Swoge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Swoge
Своге
Ilustracja
Plac główny w Swoge
Państwo  Bułgaria
Kmet Żoro Cwetkow
Powierzchnia 21,932 km²
Wysokość 470 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

8 314
Nr kierunkowy 0726
Kod pocztowy 2260
Tablice rejestracyjne CO
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Swoge
Swoge
Ziemia42°57′34,67″N 23°20′53,77″E/42,959631 23,348269
Portal Portal Bułgaria

Swoge (bułg. Своге) – miasto w zachodniej Bułgarii, w obwodzie sofijskim. To ośrodek administracyjny Gminy Swoge.

Cerkiew pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła
Stacja kolejowa
Urząd miasta i gminy
Widok na stadion
Biblioteka
Główna ulica w Swoge

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miasto leży w górskim terenie, które położone jest w wąwozie, nad ujściem Iskrecka reka do Iskyru. W tym miejscu graniczą ze sobą trzy góry: Mała Płanina, Golema Płanina i Ponor. Swoge znajduje się 33 km od Sofii. Obszar ten jest siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym ponad 40 gatunków wymienionych w Czerwonej Księdze Bułgarii.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Swoge leży w klimacie umiarkowanym ciepłym, jest to teren górzysty dlatego są tu mroźne zimy i chłodne lata. Jeden z chłodniejszych miejsc Bułgarii. Wzdłuż Iskrecka Reka (dopływ rzeki Iskyr) występuje szczególny mikroklimat, idealny do leczenia w chorób płuc.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Struktury geologiczne regionu Swoge reprezentowane są przez skał z okresu triasu, karbonu, ordowiku, jury. Skład skał to głównie wapienie, dolomity, piaskowce, argility, kwarcyty, margiele, i wiele innych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starożytność[edytuj | edytuj kod]

Ślady zamieszkania na tym terenie zaobserwowano już w starożytności, swoją pierwszą osadę założyli Trakowie z plemienia Tribali, z tego okresu pozostało kilka fortyfikacji, które były przeznaczone do powstrzymania inwazji barbarzyńców. Pozostały także trzy cmentarze. Znaleziska archeologiczne od IV - I wieku p.n.e. wskazują, że ten region był w stosunkach handlowych ze światem śródziemnomorskim, znaleziono również greckie i rzymskie monety, które są dowodem tej tezy.

Średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

W V wieku osada była atakowana przez Słowian. Zachowały się też liczne pozostałości zamków związane z dużej aktywności budowlanej cesarza Justyniana I Wielkiego, w celu wzmocnienia Półwyspu Bałkańskiego, przed najazdami Słowian i Protobułgarów, Gotów, Awarów. Te ziemie zostały włączone do Pierwszego Cesarstwa bułgarskiego w na początku IX wieku, kiedy wojska chana Kana Subigi Kruma Strasznego zdobyły te tereny w celach strategicznych. Domniemywa się, że oddziały wojsk Kana Kruma zostały pokonane przez bizantyjską armię cesarza Nicefora I Genika w pobliżu wsi Gubisław, gdzie wieś nawet nosi nazwę "gubi" z języka bułgarskiego: przegrać, jednak niestety nie ma wystarczających danych z okresu wczesnego średniowiecza. Po upadku Bułgarii pod rządami Turków, populacja w miasteczku wzrosła znacząco.

XV-XVIII wiek[edytuj | edytuj kod]

W XV - XVI wieku wznoszono wiele cerkwi. Powstał klasztor. W 1871 roku, przybył tu Wasyl Lewski nazywany apostołem wolności z zadaniem rewolucyjnej komisji. Po wyzwoleniu Bułgarii, region Swoge jest stosunkowo słabo rozwinięty gospodarczo. Głównym zajęciem ludności było prymitywne rolnictwo, zwierząt gospodarskich i leśnych. W końcu XIX w. została zbudowana linia kolejowa między Sofią a Romanem.

XIX-XX wiek[edytuj | edytuj kod]

W roku 1900 Swoge staje się centrum administracyjnym gminy odbierając tytuł ten miejscowości Iskrec z powodu dobrych stanowiskach gospodarczych i strategicznych. Powstały wykopaliska węgla, stopniowo rozwijała się gospodarka Swoge, W 1921 roku została założona fabryka cukru i czekolady, gdzie pracowało około 200 pracowników. Powstawały szkoły i ośrodki kultury.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Miejsce wypoczynkowe, miasto dysponuje licznymi zabytkami oraz walorami przyrodniczymi; jaskiniami; ścieżkami edukacyjnymi. Około 20 km od Swoge znajduje się góra wspinaczkowa Łataniszki skali, która się najczęściej odwiedzaną i znaną w Bułgarii.

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]

W Swoge jest słynna fabryka czekolady "Kraft Foods", która jest wręcz symbolem miasta. Zakład balustrad i wyposażenia hotelu. Są tu również tworzone tekturowe produkty "Grafobal Bułgarii". Duże znaczenie dla gospodarki miasta mają kopalnie węgla kamiennego i kopalnie uranu.

Struktury wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy w większości są prawosławni, także adwentystyczni. Istnieją dwie cerkwie.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W mieście działają 3 przedszkola, jedna szkoła podstawowa, jedno gimnazjum, jedno liceum.

Kultura i instytucje[edytuj | edytuj kod]

Jest tutaj biblioteka, założona w 1907 roku, nosząca imię "Gradiszte", która jest ośrodkiem kulturowym Swoge. Istnieją także teatry i muzea. W Swoge jest jedyny w gminie szpital.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Istnieje tu klub piłkarski Sportist Swoge, założony w 1924 roku, występujący regularnie w lidze bułgarskiej, grający na stadionie imienia Czawdara Cwetkowa.

Urodzeni w Swoge[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Swoge (stacja kolejowa)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]