Flaga Kanady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Kanady
Flaga Kanady używana w latach 1868-1921
Flaga Kanady w latach 1921-1957
Flaga Kanady w latach 1957-1965
Nieprzyjęta propozycja flagi
Wcześniejsza wersja z 1964

Flaga Kanady – prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy: czerwony, biały i czerwony, z umieszczonym w centrum, na białym pasie, czerwonym liściem klonu.

Symbolika[edytuj]

Kolory biały i czerwony są oficjalnymi kolorami Kanady, nadanymi temu krajowi w 1921 przez króla Jerzego V.

Historia[edytuj]

Początkowo Kanada używała flagi brytyjskiej tzw. Union Jack. W 1926 pierwszy raz powstał pomysł stworzenia własnej flagi Kanady. Projekt nie wyszedł jednak poza wstępną fazę. Dopiero po dwudziestu latach wrócono do tej idei. W 1946 Parlament Kanady rozpisał konkurs na projekt flagi. Otrzymano ponad 2600 prac. Jednak konkurs nie został wtedy rozstrzygnięty. Dopiero w 1964 roku premier Lester Pearson, wobec zbliżającej się setnej rocznicy Konfederacji Kanady, zakomunikował kolejny zamiar, tym razem udany, stworzenia flagi kraju. Utworzono mieszany senacko-parlamentarny komitet mający za zadanie wybór projektu. Ostatecznie wyselekcjonowano trzy:

  • Czerwona bandera z brytyjskim Union Jack i burbońskimi liliami (symbol Quebecu). Flaga ta miała symbolizować równowagę pierwiastków brytyjskich i frankofońskich w społeczeństwie kanadyjskim.
  • Flaga przypominająca dzisiejszą, w której zamiast jednego klonowego liścia znajdowała się gałązka trzech liści.
  • Biało czerwona flaga z jednym, stylizowanym liściem klonu.

Ostatecznie wybrano trzeci projekt. Nowa flaga została po raz pierwszy wywieszona 15 lutego 1965 roku na Parliament Hill w Ottawie, na uroczystości z udziałem gubernatora generalnego Georges'a Vaniera, premiera Lestera Pearsona, członków rządu oraz tłumu Kanadyjczyków[1].

Konstrukcja i wymiary[edytuj]

Flaga Kanady jest prostokątem o stosunku boków 2:1.

Flaga podzielona jest na trzy obszary. Dwa zewnętrzne, w czerwonym kolorze, mają poziome boki równe jednej czwartej poziomego boku całej flagi. Środkowe, białe pole jest kwadratem i zajmuje połowę całej powierzchni flagi. W środkowej części na białym tle umieszczony jest czerwony, stylizowany liść klonowy o jedenastu wierzchołkach.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. The National Flag of Canada (ang. • fr.). Canadian Heritage. [dostęp 2013-10-22].