Stracone pokolenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stracone pokolenie (ang. Lost Generation) – nazwa pokolenia amerykańskich pisarzy, które dojrzało podczas I wojny światowej. Termin został spopularyzowany przez Ernesta Hemingwaya, który użył terminu w jednym z dwóch kontrastujących epigrafów jego powieści Słońce też wschodzi. Hemingway przypisuje frazę Gertrudzie Stein, jego ówczesnej mentorce. Do tego pokolenia zaliczają się artyści tacy jak Francis Scott Fitzgerald[1], T.S. Eliot, James Joyce, Sherwood Anderson, John Dos Passos, John Steinbeck, William Faulkner, Waldo Peirce, Isadora Duncan, Abraham Walkowitz, Alan Seeger, Franz Kafka, Henry Miller, Aldous Huxley, Louis-Ferdinand Céline, Erich Maria Remarque oraz kompozytorzy Siergiej Prokofjew, Paul Hindemith, George Gershwin i Aaron Copland.

W literaturze[edytuj]

Gertrude Stein z synem Ernesta Hemingwaya, Jackiem Hemingwayem w 1924. Stein przypisuje się wprowadzenie terminu "Stracone Pokolenie" do powszechnego użytku.

W Ruchomym Święcie, opublikowanym po śmierci Stein i Hemingwaya, pisarz twierdzi, że Stein usłyszała termin od właściciela swojego garażu. Kiedy młody mechanik nie był w stanie naprawić auta wystarczająco szybko, właściciel krzyknął na niego "Wszyscy jesteście "génération perdue""[2] Stein, kiedy opowiadała historię Hemingwayowi, dodała "Właśnie tym jesteście. Wszyscy wy, którzy służyliście podczas wojny. Jesteście straconym pokoleniem[2][3].

"Stracone nie oznacza zaginione, ale zdezorientowane, poszukujące, zagubione - przymiotnik służy podkreśleniu zamieszania, braku celu życiowego u osób które przetrwały wojnę."[4]

Termin został spopularyzowany przez książkę Hemingwaya wydaną w 1926 Słońce też wschodzi, ze względu na jego użycie w epigrafie powieści. Dzieło miało uosabiać powojenne pokolenie ekspatriantów[5]. Hemingway napisał jednak później w liście do swojego edytora, Maxa Perkinsa, że "celem książki" nie było pokazanie straconego pokolenia, a raczej tego, że "ziemia trwa po wsze czasy". Wierzył że postaci w jego dziele mogły zostać "zmaltretowane" ale nie były stracone[6].

W jego wspomnieniach Ruchome Święto, opublikowanych po jego śmierci, Hemingway napisał "próbowałem znaleźć złoty środek pomiędzy słowami właściciela garażu pani Stein oraz Eklezjasty." Kilka linijek później, wspominając ryzyka i straty wojny, dodaje: "Myślałem o pani Stein oraz Sherwoodzie Andersonie, egoizmie i lenistwie umysłowym, i pomyślałem "kto kogo nazywa straconym pokoleniem?""[2]

Inne zastosowania[edytuj]

Termin najczęściej jest używany do określenia okresu od końca I Wojny Światowej do początku Wielkiego Kryzysu. W Stanach Zjednoczonych jest także używany do określenia pokolenia ludzi, którzy dojrzewali niedługo po końcu I Wojny, inaczej nazywanego pokoleniem I Wojny Światowej. Pisarze William Strauss oraz Neil Howe, twórcy teorii pokoleń, definiują Stracone Pokolenie jako osoby urodzone od 1883 do 1900, którzy dojrzewali podczas I Wojny Światowej oraz lat 20.[7] W Europie, znani są także jako "Pokolenie 1914" ze względu na rok rozpoczęcia I Wojny[8]. We Francji, gdzie osiadło wielu ekspatriantów, nazywani są czasem Génération au Feu, "Pokoleniem w ogniu."

W Wielkiej Brytanii, termin był oryginalnie używany do określenia osób, które zginęły podczas wojny,[9] szczególnie w odniesieniu do ofiar pochodzących z wyższych klas, których śmierć była odbierana jak nieproporcjonalnie większa, okradająca kraj z przyszłych elit[10].

Wielu uważało, że "kwiat młodzieży" oraz "najlepsze z narodu" zostało zniszczone. Do ofiar zaliczają się między innymi poeci Isaac Rosenberg, Rupert Brooke, Edward Thomas oraz Wilfred Owen,[11] kompozytor George Butterworth  i fizyk Henry Moseley.

Przypisy

 1. Lapsansky-Werner, Emma J. United States History: Modern America. Boston, MA: Pearson Learning Solutions, 2011. strona 238
 2. a b c ErnestE. Hemingway ErnestE., A Movable Feast, Scribner, 1996, ISBN 0-684-82499-X.
 3. Mellow, James R. (1991).
 4. Hynes, Samuel (1990).
 5. James R. Mellow: Hemingway: A Life Without Consequences. New York: Houghton Mifflin, 1992. ISBN 0-395-37777-3. (ang.)
 6. Carlos Baker: Hemingway, the writer as artist. Princeton, N.J: Princeton University Press, 1972. ISBN 0-691-01305-5. (ang.)
 7. Neil Howe, William Strauss: Generations: The History of Americas Future. 1584 to 2069. New York: William Morrow and Company, 1991, s. 247–260. ISBN 0-688-11912-3. (ang.)
 8. Robert Wohl: The generation of 1914. Cambridge: Harvard University Press, 1979. ISBN 978-0-674-34466-2. (ang.)
 9. The Lost Generation: the myth and the reality (ang.). Aftermath – when the boys came home. [dostęp 6 listopada 2009].
 10. J. M. Winter. Britain's 'Lost Generation' of the First World War. „Population Studies”. 31, s. 449–466, November 1977. DOI: 10.2307/2173368 (ang.). 
 11. What was the 'lost generation'? (ang.). W: Schools Online World War One [on-line]. BBC. [dostęp 22 marca 2012].