Strzelanina w Tuusula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strzelanina w Tuusula
Państwo  Finlandia
Miejsce Tuusula
Data 7 listopada 2007
Godzina 11:44
Liczba zabitych 9 osób
Liczba rannych 12 osób
Typ ataku strzelanina
Sprawca Pekka Auvinen
Położenie na mapie Finlandii
Mapa lokalizacyjna Finlandii
miejsce strzelaniny
miejsce strzelaniny
Ziemia60°24′10″N 25°01′45″E/60,402778 25,029167

Strzelanina w Tuusula – strzelanina, do której doszło 7 listopada 2007 roku w liceum w Tuusula w Finlandii (ok. 50 km na północ od Helsinek). Podczas strzelaniny zginęło 8 osób, a 12 zostało rannych. Zamachowiec popełnił samobójstwo i zmarł w szpitalu z powodu obrażeń mózgu[1].

Przebieg zdarzeń[2][edytuj | edytuj kod]

7 listopada 2007 około południa 18-letni Pekka Auvinen (ur. 4 czerwca 1989, zm. 7 listopada 2007) zaatakował grupę rówieśników w szkole. Chłopak zastrzelił 8 osób: pięciu chłopców, dwie dziewczyny i dyrektorkę szkoły, po czym sam się postrzelił. Wcześniej (o 11:30) na portalu YouTube ukazało się nagranie wideo zapowiadające „szkolną masakrę”. W ciągu kilku godzin portal zanotował około 175 tysięcy wejść na stronę. Właściciele serwisu zablokowali wszystkie materiały tego użytkownika.

Fińskie media, powołując się na źródła policyjne, podały, że napastnik zafascynowany był przemocą, wyrażał podziw dla Hitlera i Stalina. Sam nazywał siebie „socjaldarwinistą”, który „wyeliminuje wszystkich, którzy mu nie pasują”.

Reakcje na tragedię[edytuj | edytuj kod]

W Finlandii po strzelaninie w Tuusula ogłoszono żałobę narodową. Kraj ten jest w czołówce najbezpieczniejszych państw świata[3], ale również trzecim pod względem łatwości zdobycia broni (po Stanach Zjednoczonych i Jemenie)[4]. W efekcie tego wydarzenia władze fińskie zdecydowały się zaostrzyć prawo do posiadania broni, które obecnie pozwala samodzielnie posługiwać się bronią palną już piętnastolatkom. Pekka Auvinen uzyskał pozwolenie na broń miesiąc przed strzelaniną. Rząd fiński nie uległ jednak naciskom Unii Europejskiej, aby prawo do broni przysługiwało tylko pełnoletnim obywatelom[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]