Thomas Hardy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Thomas Hardy
Thomas Hardy
Thomas Hardy
Podpis Thomas Hardy
Imiona i nazwisko Thomas Hardy
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1840, Higher Bockhampton, Dorsetshire
Data i miejsce śmierci 11 stycznia 1928, Dorchester, Dorsetshire
Zawód architekt, pisarz
Język angielski
Alma Mater King’s College London
Ważne dzieła Tessa d’Urberville, Z dala od zgiełku, Juda nieznany
Miejsce pogrzebania serca Thomasa Hardy’ego na kościelnym cmentarzu w wiosce Stinsford, hrabstwo Dorset, Anglia

Thomas Hardy (ur. 2 czerwca 1840 w Higher Bockhampton k. Dorchester, zm. 11 stycznia 1928 w Dorchester) – angielski pisarz i poeta, przedstawiciel nurtu naturalistycznego. Jego postaci literackie zmagają się ze swoimi pasjami i sytuacjami życiowymi. Utwory Hardy’ego, których akcja w większości rozgrywa się w półmitycznym hrabstwie Wessex, odznaczają się swoistymi poetyckimi opisami i nasycone są fatalizmem.

Pochodził z klasy średniej; jego ojciec był architektem i zajmował się budowaniem kościołów z cegieł. Sam Thomas Hardy był zagorzałym ateistą.

Napisał m.in. powieści Far from the Madding Crowd (Z dala od zgiełku, 1874), Tess of the d’Urbervilles (Tessa d’Urberville, 1891), Jude the Obscure (Juda nieznany, 1895), jak i tomy wierszy Wessex Poems (1898), Collected Poems (1919) i Human Shows (1925). W swoich utworach kontrastował dwie rzeczywistości – miasta i wsi. Miasto utożsamiał ze złem, przestępczością, zatraceniem wartości. O wsi natomiast pisał z nostalgią, idealizując i przedstawiając idylliczne wizje. Opisywał społeczeństwo pre-industrialne i dramat ludzi zmuszonych do migracji do miasta. Głównymi motywami jego powieści był tragiczne postacie próbujących przeciwstawić się losowi. Bohaterowie byli zdani na łaskę zewnętrznych sił oraz własnym żądzom i naturze. Nie mogą zmienić swojego przeznaczenia w świecie rządzonym przypadkiem. Stać je jednak na godność, odwagę oraz heroizm.

W 1910 został odznaczony przez Króla Wielkiej Brytanii wyróżnieniem Członka Order of Merit, dzięki czemu za jego imieniem i nazwiskiem figuruje skrótowiec OM.

Wiele jego powieści stało się podstawą znanych filmów, takich jak:

Bibliografia[edytuj]

Teresa Bela, Zygmunt Mazur: The college anthology of English literature. universitas. ISBN 97883-242-0899-9.