Surrey (Kanada)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Surrey
Ilustracja
Wieża kampusu Fraser University
Dewiza: The future lives here.
Państwo  Kanada
Prowincja Kolumbia Brytyjska Kolumbia Brytyjska
Burmistrz Dianne Watts
Powierzchnia 317,19 km²
Wysokość 0-134 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

394 976
1 245,3 os./km²
Kod pocztowy V3R–V3X, V4A, V4N, V4P
Położenie na mapie Kolumbii Brytyjskiej
Mapa lokalizacyjna Kolumbii Brytyjskiej
Surrey
Surrey
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Surrey
Surrey
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Surrey
Surrey
Ziemia 49°11′N 122°51′W/49,183333 -122,850000
Strona internetowa
Portal Portal Kanada

Surrey – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie regionalnym Greater Vancouver.

Liczba mieszkańców Surrey wynosi 394 976. Język angielski jest językiem ojczystym dla 54,8%, francuski dla 0,8% mieszkańców (2006)[1].

Surrey to jedno z najszybciej rozwijających się miast kanadyjskich w latach 90. i następnej dekadzie. "Brama" wjazdowa do aglomeracji Wielkiego Vancouveru (Greater Vancouver District). Miasto położone jest na prawym brzegu rzeki Fraser (Fraser River), połączone z resztą miast aglomeracji Vancouver pięcioma mostami: Port Mann (transkanadyjska szosa nr 1), Alex Fraser (międzynarodowa trasa z Seattle, USA), Pattulo (lokalne połączenie z New Westminster) oraz sąsiadujące z mostem Patullo, dwa mosty kolejowe (dolny, najstarszy w tym regionie, dla transportu kolejowego i górny, dla miejskiej zautomatyzowanej kolejki pasażerskiej Skytrain).

W mieście znajduje się kampus uniwersyteckiego colleg'u Kwantleen i Uniwersytetu Simona Frasera.

Miasto w początkowej fazie rozwoju miało charakter farmersko-robotniczy. Obecnie jest wieloetnicznym i wielokulturowym centrum urbanistycznym. Ze względu na ten charakter miasta jest ono wielowyznaniowe i znajduje się w nim szereg obiektów kościelnych wielu religii: kościoły katolickie, prawosławne, ewangelickie ibaptystyczne zbory, meczety i świątynie hinduskie, Sala Zgromadzeń i Sale Królestwa Świadków Jehowy[2].

Polska grupa etniczna liczy ok. 14 tysięcy mieszkańców. Największą grupą etniczną jest grupa hinduska skupiona głównie w dzielnicy północno-zachodniej, na pograniczu miasta Delta. Ta część miasta nazywana jest często żartobliwie "New Dheli". Miejsce największego skupiska Polaków, we wschodnio-północnej części miasta w dzielnicy Guildford, określane bywa, jako "Wałęsówka". Od 2008 odbywają się w Surrey (w parku Holland) wielkie festyny wielokulturowe (multicultural) "Fusion Festival". Bierze w nich udział grupa polska. Organizatorem polonijnej sekcji festynu jest Krystyna Połubińska ze Stowarzyszenia Artystów i Przyjaciół Sztuk "Pod skrzydłami Pegaza". Regularnym sponsorem polonijnego pawilonu jest Konsulat Generalny RP w Vancouverze[3]. W Surrey wydawane sa dwa polskojęzyczne pisma: lokalna „Gazeta Informacyjna” (tygodnik polonijny) pod redakcją Elzbiety Kozar oraz rocznik twórczości polskiej Strumień pod redakcją Bogumiła Pacak-Gamalskiego.

Przypisy