Tahar Ben Jelloun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tahar Ben Jelloun (2013)

Tahar Ben Jelloun (ur. 1 grudnia 1944 w Fezie) - marokański pisarz, tworzący w języku francuskim, uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury frankofońskiej Maghrebu.

W wieku 18 lat Jelloun przeprowadził się z rodzimego Fezu do Tangeru, gdzie uczęszczał na zajęcia we francuskim gimnazjum. W 1963 r. rozpoczął studia filozoficzne na uniwersytecie w Rabacie. Po ukończeniu nauki wyjechał do Francji, gdzie w 1975 r. obronił doktorat.

Ben Jelloun jest autorem wielu powieści, napisał m.in. powieść Święta noc (oryg. La Nuit Sacrée), wyróżnioną w 1987 r. Nagrodą Goncourt. W 2004 za powieść To oślepiające, nieobecne światło (oryg. Cette aveuglante absence de lumière) Ben Jelloun otrzymał nagrodę Impac (International Impac Dublin Literary Award).

Ben Jelloun mieszka wraz z żoną i czworgiem dzieci w Paryżu.

W przekładzie na język polski ukazały się powieści Dziecko z piasku; Święta noc w przekładzie M. Cebo, Warszawa 1990, powieść To oślepiające, nieobecne światło w przekładzie M. Szczurek, Kraków 2008, powieść O mojej matce (Sur ma mère) w przekładzie Jolanty Kozłowskiej, Warszawa 2010[1] a także drobne dzieła Ben Jellouna, opublikowane m.in. na łamach Literatury na Świecie (nr 11-12/2003).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]