Thomas Weelkes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Thomas Weelkes (ochrzczony w Elsted, Sussex, 25 października 1576; umarł w Londynie, pochowany 1 grudnia 1623) - angielski kompozytor i organista. Jeden z największych twórców madrygałów epoki.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Thomas Weelkes został ochrzczony w małym, wiejskim kościele w Elsted w hrabstwie Sussex 25 października 1576 roku. Jego ojciec był prawdopodobnie proboszczem tego kościoła. Nic nie wiadomo na temat dzieciństwa Weelkesa.

W roku 1597 opublikował swój pierwszy tom madrygałów. Po krótkoterminowej pracy w domu Edwarda Darcye został organistą w Winchester College. Płacono mu wtedy 13 szylingów na kwartał, plus wikt i zakwaterowanie. Na tym stanowisku pracował 2-3 lata.

Podczas pobytu w Winchester Weelkes ułożył dwa tomy madrygałów, opublikowane w latach 1598 i 1600. Zdobył też stopień bakałarza muzyki New College Oxford (1602), po czym wyruszył do Chichester, by zostać organistą i kierownikiem chóru katedralnego. Był także świeckim urzędnikiem w katedrze (płacono mu £15 2s 4d - £15.11 w walucie współczesnej, plus wikt i zakwaterowanie). W 1603 roku ożenił się z Elizabeth Sandham, pochodzącą z bogatej rodziny. Mieli troje dzieci.

Na tytułowej stronie czwartego i ostatniego tomu madrygałów Weelkesa, opublikowanego w roku 1608, było napisane, iż był on "Panem Kaplicy Królewskiej"; jednak jego imię nie pojawia się w zapisach Kaplicy Królewskiej, więc prawdopodobnie pełnił ten urząd bardzo krótko.

Weelkes skłócił się z władzami Katedry z powodu swego pijaństwa i niestosownego zachowania. W roku 1609 zarzucano mu częste nieobecności w pracy, którą w końcu stracił (z powodu grania na organach po pijanemu i używania wulgarnego języka). Stanowisko swoje odzyskał, lecz nadal jego zachowanie budziło kontrowersje.

Thomas Weelkes zmarł w Londynie, w roku 1623. W 1624 r. zmarła jego małżonka. Został pochowany w St. Bride’s Church przy Fleet Street w Londynie. W katedrze w Chichester znajduje się kamień pamiątkowy poświęcony kompozytorowi.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Thomas Weelkes jest znany ze swej muzyki wokalnej, szczególnie madrygałów i muzyki sakralnej. Weelkes napisał więcej anglikańskiej muzyki liturgicznej niż inny ówczesny kompozytor, zwłaszcza na modlitwę wieczorną. Wiele jego hymnów jest wierszowanych, przeznaczonych na mały chór, na który komponował w katedrze w Chichester.

Przyjacielem Weelkesa był madrygalista Thomas Morley. Gdy Morley zmarł w roku 1602, Weelkes napisał dlań hymn:Wspomnienie mojego przyjaciela Thomasa Morleya, (znany także jako Śmierć odebrała mnie.) Madrygały Thomasa Weelkesa są nader chromatyczne, zawierają kontrapunkt i nietypowe rytmy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]