Techmex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Techmex S.A.
Ilustracja
Siedziba Techmexu w Bielsku-Białej
Państwo

 Polska

Siedziba

Bielsko-Biała

Adres

ul. Partyzantów 71

Data założenia

1987

Forma prawna

spółka akcyjna

Nr KRS

0000041568

Zatrudnienie

250

Giełda

GPW

ISIN

PLTECMX00011

Symbol akcji

TECHMEX (TEX)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Techmex Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Bielsku-Białej, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Techmex został założony w 1987 roku. W latach 90. XX wieku Techmex był wyłącznym dystrybutorem sprzętu komputerowego firmy Toshiba.

W 2000 roku podjęto decyzję o rozwoju firmy w nowym obszarze biznesowym GIS (z ang. geographic information systems – systemy informacji geograficznej). Podpisano umowę o współpracy z amerykańską firmą Space Imaging (obecnie GeoEye), dysponującą satelitą komercyjnym IKONOS. Na mocy zawartego porozumienia w październiku 2004 roku przy udziale Agencji Mienia Wojskowego powołano do życia Regionalne Centrum Satelitarne SCOR, które stało się licencjonowanym operatorem tego satelity. Zlokalizowana w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej stacja odbiorcza jest w tej chwili jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodkiem zarządzania satelitami. To właśnie tutaj pozyskiwane są wysokorozdzielcze zdjęcia satelitarne wykonywane przez satelitę IKONOS, na podstawie których zatrudnieni w Techmex geoinformatycy opracowują produkty geoprzestrzenne – ortofotomapy satelitarne, trójwymiarowe modele zabudowy miast, numeryczne modele terenu, mapy hałasu, mapy wektorowe. Od maja 2004 roku spółka notowana była na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W kwietniu 2007 roku powstał Geoserwer – platforma e-commerce umożliwiająca zakup map satelitarnych Polski, a kilka miesięcy później sklep internetowy AC Serwis – oferujący podzespoły do notebooków i drukarek Epson.

W 2008 roku Techmex zatrudniał ponad 250 osób (większość w centrali w Bielsku-Białej), a obroty firmy kształtowały się na poziomie około 160 mln USD rocznie. Oprócz siedziby w Bielsku-Białej firma posiada oddziały w Warszawie i Gdańsku.

Upadłość likwidacyjna[edytuj | edytuj kod]

5 października 2009 bank DnB NORD złożył w Sądzie Rejonowym Wydział VI Gospodarczy w Bielsku-Białej wniosek o upadłość likwidacyjną spółki Techmex S.A. O upadłość spółki wnioski także złożyły: Tech Data Polska i spółka Geokart oraz Zarząd spółki Techmex. W listopadzie 2009 Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej ogłosił upadłość likwidacyjną Techmeksu[1].

Profil działalności[edytuj | edytuj kod]

  • Głównym kierunkiem rozwoju spółki były systemy informacji przestrzennej. Partnerami strategicznymi spółki w tym obszarze były takie firmy, jak: GeoEye, Intergraph, ESRI i Oracle.
  • Techmex prowadził działalność w obszarze dystrybucji rozwiązań mobilnych (Toshiba, IBM/Lenovo, Maxdata, Motorola), sieciowych (Microsoft, Cisco Systems) oraz oprogramowania (Novell, Microsoft).
  • Kolejnym obszarem działalności Techmex był serwis sprzętu IT – pod marką AC Serwis prowadzona była ogólnopolska sieć autoryzowanych punktów serwisowych sprzętu komputerowego marek Toshiba, IBM/Lenovo oraz drukarek Epson.
  • W Bielsku-Białej działało również Centrum Szkolenia Techmex, które od 1993 roku posiadało autoryzację Microsoftu, a od 1998 roku Cisco Systems.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PAP, Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Techmeksu, „WP money”, 17 maja 2010 [dostęp 2017-11-01].