Mochi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mochitsuki – ubijanie ryżu w usu przy pomocy kine

Mochi (jap. ) – tradycyjne japońskie ciastka robione z kleistego ryżu mochi-gome[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki mochi na archipelagu nie są dokładnie znane, ale uważa się, że pojawiły się niedługo po wprowadzeniu uprawy ryżu, czyli około 2 tys. lat temu. Od wczesnego okresu Heian (794–1185) była to powszechna ofiara rytualna zarówno w tradycji shintō, jak i buddyjskiej. Przygotowanie ciasta ryżowego na specjalne okazje, jak sezonowe festiwale (matsuri), od wieków jest ważnym sposobem łączenia lokalnych społeczności. Zgodnie ze zwyczajem zwanym mochi-tsuki powstałe ciastka ryżowe są rozdzielane między uczestników[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Mochi mogą mieć różny kształt i nadzienie. Przeważnie nadziewane są pastą anko z czerwonej fasoli adzuki lub truskawkami, obtaczane w czarnym sezamie kuro-goma, posypywane mąką z prażonej fasoli sojowej (kinako) albo zabarwiane na zielono poprzez dodawanie sproszkowanych liści yomogi (bylica japońska, Artemisia princeps)[1].

W Japonii mochi, zwane też o-mochi („o” jest przedrostkiem grzecznościowym) wykonuje się podczas tradycyjnej ceremonii, która nazywa się mochitsuki, kiedy ugotowany na parze ryż jest ubijany w wielkim drewnianym lub kamiennym moździerzu (usu) specjalnym drewnianym ubijakiem (kine). Następnie formowane są ciastka w różne kształty, często – spłaszczonych kulek[1][3].

Chociaż mochi spożywane są przez cały rok, to odgrywają one szczególnie ważną rolę podczas obchodów Nowego Roku, kiedy sporządza się ich ogromne ilości w różnej postaci i smaku. W okresie tym podaje się także mochi z warzywami w specjalnej zupie świątecznej o nazwie zōni, która różni się w zależności od gospodarstwa domowego, jak i regionu. W japońskich domach na powitanie noworocznych bóstw tradycyjnie umieszcza się parę ułożonych w stos okrągłych ciastek ryżowych, znanych jako kagami-mochi[4].

Mochi jest także popularną przekąską na Hawajach, w Korei Południowej, Tajwanie, Kambodży i Tajlandii.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 346, 832, 833, 1115, 1118, 1929. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. “Mochi” Rice Cake: A Food for All Seasons. Nippon Communications Foundation, 2023. [dostęp 2023-01-09]. (ang.).
  3. Mochitsuki: A New Year’s Tradition. Japanese American National Museum.
  4. Richard Hosking: A Dictionary of Japanese Food. Tokyo: Tuttle Publishing, 1996, s. 88, 89. ISBN 978-4-8053-1335-0.