literatury Rosyjskiej, Ukraińskiej i Komparatystyki. W październiku 2007 roku przeniosła się do Opola, gdzie została zatrudniona w Zakładzie Slawistyki Zachodniej i Południowej (do 2014 roku Katedra Slawistyki) Uniwersytetu Opolskiego. W październiku 2008 roku objęła funkcję kierownika tej jednostki, będąc profesorem nadzwyczajnym[3][2]. W 2016 roku została wybrana na urząd dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego[6] na kadencję 2016-20120.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe Joanny Czaplińskiej oscylują wokół zagadnień związanych z literaturą czeska drugiej połowy XX wieku i najnowszą, literaturą emigracyjną oraz zjawiskiem emigracji w szerokim aspekcie, najnowszymi kierunkami rozwoju prozy europejskiej, kulturą popularną[3]. Jest autorka trzech monografii: Dziedzictwo robota. Współczesna czeska fantastyka naukowa, Tożsamość banity. Problematyka autoidentyfikacji w młodej czeskiej prozie emigracyjnej po 1968 roku, która stanowiła jednocześnie podstawę jej kolokwium habilitacyjnego[7], oraz Přidaná hodnota exilu. Úvahy o české exilové literatuře po roce 1968, a także szeregu artykułów naukowych publikowanych w periodykach polskich i czeskich oraz tomach zbiorowych.

W latach 2002-2005 była kierownikiem grantu badawczego Komitetu Badań Naukowych pt. "Czeskie prozatorskie debiuty emigracyjne po 1968 roku". W latach 2008-2012 była koordynatorką uczelnianego projektu "Polsko-czeskie partnerstwo kulturowo-dydaktyczne", realizowanego wraz z Uniwersytetem Palackiego w Ołomuńcu w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska, oraz grantu Funduszu Wyszehradzkiego na uruchomienie nowego przedmiotu – Literatury emigracyjne państw Grupy Wyszehradzkiej i innych narodów słowiańskich. Jest członkinią Komitetu Redakcyjnego czasopisma "Česká literatura" oraz Komitetu naukowego czasopisma "Tahy". Redaktor naukowy czasopisma "Studia Slavica" (wspólnie z Janą Raclavską), wydawanego przez Wydział Filologiczny UO i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie[3]. Była recenzentką rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, powstałych na uczelniach polskich oraz czeskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Data urodzenia w katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp: 20.05.2016]
  2. a b Dr hab. Joanna Iwona Czaplińska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-05-20].
  3. a b c d e Biografia na stronie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego [on-line] [dostęp: 20.05.2016]
  4. Dystopia na tle czeskiej fantastyki naukowej lat 70 i 80 naszego wieku w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2016-05-20].
  5. Brak tytułu w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2016-05-20].
  6. Profesor Czaplińska dziekanem-elektem Wydziału Filologicznego, informacja na stronie WF UO [on-line] [dostęp: 20.05.2016]
  7. Dane na podstawie Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na maj 2016 roku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


poprzednik:
Andrzej Ciuk
Dziekan Wydziału Filologicznego UO
od 2016
następca:
nadal sprawuje urząd