Syn Jazdona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Syn Jazdona: powieść historyczna z czasów Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego
Ilustracja
Autor Józef Ignacy Kraszewski
Typ utworu powieść historyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1880
Wydawca Spółka Księgarzy Warszawskich
poprzednia
Waligóra
następna
Pogrobek

Syn Jazdona: powieść historyczna z czasów Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego – powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego wydana po raz pierwszy w 1880 roku, należąca do cyklu Dzieje Polski.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozpoczyna się w 1241 roku, w chwili kiedy tytułowy bohater imieniem Pawlik, syn możnowładcy - Jazdona herbu Półkoza, ma 19 lat. Autor ukazuje go jako lekkoducha i okrutnika trawiącego czas na zabawach i pijaństwie, dotkliwie dający się we znaki okolicznej ludności, przez budzące grozę wybryki. Kiedy na ziemie polskie najeżdżają Tatarzy, Pawlik bierze udział w walce, mężnie walcząc w bitwie pod Legnicą, gdzie cudem unika śmierci. Jednakże te przeżycia nie zmieniają jego charakteru.

Następnie jest rok 1266. Ponownie widzimy Pawlika, który wykorzystując podstęp, intrygi, przekupstwo na olbrzymią skalę, zostaje przez kapitułę wybrany biskupem krakowskim. Charakteru Pawła z Przemankowa bynajmniej fakt ów nie zmienia na lepsze. Jest człowiekiem pełnym pychy, butnym, aroganckim i bezwzględnym. Nie istnieją dla niego żadne wartości moralne, nie waha się popełnić żadnej zbrodni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Ignacy Kraszewski "Syn Jazdona", wyd. LSW, 1959.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]