Jawor (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jawor
Herb
Herb Jawora
Dewiza: Miasto Chleba, Miasto Pokoju
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat jaworski
Gmina gmina miejska
Burmistrz Artur Mieczysław Urbański
Powierzchnia 18,80 km²
Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość

24 150[1]
1294,7 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 76
Kod pocztowy 59-400
Tablice rejestracyjne DJA
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Jawor
Jawor
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jawor
Jawor
Ziemia 51°02′55″N 16°11′49″E/51,048611 16,196944Na mapach: 51°02′55″N 16°11′49″E/51,048611 16,196944
TERC
(TERYT)
0205011
SIMC 0954120
Urząd miejski
Rynek 1
59-400 Jawor
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikisłownik Hasło Jawor w Wikisłowniku
Strona internetowa
BIP

Jawor (pol. hist. do 1203 Jawr, niem. Jauer) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim. Historycznie leżące na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa legnickiego.

Jawor jest położony nad Jawornikiem, Paszówką i Nysą Szaloną w środkowej części Dolnego Śląska, na Równinie Jaworskiej, będącej częścią Równiny Chojnowskiej.

Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto liczyło 24 150 mieszkańców.

Nazwa miasta[edytuj | edytuj kod]

Jawor wśród innych nazw śląskich miejscowości w urzędowym pruskim dokumencie z 1750 r. wydanym w języku polskim w Berlinie[2].

Miejscowość wzięła swoją nazwę od polskiej nazwy drzewa jawor (Acer pseudoplatanus), które jest drzewem bardzo rozpowszechnionym w Sudetach.[3][4]

Po raz pierwszy nazwa miasta notowana jest w źródłach historycznych w XI wieku. Za pierwszą wzmiankę o Jaworze uznaje się zapis w Kronikach Thietmara. Pod datą 1008 r. Thietmar opisuje przemarsz wojsk cesarza niemieckiego Henryka II przez miejscowość Jaura in Zlezie[5] podczas niemieckiej ekspedycji militarnej prowadzonej na ziemiach Ślężan, Trzebowian i Dziadoszan w ramach wojen z Bolesławem I Chrobrym o Łużyce[6].

W 1133 r. miasto notuje się jako Jawr, w 1203 r. – Jawor. Do XVI w. nazwę miasta zapisywano po łacinie w różnych formach: Iavor, Iavr, Javr, Javor, Jaur, Jaura, Jawer, Jauor. Używano również nazwy w oryginalnym słowiańskim brzmieniu, czego dowodzi obraz w kościele Św. Marcina w Jaworze, zawierający w swej treści m.in. widok Jawora z 1562 r. oraz polską formę nazwy Jawor[7]. Zlatynizowana obecna forma Iawor użyta została natomiast w dokumencie z 1248 roku sygnowanym przez Bolesława II Rogatkę oraz Henryka III Białego.[8] W 1295 r. w łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis miasto zanotowano jako Jawor[9]. W 1475 roku w łacińskich statutach Statuta Synodalia Episcoporum Wratislaviensium miejscowość wymieniona jest w polskiej formie Jawor.[10]

Niemiecka forma nazwy miasta Jauer była zgermanizowaną formą słowiańskiej pierwotnej nazwy. Jeszcze w 1750 r. polska nazwa Jawor wymieniona jest w języku polskim przez Fryderyka II Wielkiego pośród innych miast śląskich w zarządzeniu urzędowym wydanym dla mieszkańców Śląska[11]. Nazwa ta stała się urzędową nazwą miasta dopiero w XVII–XVIII w. po ostatecznym podboju Śląska przez Prusy w 1763 r. w wyniku wojen śląskich z Austrią[12].

Pod polskimi nazwami Jawór oraz Jawor w książce "Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej" wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa.[13] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje nazwę Jaworz, a Jawor jako określenie dawniejsze[14]. W 1945 przejściowo używano także nazwy Jaworów[15].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pieczęć miejska z XII w. z polską nazwą Jawor.

Archeologicznie udowodnione osadnictwo na tym terenie sięga czasów neolitu ok. 5.000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Temu okresowi aż po wędrówkę ludów (ok. 500 n.e.) poświęcona jest tematyczna ekspozycja w Muzeum Regionalnym w Jaworze. Najwięcej eksponatów archeologicznych pochodzi z okresu kiedy ziemie te znajdowały się pod wpływem kultury łużyckiej - (lata ok. 1300-300 p.n.e.). Na przełomie XIX i XX wieku odkryto wzdłuż linii kolejowej na odcinku Stary JaworBrachów jedno z największych cmentarzysk popielnicowych odkopanych na terenie Polski. W latach 1880-1910 wydobyto w tym miejscu ponad 1000 urn z prochami zmarłych. W zbiorach jaworskiego muzeum znajduje się także replika jednego z najciekawszych znalezisk archeologicznych Dolnego Śląska - złoty diadem wykonany z blachy, odkryty w okolicach miejscowości Męcinka (Mnisi Las) związany z kręgiem śródziemnomorskiej kultury mykeńskiej. We wczesnym średniowieczu prawdopodobnie istniała tu osada słowiańska co potwierdza nazwa Stary Jawor, która jest obecnie częścią miasta Jawor, a także legenda o pogańskiej bogini Javarze wspominanej przez kronikarzy[16]. Wyobrażono ją w alegorii zgody na zachodnim witrażu w sali rajców miejskich w miejscowym Ratuszu.

W czasach późniejszych Jawor był centralnym grodem słowiańskiego plemienia Trzebowian. Należał do rodu Piastów świdnicko-jaworsko-ziębickich - bocznej linii śląskiej gałęzi dynastii Piastów. W 1203 wybuchł wielki pożar - spłonęła wówczas cała drewniana zabudowa osady. Nie ostał się też ośrodek kultu pogańskiego na Barciszowej Górze koło Jawora[17]. W 1230 w miejscowości Borek, koło Jawora miał się urodzić sławny polski fizyk, matematyk i filozof Witelon. Pierwsza pisana wzmianka o Jaworze pochodzi z dokumentu wydanego przez kancelarię księcia Bolesława Rogatki w 1242 gdzie jako świadek wymieniony jest Walenty, proboszcz z Jawora.

Księstwo jaworskie pod rządami Henryka V Brzuchatego (czerwony kolor)

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Jawor otrzymał prawa miejskie ponieważ nie zachował się akt lokacyjny. Jawor stał się stolicą Księstwa jaworskiego[18], które zostało utworzone ok. 1274 przez Bolesława Rogatkę. Wydzielił on swojemu najstarszemu synowi Henrykowi Grubemu własną dzielnicę obejmującą takie miasta jak Jawor, Bolków, Kamienna Góra, Lubawka, Lwówek Śląski i Świerzawa[19].

Rozwój miasta zarówno gospodarczy jak i terytorialny przypada na lata rządów księcia Bolka I Srogiego od 1278 także księcia jaworskiego. Po jego śmierci księstwo rozpada się na trzy części. W 1312 jaworska dzielnica przypada drugiemu synowi Bolka Srogiego księciu Henrykowi I Jaworskiemu, który nadał miastu liczne przywileje m.in. prawo do warzenia piwa. Do 1392 Jawor wchodził w skład samodzielnego księstwa piastowskiego. Po śmierci Bolka II Małego w 1368 r. Księstwo świdnicko-jaworskie dostało się, jako oprawa wdowia w ręce Agnieszki Habsburskiej i dopiero po jej śmierci w 1392 r. zostało połączone z Koroną Czeską. Pozostało ono niezależne najdłużej ze wszystkich księstw śląskich utrzymując do tego roku swą samodzielność. Po okresach wojen husyckich nastąpił okres świetności miasta które liczyło wtedy trochę ponad 3 tys. mieszkańców i było prawie tak duże jak ówczesna Jelenia Góra. Jawor pełnił w tym okresie funkcję ważnego ośrodka administracyjnego do którego zjeżdżano się na sejmiki księstw świdnickiego i jaworskiego. W 1420 z miasta wypędzono miejscową gminę żydowską[20].

W wyniku wojen śląskich (1740-1763) Jawor dostał się pod panowanie Prus, a nowy król Fryderyk II Wielki zreformował administrację w mieście czyniąc Jawor miastem powiatowym. W XIX wieku rozwój miasta był stały, bez zakłóceń , w 1862 zainstalowano oświetlenie gazowe (zamienione na elektryczne w 1911). W latach 1856-1902 przeprowadzono linię kolejową m.in. do Legnicy, Jaworzyny Śląskiej, Roztoki i Malczyc. Przy tejże linii powstały zakłady Wolffa (obecnie Kuźnia Jawor S.A.) oraz Cukrownia. W 1849 powstała w Jaworze Loża Masońska św. Marcina pod Trzema Złotymi Kłosami (Loge St. Martin zu den drei goldenen Aehren in Jauer) w nawiązaniu do świętego patrona miasta.

W 1940 miasto Jawor liczyło nieco ponad 13 tys. mieszkańców. W 1945 miasto zdobyły oddziały 9 Korpusu Zmechanizowanego. Jawor przejęty został przez administrację polską w kwietniu 1945. W mieście po wojnie stacjonował 15 batalion samochodowy Armii Czerwonej.

W ostatnich latach do Jawora przyłączono pobliską miejscowość Stary Jawor, która obecnie jest jedną z głównych dzielnic Jawora. Po jej przyłączeniu Jawor przesunął swe granice w stronę północno-zachodnią i sięga na zachód w okolice zalewu Słup, na północ w okolice miejscowości Małuszów (dokładniej stacja benzynowa i oczyszczalnia ścieków).

Zabytki Jawora[edytuj | edytuj kod]

Jawor - ewangelicki Kościół Pokoju zaliczony do światowego dziedzictwa zabytków kultury UNESCO
Rynek w Jaworze
Ratusz w Jaworze
Information icon.svg Osobny artykuł: Zabytki Jawora.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty[21]:

 • ośrodek historyczny miasta
 • kościół parafialny pw. św. Marcina - gotycki kościół z XIII wieku-XIX wieku ze wspaniałym manierystycznym portalem z lat 1615-17, pl. Kościelny
 • cmentarz kościelny
 • szkoła parafialna, obecnie plebania, z XVI w., XIX/XX w., ul. Marcina 1
 • kościół pomocniczy pw. św. Barbary, ul. Lipowa 2, z XV w., XVIII w.
 • Kaplica pw. św. Wojciecha, dawniej jaworska synagoga, ul. Czarnieckiego, z XIV w., k. XIX w.
 • zespół kościoła „Pokoju”, ul. Limanowskiego 40:
  • ewangelicki Kościół Pokoju szachulcowy, z lat 1654-56, 1709 r., wpisany w 2001 na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości
  • dawny cmentarz przy kościele, obecnie miejski „Park Pokoju”, z drugiej połowy XVII w., 1867 r., 1970 r.
  • pastorówka, szachulcowa, ul. Park Pokoju 2, z połowy XVII w.
 • kościół klasztorny beginek, obecnie zbór zielonoświątkowców, ul. Żeromskiego 11, z połowy XVIII w.
 • zespół klasztorny oo. bernardynów, obecnie muzeum, ul. Klasztorna 2:
  • kościół pw. NMP, z końca XV w., 1520 r.
  • klasztor, z XV w., 1820 r. obecnie Muzeum Regionalne
 • cmentarz parafialny św. Marcina, ul. Kuziennicza, z końca XVIII w.
 • dawny cmentarz żydowski, z początku XIX w.
 • zamek piastowski wzniesiony około 1224 r. przez Radosława z Bolesławca, uznawanego przez część historyków za kasztelana jaworskiego. Od połowy XIII wieku zamek był siedzibą książąt jaworskich a później świdnicko - jaworskich. W 1392 r. po śmierci księżnej Agnieszki, żony Bolka II Małego, zamek przejęli starostowie królów czeskich. W 1490r. gościł tutaj król czeski Władysław Jagiellończyk, a niespełna 200 lat później Marysieńka Sobieska. Od 1742 r. wraz z przejęciem Śląska przez Prusy zamek stał się zakładem pracy przymusowej oraz więzieniem (do 1956 r.). Kompleks zamkowy ma powierzchnię użytkową 6072 m kw. i kubaturę 18.500 m sześciennych
 • mury obronne - miejskie, z XIV-XV w.
 • basteja Anioła przy kościele parafialnym z 1540 r.
 • baszta
 • wieża baszty - bramy strzegomskiej, z XIV-XV w.
 • ratusz z wieżą - pierwsze wzmianki o Jaworskim ratuszu pochodzą już z 1373 roku - drugiej poł. XIV w., wielokrotnie przebudowywany, modernizowany, obecny gmach w stylu neorenesansu niderlandzkiego wybudowany został w latach 1895 - 1897. Średniowieczna 61-metrowa wieża posiada przy szczycie osiem posągów książąt i rycerzy umieszczonych tamże w XIV wieku. W budynku mieści się Kawiarnia "Ratuszowa", Rynek
 • teatr miejski, z XVIII w., 1874 r., 1925 r., Rynek
 • willa z ogrodem, dawna loża wolnomularska, ul. Armii Krajowej 7, z lat 1869-71, 1898 r.
 • dom, ul. Barbary 8, z początku XIX w.
 • domy, ul. Chopina 3, 12, z XVIII-XX w.
 • domy, ul. Chrobrego 4, 7, 14 (d.41), z XVI w., XVIII-XX w.
 • dom, Czarnieckiego 10, z XVI w.
 • dom, ul. Kościelna 10, z 1564 r., XVIII w., XX w.
 • domy, ul. Legnicka nr 2 (d. 4) z 1600 r., XX w.; nr 12 z 1800 r., XX w.
 • domy, ul. Lipowa 4 i 5, z 1800, XX w.
 • domy, Rynek 3, 7, 11,12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 33, 34, 35, 36, 37, z XVI-XIX/XX w.
 • dom, ul. Staszica 1, 4, z XVII-XX w.
 • dworzec PKP, ul. Kolejowa, z drugiej połowy XIX w.
 • zespół cukrowni „Jawor”, ul. Starojaworska 104, z k. XIX w., 1927 r.

inne zabytki:

26 czerwca 2004 na "II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO" miasta i obiekty w Polsce znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Siedzibą Ligi został Toruń, a jej pierwszym prezesem Marcin Zamoyski.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W mieście dominuje branża chemiczna, metalowa, spożywcza. Do większych zakładów należą:

Do 1990 roku istniała w Jaworze fabryka-oddział Diory oraz Fabryka Wyrobów Metalowych. Obecnie Jawor jest prężnym ośrodkiem z rozwijającym się sektorem handlu i usług, w mieście zlokalizowanych jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych, banków, firm consultingowo-leasingowych[potrzebne źródło].

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2007[22] Jawor ma powierzchnię 18,8 km² (303. lokata w kraju), w tym: użytki rolne: 66%, użytki leśne: 0%.

Miasto stanowi 3,23% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według danych z 31 marca 2011 r. miasto liczyło 24 340 mieszkańców[1].

Według danych z 30 czerwca 2010 r. miasto liczyło 23 820[23]

Według danych z 31 grudnia 2007 Jawor zamieszkiwało 24 120 osób (185. lokata w kraju)[24].

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób %
populacja 24 120 100 12 540 52,0 11 580 48,0
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1283,0 667,0 616,0

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Budynek Teatru Miejskiego

Do instytucji kultury w mieście należą:

 • Muzeum Regionalne Jawor – muzeum mieści się w dawnym klasztorze bernardynów, gdzie mieszczą się ciekawe zbiory głównie dary mieszczan jaworskich, instytucji kościelnych oraz Bractwa Strzeleckiego. Od 1994 roku mieści się tutaj także Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej gdzie prezentowane są dzieła sztuki rzeźbiarskiej i malarskiej.
 • Jaworski Ośrodek Kultury – Jaworski Ośrodek Kultury (JOK) ma dwa działy. Pierwszy to dział promocji który promuje koncerty, odczyty, wystawy (również w Teatrze), akademie itp. Drugim działem jest dział instruktorsko-merytoryczno-edukacyjny, którego zadaniem jest popularyzacja sztuki w dziedzinach takich jak taniec, plastyka, fotografia.
 • Miejska Biblioteka Publiczna

Jaworskie Koncerty Pokoju[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku od maja do września w Jaworze organizowane są Koncerty Pokoju. Odbywają się one w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju. Kameralna muzyka w wykonaniu najlepszych artystów z Polski, Czech i Niemiec, oraz miejsce gdzie koncerty się odbywają, czyli świątynia, stwarzają szczególny klimat oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń[czyja to opinia?]. Łącznie w jaworskim kościele odbyło się już 67 koncertów w tym 29 koncertów wykonanych przez artystów z zagranicy. Dotychczas występowali następujący artyści: Chór Poznańskie Słowiki pod dyr. Stefana Stuligrosza, Windsbacher Knabenchor, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”, Kameralna Orkiestra „Leopoldinum”, Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Spirituals Singers Band, Kwartet Wilanów, Camerata Cracovia, Zespół Folkowy „Sierra Manta”, Brandenburgischer Kamerchor, Ledl Jazz Quintet i wielu innych[potrzebne źródło].

Międzynarodowe Targi Chleba[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze odbywają się od 1997 r. zawsze na przełomie sierpnia i września (najczęściej w ostatni weekend sierpnia). Przez 3 dni można oglądać tradycyjne wytwarzanie produktów cukierniczych i piekarniczych, spróbować wyjątkowych[według kogo?] wyrobów i zapoznać się z ludowymi i chrześcijańskimi tradycjami związanymi z wypiekiem pieczywa. W trakcie imprezy rozstrzygane są również ogólnopolskie konkursy „Dobry Chleb”, „Piekarz Roku” i „Bezpieczna Piekarnia”[25]. Z powodu braku funduszy w latach 2012-2013 Międzynarodowe Targi Chleba zostały odwłane

Wspólnoty religijne[edytuj | edytuj kod]

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą następujące kościoły:

Rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W mieście istnieją m.in.: kryta pływalnia „Słowianka”, basen letni oraz kompleks rekreacyjny z sauną i siłownią[27]. Nie mniejszą ofertę prezentuje Ośrodek Sportu i Rekreacji „Jawornik” – znajdują się w nim m.in. korty tenisowe, pole namiotowe, boisko do gry w piłkę siatkową[28]. Ok. 5 km od Jawora w miejscowości Myślibórz znajduje się florystyczny rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski, jedyne w Sudetach miejsce występowania paproci – języcznika zwyczajnego[20]. Rezerwat ma powierzchnię 9,72 ha, a ochronie ścisłej podlega 0,9 ha. Niedaleko od miasta znajduje się także zbiornik retencyjny Słup.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Kluby sportowe Jawora:

 • Klub Sportowy Olimpia Jawor – istniejący od 1990 roku. Reprezentuje piłkę siatkową. Wychowanką klubu jest m.in. Katarzyna Mroczkowska, obecnie zawodniczka Gwardii Wrocław, wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy w kategoriach młodzieżowych, była reprezentantka Polski, laureatka Nagrody Miasta Jawora. Największym sukcesem klubu jest awans w sezonie 2003/2004 do I ligi.
 • Klub Sportowy Sparta Stary Jawor – powstał w 1995 r. i nosił nazwę Cukrownik Jawor. Założycielami klubu byli przede wszystkim pracownicy Cukrowni Jawor. W latach 1999, 2000, 2001 klub występował w klasie rozgrywkowej „A”. W grudniu 2003 r. klub zmienił nazwę na Sparta Stary Jawor. Reprezentuje piłkę nożną.
 • MKS Victoria Jawor – reprezentuje akrobatykę sportową, a dokładnie skoki na trampolinie; klub ten wychował wielu mistrzów Polski i Świata, obecnie jest to jeden z najsilniejszych klubów w Polsce w tej dyscyplinie.
 • MRKS Kuźnia Jawor – grający obecnie w okręgowej lidze. Wychowankowie to m.in. Zbigniew Wójcik i Piotr Przerywacz; epizod w jaworskim klubie miał również Mariusz Ujek. Obecnym trenerem drużyny seniorów jest Mariusz Krupczak.

W Jaworze cyklicznie organizowany jest Półmaraton Jaworski.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Urodzeni w Jaworze[edytuj | edytuj kod]

Honorowi Obywatele Miasta Jawora[edytuj | edytuj kod]

 • Stefan Mielczarek – uchwałą nr XXXIV/197/96 z dnia 30.10.1996 r.
 • ks. prałat Walenty Szałęga – uchwałą nr XXXIV/197/96 z dnia 30.10.1996 r.
 • Józef Ziętek – uchwałą nr XXXIV/197/96 z dnia 30.10.1996 r.
 • Reinhard Blaschke – uchwałą nr XIV/95/99 z dnia 27.10.1999 r.
 • Aleksander von Freyer – uchwałą nr XXV/199/2000 z dnia 27.10.2000 r.
 • Aleksander Pruszkowski – uchwałą nr XXV/200/2000 z dnia 27.10.2000 r.
 • Wiesław Kozikowski – uchwałą nr XXXVI/267/01 z dnia 24.10.2001 r.
 • Andrzej Tomaszewski – uchwałą nr XLIX/356/02 z dnia 9.10.2002 r.
 • Jan Rybotycki – uchwałą nr XIX/114/03 z dnia 29.10.2003 r.
 • ks. prałat Zbigniew Tracz – uchwałą nr XXXIV/198/04 z dnia 27.10.2004 r.
 • Tadeusz Caban – uchwałą nr LVII/286/05 z dnia 26.10.2005 r.
 • Edward Gaździcki – uchwałą nr LXX/356/06 z dnia 25.10.2006 r.
 • Urszula Karolina Spilarewicz – uchwałą nr XIV/77/07 z dnia 7.11.2007 r.
 • ks. kanonik Waldemar Hawrylewicz – uchwałą nr XXVII/146/08 z dnia 29.10.2008 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Ludność 2012
 2. Pruski dokument z 1750 roku, ustalający urzędowe opłaty na Śląsku – Wznowione powszechne taxae-stolae sporządzenie, Dla samowładnego Xięstwa Sląska, Podług ktorego tak Auszpurskiey Konfessyi iak Katoliccy Fararze, Kaznodzieie i Kuratusowie Zachowywać się powinni. Sub Dato z Berlina, d. 8. Augusti 1750
 3. Jastrzębski Stanisław, "Jawor i Okolice", Ossolineum, 1973, str.58
 4. Jan Rybotycki, "Jawor od A do Z", Gmina miasta Jawor, Jawor 2006, ISBN 8392204808, str.26.
 5. Kronika Thietmara, tł. M. Z. Jedlicki, Poznań 1953.
 6. Opowieści o Jaworze Urszula i Aleksander Wiącek, Jawor 1985
 7. Jan Rybotycki, Jawor od zarania dziejów do roku 1263, Jawor 1984.
 8. "Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski", tom I, Biblioteka Kórnicka, Poznań 1877, str.241.
 9. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
 10. Franz Xaver Seppelt,"Die Breslauer Diözesansynode vom Jahre 1446", Franz Goerlich, Breslau 1912, str. 13. - tekst łaciński statutów w wersji zdygitalizowanej.
 11. Wznowione powszechne taxae-stolae sporządzenie, Dla samowładnego Xięstwa Sląska, Podług ktorego tak Auszpurskiey Konfessyi iak Katoliccy Fararze, Kaznodzieie i Kuratusowie Zachowywać się powinni. Sub Dato z Berlina, d. 8. Augusti 1750.
 12. K. Rymut, Nazwy miast Polski, Ossolineum, Wrocław 1980
 13. Józef Lompa, „Krótki rys jeografii Śląska dla nauki początkowej”, Głogówek 1847, str.11, str.17.
 14. Jawor (miasto) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom III (Haag – Kępy) z 1882 r.
 15. Dz.U. 1945 nr 33 poz. 196
 16. Jan Rybotycki "Jawor od zarania dziejów do roku 1263" Jawor 1984
 17. Zygmunt Mułek, Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska 06.06.2007, str. 04 za "Jawor od A do Z" Jana Rybotyckiego
 18. Orgelbrand Samuel, Encyklopedia powszechna : z ilustracjami i mapami, T. VII", Warszawa 1900
 19. * Jan Rybotycki, "Jawor od A do Z", Jawor 1997, ISBN 83-922048-0-8
 20. 20,0 20,1 Stanisław Jastrzębski - "Jawor i Okolice", Ossolineum 1973 r
 21. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 7.9.2012]. s. 30,31.
 22. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 23. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 30 VI 2010
 24. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 25. Odkryj Dni Dolnego Śląska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wrocław 2009.
 26. Sala Królestwa
 27. Centrum Informacji Turystycznej Jawor » SPORT I REKREACJA (pol.). [dostęp 2012-10-21].
 28. Wojciech Dabrowski: Jawor.pl (pol.). Urząd Miejski w Jaworze, 2012-01-13. [dostęp 2012-10-21].
 29. Wojciech Dabrowski: Jawor.pl (pol.). Urząd Miejski w Jaworze, 2012-02-02. [dostęp 2012-10-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Fischer Christian Chronik der Schlesischen Kreisstadt Jauer von 1008 bis 1817, Jauer 1818
 • Sibmacher J. Grosses Allgemeines Wappenbuch, Band 15., Städtewappen, Norymberg 1885
 • Schonaich Gustaw Die alte furstentumshapstadt Jauer, Jauer 1903
 • Heuber G. Die evangelische Friedenskirche in Jauer genannt zum Heiligen Geist, Jauer 1906
 • Meisner H. Erinnerungen an Jauer, Jauer 1927
 • Otto Koischwitz, Jauer - ein Wegweiser durch die Heimat und ihre Geschichte, Jauer 1930.
 • Verwaltungsbericht der Stadt Jauer, Jauer 1940
 • Jastrzębski Stanisław Jawor i Okolice, Ossolineum, 1973
 • Rybotycki Jan Jawor od zarania dziejów do roku 1263. Jawor 1984
 • Jan Rybotycki, "Jawor od A do Z", Gmina miasta Jawor, Jawor 2006, ISBN 8392204808.
 • Hahn R., Töpfer S. Geschichtlicher Abriß der Jauerschen Vergangenheit, Herne 1994
 • v. Freyer A. Jauer und das Jauerland / Jawor i Ziemia Jaworska, Jawor 1995
 • v. Freyer A., Skoczylas-Stadnik B., Szkiladz M. Die Friedenskirche zu Jauer / Kościół Pokoju w Jaworze / The Church of Peace in Jawor, Jawor 1996
 • v. Freyer A., Krajewski J., Piotrowski W. Das Henryk-Dobrzycki-Krankenhaus in Jawor / Jauer, Jawor 1997
 • Grynszpan A. (Hg.) Jawor / Jauer, Jawor 2003
 • Łaborewicz I. Słownik nazw ulic, placów i parków Jawora od XIII w. do 1995 roku, b.m., b.d. [wyd. 1996]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]