Leczenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Terapia)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „terapia”. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Leczenie, terapia, kuracja – szereg czynności medycznych, z użyciem stosownych leków i aparatury, zmierzających do przywrócenia równowagi (homeostazy) organizmu dotkniętego chorobą lub kalectwem; postępowanie lekarskie, którego celem jest przywrócenie zdrowia choremu lub poprawa jego jakości życia. Wyróżniamy różne rodzaje leczenia:

Pochodzenie pojęcia[edytuj | edytuj kod]

Rdzeń słów "leczenie" i "lek" jest pochodzenia indoeuropejskiego, a więc wspólny dla dawnych i obecnych form obu tych wyrazów w wielu językach europejskich. Staropolskie słowo "leczyć" było odpowiednikiem dzisiejszego słowa "wyciągnąć" w odniesieniu do różnorodnych sytuacji (nie tylko tych związanych z chorobami). "Wyciąganie choroby z ciała chorego" było tylko jednym z aspektów stosowania tego staropolskiego słowa. Językowe badania porównawcze języków słowiańskich wskazują też na magiczny kontekst słowa "leczyć". W świetle tych badań "leczenie" odnosiło się m.in. do "zaklinania choroby"[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Efektywność leczenia

Przypisy

  1. Zbigniew Bela: [http://www.kwadryga.pl/upload/Dokumenty/Artykuly_naukowe/GF_3_2011_naukowy.pdf Etymologia i pierwotne znaczenia wyrazów lek i leczyć]. Gazeta Farmaceutyczna, marzec 2011. [dostęp 2011-05-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]