The Move

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Move
The Move.png
Rok założenia 1965
Pochodzenie Wielka Brytania, Birmingham
Gatunek rock
Aktywność 1965–1972
od 2007
Strona internetowa

The Move - brytyjski zespół psychodeliczny i acid rockowy założony w Birmingham przez Roya Wooda. Uważany za jeden z najważniejszych aktów brytyjskiej sceny rockowej przełomu lat 60 i 70.

Grupa zdobyła znaczny rozgłos w Wielkiej Brytanii dzięki oryginalnemu, eklektycznemu brzmieniu, śmiałym eksperymentom muzycznym oraz ekscentrycznym wystąpieniom Roya Wooda, niejednokrotnie połączonym z destrukcyjnym zachowaniami na scenie[1]. Muzyka The Move, początkowo utrzymana w klimacie łagodnego brzmienia właściwego stylowi flower power, w latach 70 zwróciła się w stronę bardziej awangardowych rozwiązań, łącząc progresywnego rocka z eksperymentami meta-rockowymi.

Historia[edytuj]

W osiągnięciu popularności pomogły grupie między innymi głośne wydarzenia medialne i skandaliczne wybryki zaplanowane i wyreżyserowane przez ich ówczesnego managera Tony'ego Secundę[1]. W pierwotnym pięcioosobowym składzie The Move w roku 1965 był gitarzysta i wokalista Roy Wood, perkusista i wokalista Bev Bevan, basista i wokalista Chris Kefford, wokalista Carl Wayne oraz gitarzysta i wokalista Trevor Burton. Zespół był kierowany przez Roya Wooda i Chrisa Kefforda. Pod koniec lat sześćdziesiątych w zespole nastąpiły duże zmiany personalne, które miały wpływ na spadek popularności. Pomimo sukcesu w Wielkiej Brytanii, The Move nigdy nie stał się popularny w Stanach Zjednoczonych[1].

W latach 1970–1972 aż trzech byłych członków (z pięciu) The Move znalazło w składzie nowo powstałej brytyjskiej grupy Electric Light Orchestra, która wydała swój pierwszy album studyjny z roku 1971. Fakt ten zakończył działalność The Move.

W roku 2007 Trevor Burton i Bev Bevan reaktywowali The Move, jednak są oni obecnie jedynymi członkami ze "starego" składu w pięcioosobowym zespole[1].

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Rok Tytuł Chart positions
UK
1968 Move 15
1970 Shazam
  • Wydany w lutym 1970
  • Wytwórnia: Regal Zonophone / A&M
Looking On
1971 Message from the Country
  • Wydany 8 października 1971
  • Wytwórnia: Harvest / Capitol

Przypisy

  1. a b c d Colin Larkin: The Guinness Who's Who of Sixties Music. Guinness World Records Limited. ISBN 978-0851125787.

Linki zewnętrzne[edytuj]