jw.org

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
jw.org
Logo
Logo
Typ strony serwis informacyjny
Data powstania 1997
Autor Świadkowie Jehowy
Właściciel Nowojorskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica
Rejestracja brak
Wersje językowe przeszło 980
(również j. polski[1]
i polski migowy[2])
Miejsce w Alexa 641[3]
Strona internetowa
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria

jw.org – oficjalny serwis internetowy Świadków Jehowy[4], zawierający informacje o ich wierzeniach, praktykach religijnych i publikacjach o tematyce biblijnej[5]. Pierwszy serwis internetowy Świadkowie Jehowy utworzyli w styczniu 1997 roku. W swej nowej formie portal jw.org został udostępniony 27 sierpnia 2012 roku. Wcześniej, od 1997 roku Świadkowie Jehowy korzystali również z serwisów watchtower.org oraz jw-media.org. Wydawcą serwisu jest Nowojorskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica[6]. Adres serwisu jest akronimem nazwy Świadkowie Jehowy w języku angielskim – JW (od ang. Jehovah's Witnesses) w domenie .org, przeznaczonej dla pozarządowych organizacji non-profit.

Serwis jw.org jest dostępny w ponad 780 językach, a publikacje biblijne są w nim udostępnione do bezpłatnego pobrania w przeszło 980 językach (w tym w ponad 90 językach migowych)[7]. Serwis jest apolityczny i nie jest powiązany z działalnością biznesową. Jedynym krajem świata, który uniemożliwił na swoim terenie korzystanie z serwisu jw.org, jest Rosja[8].

Zajmuje 1. miejsce w Alexa.com w kategorii Religion and Spirituality (Religia i duchowość)[9]. Natomiast np. w Angoli jest jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych[10].

Opis[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2012 roku trzy strony internetowe Świadków Jehowy połączono w jeden oficjalny serwis – jw.org. Wcześniej wykorzystywane witryny watchtower.org i jw-media.org przestały funkcjonować. Miało to na celu zebranie zawartości wszystkich tych stron w jednym miejscu, by ułatwić dostęp do informacji o Świadkach Jehowy i publikacji biblijnych, w tym czasopism – „Strażnica” i „Przebudźcie się![11]. W serwisie można również czytać Biblię w Przekładzie Nowego Świata[6].

Serwis zawiera informacje o działalności ewangelizacyjnej prowadzonej przez Świadków Jehowy, odpowiedzi na często stawiane pytania, a także adresy Biur Oddziałów, Biur Krajowych, adresy miejsc zebrań Świadków Jehowy oraz informacje dotyczące dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa), jak również daty i miejsca zbliżających się zgromadzeń regionalnych, specjalnych i międzynarodowych. Można w nim także znaleźć interaktywne materiały przeznaczone dla rodzin, nastolatków i dzieci. W dziale „Wiadomości” są zamieszczane bieżące informacje dotyczące działalności Świadków Jehowy na całym świecie[12][13]. W odpowiednich działach zamieszczone są materiały dla prawników, dziennikarzy i lekarzy. Strona umożliwia również złożenie w przeszło 1000 językach prośby o kontakt w sprawie korzystania z bezpłatnego domowego studium Biblii.

Serwis zawiera także materiały i publikacje wykorzystywane w programie zebrań zborowych oraz pieśni Królestwa. Służy też do przekazywania informacji pomiędzy poszczególnymi zborami a Biurem Oddziału; umożliwia transmisje z różnych zgromadzeń oraz zebrań zborowych w ponad 360 językach (w tym w polskim oraz w polskim migowym) – również „na żywo” (funkcje dostępne po zalogowaniu).

W ciągu dwóch pierwszych lat funkcjonowania serwisu, od 27 sierpnia 2012 roku do 31 sierpnia 2014 roku, witrynę odwiedzono ponad 850 milionów razy, zarejestrowano 4 miliardy odsłon poszczególnych stron, pobrano łącznie ponad miliard różnych publikacji w formatach cyfrowych, obejrzano lub pobrano ponad 159 milionów filmów. W tym czasie poprzez stronę internetową wpłynęło też ponad 100 tysięcy próśb o studium biblijne[14]. Średnio dziennie wpływało około 100 próśb o takie studium[12]. Do roku 2018 wpłynęło ich ponad 400 000[15].

W 2013 roku serwis internetowy jw.org był dostępny w 300 językach, a w przeszło 500 można było pobrać materiały oparte na Biblii. Dzienna liczba wejść na stronę przekraczała 750 tysięcy. Każdego miesiąca odwiedzający serwis pobierali z niego ponad 3 miliony książek, 4 miliony czasopism i 22 miliony plików dźwiękowych[6][16]. W 2014 roku serwis był dostępny w przeszło 600 językach, a publikacje biblijne w przeszło 700 językach. Dzienna liczba wejść na stronę osiągała 2,06 miliona odsłon[8].

Oprócz strony informacyjnej w portalu funkcjonuje Biblioteka Internetowa Strażnicy zapewniająca dostęp do publikacji Świadków Jehowy z lat 1950–2018 w przeszło 580 językach (w tym również w języku polskim 1970–2018[17] oraz polskim języku migowym[18])[19] oraz telewizja internetowa JW Broadcasting.

JW Broadcasting[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2014 roku na zgromadzeniu statutowym Towarzystwa Strażnica ogłoszono uruchomienie telewizji internetowej „JW Broadcasting”, początkowo tylko w języku angielskim, a później udostępnionej w wielu wersjach językowych. W maju 2015 roku audycje tej telewizji były dostępne w 40 językach, w tym w języku polskim[a].

Do wsparcia Działu Nagrań Dźwiękowych i Filmów Wideo zajmującego się audycjami i filmami „JW Broadcasting”, pracującego pod nadzorem Komitetu Nauczania i znajdującego się w Biurze Głównym Świadków Jehowy Ciało Kierownicze powołało 12 Regionalnych Zespołów Wideo. Pracują one w 11 Biurach Oddziału w Kanadzie, Ameryka Centralna (Meksyk), Brazylia, Wielka Brytania, Skandynawia, Holandia, Europa Centralna (Niemcy), Południowa Afryka, Korea, Japonia, Australazja (Australia) oraz w Mira Loma w Kalifornii (Stany Zjednoczone).

Telewizja internetowa „JW Broadcasting” jest dostępna w ponad 260 językach, w tym w 36 językach migowych[20]. Telewizja zawiera audycje nagrane w studiu JW Broadcasting, wybrane filmy z serwisu jw.org oraz sekcje „Filmy na życzenie” i „Audio”. Natomiast sekcja „Transmisja strumieniowa” zawiera 11 kanałów strumieniowych z programem emitowanym 24 godziny na dobę.

Co miesięczne audycje telewizji internetowej „JW Broadcasting” prowadzi jeden z członków Ciała Kierowniczego lub jeden z pomocników współpracujących z którymś z komitetów Ciała Kierowniczego[21][22].

Popularyzacja serwisu[edytuj | edytuj kod]

Popularyzacja serwisu na „20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie” (2016)

W sierpniu 2014 roku Świadkowie Jehowy przeprowadzili ogólnoświatową kampanię popularyzującą serwis. Brało w niej udział ponad 8 200 000 głosicieli w 239 krajach. Proponowali traktat Gdzie szukać odpowiedzi na ważne pytania życiowe?[23], który kieruje uwagę na serwis jw.org oraz na film Dlaczego warto studiować Biblię?[24], który w styczniu 2015 roku był dostępny w 569 językach[25] (w styczniu 2018 roku w przeszło 900 językach). Dzięki tej kampanii jeszcze w tym samym miesiącu liczba wejść do serwisu wzrosła o ponad 20 procent i wyniosła blisko 65 milionów. W skali całego świata prawie 10 000 osób poprosiło za pośrednictwem serwisu o bezpłatne domowe studium Biblii – o 67 procent więcej niż w poprzednim miesiącu[26].

Serwis internetowy jest popularyzowany nie tylko w czasie działalności kaznodziejskiej (od domu do domu i publicznej[27]), ale również na targach książek[28] (także w Polsce na 18., 19. i 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie[29] oraz 26. Wrocławskich Targach Dobrej Książki[30]) oraz w mediach[31].

Zakaz korzystania z serwisu w Rosji[edytuj | edytuj kod]

7 sierpnia 2013 roku Centralny Sąd Rejonowy w rosyjskim mieście Twer (około 160 kilometrów na północ od Moskwy) orzekł, że dostęp do serwisu internetowego Świadków Jehowy jw.org powinien zostać zablokowany na terenie całej Federacji Rosyjskiej[32]. Postanowienie to zostało wydane bez powiadomienia o postępowaniu sądowym wydawców serwisu: Nowojorskiego Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego — Strażnica, nie dając tym samym możliwości złożenia przez wydawców serwisu jakichkolwiek wyjaśnień[33][b].

O postanowieniu sądu rejonowego Świadkowie Jehowy dowiedzieli się z lokalnych mediów dopiero miesiąc później. Bezzwłocznie założono apelację do Sądu Okręgowego w Twerze oraz z własnej inicjatywy usunięto z części serwisu dostępnej w Rosji te publikacje biblijne, które zostały zakazane przez rosyjskie sądy (np. książkę Mój zbiór opowieści biblijnych)[8]. 22 stycznia 2014 roku trzech sędziów Sądu Okręgowego w mieście Twer – mimo nacisków ze strony prokuratury wspieranej przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – wydało postanowienie, w którym stwierdzono, że sąd rejonowy pogwałcił prawa właściciela serwisu – Nowojorskiego Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego — Strażnica – oraz nakazano przeprowadzenie ponownego procesu, by umożliwić wysłuchanie argumentów obu stron. Tym samym Sąd okręgowy uchylił wyrok sądu niższej instancji delegalizujący serwis jw.org[34][35][36].

Prokuratura nalegała na obłożenie zakazem serwisu jw.org, ponieważ wcześniej udostępniano w nim sześć publikacji religijnych uznanych przez rosyjskie sądy za „ekstremistyczne”. Sąd Okręgowy uznał, że skoro właściciele serwisu usunęli wszystkie rzekomo „ekstremistyczne” publikacje religijne z części serwisu dostępnej w Rosji, to nie zachodzą żadne podstawy prawne do zdelegalizowania serwisu. Wyrok ten kończył postępowanie sądowe, jednak prokuratorowi przysługiwało prawo do skargi kasacyjnej, której sąd nie jest zobowiązany przyjąć do rozpatrzenia[8].

Zastępca prokuratora generalnego Sabir Kechlerow złożył skargę kasacyjną. 2 grudnia 2014 roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej, mimo braku prawidłowego powiadomienia Świadków Jehowy o rozprawie i pod nieobecność obrony, rozpatrzył skargę. Choć Sąd Najwyższy przyznał, że od ogłoszenia wyroku w 2013 roku w serwisie nie ma publikacji religijnych uznanych za zakazane, to jednak bez uzasadnionych powodów uznał, że publikacje te mogą się w nim ponownie pojawić. Na tej podstawie Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie Sądu Okręgowego i uprawomocnił orzeczenie sądu pierwszej instancji uznające, że serwis jw.org ma charakter ekstremistyczny. Świadkowie Jehowy odwołali się od wyroku, składając w Sądzie Najwyższym wniosek w trybie nadzoru, który został odrzucony, a także wnieśli apelację do prezesa Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej, która została odrzucona 8 lipca 2015 roku[8].

21 lipca 2015 roku Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej dodało serwis jw.org do federalnej listy materiałów ekstremistycznych, a propagowanie serwisu jest w tym kraju przestępstwem. Zgodnie z tym rozporządzeniem dostawcy internetu w Rosji zablokowali do niego dostęp swoim abonentom. Tym samym Rosja jest jedynym krajem na świecie, który zakazał dostępu do serwisu jw.org na swoim terytorium[8].

Logo „JW.ORG” na Sali Królestwa w Alavus w Finlandii

W 2014 roku dzienna średnia wizyt w serwisie jw.org z terenu Rosji wyniosła 285 tysięcy, a miesięczna średnia pobrań to 2,6 miliona plików. Ponadto w 2014 roku w rosyjskim języku migowym pobrano ponad 3,5 miliona plików[8][c].

[edytuj | edytuj kod]

Logo serwisu, białe litery „JW .ORG” umieszczone w dwóch rzędach na niebieskim tle, jest znakiem graficznym umieszczanym na nieruchomościach należących do Świadków Jehowy. Znajdują się one na budynkach Biura Głównego, Biur Oddziałów, Farmach Strażnicy, Centrum Szkoleniowego Towarzystwa Strażnica, Sal Zgromadzeń i Sal Królestwa.

Od 2013 roku logo serwisu wraz z kodem QR pozwalającym otworzyć stronę www, znajduje się również na wszystkich publikacjach Świadków Jehowy.


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Początkowo filmy z napisami po polsku, od września 2015 filmy z lektorem (niektóre dubbingowane lub z lektorem wielogłosowym), a od kwietnia 2017 także w polskim języku migowym.
 2. Podobny przypadek miał miejsce w czerwcu 2010 roku, gdy władze w Komsomolsku nad Amurem we wschodniej Rosji przez pewien czas zablokowały dostęp do oficjalnej strony internetowej www.watchtower.org, nie informując o tym właścicieli tej strony (Źródło: Öffentlicher Zugang zu religiöser Website in Russland gesperrt. jehovaszeugen.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-11)].)
 3. W Rosji telewizja Świadków Jehowy „JW Broadcasting” jest dostępna poprzez inne serwisy internetowe (źródło).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Watchtower: jw.org (język polski). jw.org. [dostęp 2018-08-31].
 2. Watchtower: jw.org (polski język migowy). jw.org. [dostęp 2017-01-25].
 3. How popular is jw.org? (ang.). alexa.com. [dostęp 2018-10-10].
 4. Watchtower: Zorganizowani do spełniania woli Jehowy. Selters/Taunus: Towarzystwo Strażnica, sierpień 2015, s. 88, 89.
 5. George D. Chryssides, Ron Geaves: The Study of Religion: An Introduction to Key Ideas and Methods. Wyd. 2. Bloomsbury Publishing Plc, 2014, s. 347. ISBN 978-1-4725-6732-1. (ang.)
 6. a b c Watchtower: Królestwo Boże panuje!. Selters/Taunus: Towarzystwo Strażnica, 2014, s. 76.
 7. Watchtower: Wybierz swój język. jw.org. [dostęp 2018-10-10].
 8. a b c d e f g Watchtower: Rosja delegalizuje oficjalny serwis internetowy Świadków Jehowy. jw.org, 2015-07-25. [dostęp 2015-10-16].
 9. The top 500 sites on the web (ang.). alexa.com. [dostęp 2017-11-04].
 10. How popular is jw.org? (ang.). alexa.com. [dostęp 2018-08-31].
 11. Watchtower: Specjaliści przeciwni delegalizacji serwisu jw.org w Rosji. jw.org, 2015-10-14. [dostęp 2015-10-27].
 12. a b Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2013. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2013, s. 19.
 13. Watchtower. Co można znaleźć na naszej stronie internetowej?. „Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?”, s. 31, 2014. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica. 
 14. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2015. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2015, s. 177.
 15. Watchtower. Uczmy prawdy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 12, 2018-10. Towarzystwo Strażnica. 
 16. Watchtower: Serwis jw.org dostępny w przeszło 300 językach!. jw.org. [dostęp 2015-10-24].
 17. Watchtower: Biblioteki. jw.org. [dostęp 2018-06-09].
 18. Watchtower: Biblioteka (polski język migowy). jw.org. [dostęp 2017-07-10].
 19. Watchtower: Narzędzia do odkrywania skarbów duchowych. jw.org. [dostęp 2015-12-28].
 20. Watchtower: Telewizja internetowa. jw.org, 2014-10-08. [dostęp 2018-08-27].
 21. Watchtower: Sprawozdanie ze zgromadzenia statutowego w 2014 roku. Sto lat rządów Królestwa!. jw.org. [dostęp 2015-05-14].
 22. JW Broadcasting – listopad 2015. tv.jw.org, 2015-11-02. [dostęp 2015-11-05].
 23. Watchtower: Gdzie szukać odpowiedzi na ważne pytania życiowe?. jw.org. [dostęp 2016-11-02].
 24. Watchtower: Dlaczego warto studiować Biblię?. jw.org. [dostęp 2016-11-02].
 25. Watchtower: Filmy w setkach języków. jw.org. [dostęp 2015-10-23].
 26. Watchtower: Ogólnoświatowa kampania informowania o serwisie jw.org. jw.org. [dostęp 2015-10-23].
 27. Watchtower: Serwis jw.org — narzędzie do szerzenia prawdy biblijnej. jw.org. [dostęp 2015-10-23].
 28. * Watchtower: Popularyzowanie serwisu JW.ORG na targach książki w Toronto. jw.org. [dostęp 2015-10-23].
  * Watchtower: Świadkowie biorą udział w targach wydawniczych w stolicy Meksyku. jw.org, 2014-07-03. [dostęp 2015-10-23].
  * Watchtower: Świadkowie Jehowy na największych hiszpańskojęzycznych targach książki. jw.org, 2015-05-22. [dostęp 2015-10-23].
  * Watchtower: Docieranie do wielu ludzi na targach książki. tv.jw.org, 2015-05-04. [dostęp 2015-10-24].
  * Watchtower: Stoisko Świadków Jehowy na Międzynarodowych Targach Książki w Chorwacji. jw.org, 2015-01-13. [dostęp 2015-10-23].
  * Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 2015. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2015, s. 158, 159.
  * Telenoticias: Presentan conferencia “Házte amigo de Jehová” en la Feria del Libro (hiszp.). telenoticias.com.do, 2014-04-28. [dostęp 2015-10-24].
  * Telenoticias: Testigos de Jehová tendrán stand en la XVIII Feria del Libro (hiszp.). telenoticias.com.do, 2015-04-24. [dostęp 2015-10-24].
 29. * Targi w Krakowie: 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Lista wystawców. targi.krakow.pl. [dostęp 2015-10-23].
  * Targi w Krakowie: 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Lista wystawców. targi.krakow.pl. [dostęp 2015-10-23].
  * Targi w Krakowie: 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Lista wystawców. event.targi.krakow.pl. [dostęp 2016-11-02].
 30. Wrocławski Dom Literatury: Lista wystawców – plan stoisk 26. WTDK 2017. domliteratury.wroc.pl. [dostęp 2017-11-30].
 31. * Jehovas Zeugen in Deutschland: Monatliche Radiosendungen von Jehovas Zeugen (03.05.2015: Website jw-org, NDR Info (niem.). jwconf.org. [dostęp 2016-01-16].
  * Jehovas Zeugen in Deutschland: Monatliche Radiosendungen von Jehovas Zeugen (10.08.2014: Website jw-org, Bayern2 Positionen (niem.). jwconf.org. [dostęp 2016-01-16].
 32. России не нравится всемирный сайт Свидетелей Иеговы jw.org. fakt777.ru. [dostęp 2015-10-26]. (zarch.)
 33. Watchtower: Rosja dąży do zdelegalizowania na mocy wyroku sądowego popularnego serwisu internetowego o tematyce biblijnej. jw.org, 2014-01-21. [dostęp 2015-10-16].
 34. Watchtower: Rosyjski sąd apelacyjny staje w obronie praw człowieka i odmawia zdelegalizowania serwisu JW.ORG. jw.org, 2014-03-03. [dostęp 2015-10-16].
 35. Watchtower: Najnowsze wiadomości: Nieskuteczna próba delegalizacji serwisu JW.ORG. jw.org, 2014-03-03. [dostęp 2015-10-16].
 36. ITAR-TASS: Суд не нашел основания для запрета международного сайта Свидетелей Иеговы (ros.). tass.ru, 22 stycznia 2014. [dostęp 2015-10-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]