Symbole kanadyjskiej prowincji Quebec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oficjalne symbole prowincji Quebec

Motto
Je me souviens
Pamiętam
Flaga
Quebec Biały krzyż na lazurowym lub błękitnym tle rozdziela flagę na cztery części i symbolizuje katolickie dziedzictwo oraz czystość zamiarów, kolor błękitny na fladze jest kolorem francuskiej monarchii, podobnie jak kwiaty białych lilii, które nawiązują do francuskich korzeni Quebecu. Flaga w obecnym kształcie została przyjęta w 1948 roku.
Herb
Armoiries du Québec.svg Herb przedstawia na tarczy trójdzielnej w pas, w polu górnym błękitnym trzy złote lilie. W polu drugim środkowym czerwonym złotego idącego lwa angielskiego. W polu trzecim dolnym złotym trzy zielone liście klonu wyrastające z jednej gałęzi. Na tarczy korona. Pod tarczą srebrna wstęga z dewizą w języku francuskim - „Je me souviens” (Pamiętam).

Herb prowincji został nadany w roku 1939.

Symbole zwierzęce i roślinne
Harfang en vol 1.jpg Bubo scandiacus (puchacz śnieżny) – spotykany niemal wyłącznie na dalekiej północy. Symbolizuje quebeckie zimy i ogrom terytorium prowincji, która rozciąga się aż po strefę arktyczną na północy. Ptak został zaadaptowany jako symbol w 1987 roku.
Iris versicolor FWS.jpg Iris versicolor (kosaciec różnobarwny) – jest rośliną z rodziny kosaćcowatych. Rośnie na większości obszaru prowincji, poza porośniętą tajgą północą. Porasta tereny wilgotne. Jako symbol został zaadaptowany w 1999 roku, wcześniej symbolem roślinnym prowincji była lilia biała, która nie jest jednak rośliną rodzimą dla Quebecu.
Bouleau jaune.jpg Betula alleghaniensis (brzoza żółta) – drzewo bardzo powszechne w dolinie Rzeki Świętego Wawrzyńca, było wykorzystywane już przez pierwszych osadników w czasach Nowej Francji m.in. do wyrobu mebli. Zaadaptowane jako symbol w 1993 roku.