Przejdź do zawartości

Tomasz Karkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tomasz Karkowski
Mściwój
Data i miejsce urodzenia

17 grudnia 1888
Muniakowice

Data i miejsce śmierci

29 stycznia 1967
Miechów

Zawód, zajęcie

nauczyciel, polityk

Stanowisko

poseł na Sejm Ustawodawczy (1919) i na Sejm PRL II kadencji (1957–1961)

Partia

PSL „Wyzwolenie”, SL, SL „Roch”, PSL, ZSL

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Niepodległości Srebrny Krzyż Zasługi Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Tomasz Karkowski, ps. „Mściwój” (ur. 17 grudnia 1888 w Muniakowicach, zm. 29 stycznia 1967 w Miechowie) – polski polityk, działacz samorządowy i spółdzielczy oraz ruchu ludowego, poseł na Sejm Ustawodawczy w II RP oraz na Sejm PRL II kadencji.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w Seminarium Nauczycielskim w Jędrzejowie, które ukończył w 1908. Podczas nauki brał udział w strajku szkolnym w 1905. Od 1908 był członkiem tajnej organizacji nauczycielskiej. Po I wojnie światowej został prezesem miechowskiego oddziału Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. Przyczynił się do powstania szkół w Rzeżuśni i Wysocicach. Współredagował czasopismo „Lud Miechowski”. Współtworzył struktury PSL „Wyzwolenie” w Miechowie. W styczniu 1919 został wybrany do Sejmu Ustawodawczego, jednak zrzekł się mandatu w październiku tego samego roku. Powrócił do wyuczonego zawodu i rozpoczął pracę w szkole w Czaplach Wielkich. Został członkiem tamtejszego koła Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej, OSP oraz działał na rzecz miejscowych spółdzielni. Został prezesem okręgowego Towarzystwa Organizacji Kółek Rolniczych. W latach 1929–1932 był radnym gminnym i członkiem sejmiku powiatowego w Miechowie. Za organizowanie strajków chłopskich zwolniony z pracy. Po trwającym pięć lat procesie otrzymał odszkodowanie i został przywrócony do pracy. Pracował jako nauczyciel w Częstochowie i w Zagórzu. Po wybuchu II wojny światowej prowadził tajne nauczanie. Należał do powiatowego kierownictwa SL „Roch” i z jego ramienia brał udział w rozmowach scaleniowych z AK. Po wojnie przez kilka miesięcy sprawował urząd burmistrza Miechowa. Był kolejno członkiem SL, PSL i ZSL. Był wiceprezesem Zarządu Powiatowego SL w Miechowie i prezesem Komitetu Powiatowego ZSL w Miechowie. W latach 1947–1955 wycofał się z życia politycznego. W latach 1957–1961 był posłem na Sejm PRL II kadencji z listy ZSL, reprezentującym okręg Olkusz.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]