Teatr Miejski im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
Ilustracja
Ruiny teatru
Typ teatru teatr wielodziałowy
Data powstania 1799
Data zamknięcia 1944
Państwo  Polska
Lokalizacja Rynek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
51,66352°N 16,09401°E/51,663520 16,094010
Strona internetowa teatru

Teatr Miejski im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie – znajdujący się w stanie ruiny zabytkowy teatr i opera, zniszczony w czasie II wojny światowej.

Historia budynku[edytuj | edytuj kod]

Budowę Teatru Miejskiego w Głogowie rozpoczęto w 1799 roku. Był pierwszym poza Wrocławiem teatrem mieszczańskim na Śląsku. Powstał on na miejscu średniowiecznych ław mięsnych. Projektantem budynku został Krzysztof Walentyn Schultze. Ten architekt, bardzo znany i ceniony na Śląsku[potrzebny przypis], zaprojektował teatr w stylu wczesnoklasycystycznym. Najokazalej prezentowała się wschodnia ściana, a w niej bogato zdobiony ryzalit. Znajdujące się w nim dwie doryckie kolumny, wyznaczały trzy osie ryzalitu. W 1863 roku umieszczono w niszy nad kolumnami popiersie Andreasa Gryphiusa.

Teatr przechodził kilka przeobrażeń. Pierwsze miało miejsce w 1840 roku, kiedy to przebudowano wnętrze, łącząc dwie kondygnacje, w wyniku czego powstało wysokie, funkcjonalne pomieszczenie widowni. W marcu 1843 roku w teatrze koncertował Franciszek Liszt. Grał na specjalnie skonstruowanym przez głogowianina fortepianie z podwójnym dnem.

Przebudowa teatru w 1926 roku zlikwidowała zewnętrzne schody, powstałe w połowie XIX wieku, przywracając przy tym pierwotny kształt pierzei. Podczas modernizacji wnętrz zamontowano scenę obrotową. Przebudowę unowocześnionego obiektu zakończono w 1928 roku. W 1945 roku teatr uległ zniszczeniu.

Teatr wielodziałowy[edytuj | edytuj kod]

Teatr posiadał już od samego początku do 1933 roku stały zespół operowo- teatralny. Od roku 1870 rozrósł się zwłaszcza zespół operowy i operetkowy. Wystawiano, poza sztukami, także operę i balet, występowały tu już od lat 20. XIX wieku także inne zespoły teatralne i operowe.

Po 1933 roku naziści skupili działalność teatrów objazdowych w holdingu Schlesische Landesbühne GmbH mieszczącym się we Wrocławiu. Utrzymywano trzy zespoły sceniczne, liczące od 50 do 60 osób (aktorów i personelu pomocniczego). Zespoły te miały siedziby w Brzegu, Bolesławcu, Głogowie. Podaje się że w sezonie 1934–1935 zespół objazdowy teatru w Głogowie dał 210 spektakli, z czego 118 w samym mieście. Wystawiano w małych miastach: Wschowie, Kożuchowie, Szprotawie, Zielonej Górze, Nowej Soli, Żaganiu, Lubinie, Wołowie, Sławie, Górze. Nie grano już wówczas oper, jedynie operetki i zwykły teatr.

Teatr operowy w Głogowie dziś jest gruzowiskiem, ostatnią już ruiną w pozostałej części odbudowanego po wojennych zniszczeniach głogowskiego rynku staromiejskiego. Ekonomista kultury Adam Fularz podawał kazus teatru w Głogowie jako przykład upadku sztuk performatywnych na terenie Dolnego Śląska po 1945 roku.

Ruiny teatru

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Losami teatru zajmuje się Fundacja Odbudowy Teatru im. Andreasa Gryphiusa, ale do tej pory jedynie zabezpieczono budynek przed zupełnym zniszczeniem i przygotowano go do dalszych prac. W roku 2000 władze miasta zaproponowały utworzenie w odbudowanym teatrze Europejskiego Centrum Młodzieży. Od 2017 roku trwa odbudowa teatru, zakończenie prac nad rekonstrukcją w kształcie przedwojennym planowane jest na koniec 2018 roku[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kacper Chudzik, Rusza odbudowa teatru w Głogowie, naszemiasto.pl Głogów, 14 lipca 2017 [dostęp 2018-06-13] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]