Wielokulturowość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chińska dzielnica w Londynie

Wielokulturowość (ang. multiculturalism) – idea i model społeczny, według której społeczeństwo powinno cechować się występowaniem grup o różnym pochodzeniu i wyznających sprzeczne systemy normatywne (określające metody kontroli społecznej sposoby oceniania i kontroli postępowania jednostki i osób ją otaczających), termin ten został pierwotnie zapożyczony z socjologii krajów zachodnich. Typowymi społecznościami wielonarodowymi są społeczności amerykańska i kanadyjska, zaś w Europie społeczność brytyjska, francuska i niemiecka. Polska na tym tle jest krajem stosunkowo jednolitym[1].

Wielokulturowość w USA[edytuj | edytuj kod]

Stany Zjednoczone są jednym z przykładów krajów wielokulturowych. Napływ imigrantów z różnych stron świata spowodował powstanie mieszanki etnicznej jak i mieszanki poglądów np. w USA zrodziło się chrześcijaństwo liberalne jak i fundamentalne o skrajnie konserwatywnych poglądach (popierających chrześcijański rekonstrukcjonizm).

Wielokulturowość w Kanadzie[edytuj | edytuj kod]

Kanada wielokrotnie postrzegana jest jako wzorcowy kraj wielokulturowości. Wielokulturowość to oficjalna polityka rządu federalnego od czasów premiera Pierre'a Trudeau. Grupy etniczne otrzymują szeroka pomoc finansowa i merytoryczną od władz federalnych i często prowincjonalnych. W ramach gabinetu rządowego istnieje osobna teka ministerialna ds. wielokulturowości. Popierane jest prywatne szkolnictwo w językach innych niż oficjalne i istnieje możliwość zakwalifikowania programów takich szkół w ramach prowincjonalnych systemów szkół podstawowych i średnich. Przykładem tego może być polonijna szkoła im. Henryka Sienkiewicza w Edmontonie, w prowincji Alberta[2].

Wielokulturowość w Niemczech[edytuj | edytuj kod]

W połowie października 2010 roku kanclerz Niemiec, Angela Merkel na spotkaniu z młodymi działaczami CDU stwierdziła, że polityka multikulti poniosła kompletną klęskę. Kanclerz Niemiec powiedziała, że w praktyce teoria społeczeństwa wielokulturowego nie sprawdziła się. Dotyczyć to ma szczególnie mniejszości muzułmańskiej. Również Horst Seehofer, lider bawarskiej CSU, powiedział, że imigranci z krajów arabskich i Turcji nie chcą się integrować. Mulikulti nie żyje – stwierdził Seehofer[3]. Szacuje się, że co czwarte morderstwo i co trzeci gwałt popełnia w Niemczech cudzoziemiec. Niemiecka policja boi się wjeżdżać do niektórych dzielnic w kraju zamieszkanych przez imigrantów[4].

Wielokulturowość we Francji[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zamieszki we Francji (2005).

W 2011 Prezydent Francji Nicolas Sarkozy uznał niepowodzenie dotychczasowej polityki wielokulturowości. Stwierdził, że "za bardzo koncentrowaliśmy się na tożsamości osoby, która do nas przyjeżdża, zamiast na tożsamości kraju, który udziela jej gościny"[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Paweł Rogaliński: Różnorodność, wielokulturowość. [dostęp 2012-10-22].
  2. Andrzej M. Kobos, Maria Chrzanowska: Polish Education Takes Root in Edmonton [on-line], [w:] Alberta Online Encyclopedia [dostęp: 14.10.2009].
  3. BBC News – Merkel says German multicultural society has failed
  4. Merkel łaje imigrantów
  5. Uważam Rze, 3/2011, 21.02.2011, str. 6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]