Tetum (lud)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tetum
Ilustracja
Populacja

650 tys.

Miejsce zamieszkania

wyspa Timor (Timor Wschodni, Indonezja)

Język

tetum, indonezyjski

Religia

islam, chrześcijaństwo (katolicyzm)

Grupa

ludy austronezyjskie

Tetum, także: Tetun, Tetu, Teto, Belu, Belolud żyjący w centralnej części wyspy Timor, rozdzielonej na dwa kraje: Timor Wschodni i Indonezję. Ich populacja wynosi ok. 650 tys. osób. Ich mową ojczystą jest język tetum z rodziny austronezyjskiej. Część z nich wyznaje islam sunnicki, inni są zaś chrześcijanami, przede wszystkim katolikami. Są zróżnicowani pod względem kulturowym, dzielą się na szereg podgrup[1].

Lud Tetum jest najbardziej rozwiniętym ludem Timoru. Jego przodkowie osiedlili się na wyspie w XIV–XV w. Wymieszali się z miejscową ludnością, po części ją wypierając[1].

Zajmują się rolnictwem ręcznym (ryż, kukurydza, sorgo, pszenica, warzywa, rośliny strączkowe, owoce), hodowlą zwierząt, zbieractwem, leśnictwem, rybołówstwem, rzemiosłem (kowalstwo, tkactwo, plecionkarstwo, wytwarzanie ręcznej ceramiki). Mają rozwinięty folklor muzyczny i taneczny. W życiu codziennym kultywują tradycyjne wierzenia. Utrzymuje się także społeczność wiejska, podział na niewielkie rodziny[1]. Struktura społeczna u grup wschodnich opiera się na matrylinearnym systemie pokrewieństwa, u grup wschodnich dominuje zaś system patrylinearny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tietumy (Indoniezija, Wostocznyj Timor), [w:] Narody i rieligii mira [online], Etnolog.ru [dostęp 2020-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-10].
  2. Tetum (ang.). everyculture.com. [dostęp 2020-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-10)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tetum (ang.). Encyclopedia.com, 2020-02-19. [dostęp 2020-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-10)].