Syn Jazdona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Syn Jazdona: powieść historyczna z czasów Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego
Ilustracja
Autor

Józef Ignacy Kraszewski

Typ utworu

powieść historyczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1880

Wydawca

Spółka Księgarzy Warszawskich

poprzednia
Waligóra
następna
Pogrobek

Syn Jazdona: powieść historyczna z czasów Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego – powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego wydana po raz pierwszy w 1880 roku, należąca do cyklu Dzieje Polski.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozpoczyna się w 1241 roku, w chwili kiedy tytułowy bohater imieniem Pawlik, syn możnowładcy - Jazdona herbu Półkoza, ma 19 lat. Autor ukazuje go jako lekkoducha i okrutnika trawiącego czas na zabawach i pijaństwie, dotkliwie dający się we znaki okolicznej ludności, przez budzące grozę wybryki. Kiedy na ziemie polskie najeżdżają Tatarzy, Pawlik bierze udział w walce, mężnie walcząc w bitwie pod Legnicą, gdzie cudem unika śmierci. Jednakże te przeżycia nie zmieniają jego charakteru.

Tablica upamiętniająca Józefa Ignacego Kraszewskiego w Legnicy

Następnie jest rok 1266. Ponownie widzimy Pawlika, który wykorzystując podstęp, intrygi, przekupstwo na olbrzymią skalę, zostaje przez kapitułę wybrany biskupem krakowskim. Charakteru Pawła z Przemankowa bynajmniej fakt ów nie zmienia na lepsze. Jest człowiekiem pełnym pychy, butnym, aroganckim i bezwzględnym. Nie istnieją dla niego żadne wartości moralne, nie waha się popełnić żadnej zbrodni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Ignacy Kraszewski, "Syn Jazdona", wyd. LSW, 1959.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]