Taiyaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Taiyaki

Taiyaki (jap. 鯛焼き dosł. „pieczona dorada) – japońska potrawa z ciasta, tradycyjnie w kształcie ryby. Zazwyczaj wypełniona jest pastą z osładzanej czerwonej fasoli azuki. Nadzieniem mogą być również: czekolada, krem i ser. Niektóre sklepy oferują nawet taiyaki zawierające okonomiyaki lub kiełbasę.

Taiyaki przygotowuje się według oryginalnej receptury albo korzystając z ciasta do naleśników lub gofrów. Ciasto wlewa się w dwie foremki w kształcie ryby, nadzienie kładzie na jedną z części i foremki nakłada na siebie. Potem ciasto piecze się obustronnie aż do uzyskania złocistego brązowego koloru.

Taiyaki zostało po raz pierwszy upieczone w sklepie z wyrobami cukierniczymi Naniwaya w Azabu, Tokyo w roku 1909. Aktualnie można je nabyć na terenie całej Japonii, szczególnie w stoiskach z ciepłą żywnością w supermarketach i na japońskich festynach (祭, jap. matsuri). Taiyaki znane jest w Korei pod nazwą bungeobbang.

Taiyaki przypomina imagawayaki (jap. 今川焼き) - grube okrągłe ciasto również wypełnione kremem lub pastą z czerwonej fasoli.