Stare miasto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy zabytkowej dzielnicy miasta. Zobacz też: Stare Miasto i starówka.
Stare Miasto w Warszawie – przykład starego miasta

Stare miasto[1] (także: starówka[2][3]) – historyczne centrum, najstarsza dzielnica europejskich miast[1], często charakteryzująca się zwartą zabudową, a w przeszłości otoczona murami obronnymi. Typowymi budynkami w obrębie starego miasta są kamienice.

Stare miasto a starówka[edytuj | edytuj kod]

Określenie stare miasto jest powszechnie stosowanym, neutralnym terminem w języku ogólnym. Funkcjonujący w języku potocznym wyraz starówka wywodzi się z wiechu i oznaczał początkowo Stare Miasto w Warszawie, przyjął się nawet jako zwyczajowa nazwa własna tej dzielnicy (zgodnie z zasadami ortografii zapisywany jest wówczas wielką literą)[2]. Co najmniej od połowy XX wieku wyraz ten – jako nazwa pospolita – używany jest rzadziej także w odniesieniu do zabytkowych dzielnic innych miast[2]. Określenie to jest odrzucane przez część mieszkańców niektórych miast, np. Gdańska[4], Krakowa[5], czy Torunia[6].

W odniesieniu do dzielnicy Warszawy nazwa Starówka bywa również stosowana w kontekście emocjonalnym, gdy chodzi o podkreślenie tragedii i zniszczenia Starego Miasta podczas powstania warszawskiego i jego powojenną odbudowę. Tak np. w wierszu Antoniego Słonimskiego: Gdzieś na Starówce przeciw czołgom chłopak z butelką szedł benzyny.

W Gdańsku najokazalszą i najbardziej reprezentacyjną częścią historycznego zespołu urbanistyczne jest Główne Miasto. Gdańskie Stare Miasto, położone na północ od Głównego Miasta, jest znacznie skromniejsze, zwłaszcza wobec zniszczeń II wojny światowej i późniejszej odbudowy, która objęła tylko wybrane obiekty.

W Toruniu cały obszar średniowieczny składa się ze Starego Miasta i Nowego Miasta[6].


Przypisy

  1. 1,0 1,1 Uniwersalny słownik języka polskiego, Państwowe Wydawnictwo Naukowe
  2. 2,0 2,1 2,2 Słownik języka polskiego, Witold Doroszewski (red.), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1966
  3. Słownik języka polskiego PWN
  4. Gdzie jest gdańska starówka?
  5. Kraków nie ma starówki.
  6. 6,0 6,1 Stare Miasto w Toruniu