Thomas Hardy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy pisarza. Zobacz też: Tom Hardy – aktor.
Thomas Hardy
Ilustracja
Thomas Hardy
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1840
Higher Bockhampton, Dorsetshire
Data i miejsce śmierci 11 stycznia 1928
Dorchester, Dorsetshire
Język angielski
Alma Mater King’s College London
Dziedzina sztuki architekt, pisarz
Ważne dzieła
Faksymile
Miejsce pogrzebania serca Thomasa Hardy’ego na kościelnym cmentarzu w wiosce Stinsford, hrabstwo Dorset, Anglia

Thomas Hardy (ur. 2 czerwca 1840 w Higher Bockhampton k. Dorchester, zm. 11 stycznia 1928 w Dorchester) – angielski pisarz i poeta, przedstawiciel nurtu naturalistycznego. Jego postaci literackie zmagają się ze swoimi pasjami i sytuacjami życiowymi. Utwory Hardy’ego, których akcja w większości rozgrywa się w półmitycznym hrabstwie Wessex, odznaczają się swoistymi poetyckimi opisami i nasycone są fatalizmem.

Pochodził z klasy średniej; jego ojciec był architektem i zajmował się budowaniem kościołów z cegieł. Sam Thomas Hardy był zagorzałym ateistą[1].

Napisał m.in. powieści Far from the Madding Crowd (Z dala od zgiełku, 1874), Tess of the d’Urbervilles (Tessa d’Urberville, 1891), Jude the Obscure (Juda nieznany, 1895), jak i tomy wierszy Wessex Poems (1898), Collected Poems (1919) i Human Shows (1925). W swoich utworach kontrastował dwie rzeczywistości – miasta i wsi. Miasto utożsamiał ze złem, przestępczością, zatraceniem wartości. O wsi natomiast pisał z nostalgią, idealizując i przedstawiając idylliczne wizje. Opisywał społeczeństwo pre-industrialne i dramat ludzi zmuszonych do migracji do miasta. Głównymi motywami jego powieści był tragiczne postacie próbujących przeciwstawić się losowi. Bohaterowie byli zdani na łaskę zewnętrznych sił oraz własnym żądzom i naturze. Nie mogą zmienić swojego przeznaczenia w świecie rządzonym przypadkiem. Stać je jednak na godność, odwagę oraz heroizm.

Hardy pisał też wiersze[2]. Jest autorem tomu Wessex Poems and Other Verses. W 1910 został odznaczony przez Króla Wielkiej Brytanii wyróżnieniem Członka Order of Merit, dzięki czemu za jego imieniem i nazwiskiem figuruje skrótowiec OM.

Wiele jego powieści stało się podstawą znanych filmów, takich jak:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przemysław Mroczkowski, Historia literatury angielskiej. Zarys, Wrocław 1981, s. 409.
  2. Thomas Hardy, 55 wierszy. Wybór, przekład, wstęp i opracowanie Stanisław Barańczak, 1993. Zobacz też Jerzy Pietrkiewicz, Antologia liryki angielskiej 1300-1950, Warszawa 1997, s. 252–255.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Teresa Bela, Zygmunt Mazur: The college anthology of English literature. universitas. ISBN 97883-242-0899-9.