Przejdź do zawartości

Tōkyō Babylon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tōkyō Babylon
jap. 東京BABYLON
(Tōkyō Babylon)
Gatunekdark fantasy, shōnen-ai
Manga
AutorClamp
WydawcaShinshokan
Polski wydawcaJaponica Polonica Fantastica
Odbiorcyshōjo
Drukowana wSouth
Gekkan Wings
Wydawana19901993
Liczba tomów7
OVA
ReżyserKōichi Chigira
StudioAnimate Film
Liczba odcinków2
Data wydania1992
Film live action
Tokyo Babylon 1999
Wydany1993
Telewizyjny serial anime
Tokyo Babylon 2021
ReżyserShingo Suzuki, Susumu Kudo
ScenariuszJun Kumagai
MuzykaNoriyuki Asakura
StudioGoHands

Tōkyō Babylon (jap. 東京 BABYLON)manga stworzona przez grupę Clamp w latach 1990-1993, prequel mangi X.

Na podstawie mangi wydano dwie serie OVA, serię telewizyjną oraz film live action.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1991, ostatnie dni japońskiej bańki spekulacyjnej. W Tokio zakradająca się ciemność karmi złe duchy, za których zwalczanie odpowiadają onmyōji. Dwoje najsilniejszych to przystojny weterynarz Seishirō i Subaru, młody dziedzic starożytnego klanu Sumeragi[1].

Główne postacie

[edytuj | edytuj kod]
  • Subaru Sumeragi (jap. 皇昴流 Sumeragi Subaru) – bardzo utalentowany onmyōji i 13. przywódca klanu Sumeragi. Nieśmiały, ale za to niezwykle dobroduszny. Nieustannie nosi rękawiczki, powód tego zna tylko jego babka. Ma siostrę bliźniaczkę Hokuto, Seishirō jest jego przyjacielem.
Seiyū: Shōta Aoi[2]
  • Hokuto Sumeragi (jap. 皇北都 Sumeragi Hokuto) – ekstrawagancka siostra bliźniaczka Subaru. Jego kompletna przeciwność: porywcza, zuchwała i impulsywna. Mimo że nie posiada tak silnych mocy duchowych jak jej brat, posiada parę unikalnych zaklęć. Zawsze kieruje się dobrem Subaru. To ona tworzy wdzianka, w które się ubierają się oboje.
Seiyū: Nana Mizuki[2]
  • Seishirō Sakurazuka (jap. 桜塚星史郎 Sakurazuka Seishirō) – pracuje jako weterynarz, któremu często zdarza się wpaść na Subaru. Jednakże naprawdę pełni on funkcję aktualnego Sakurazukamori: zabójcy, który używa onmyōjutsu do zabijania. Swoimi ofiarami karmi demoniczne drzewo wiśniowe, którego białe kwiaty zabarwiają się na różowo pod wpływem krwi z ciał pod nim zakopanych. Seishirō kocha Subaru.
Seiyū: Yuichiro Umehara[2]

Crossover

[edytuj | edytuj kod]

Postacie z Tōkyō Babylon pojawiają się także w innych pracach grupy Clamp, takich jak X i Tsubasa Reservoir Chronicle.

Subaru w historii X jest Smokiem Nieba, a w Tsubasa Reservoir Chronicle jest bliźniaczym wampirem Kamui, którzy wędrują poprzez wymiary. Hokuto w X pojawia się we wspomnieniach z przeszłości Subaru, Seishirō i Kakyō Kuzuki. Seishirō także pojawia się w X jako Smok Ziemi, jak i w Tsubasa Reservoir Chronicle jako łowca wampirów podróżujący pomiędzy wymiarami.

Grupa Clamp publikowała mangę na łamach magazynów „South” oraz „Gekkan Wings” wydawnictwa Shinshokan w latach 1990-1993[1]. Rozdziały zostały następnie skompilowane w 7 tomikach[1]. Kadokawa wydała później mangę także w kompilacyjnej wersji trzytomowej[1].

W Polsce wydanie mangi w trzech tomach zbiorczych zapowiedziało wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica[3].

Filmy OVA

[edytuj | edytuj kod]

W 1992 roku i 1994 roku wyprodukowano odcinki OVA[1].

Seria telewizyjna

[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2020 roku King Amusement Creative ogłosiło za pośrednictwem oficjalnego kanału na Youtube, że na podstawie mangi zostanie wyprodukowana seria anime zatytułowana Tokyo Babylon 2021, której akcja ma dziać się w roku 2021[1]. Produkcją serii zajęło się studio GoHands[1]. Reżyserami serii są Shingo Suzuki i Susumu Kudo, za scenariusze odpowiada Jun Kumagai, projekty postaci przygotował Makoto Furuta; Furuta i Keiji Tani są reżyserami animacji tej produkcji[2]. Za muzykę skomponował Noriyuki Asakura z King Records[2].

W grudniu 2020 roku studio GoHands zostało oskarżone o splagiatowanie kostiumów dwóch głównych postaci serii, Hokuto i Subaru Sumeragi, które zostały opublikowane wcześniej przez studio 19 i 20 listopada[4]. Po oskarżeniach rysunki zostały usunięte ze stron internetowych, a firma wystosowała przeprosiny w kierunku osób posiadających prawa do projektów wykorzystanych kostiumów[4]. 24 grudnia tego samego roku studio podało do wiadomości, że z powodu incydentu z plagiatami premiera serii została przesunięta z kwietnia 2021 roku na późniejszy, bliżej nie sprecyzowany termin[5].

W marcu 2021 roku na oficjalnej stronie zapowiadanego anime podano do wiadomości, że produkcja adaptacji została permanentnie umorzona z założeniem rozpoczęcia jej całkowicie od nowa[6]. Jako powód podano, że podczas śledztwa w sprawie wcześniej wykrytych splagiatowanych projektów kostiumów odkryto więcej przykładów przywłaszczenia cudzych własności, co sprawiło, że dotychczasowy komitet produkcyjny stracił wiarę w powodzenie obecnego projektu[6].

Live action

[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie mangi w 1993 roku wyprodukowano film live action[1], zatytułowany Tokyo Babylon 1999.

W rolę Subaru Sumeragi wcielił się Tonesaku Toshihide, a rolę Seishirou Sakurazuki odegrał Shihoudou Wataru. Reżyserem jest Joji Ida, a za muzykę odpowiada Kuniaki Haishima. Pomimo tytułu, akcja nie rozgrywa się w 1999 roku ani nie ma nic wspólnego z X. Jednakże historia ma być ciągiem dalszym mangi i rozgrywa się w 5 lat po jej zakończeniu.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h CLAMP's Tokyo Babylon Manga Gets TV Anime in 2021 by GoHands. Anime News Network, 2020-10-25. [dostęp 2020-10-25]. (ang.).
  2. a b c d e CLAMP's Tokyo Babylon 2021 TV Anime Unveils Cast, Staff, New Video, April Debut. Anime News Network, 2020-11-19. [dostęp 2020-11-20]. (ang.).
  3. 🤩Mamy dla Was aż 3 zapowiedzi🤩 [online], Facebook, 14 lipca 2023 [dostęp 2023-07-14] (pol.).
  4. a b Tokyo Babylon 2021 Anime's Staff Apologizes for Referencing Costume Designs Without Permission. Anime News Network, 2020-12-04. [dostęp 2021-01-17]. (ang.).
  5. Tokyo Babylon 2021 Anime Delayed From April 2021 Due to Plagiarism Incident. Anime News Network, 2020-12-24. [dostęp 2021-01-17]. (ang.).
  6. a b Tokyo Babylon 2021 Anime Canceled With Restart Planned, After More Plagiarism Uncovered. Anime News Network, 2021-03-28. [dostęp 2021-05-27]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]