Surrey (Kanada)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Surrey
Ilustracja
Wieża kampusu Fraser University
Dewiza: The future lives here.
Państwo

 Kanada

Prowincja

Kolumbia Brytyjska Kolumbia Brytyjska

Burmistrz

Linda Hepner

Powierzchnia

317,19 km²

Wysokość

0-134 m n.p.m.

Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość


394 976
1245,3 os./km²

Kod pocztowy

V3R–V3X, V4A, V4N, V4P

Położenie na mapie Kolumbii Brytyjskiej
Mapa konturowa Kolumbii Brytyjskiej, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Surrey”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Surrey”
Ziemia49°11′N 122°51′W/49,183333 -122,850000
Strona internetowa

Surrey – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie regionalnym Greater Vancouver.

Liczba mieszkańców Surrey wynosi 394 976. Język angielski jest językiem ojczystym dla 54,8%, francuski dla 0,8% mieszkańców (2006)[1].

Surrey to jedno z najszybciej rozwijających się miast kanadyjskich w latach 90. i następnej dekadzie. „Brama” wjazdowa do aglomeracji Wielkiego Vancouveru (Greater Vancouver District). Miasto położone jest na prawym brzegu rzeki Fraser (Fraser River), połączone z resztą miast aglomeracji Vancouver pięcioma mostami: Port Mann (transkanadyjska szosa nr 1), Alex Fraser (międzynarodowa trasa z Seattle, USA), Pattulo (lokalne połączenie z New Westminster) oraz sąsiadujące z mostem Patullo, dwa mosty kolejowe (dolny, najstarszy w tym regionie, dla transportu kolejowego i górny, dla miejskiej zautomatyzowanej kolejki pasażerskiej Skytrain).

W mieście znajduje się kampus uniwersyteckiego colleg'u Kwantleen i Uniwersytetu Simona Frasera.

Miasto w początkowej fazie rozwoju miało charakter farmersko-robotniczy. Obecnie jest wieloetnicznym i wielokulturowym centrum urbanistycznym. Ze względu na ten charakter miasta jest ono wielowyznaniowe i znajduje się w nim szereg obiektów kościelnych wielu religii: kościoły katolickie, prawosławne, ewangelickie i baptystyczne zbory, meczety i świątynie hinduskie, Sala Zgromadzeń i Sale Królestwa Świadków Jehowy[2].

Polska grupa etniczna liczy ok. 14 tysięcy mieszkańców. Największą grupą etniczną jest grupa hinduska skupiona głównie w dzielnicy północno-zachodniej, na pograniczu miasta Delta. Ta część miasta nazywana jest często żartobliwie „New Delhi”. Miejsce największego skupiska Polaków, we wschodnio-północnej części miasta w dzielnicy Guildford, określane bywa, jako „Wałęsówka”. Od 2008 odbywają się w Surrey (w parku Holland) wielkie festyny wielokulturowe (multicultural) „Fusion Festival”. Bierze w nich udział grupa polska. Organizatorem polonijnej sekcji festynu jest Krystyna Połubińska ze Stowarzyszenia Artystów i Przyjaciół Sztuk „Pod skrzydłami Pegaza”. Regularnym sponsorem polonijnego pawilonu jest Konsulat Generalny RP w Vancouverze[3]. W Surrey wydawane są dwa polskojęzyczne pisma: lokalna „Gazeta Informacyjna” (tygodnik polonijny) pod redakcją Elżbiety Kozar oraz rocznik twórczości polskiej Strumień pod redakcją Bogumiła Pacak-Gamalskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statistics Canada. 2006 Community Profiles
  2. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2015-11-15].
  3. Relacja ze stron PAP-u. [dostęp 2012-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-12)].