Tajemnice początków Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajemnice początków Polski
Gatunek

film dokumentalny fabularyzowany
historyczny

Data premiery

20122019

Kraj produkcji

Polska

Reżyseria

Zdzisław Cozac

Główne role

Maciej Gudowski (lektor)
Henryk Talar (lektor)

Montaż

Marek Skrzecz

Produkcja

Media Promocja Zdzisław Cozac, Telewizja Polska S.A.

Wytwórnia

Telewizja Polska

Tajemnice początków Polski – seria polskich fabularyzowanych filmów dokumentalnych o początkach Polski, zrealizowanych przez Zdzisława Cozaca dla Telewizji Polskiej w latach 2012-2019.

Powstanie i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Cykl dokumentalny obejmuje sześć filmów powstałych w latach 2012-2019. Za realizację odpowiedzialny był reżyser Zdzisław Cozac, któremu przy w pracy nad poszczególnymi filmami towarzyszyli: Stanisław Plewa, Mariusz Gala, Grzegorz Jóźwiak. Jako lektorzy wystąpili: Maciej Gudowski oraz Henryk Talar[1].

Pierwsza część cyklu została nagrodzona w 2013 na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym "Polskie ojczyzny" w Częstochowie, otrzymując Nagrodę Specjalną prof. Wiesława Wysockiego. W tym samym roku dokument nagrodzono też podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych w Irunie, przyznając jego twórcom Nagrodę Arkeolan. Film otrzymał też nagrodę Złotego Kopernika na organizowanym w Warszawie Festiwalu Filmów Edukacyjnych "Edukino" (w kategorii filmów edukacyjnych dla dzieci ze szkół podstawowych). Za animację i efekty specjalne nagrodzono Wyspę władców wyróżnieniem honorowym na festiwalu na festiwalu filmów i multimediów związanych z archeologią w Eugene[1].

Druga część cyklu Miasto zatopionych bogów z 2013 nagrodzono podczas Film, Art & Tourism Festival w Warszawie w 2014 w następujących kategoriach: Nagroda dla najlepszego dokumentu historycznego w konkursie międzynarodowym, Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego, Najlepszy dokument w konkursie polskim, Nagroda za najlepszy scenariusz, Nagroda za najlepsze zdjęcia (osobno dla Zdzisława Cozaca, Mariusza Gala, Grzegorza Jóźwiaka). W tym samym roku film otrzymał Nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Zamojskim Festiwalu Filmowym "Spotkania z Historią"[1].

Trzecia część cyklu Ukryte gniazdo dynastii o Kaliszu, nagrodzona została w 2015 Brązową szablą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie, Złotym Kopernikiem na Festiwalu Filmów Edukacyjnych "Edukino" w Warszawie oraz nagrodą Tourist Owl (dla najlepszego dokumentu, który może służyć nauce) na festiwalu Film, Art & Tourism w Warszawie[1].

Czwarta część cyklu o Chrzcie Polski, zatytułowana Krzyż i korona nagrodzona została w 2016 roku, m.in. na Międzynarodowym Katolickim Festiwal Filmów i Multimediów w Niepokalanowie (II Nagroda w kategorii dokumentów fabularyzowanych) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie (Złota Szabla). Film zdobył też Grand Prix warszawskiego Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków"[1].

Piąta część cyklu zdobyła I nagrodę na Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów "MediaTravel" w Łodzi w 2018 roku[1].

Części cyklu[edytuj | edytuj kod]

Rok produkcji Film Konsultacja naukowa Czas trwania Dotyczy osób Dotyczy miejsc
2012 Wyspa władców Zofia Kurnatowska, Andrzej Marek Wyrwa 45 min Mieszko I, Bolesław Chrobry, Otton III, Brzetysław I Ostrów Lednicki[2]
2013 Miasto zatopionych bogów 44 min Wikingowie Wolin[3]
2014 Ukryte gniazdo dynastii Henryk Samsonowicz 44 min Mieszko I, Bolesław Chrobry, Bolesław Pobożny, Henryk I Brodaty, Jolanta Giecz, Kalisz[4]
2016 Krzyż i korona Henryk Samsonowicz, Maria Molenda 53 min Mieszko I, Bolesław Chrobry Gniezno, Ostrów Lednicki[5]
2018 Droga do królestwa Andrzej Buko, Jerzy Strzelczyk 52 min Mieszko I, Bolesław Chrobry Kraków[6]
2019 Z otchłani pradziejów Jerzy Strzelczyk[7] 63 min[8] Słowianie, Goci, Celtowie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Tajemnice początków Polski. www.filmpolski.pl, 2018-10-09. [dostęp 2019-02-04]. (pol.).
  2. Tajemnice początków Polski. Wyspa władców. www.vod.tvp.pl. [dostęp 2019-02-04]. (pol.).
  3. Tajemnice początków Polski. Miasto zatopionych bogów. www.vod.tvp.pl. [dostęp 2019-02-04]. (pol.).
  4. Tajemnice początków Polski. Ukryte gniazdo dynastii. www.vod.tvp.pl. [dostęp 2019-02-04]. (pol.).
  5. Tajemnice początków Polski. Krzyż i korona. www.vod.tvp.pl. [dostęp 2019-02-04]. (pol.).
  6. Tajemnice początków Polski. Droga do królestwa. www.vod.tvp.pl. [dostęp 2019-02-04]. (pol.).
  7. W TVP Historia premiera dokumentalnego filmu "Z otchłani pradziejów". naukawpolsce.pap.pl, 2020-05-30. [dostęp 2019-06-02]. (pol.).
  8. Tajemnice początków Polski. Z otchłani pradziejów. www.vod.tvp.pl. [dostęp 2020-06-02]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]