Thomas Berry Brazelton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Thomas Berry Brazelton
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1918
Waco
Zawód pediatra
Narodowość amerykańska
Alma Mater Princeton University,
Columbia University College of Physicians and Surgeons
Odznaczenia
Prezydencki Medal Obywatelski (Stany Zjednoczone)

Thomas Berry Brazelton (ur. 10 maja 1918 w Waco) – amerykański pediatra i autor ponad 200 naukowych publikacji, publikacji prasowych oraz 24 książek. Jest także znany rodzicom małych dzieci w USA z programu telewizyjnego What Every Baby Knows (Co każde dziecko wie). Duże szpitale na całym świecie używają skali Brazeltona. Na liście absolwentów Uniwersytetu Columbia określany jest mianem „najsławniejszego i najbardziej znaczącego pediatrę od czasów Benjamina Spocka”, również absolwenta tego uniwersytetu.

Życiorys[edytuj]

Brazelton urodził się w Waco w Teksasie. W 1940 ukończył Uniwersytet Princeton, a w 1943 Columbia University College of Physicians and Surgeons w Nowym Jorku, zamieszkał i rozpoczął staż w Szpitalu Roosevelta. W 1945 przeprowadził się do Bostonu, gdzie po odbyciu służby wojskowej w U.S. Navy, zakończył staż medyczny w Massachusetts General Hospital (MGH), przed rozpoczęciem praktyki pediatry w Children's Hospital.

W 1950 otworzył prywatną praktykę w Cambridge (Massachusetts). Wynikiem jego zainteresowania się tematyką rozwoju dziecka była specjalizacja w dziedzinie psychiatrii dziecięcej w MGH i w James Jackson Putnam Childrens Center, a następnie współpraca z profesorem Jerome Bruner w Center for Cognitive Studies (Centrum Badań Percepcji) Harvard University. Łącząc zainteresowanie lekarza pediatry pierwszego kontaktu i psychologa dziecięcego utworzył w 1972 Child Development Unit (Oddział Rozwoju Dziecięcego), centrum szkoleń i badań pediatrycznych w Children's Hospital w Bostonie. W 1988 uzyskał tytuł „Honorowego Profesora Pediatrii Klinicznej” w Harvard Medical School.

Dr Brazelton był Prezydentem Society for Research in Child Development (Stowarzyszenia Badań nad Rozwojem Dzieci) (1987-1989) i National Center for Clinical Infant Programs (Narodowego Programu Badań Noworodków) (1988-1991). Wiele razy brał udział w posiedzeniach Kongresu Amerykańskiego. Nadal współpracuje z Alliance for Better Child Care (Stowarzyszenie Rozwoju Opieki Nad Dziećmi), dążąc do uchwalenia ustaw wspierających system ogólnodostępnej opieki przedszkolnej. Jest również współtwórcą Parent Action (Akcji Rodzicielskiej) i bierze udział w posiedzeniach National Commission on Children (Komisji do Spraw Dzieci).

Dr Brazelton występował kilkakrotnie w programie telewizyjnym The Oprah Winfrey Show. Do grona jego pacjentów należała m.in Chelsea Clinton.

Rodzina[edytuj]

Brazelton ma rodzinę w Teksasie. Jego córka Kitty Brazelton jest profesorem i kompozytorem muzyki eklektycznej w Nowym Jorku.

Skala Brazeltona[edytuj]

Skala Brazeltona (ang. Neonatal Behavioral Assessment Scale – NBAS ), w Polsce praktycznie nieznana, poza wąskim gronem specjalistów. Służy ocenie indywidualnych możliwości i zdolności dziecka, których poznanie ma pomóc budowaniu więzi między rodzicami a dzieckiem. Nie jest ona testem badawczym, jest narzędziem pomagającym zdefiniować stany dziecka. Można ją stosować w ciągu 2 miesięcy od urodzenia, także dla wcześniaków urodzonych po 35 tygodniu ciąży oraz dzieci opóźnionych w rozwoju[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj]