Jeff Lynne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeff Lynne
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1947
 Wielka Brytania, Birmingham
Instrument gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara basowa, keyboard, perkusja, skrzypce, wiolonczela
Gatunek rock progresywny, pop rock, rock symfoniczny, art rock, pop
Aktywność od 1966
Wytwórnia płytowa Jet, Harvest, Epic, Sony BMG, Reprise
Zespoły
Electric Light Orchestra, Traveling Wilburys, The Idle Race, The Move

Jeff Lynne (ur. 30 grudnia 1947 w Birmingham) – angielski gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent muzyczny.

Związany był kolejno z zespołami: Idle Race, The Move, oraz założonym przez siebie Electric Light Orchestra, z którym w latach 1971-1986 odnosił ogromne sukcesy na całym świecie. Od 1986 po zakończeniu działalności z ELO został producentem m.in. utworów Dela Shannona, Toma Petty, Roya Orbisona, Joe Cockera i George'a Harrisona.

Z Pettym, Orbisonem, Harrisonem oraz Bobem Dylanem następnie współtworzył efemeryczną supergrupę Traveling Wilburys, z którą w latach 1988-1990 wydał dwie - cieszące się ogromną popularnością płyty. W 1990 wydał solowy album zatytułowany "Armchair Theatre", na którym - oprócz nagrań premierowych - znalazło się kilka przeróbek znanych standardów.

W uznaniu dla jego dokonań został wybrany producentem nagrań Paula McCartneya (płyta "Flaming Pie") oraz "nowych" nagrań zespołu The Beatles, bazujących na próbnym zapisie nagrań nieżyjącego Johna Lennona. W 2001 Jeff Lynne powrócił pod nazwą Electric Light Orchestra z płytą "Zoom", jednakże jest to właściwie jego solowy produkt. Jako goście specjalni wystąpili między innymi: Richard Tandy ze starego składu ELO oraz Ringo Starr.