Tadamichi Kuribayashi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadamichi Kuribayashi
Ilustracja
generał
Data i miejsce urodzenia 7 lipca 1891
Prefektura Nagano,  Japonia
Data i miejsce śmierci ok. 22 marca 1945
Iwo Jima,  Japonia
Przebieg służby
Lata służby 1914-1945
Siły zbrojne War flag of the Imperial Japanese Army.svg Cesarska Armia Japońska
Jednostki 109th Division, Ogasawara Army Group
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Bitwa o Hongkong
Bitwa o Iwo Jimę
Odznaczenia
Złota i Srebrna Gwiazda Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Złote Promienie ze Wstęgą Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Wielka Wstęga Orderu Skarbu Świętego (Japonia) (1888–2003)

Tadamichi Kuribayashi (jap. 栗林忠道 Kuribayashi Tadamichi?, ur. 7 lipca 1891, zm. ok. 22 marca 1945)japoński generał odpowiedzialny za obronę wyspy Iwo Jima.

Podczas osobistej audiencji u cesarza Hirohito, przykazano mu bronić Iō-jimy bez względu na cenę (zobacz: bitwa o Iwo Jimę). Niewielka wulkaniczna wyspa uległa całkowicie dopiero w drugiej połowie marca 1945 roku (desant miał miejsce w połowie lutego), za cenę relatywnie wysokich strat amerykańskich (ogólnie wraz z rannymi przewyższających straty japońskie, co było rzadkością w warunkach późnej wojny na Pacyfiku). Stało się tak, gdyż Kuribayashi wraz z swoim sztabem umiejętnie zaplanował i zorganizował obronę, a swoim ludziom m.in. zabronił popełniania normalnych w imperialnej armii i często masowych honorowych samobójstw w obliczu klęski (a przynajmniej do czasu, aż nie zabiją po 10 Amerykanów każdy) i dokonywania tzw. szarż banzai, które zwykle kończyły się rzezią Japończyków (zamiast tego, podejścia do nieprzyjaciela miały być przeprowadzane skrycie).

Większość spośród japońskich obrońców zginęła w walce, a wraz z nimi sam Kuribayashi, który najprawdopodobniej z samurajskim mieczem w dłoni osobiście poprowadził ostatni kontratak (w starciu tym zginęło 300 spośród ostatnich obrońców oraz 100 Amerykanów). Wcześniej zdjął swoje dystynkcje, aby walczyć jako zwykły żołnierz i jako taki, nierozpoznany, pochowany został we wspólnym grobie wśród swoich ludzi (w bitwie zginęło ogólnie ponad 21 000 żołnierzy japońskich).

Częściowo na podstawie listów generała do rodziny, w 2006 r. powstał amerykańsko-japoński dramat wojenny pt. Listy z Iwo Jimy. W rolę Kuribayashiego wcielił się w nim japoński aktor Ken Watanabe.