Symbole kanadyjskiej prowincji Quebec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oficjalne symbole prowincji Quebec

Motto
Je me souviens
Pamiętam
Flaga
Quebec Biały krzyż na lazurowym lub błękitnym tle rozdziela flagę na cztery części i symbolizuje katolickie dziedzictwo oraz czystość zamiarów, kolor błękitny na fladze jest kolorem francuskiej monarchii, podobnie jak kwiaty białych lilii, które nawiązują do francuskich korzeni Quebecu. Flaga w obecnym kształcie została przyjęta w 1948 roku.
Herb
Armoiries du Québec.svg Herb przedstawia na tarczy trójdzielnej w pas, w polu górnym błękitnym trzy złote lilie. W polu drugim środkowym czerwonym złotego idącego lwa angielskiego. W polu trzecim dolnym złotym trzy zielone liście klonu wyrastające z jednej gałęzi. Na tarczy korona. Pod tarczą srebrna wstęga z dewizą w języku francuskim - „Je me souviens” (Pamiętam).

Herb prowincji został nadany w roku 1939.

Symbole zwierzęce i roślinne
Harfang en vol 1.jpg Bubo scandiacus (puchacz śnieżny) – spotykany niemal wyłącznie na dalekiej północy. Symbolizuje quebeckie zimy i ogrom terytorium prowincji, która rozciąga się aż po strefę arktyczną na północy. Ptak został zaadaptowany jako symbol w 1987 roku.
Iris versicolor FWS.jpg Iris versicolor (kosaciec różnobarwny) – jest rośliną z rodziny kosaćcowatych. Rośnie na większości obszaru prowincji, poza porośniętą tajgą północą. Porasta tereny wilgotne. Jako symbol został zaadaptowany w 1999 roku, wcześniej symbolem roślinnym prowincji była lilia biała, która nie jest jednak rośliną rodzimą dla Quebecu.
Bouleau jaune.jpg Betula alleghaniensis (brzoza żółta) – drzewo bardzo powszechne w dolinie Rzeki Świętego Wawrzyńca, było wykorzystywane już przez pierwszych osadników w czasach Nowej Francji m.in. do wyrobu mebli. Zaadaptowane jako symbol w 1993 roku.